Թուրք ընդդիմադիրը մեղադրվում է նախագահին վիրավորելու համար - Mediamax.am
Անկարայի Գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Թուրքիայի ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի նկատմամբ:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով NTV հեռուստաալիքը, Քըլըչդարօղլուն կասկածվում է «նախագահին հրապարակային վիրավորանք հասցնելու մեջ»: Ինչպես հայտնում են, անցած հանգստյան օրերին ԺՀԿ-ի համընդհանուր կոնգրեսի շրջանակում Քըլըչդարօղլուն երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին անվանել է «միապետի ծաղրապատկեր»:
Նման արտահայտությունները կարող են դիտարկվել որպես Թուրքիայի ՔՕ 299 հոդվածի խախտում, որը ենթադրում է մինչեւ 4 տարի ազատազրկում: Վիրավորանքի հրապարակային լինելու դեպքում պատժի ժամկետը կարող է երկարել:
Քանի որ ԺՀԿ առաջնորդը պաշտպանված է պատգամավորական անձեռնմխելիությամբ, հետաքննությունը վարելու է դատախազության հատուկ բաժինը, որը զբաղվում է խորհրդարանական խախտումներով:

Лидера турецкой оппозиции обвинили в оскорблении президента - Mediamax.am
Генеральная прокуратура Анкары начала разбирательство в отношении лидера оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП) Кемаля Кылычдароглу.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал NTV, он подозревается в «публичном оскорблении президента». Сообщается, что в своем выступлении на всеобщем конгрессе НРП в минувшие выходные Кылычдароглу назвал президента Тайипа Эрдогана «пародией на диктатора».
Такие высказывания могут классифицироваться как нарушение 299 статьи УК Турции, которая предусматривает наказание от года до четырех лет тюрьмы. В случае нанесения оскорблений публично срок наказания увеличивается.
Поскольку лидер НРП защищен депутатским иммунитетом, разбирательством будет заниматься специальный отдел прокуратуры по парламентским нарушениям.