Արդեն 7-րդ տարին՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը հավաքագրում, վերապատրաստում եւ գյուղական համայնքներ է գործուղում տարբեր մասնագիտություններ ունեցող մարդկանց, որոնք որպես Ուսուցիչ-առաջնորդ՝ ցանկանում են որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնել բոլոր երեխաներին՝ անկախ բնակության վայրից։
Թեեւ երկամյա ծրագրի բոլոր մասնակիցներն են ունենում դժվարություններ՝ նոր միջավայրին, կենցաղին ու աշխատանքին հարմարվելու, բայց վերջին մեկ ու կես տարին մեծ մարտահրավերների շրջան էր։
«2020-ի մարտին գրեթե ամբողջ աշխարհը փակվեց։ Մեր թիմն անընդհատ ուսումնասիրում էր՝ հասկանալու համար, թե աշխարհում ինչ է կատարվում։ Բավականին արագ հասկացանք, որ այս խնդիրը երկար է տեւելու, եւ արագ մեր ծրագրերը վերափոխեցինք օնլայնի։ Դա պահանջեց մարդկային ահռելի ռեսուրս, բայց շատ հպարտ եմ, որ մի քանի ամսում հաջողեցինք։
Նոր էինք սկսել համակերպվել համավարակին, ու սկսվեց պատերազմ։ Նոր ընտրված մասնակիցները, որոնք Արցախ էին գործուղվել, 26 օր անցկացրեցին իրենց համայնքներում, եւ Ադրբեջանը հարձակվեց։ Մեր երիտասարդները չէին ուզում հեռանալ, բայց ստիպված էին դուրս գալ` իրենց երեխաների հետ։ Շատերը վերադարձան Հայաստան ու շարունակեցին աշխատել իրենց եւ այլ աշակերտների հետ։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Ուսուցիչ-առաջնորդներից, Շրջանավարտ-դեսպաններից 60-ը միացան մեր «Արտակարգ կրթություն» ծրագրին, նրանք աշխատում էին գրեթե բոլոր մարզերում։ Ես խոնարհվում եմ այս մարդկանց առջեւ, որովհետեւ նրանց մեջ անբացատրելի ուժ ու սեր կա իրենց երկրի, երեխաների ու համայնքների հանդեպ»,- ասում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր ու գործադիր տնօրեն Լարիսա Հովհաննիսյանը։
Երկամյա ծրագրի 108 շրջանավարտներին նվիրված երեկոն «Նավասարդ» են անվանել՝ հայկական տոմարի առաջին ամսվա նմանությամբ, որը հայտնի է բերքահավաքի տոնախմբություններով։ Հավատում են, որ Ուսուցիչ-առաջնորդների ցանած սերմերը տարիներ հետո առատ բերք են տալու։
«Դուք իսկապես բացառիկ առաքելություն եք իրականացրել, ու վստահ եմ, որ ինքներդ էլ գիտեք, թե դա ինչքան կարեւոր է այն երեխաների կյանքում, որոնց դասավանդել եք, և այն համայնքների կյանքում, որտեղ աշխատել եք։ Դա նաեւ ձեր՝ որպես առաջնորդ զարգացման շատ կարեւոր միջոց է. սովորեցնելով՝ դուք ինքներդ եք սովորել։
Արթուր Մարտիրոսյանը Արթուր Մարտիրոսյանը
Դուք դառնալու եք Հայաստանում ոչ միայն կրթության, այլ, առհասարակ, պետականաշինության, հանրային կյանքի զարգացման եւ երկրի առաջընթացի ջահակիրները, առաջամարտիկները»,-ասում է ԿԳՄՍ փոխնախարար Արթուր Մարտիրոսյանը, որը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի զարգացման գծով տնօրենն է եղել։
Լիդա Մնացականյանը՝ Տավուշի Կիրանց գյուղի ռուսաց լեզվի ուսուցչուհին
6 տարի տարբեր ոլորտներում աշխատելուց հետո՝ 2 տարի առաջ վերջապես որոշեցի վերադառնալ իմ մասնագիտությանն ու դասավանդել։ Նախնական պատկերացումներս ու վերջնարդյունքը շատ տարբեր էին, բայց մի բան ընդհանուր էր՝ գաղափարի ռոմանտիզմը, որ կարող եմ թողնել Երեւանի աշխատանքս, ընտանիքս ու գնալ հեռու մի տեղ։
Շատ լավ եմ հիշում առաջին օրը դպրոցում։ Հարեւաններիցս մեկը, որի բարեկամի տղային դասավանդում էի, եկավ իմ տուն ու ասաց՝ էրեխեքը շատ են հավանել դասդ։ Այդ հետադարձ կապը շատ կարեւոր էր, որ կարողանայի հաղթահարել այդ պահին առկա կենցաղային դժվարությունները։
Շատ հետաքրքիր տարիներ էին։ Երեխաները միշտ ոգեւորված էին, միշտ հարցեր ունեին ինձ համար՝ թե՛ անձնական, թե՛ մասնագիտական, միշտ խորհուրդներ էին հարցնում։ Թեեւ պատերազմի, քովիդի պատճառով շատ ընդհատումները եղան, բայց ես ամեն օր զգում էի աշակերտներիս աճը ոչ միայն ակադեմիական առումով, այլեւ թե ինչպես են ընդլայնվում նրանց երազանքները, մտահորիզոնը։ Սկսեցին կրթության հետ ավելի շատ հույսեր կապել, հատկապես՝ օտար լեզուների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացավ՝ ընկե՛ր Լիդա, որոշել եմ հնդկերեն սովորել, ընկե՛ր Լիդա, ես չինարեն եմ սովորելու։
Լիդա Մնացականյանը Լիդա Մնացականյանը
Երեխաներն ինձ անսահման ջերմություն են տվել, սեր, ինքնավստահություն, որովհետեւ իրենք միշտ քեզ ուզում են բարձրացնել, միշտ գովեստի խոսքեր են ասում։ Ուրախ եմ, որ ունեցել եմ այս հնարավորությունը, որ չեմ վախեցել հեռավորությունից ու դժվարությունից։ Իհարկե, երբեմն գերմարդկային ուժեր էին պահանջվում, որովհետեւ ամեն շաբաթ-կիրակի վերադարձել եմ տուն՝  կենցաղային կարիքներս հոգալու համար, ամեն շաբաթ 360 կմ կտրել-անցնել ու նաեւ կարողանալ դասավանդել, խմբակների, նոր ծրագրերի մասին մտածել, մեծ ուժ էր պահանջում։ Ուրախ եմ, որ ունեցել եմ այդ ուժը։
Վահան Զարոյանը՝ Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Քարեգահ գյուղի աշխարհագրության ուսուցիչը
Ինքս եմ ցանկացել դասավանդել Արցախում։ Մինչ այդ, Արցախի գյուղերից մեկի դպրոցի տնօրենին էի հանդիպել, որը պատմեց, որ իրենց դպրոցում 16 տարի աշխարհագրության ուսուցիչ չեն ունեցել։ Որպես աշխարհագրության մասնագետ՝ ինձ համար սթրես էր, թե ինչպե՞ս է հնարավոր, որ գրեթե երկու սերունդ դպրոցում աշխարհագրություն չսովորի։ Դա դարձավ մոտիվացիա, որ գնամ Արցախ, նմանօրինակ մի համայնք՝ Քաշաթաղի շրջանի Քարեգահ գյուղ, որտեղ երկար ժամանակ աշխարհագրության ուսուցիչ չէին ունեցել։
Քարեգահը դարձավ իմ սերը, իմ հիշողությունները, որովհետեւ, ցավոք, արդեն մեր վերահսկողությունից դուրս է, բայց Քարեգահը կմնա հավերժ իմ սերը։ Նպատակս իր տրամաբանական ավարտին չհասավ, բայց Արցախում լինելը, Արցախի համար ապրելն ինձ շատ բան տվեց։ Դա իրոք ապրել էր Արցախի համար։
Վահան Զարոյանը Վահան Զարոյանը
Երբ սկսվեց պատերազմը, անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը մեզ վերադառնալու հնարավորություն տվեց։ Այդ պահին ես չէի պատկերացնում իրավիճակի լրջությունը. թեժ մարտեր էին, գյուղը գրեթե դատարկ էր, բայց մի միտք էր շատ տանջում՝ եթե ես այսօր գնամ էստեղից, վաղն ինչպե՞ս եմ նայելու իմ աշակերտների աչքերին։ Ցավոք, չեղավ այդ պահը, ու ես էդպես էլ չնայեցի իմ աշակերտների աչքերին, որովհետեւ դրանից հետո քչերին եմ տեսել։ Կապը կա, բայց նրանք Հայաստանի տարբեր շրջաններում, համայնքներում են ապրում։
Թամարա Մարտիրոսյանը՝ Արագածոտնի մարզի Շամիրամի գյուղի կենսաբանության ուսուցչուհին
Երկու տարի առաջ դիմեցի «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին, որովհետեւ քաղաքում աշխատել չէի ուզում. քաղաքում ուսուցիչները շատ են, իսկ ես մտածում էի գնալ այնպիսի համայնք, որտեղ, իրոք, իմ կարիքը կա։ Դիմեցի, բայց չէի պատկերացնում, որ ծրագիրն այսպիսի մեծ ազդեցություն կունենա ինձ վրա։ Արժեհամակարգս է փոխվել, մասնագիտական աճ, շատ ձեռքբերումներ ունեմ։
Ես ցանկանում էի կրթության հավասարություն բերել, օրինակ ծառայել իմ տարիքի աղջիկներին, տղաներին, որոնք խուսափում են գյուղից։ Բայց այնպես ստացվեց, որ ես եզդիական համայնք ընկա, ու առաջ եկան մի շարք այլ նպատակներ։ Ես հանդիպեցի խոչընդոտների, որոնք պետք է հաղթահարեի, հետո նոր իմ առջեւ դրած նպատակներն իրագործեի։ Գյուղում կանայք նույնիսկ խանութ գնալու իրավունք չունեին, բայց քանի որ ես մենակ էի ապրում, գնում էի խանութ։ Դուրս էի գալիս բակ՝ երեխաների հետ խաղալու, ինչը համայնքի համար անընդունելի էր։ Բայց ես իմ օրինակով ցույց էի տալիս 15 տարեկան երեխային, որ դրսում խաղալն ամոթ չէ, կարող ես դու էլ խաղալ։
Թամարա Մարտիրոսյանը Թամարա Մարտիրոսյանը
Հետո հասկացա, որ այդ փոքր խնդիրները հաղթահարելով՝ ավելի շատ բան եմ տալիս երեխաներին, քան, եթե իրականացնեի այն նպատակները, որ դրել էի իմ առջեւ։ Ամենակարեւորը՝ երեխաները սկսեցին բացահայտել իրենց տաղանդը, ինքնագնահատականը բարձրացավ։ Ծնողներն էլ, երբ տեսնում են երեխաների ձեռքբերումները, հասկանում են, որ նրանք կարող են ինչ-որ բան փոխել, ինքնուրույն ինչ-որ բանի հասնել։ Առաջին տարվա ավարտին, երբ զգացի իմ ազդեցությունը դպրոցում ու համայնքում, դա ամենամեծ հաղթանակն էր։
Ցավոք, աղջիկները չունեն կրթությունը շարունակելու, ամենատարրական հարցերում որոշում կայացնելու իրավունք։ Բայց գիտելիքը թեւ է տալիս, հնարավորություն է տալիս մտքով ճախրելու, իսկ եթե մտքով ճախրում ես, հաստատ կգա մի պահ, որ քայլ կանես առաջ գնալու։
Նարինե Պողոսյանը՝  Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Այգեհովիտ գյուղի ռուսերենի ուսուցչուհին
29 տարեկանում հասկացել էի, որ սիրում եմ դասավանդել, եւ շատ-շատ էի ցանկանում դասավանդել հենց գյուղական համայնքում, որովհետեւ Երեւանում կամ հարակից քաղաքներում այլընտրանքը շատ է, իսկ գյուղում որոշ առարկաներ տարիներով չեն անցնում։ Այդ միտքը վաղուց կար, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն իրագործելու հնարավորություն տվեց։
Դա իմ կյանքի ամենակարեւոր փորձառություններից էր։ Երբեւիցե չէի ապրել գյուղում, եւ ինձ համար կարեւոր էր լինել գյուղի մի մասը, լինել գյուղացի, հասկանալ՝ ինչպես են ապրում մարդիկ։ Այդ ընթացքում սկսեցի շատ կարեւորել ջուրը, որովհետեւ համայնքում ջուր չունեինք, ջուր բերելու համար 20 րոպե գնում, 20 րոպե գալիս էի։ Նույնիսկ բաժակի տակ մնացած մի քիչ ջուրը, որ նախկինում կարող էի թափել, սկսեցի հավաքել շշի մեջ։ Հիմա արդեն բնավորություն է դարձել։
Նարինե Պողոսյանը Նարինե Պողոսյանը
Ես էլ գյուղի համար տարօրինակ մեկն էի՝ այն ժամանակ կարմիր մազերով, դաջվածքով, անհասկանալի մարդ, որին ի սկզբանե մի քիչ կասկածամտությամբ ընդունեցին, բայց հետո շատ սիրեցինք իրար։ Բլրակի վրա մի փոքրիկ տնակ ունեինք՝ կավից ու դեզից պատրաստված։ Շաբաթ-կիրակի հաճախ էինք բարձրանում, ընթերցում, ստեղծագործում, զրուցում էինք։ Ու երբ ինձ հարցնում էին, թե Երեւանի ակտիվ կյանքից հետո գյուղում ձանձրալի չէ՞, պատասխանում էի՝ բացարձակ, էրեխեքի հետ ո՞նց կարող ես ձանձրանալ։ Այս աշխատանքն ուրիշ ձեւ չգիտի, պիտի կարողանաս էրեխեքին սիրել։ Ինչքան գիտելիք ուզում ես՝ ունեցիր, եթե չես սիրում, չես կարող աշխատել դպրոցում, կդառնա տանջանք։
Այդ երկու տարին ինձ համար շատ կարեւոր շրջան էր։ Այսօր, երբ պատերազմից էին խոսում, մի պահ ականջներս փակել էի, որ չլսեմ։ Սարսափելի է, որ գիտես՝ չես կարող վերադառնալ գյուղ։ Ես դեռ ոչինչ, ընդամենը երկու տարի եմ ապրել Այգեհովիտում, իսկ այդ երեխաների ամբողջ մանկությունն է անցել այնտեղ, այնքան ծրագրեր ունեինք, մեծ արվեստանոց պիտի ստեղծեցինք։
Այս սեպտեմբերին 168 ուսուցիչներ մեկնելու են Հայաստանի ու Արցախի համայնքներ՝ 146 դպրոցում իրականացնելու իրենց առաքելությունը։ Այս տարի առաջին անգամ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասնակիցները նաեւ Սյունիք են գործուղվելու։

For the seventh year in a row, Teach For Armenia Educational Foundation has been recruiting, training, and placing people of various professions in rural communities. As Teacher-Leaders, they want to make quality education available to all children, regardless of where they live.
Although all the participants of the two-year Leadership Development Program find it hard to adjust to the new environment, life, and work, the last year and a half was a period of great challenges..
“In March 2020, almost the whole world went into lockdown. Our team was constantly researching in order to figure out what was happening around the world. We realized that the pandemic would last a long time, and quickly switched to online classes. It required huge human resources, but I am very proud that we have succeeded in a few months.”
We had just begun to come to terms with the pandemic, when the war broke out. The newly elected participants, who were on a business trip to Artsakh, spent 26 days in their communities, and Azerbaijan attacked. Our young participants refused to leave, but were forced to do so, together, with their children. Many of them returned to Armenia and continued to work with their students and others. Sixty of Teach For Armenia’s Teacher-Leaders and Alumni-Ambassadors joined our Emergency Education Program and worked in almost all of the regions. I bow to these people because they have unfathomable strength and love for their country, children, and communities,” says Larisa Hovannisian, Founder and CEO of Teach For Armenia.
The evening dedicated to 108 graduates of the two-year Leadership Development Program was called “Navasard”, in honor of the first month of the Armenian calendar, known for harvest festivities. It is believed that the seeds planted by Teacher-Leaders will bear fruit in the years to come.
Arthur Martirosyan Arthur Martirosyan
“You have really accomplished an exceptional mission and I am sure you know what an important role it plays in the lives of the children you have taught and in the lives of the communities you have worked. It also plays an important role in your development as a Teacher-Leader: by teaching, you learn about yourself. You have become the torchbearers and pioneers not only of education in Armenia, but also of state buildings, public life development, and the country’s progress in general,” says Arthur Martirosyan, Deputy Minister of Education and Science, who worked as Development Director at Teach For Armenia.
Lida Mnatsakanyan - Russian language teacher in the village of Kirants, Tavush region
After six years of having worked in various spheres, two years ago I finally decided to return to my profession and teach. My initial ideas and the end result were very different, but one thing was common: the romanticism of the idea that I could leave my job in Yerevan, my family and go somewhere far away.
I vividly remember the first day of school. One of my neighbors, whose relative’s son I was teaching, came by my house and said: ‘The children loved your class’. That feedback was extremely important so that I could overcome everyday problems that existed at that moment.
Those were very interesting years. The children were always excited, always had questions for me, both personal and professional, and they always asked for advice. Although there were many setbacks due to the war and the pandemic, every day I felt that my students were not only growing academically, but their dreams and horizons were also expanding. They started to have high hopes for education. Their interest in foreign languages especially grew. They kept saying, “Ms. Lida, I decided to learn Hindi. Ms. Lida, I want to learn Chinese”.
Lida Mnatsakanyan Lida Mnatsakanyan
The children have given me endless warmth, love, and self-confidence because they always want to praise you and provide words of encouragement. I am glad that I had this opportunity and that I was not afraid of distance and difficulties. Of course, sometimes it took superhuman efforts because I went home every weekend to take care of my daily needs. I drove 360 kilometers every week and simultaneously managed to teach, think about extracurricular activities, and new programs. I am happy I had that strength.
Vahan Zaroyan - Geography teacher in the village of Karegah of Artsakh’s Kashatagh region
I wanted to teach in Artsakh. Prior to that, I met the principal of a school in one of the villages of Artsakh who told me that they hadn’t had a geography teacher in their school for 16 years. As a geography specialist, it was stressful for me to comprehend how it was possible not to study geography at school for almost two generations. It motivated me to go to Artsakh, to a similar community - Karegah village of Kashatagh region, where they hadn’t had a geography teacher for a long time.
Karegah became my love and my memories, because, unfortunately, it is already out of our control, but it will remain my love forever. My goal was not realized, but being in Artsakh, living for Artsakh gave me a lot. I really lived for Artsakh.
Vahan Zaroyan Vahan Zaroyan
When the war broke out, Teach For Armenia gave us an opportunity to return home for security reasons. At that moment, I did not fully grasp the seriousness of the situation. Severe battles were fought, the village was almost empty, but I was tormented by the thought that if I left the village today, how would I look into the eyes of my students tomorrow? Unfortunately, that moment never came, and I did not look into the eyes of my students, because I haven’t seen many of them since. They now live in various regions and communities of Armenia.
Tamara Martirosyan - Biology teacher in Shamiram village, Aragatsotn region
Two years ago, I applied to Teach For Armenia because I did not want to work in the city. There are many teachers in the city, and I was thinking of going to a community where I was really needed. I applied, but I never imagined that the program would have such a huge impact on me. My value system has changed and I have had professional growth and many achievements.
I wanted to bring equality into education, to serve as an example for girls and boys my age who avoid the village by all means. However, since I was placed in a Yezidi community, a number of other personal goals emerged. I would run into obstacles that I had to resolve first and then focus on the new goals I had set for myself. In the village, women were not even allowed to go to the store, but since I lived alone, I went shopping. I would go out to the yard to play with the children, which was unacceptable for the community. By example, I showed 15-year-old children that playing in the yard was not a shame.
Tamara Martirosyan Tamara Martirosyan
Then I realized that by overcoming those small problems, I give more to my children than if I have achieved the goals I had set for myself. Most importantly, the children began to discover their talent, and their self-esteem increased. When parents see their children’s achievements, they realize that they can change something and achieve something on their own. At the end of the first year, when I felt my influence at school and in the community, it was the biggest victory.
Unfortunately, girls have no right to continue their education or make decisions on the most basic issues. But knowledge gives you wings, allows your mind to soar, and if your mind soars there will definitely come a time when you take a step forward.
Narine Poghosyan – Russian language teacher in Aygehovit village of Artsakh’s Kashatagh region
At the age of 29, I realized that I loved to teach, and I really wanted to teach in the rural community, because there are many alternatives in Yerevan or nearby cities, whereas some subjects are not taught in the village for years. I had the idea for a long time, and Teach For Armenia provided an opportunity to implement it.
It was one of the most important experiences of my life. I have never lived in a village and it was important for me to be a part of the village, to be a villager, to fully understand how people live. During that time, I started to appreciate water because we did not have water in the community. I had to walk 20 minutes to bring water home. I even started to gather the water left in the glass that I could have previously poured away in a bottle. Now it has become a habit.
Narine Poghosyan Narine Poghosyan
I was also a strange person for the village with red hair back then and a tattoo, an incomprehensible person, who was initially accepted with suspicion. But then we fell in love with each other. We had a small house on the hill, made of clay and rocks. On weekends, we would go up the hill to read, write, and talk. When I was asked whether living in the village was boring after the active life in Yerevan, my answer was, “Absolutely not! How can one be bored with children?”. This work knows no other way, you must be able to love children. You may have all the knowledge in the world, but if you don’t like your students, you can’t work at school. It will be torture.
Those two years were a very important period for me. Today, when they spoke about the war, I closed my ears for a moment to shut it out. It's terrifying to know that you can’t return to the village. I have only lived in Aygehovit for 2 years, but these children spent their whole childhood there. We had so many programs and we were going to open a big studio.
This September, 168 teachers will travel to the communities of Armenia and Artsakh to carry out their mission in 146 schools. This year, for the first time, Teach For Armenia’s participants will also travel to Syunik.