Բագարանում «պատահաբար» հայտնված Հայկի նոր կյանքը - Mediamax.am
Ինչ աչքը չէր տեսել, ականջը չէր ընկել ու չէր էլ երեւակայել, Հայկը հանդիպեց Բագարանում։ Հեքիաթ հիշեցնող նախաբանով պատմությունը սկսվել է մեկ ու կես տարի առաջ, երբ Հայկը, իր համար էլ անսպասելի, դարձավ Բագարան գյուղի հանրահաշվի, երկրաչափության եւ ինֆորմատիկայի ուսուցիչը։
«Մտածում էի՝ կյանք է, կպատահի, տարբեր գործեր անելու կարիք կլինի, բայց մտքիս ծայրով անգամ չէր անցնի, որ կմտնեմ դպրոց»։
Մինչ իր գրասենյակում նստած՝ գրաֆիկ դիզայներ Հայկ Սիմոնյանը մասնավոր պատվերներ էր ստանում, ինտերիեր-էքստերիերի դիզայն անում ու վիդեոմոնտաժով զբաղվում,  ընկերը դիմում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին ու հետն էլ պատմում Հայկի մասին, խոստանում, որ նա էլ է շուտով դիմելու։ «Ասաց՝ CV-դ կուղարկես, ինձ ամոթով չթողնես։ Ո՞նց չուղարկեի, ուղարկեցի»։
Կանչեցին հարցազրույցի, հետո թեստավորման, հետո՝ Ուսուցիչ-առաջնորդնորի ակադեմիա ՝ վերապատրաստման։
«Միայն այն միտքը, որ հավաքված են մարդիկ, որոնք ունեն գաղափար, որոնք ոչ թե ասում են՝ էսպես լավ կլինի-էնպես լավ կլինի, այլ ռեալ ուզում են ինչ-որ բան ձեռնարկել, որ իրենց ասած «լավը» մի ժամ շուտ տեղ հասնի, ոգեւորիչ էր, ու ավելի ոգեւորիչ էր, որ դրա մի մասը լինելու հնարավորություն ունես։ Նոր միջավայր մտնելը շատ ջանք է պահանջում. պետք է սկսես ներքեւից, որ քեզ նկատեն, հնարավորություն ունենաս դրսեւորվելու։ Իսկ էստեղ հնարավորությունն եկել-ընկել է ձեռքդ, դու կարող ես իրական ազդեցություն ունենալ։ Այդ մտքով ստորագրեցի պայմանագիրը»։
Հնարավորությունը Հայկին սպասում էր Արմավիրի մարզի Բագարան գյուղում, որտեղից Թուրքիան ավելի մոտ է, քան մոտակա բնակեցված գյուղը՝ Վանանդը։ Բագարանը թեեւ Երեւանից մոտ 100 կիլոմետրի վրա է, բայց շատ մեկուսացված է, բագարանցիներն ապրում են մեկը մյուսով, մեծ ընտանիքի պես։
Որպես սահմանային գոտի՝ խորհրդային տարիներից գյուղի ելն ու մուտքը վերահսկվում էր։ Հսկիչ-անցագրային կետում զինվորականները ճշտում էին՝ ով է, ում տուն է գնում, հետո միայն որոշում՝ անցաթուղթ տալ-չտալ։ Այս կարգը վերացել է 7-8 տարի առաջ։ Կա ոչ  պաշտոնական վարկած, թե անցագրային խիստ ռեժիմը դժվարացրել է գյուղի աղջիկների ամուսնության հարցը։
Հիմա Բագարանը բաց է բոլորի համար, բայց շարունակում է մեկուսացած մնալ։ Հենց այսպիսի գյուղի մասին էր երազում Հայկը՝ նախքան կիմանար, թե ուր է «գործուղվելու»։
-Էսօր խմբային աշխատանք անելո՞ւ ենք։
-Այո՛։ Իսկ դրա համար ի՞նչ է պետք։
- Որ սուս մնանք։
Հայկն ասում է, որ 5-րդցիների ակտիվությունը մեր ներկայությամբ է պայմանավորված, բայց մյուս օրերին էլ դասարանում կատարյալ լռություն չի տիրում։ Մաթեմատիկայի՝ իմ տեսած ամենաուրախ դասը մի պահ ընդհատվում է, երբ կողքի դասարանի ուսուցչուհին դուռը բացում է՝ հո բան չի՞ պատահել։ Աշակերտներին հանդարտեցնելու քիչ թե շատ աշխատող տարբերակը «չենք խաղա» սպառնալիքն է։
- Ընկեր Սիմոնյանը հենց բացատրում-վերջացնում է դասը, ձանձրանում ենք, սկսում ենք խաղեր խաղալ, որ մեզ համար հետաքրքիր լինի։ Ու ինքն ասում է՝ եթե ձեզ խելոք պահեք, ամեն դասի կխաղանք։
- Ինքը մի միջոց ա գտել. եթե շատ ենք խոսում, կա՛մ պիտի իրա ասած բանը նկարենք, կա՛մ պիտի մեզ 2 դնի։
«Ես վստահ գիտեմ մի բան. եթե դասը միապաղաղ ու ձանձրալի է, չի կարող օգտակար լինել։ Միակ տարբերակը, որ երեխան սովորի, պետք է հետաքրքրված լինի դասի ընթացքով։ Եթե հետաքրքրվեց, ներգրավվում է, սկսում աշխատել։ Եթե աշխատում է, անհնար է, որ չհաջողի։ Եթե ստացվեց, սկսում է սիրել առարկան։ Իմ գործը, մեծ առումով, իրենց դասապրոցեսին ներգրավելն է, մնացածն իրենք են անում»։
- Ինչո՞վ է տարբերվում ուղղանկյունը քառակուսուց։ Սվետան թող պատասխանի։
-Կարող ա՝ սխալ ասեմ։
-Սխալ ասելուց լավ բան չկա։
«Նոր նյութը բացատրելուց փորձում եմ ոչ թե պատմել, այլ հնարավորինս շատ հարցեր տալ, որ տրամաբանեն։ Կարող է՝ բոլոր պատասխանները սխալ լինեն, էական չի, նույնիսկ լավ է, որովհետեւ էրեխան սկսում է չվախենալ սխալվելուց, իսկ եթե չի վախենում սխալվել, չի վախենում գործել, սխալների վրա սովորել։ Սա դպրոցի մեծ խնդիրներից մեկն է։ Եթե կարողանում ես հանել երեխայի վախը, գործիդ կեսը արված է»։
Բագարանի դպրոցը 92 աշակերտ ունի, նրանց մեծ մասին Հայկը դասավանդում է։ Ամեն օր 7 դաս ունի, գումարած՝ «Արմաթ» լաբորատորիայի ու մաթեմատիկայի խմբակները։ Պատահում է՝ամբողջ ամիս տուն գնալու ժամանակ չի ունենում։ Մինչդեռ ուսուցչի աշխատանքի մասին Հայկը բոլորովին այլ պատկերացում ուներ․ մի քանի ժամ դաս են տալիս, մի քանի բան սովորեցնում, ու հասկանալի չէ, թե ինչից են դժգոհում։
«16 տարեկանից սկսած՝ շատ տարբեր գործեր եմ արել՝ ծանր ֆիզիկական, մտավոր, կազմակերպչական, ու կյանքում էնպես չեմ հոգնել, ոնց որ՝ դպրոցում։ Սեպտեմբերին դասերից հետո մտնում էի տուն, առանց հաց ուտելու, առանց որեւէ բան անելու՝ պառկում էի քնելու։ Իմ պրակտիկայում առանց քնելու աշխատել եմ մոտ 50 ժամ, բայց, միեւնույն է, էդքան չեմ հոգնել։ Ահավոր աշխատատար է, ահավոր շատ էներգիա ես ծախսում, էրեխեքը սպունգի պես էներգիադ վերցնում են։ Դրան գումարած՝ շատ էներգիա ես ծախսում, որ կարողանաս դասարանը հավաք պահել։
Ոչ թե ֆիզիկապես ես հոգնում, այլ՝ էմոցիոնալ, որովհետեւ ամեն պահ պիտի ուշադիր լինես, վրիպելու, անգամ մի պահ թուլանալու իրավունք չունես։ Իրենք կարող են ֆիքսել անգամ մանրուքը՝ էրեկ էսպես եք ասել, էսօր՝ էսպես, կամ՝ մեկին էսպես ասացիք, ինձ՝ էսպես եք ասում»։
Հայկը դպրոցում «սպառվում» ու դպրոցում էլ լիցքավորվում է։ Ասում է՝ երեխաներն ամեն ինչին այնպիսի անհավանական դիտանկյունից են նայում, այնպիսի գաղափարներ ունեն, որ մտքովդ չի անցնի։ Եվ սա հասկանալու համար պետք էր դպրոց մտնել։
«Անկախ հոգնածությունից՝ միշտ առույգ եմ, որովհետեւ այլ տարբերակ չկա, ճա՞րս ինչ։ Անպատրաստ դպրոց գնալ չեմ կարող։ Երեխան գալիս է ակնկալիքով ու ես իրավունք չունեմ իրեն հուսախաբ անելու։ Քեզ ոչ ոք չի հարցնում՝ հոգնած ես, թե՝ չէ․ պե՛տք է։ Դա կյանքի այն հազվագյուտ «պետք է»-ներից է, որ իրոք պետք է։
Բացի այդ, դասի ժամանակ էրեխեքն անխնա վերցնում են էներգիան, բայց դասից դուրս նույնքան ու ավելի շատ տալիս են։ Ու երբ հասկանում ես, որ ջանքերդ իզուր չեն, որ եթե նույնիսկ դու բարկանում ես, ինքը, միեւնույն է, քեզ միայն ջերմություն է տալիս, չես կարող չլիցքավորվել»։
7-րդ դասից հետո դպրոցից դուրս ենք գալիս, բակը դատարկ է։ Հայկն ասում է՝ ձեզնից են ամաչում, թե չէ մշտական ուղեւորներս կսպասեին, որ մեքենայով տուն հասցնեի։ Իրականում մեքենան առիթ է։ Աշակերտներն ընկեր Սիմոնյանին դասից հետո սպասում էին նաեւ այն ժամանակ, երբ դեռ չուներ մեքենա։
«Անցած տարի դուրս եկա դպրոցից ու ապշեցի. 9-րդ դասարանի բոլոր տղաները կանգնած են բակում ու սպասում են՝ երբ եմ դուրս գալու, որ միասին գնանք տուն։ Շատ հաճելի էր, չեմ կարող ոչ մի բանի հետ համեմատել։
Ես չորս դպրոց եմ փոխել եւ կյանքում իմ ուսուցիչներից ոչ մեկին չեմ սպասել ու սպասելու ցանկություն էլ չեմ ունեցել. զանգը տար, ես փախնեի։ Ու էդպես իմ բոլոր դասարանցիները, իսկ ես չորս դպրոցում 132 դասարանցի եմ ունեցել։ Իսկ էստեղ դուրս եմ գալիս դպրոցից, ու էրեխեքը սպասում են, որ միասին գնանք տուն, թույլտվություն են հարցնում, որ գան իմ տուն։ Բոլորը հերթով գալիս, ասում են, որ ուզում են մաթեմատիկա պարապել։ Ես լավ հասկանում եմ, որ պատճառը մաթեմատիկան շատ սիրելը չէ, այլ ոչ ֆորմալ շփումն է։ Եթե էրեխեքն ունեն այդ ցանկությունը, դա խոսում է իմ նկատմամբ իրենց վերաբերմունքի մասին։ Դա առնվազն նշանակում է, որ ես ամեն ինչ չէ, որ սխալ եմ անում, որ ինչ-որ բաներ հաստատ ճիշտ եմ անում»։
Դպրոցն ու տունը գյուղի տարբեր ծայրերում են։ Ազդանշան տալով, գյուղացիներին բարեւելով՝ հասնում ենք տուն։
«Իմ ծառայությունն էնպիսի պայմաններում է անցել, որ էս տունը լյուքս է, VIP»,-ծիծաղում է Հայկն ու ներս հրավիրում։
Հայկն իր կենցաղը կենտրոնացրել է մի սենյակում։ Հատկապես ձմռան ամիսներին տունը ջեռուցելը դժվար է։ Գյուղում գազ չկա, խմելու ջուրն աղբյուրից են բերում, տունը տաքացնում՝ փայտի վառարանով։ Բայց կենցաղային խնդիրներն անգամ Հայկը «վայելք» է դարձնում։
«Ցախ ջարդելը մարզանք է, ջրի հետեւից գնալը՝ զբոսանք, վառարան վառելը առանձնահատուկ հաճույք է, հիշում ես մանկությունդ։ Վառարանի ջերմությունն ուրիշ է, թեյնիկը միշտ վրան է։ Էլ ի՞նչ է պետք»։
Մեկ էլ լավ հարեւաններ են պետք, որոնց պակասը Հայկը չի զգում։ Ասում է՝ Բագարանում է հասկացել՝ ինչ է իսկական հարեւանությունը, հայկական հյուրասիրությունը։ Եթե հարեւանները մի համեղ բան պատրաստեն, իր բաժինն անպայման առանձնացնում են։ Երբ մեքենա չուներ, մինչեւ ոտքով դպրոցից տուն էր հասնում. «Սիմոնյա՜ն, հլը կանգնի, ու բերում էին՝ է՛լ տնական լավաշ, է՛լ պանիր, է՛լ ձու։ Էս տարի 2 արկղ խնձոր, ծիրան զոռով դրել են մեքենաս։ Չգիտեմ՝ ինչով եմ արժանացել էդ վերաբերմունքին։ Ունիկալ մարդիկ են, շատ հետաքրքիր է»։
Բակ է մտնում Պուշկին պապը՝ սալորի չիրը ձեռքին։ Մենք իրեն հրավիրում ենք սուրճի, ինքն էլ. «երբ խմելու ախորժակներդ բացվի, կգաք»։ Պուշկին պապը Հայկի համար առանձին «թեմա» է։ Ասում է՝ էդպիսի մարդ կյանքում չեմ տեսել։
«Երբ առաջին անգամ եկա գյուղ, երեկոյան 10-ն էր, ջուր չունեի, հոսանք չկար, ոչ մեկին չէի ճանաչում։ Պուշկին պապին միանգամից եկավ՝ բարե՛ւ տղա ջան։ Ծանոթացավ, մի բալոն ջուր բերեց՝ ճամփից ես եկել, ծարավ կլինես, կխմես։ Հաջորդ օրը գնում եմ դասի, գալիս եմ տուն, տեսնեմ՝ Պուշկին պապին արդեն էլեկտրիկին բերել, հանել է կտուր, որ հոսանքը սարքի։ Վերջացրեց գործը, ուզում էի վճարել, էլեկտրիկն ասաց՝ եկել ես մեր գյուղ, ուսուցիչ ես, ինչի՞ մասին է խոսքը, մի նեղացրու։ Մեկ էլ մեքենայից հանեց մի հատ սեխ՝ դասից ես եկել, սոված կլինես։ Տվեց ու անհետացան՝ հա՛մ էլեկտրիկը, հա՛մ Պուշկին պապը, ու ես մնացի սեխը ձեռքիս բակում մենակ կանգնած։ Դրանից հետո Պուշկին պապին գնաց, սառույցով ջուր բերեց՝ շոգած կլինես։ Ու էսպես անընդհատ»։
Իր բոլոր հյուրերին Հայկը տանում է Պուշկին պապի այգի, որտեղից Թուրքիան մի քանի մետրի վրա է։ Եթե սահմանի այն կողմում հարսանիք է, ուրախության ձայները հասնում են Բագարան։ Գյուղում տարածվում է նաեւ մզկիթից հնչող մոլլայի աղոթքը։
Հայկն իր համար լուծվող, մեզ համար սեւ սուրճ է պատրաստում, ու դուրս ենք գալիս բակ։ Նոյեմբերի վերջին դրսում ավելի տաք է, քան՝ տանը։
«Բայց կոնֆետ չունեմ, բոլորը կերել եմ»,- ծիծաղում է ու բաժակները դնում բակի ցածր սեղանին։
Ամեն օր 7 դասից հետո մի բաժակ սուրճը ուշքի է բերում, որ ժամը 4-ին նորից դպրոց գնա՝ խմբակի։ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան Վանիկն է հիմնել, որը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրով Բագարանում աշխատել է Հայկից առաջ։
Այդ ժամանակ «Արմաթ»-ից բացի երեխաներն այլ զբաղվածություն չունեին, խմբակներ չկային։
«Ընկեր Սիմոնյանը բերեց բոլոր դետալներն ու ռոբոտի գծագիրը, մենք էլ հավաքեցինք։ Wi-Fi-ով է աշխատում։ Ճառագայթներ է արձակում ու եթե հանդիպի պատնեշի, ինքնըստինքյան ուղղությունը փոխում է։ Կամ գետնին գիծ ես գծում, ռոբոտն ուղիղ գնում է այդ գծով։ Բայց կոդավորումը դեռ չենք ավարտել»,- ռոբոտն է ներկայացնում Գեւորգը։
Սա Հայկի վերջին ուսումնական տարին է Բագարանում։ Ասում է՝ գյուղում փորձառու ուսուցիչներից սովորել է ավելի շատ, քան՝ ցանկացած դասընթացից։ Եթե հիմա նորից դպրոց մտներ, շատ բան այլ կերպ կաներ։
«Գիտակցեցի ոչ միայն ուսուցչի աշխատանքի ծանրությունը, այլեւ՝ կարեւորությունը։ Դպրոցում երեխային պետք է ոչ թե կրթես, այլ՝ սովորեցնես կրթվել։ Մենք էրեխեքին տալիս ենք լիքը գիտելիք, բայց չենք սովորեցնում այդ գիտելիքը կիրառել, դրանից նոր գիտելիք ստանալ։ Դպրոցում մենք ստեղծում ենք այն հիմքը, որը երեխան օգտագործելու է ամբողջ կյանքի ընթացքում, ու դա բազմապատկման կամ Մենդելեեւի աղյուսակը չէ։ Դա կրթության նկատմամբ մոտեցումն է, հմտությունն ու ցանկությունն է, որը դպրոցում առաջանում է, կամ՝ ոչ։ Եթե չի առաջանում, մենք ունենում ենք անգրագետ հասարակություն, եթե առաջանում է, բախտավոր ազգ ենք»։
Այս շաբաթ-կիրակի Հայկը տուն՝ Երեւան, չի գնալու, որ «ցախ հանի»։ Անցյալ տարի, երբ տասներորդ դասարանի չորս տղաների օգնությամբ փայտն անտառից հասցրեց տուն, դժգոհ դեմքերով մի խումբ աշակերտներ բակում նրանց էին սպասում. սրտնեղել էին՝ ինչո՞ւ իրենց չի դիմել։
Այս տարի մեծ խմբով են գնալու։ Աշակերտներն արդեն մի քանի շաբաթ է՝ հերթ են կանգնել. ցրտերն ընկել են, իսկ ընկեր Սիմոնյանը ձմռանը դեռ պատրաստ չէ։

TFA teacher-leader Hayk finds a new life in secluded village of Bagaran
Once upon a time, a young man named Hayk traveled to the remote village of Bagaran. This fairytale-like story began one and a half year ago, when Hayk’s life took an unexpected turn towards fellowship at Teach For Armenia.
“I always assumed one would do many different jobs in their lifetime, but never have I thought I’d teach algebra, geometry and informatics in a rural community,” says Hayk.
He was working on private orders and various graphic design-related projects in the office, as usual, when a friend of his mentioned Hayk’s name during the interview at Teach For Armenia (TFA). “He said he promised I would send my CV,” recalls Hayk, “I couldn’t let him down, could I?”
Hayk got a call inviting him to an interview. Afterwards, there came the examination and the Academy for teacher-leaders.
“Seeing people who had a mission, who didn’t just say that this or that would be great but actually worked to make the great things happen inspired me so much, and the opportunity to join those people was even more inspiring. It takes a lot of effort to settle in a new environment: you start at the bottom and gradually get a chance to show what you can do. In case of Teach For Armenia, the chance just arrived at my door, so to say. With that in mind, I signed the contract,” tells Hayk.
His chance was waiting in Bagaran, which stands closer to the border with Turkey than to the nearest Armenian settlement – Vanand village. Although Bagaran is not that far from the capital - 100km, it is extremely isolated. The village lives like one large family. However, the proximity to the border means that the ways in and out of the village were guarded. Guards at the checking points would ask you to identify yourself and say who you were visiting before they decided if you should get the permit. That practice was canceled around 8 years ago. The unofficial explanation is that the checking points and permits made it difficult for Bagaran’s young women to get married.
The village is open to everyone now, but not many people are coming. This secluded place is exactly what Hayk dreamed about before getting his TFA assignment.
“Will we have games today?”
“Yes. And what do you need to do for that?”
“Be quiet!”
Hayk explains that the 5th grade students are especially active because of our visit, but total silence is a rare occurrence in the classroom anyway. The most cheerful math lesson I’ve ever seen is interrupted when a teacher from the next-door classroom opens the door to ask if everything is alright. Hayk applies the more or less successful method of getting kids to be quiet – the threat of canceling the games.
“When Mr Minasyan is done explaining the lesson, we get bored, and we play games so the class is interesting. He says we can play at every lesson if we behave.”
“If we talk too much, he either tells us to draw something or gives us an F.”
“I know one thing for certain: if the lesson is monotonous and dull, it can’t be useful. The only way to get children to study is to make the process interesting. If they are entertained, they get involved and start working. And if they work, they definitely succeed, and when they succeed, they love the subject. My job is to engage them in the learning process, and they do the rest,” explains Hayk.
“What is the difference between a triangle and a square? Sveta, tell us.”
“I might get this wrong.”
“That is actually the best thing that can happen.”
“When I introduce the topic, I don’t just start explaining. I try to ask as many questions as possible, and it doesn’t matter if all answers are wrong. It is better that way, in fact, because children are no longer afraid to make a mistake, which means they aren’t afraid to work and learn from mistakes. It is one of the most important things we should teach at school. If you manage to help the child overcome feat, your job is half done,” tells Hayk.
The Bagaran school has 92 students and Hayk teaches most of them. He has 7 lessons a day and manages the “Armath” lab and the math club. Some months he doesn’t have time to visit family. The way Hayk imagined teacher’s job was very different from reality: he used to wonder what they can be complaining about if they just give several lessons and go home.
“I had odd jobs since I was 16. I did physically and mentally demanding work, organizational work, but nothing tired me out as much as the school does. In September, I would come home after classes and just go to sleep without dinner or anything else. I worked without sleep for about 50 hours in the past, but I still wasn’t as tired. Teaching demands so much labor. Children just absorb your energy, like a sponge! Add the efforts it takes to keep them quiet and focused in the class,” tells Hayk.
The fatigue is emotional, not physical, he says, because you must never lose focus. Not even one error or moment of distraction is allowed. “Children remember every detail. They notice if you said one thing yesterday and another today or if you said one thing to this student and another to that one,” adds Hayk.
However, his work doesn’t just take – it gives energy as well. According to Hayk, children have such unique viewpoints and ideas, which would never cross an adult’s mind. And it takes working in school to see that, says Hayk.
“It doesn’t matter how tired I am. In school, I am always energetic. What are other options? I can’t go to the school unprepared. The children come expecting to learn something new and I have no right to fail them. Nobody asks if you’re tired. You must simply do your job. It is one of the few “must” situations in life.
Besides, outside of the classroom children give you as much energy as they take during the lessons. When you see that your efforts did not go in vain, that even if you’re reprimanding the kids they still give you affection, you can’t help but feel recharged,” explains Hayk.
It’s empty in the school yard when we come out after the 7th lesson. According to Hayk, children are embarrassed of us, otherwise they would be waiting for him to take them home by car. They used to wait for him outside when he didn’t have a car too.
“Last year I was stunned to come outside and see all boys from the 9th grade waiting for me to walk home together. It was such a compliment.
I changed school four times and I never waited for any of my teachers. I was out as soon as the bell rang, the same as all my 132 classmates in those four schools. Here in Bagaran, kids don’t just wait to accompany me home, they also ask for permission to visit. I understand, of course, that they’re looking for informal communication, not more math lessons. It shows what the children think of me, so at least I’m doing some things right,” says Hayk.
The school and his house stand in the opposite corners of the village. Hayk blows the horn to greet passerby as we make our way to the house.
“When I recall the conditions in the military unit where I served, this house seems like a suit, VIP-class place,” Hayk says, laughing.
Hayk’s hours at home pass in one room. It’s difficult to heat the house, especially in winter. The village is not supplied with gas and the residents take water from the spring and keep their houses warn with stoves. Despite these conditions, Hayk tries to turn even difficulties into enjoyable activities.
“Chopping wood is an exercise, getting water is a walk, and getting the fire started in the stove and is just fun because it reminds me of my childhood. The stove gives off special heat. I always have a kettle on. What else does one need?” tells Hayk.
The only other thing one needs, according to Hayk, is good neighbors, and that’s exactly the case in Bagaran. The teacher discovered the true Armenian hospitality in the village. If one of the neighbors cooks something tasty, they share with Hayk. When he didn’t have a car, he walked to the school and the neighbors often stopped him. “Simonyan!” they called out. “Wait a minute!” And they would treat him to home-made lavash (flat bread – Mediamax), cheese, eggs, etc. This year they forced Hayk to accept two boxes of apples and apricots. “I don’t know what I’ve done to earn this attitude. These people are extraordinary,” notes Hayk.
Grandpa Pushkin makes an entrance, carrying dried plum for us. We invite him to have a cup of coffee with us, and he responds: “Call me when you get to spirits.” Grandpa Pushkin is possibly the most extraordinary person Hayk has ever met.
“When I just arrived in the village, it was 10 p.m. No running water or electricity, no familiar faces. Grandpa Pushkin knocked my door, offered water in a large container, saying the road was long and I must be thirsty. Next day, I come home after classes and see the electrician on the roof: grandpa Pushkin brought him first thing in the morning. I tried to pay the electrician, but he said: “Come one, you’ve come to our village to teach the kids. How can I take your money? Please, don’t offend me.” And then he takes a melon out of the car! “You’re just back from work,” he says. “You must be hungry.” A moment later they were gone and I was left there standing with a melon in my hands. Grandpa Pushkin returned with cold water, and his attitude hasn’t changed ever since,” tells Hayk.
He takes all his guests to grandpa Pushkin’s garden, which stands just a few meters from the Turkish territory. When Turkish village celebrates a wedding on their side of the border, the sounds reach Bagaran. The mullah’s voice also carries over to the Armenian side.
Hayk makes coffee for the whole company and we take it to the yard. In November, it’s warmer in the street than in the house.
“Sorry, I don’t have anything sweet to offer,” Hayk apologizes, laughing. “I’ve eaten all sweets I had.”
A cup of coffee helps Hayk cheer up after 7 lessons and return to the school for the club meetings. Another TFA fellow, Hayk’s predecessor Vanik opened an “Armath” engineering lab in Bagaran. Children had had no clubs or labs before.
“Mr Simonyan brought the parts and the software for the robot and we built it! We worked with Wi-Fi. This robot moves and it can change direction if it comes against an obstacle. You can draw a line on the floor and the robot will walk it. But we are still working on the code,” Gevorg explains, presenting the robot.
This is the last year of Hayk’s tenure in Bagaran. According to Hayk, he has learned more from Bagaran’s experienced teachers than any courses. If he were to start over as a teacher, he would have done many things differently.
“I understand now how hard and important teachers’ work is. In school, you don’t educate children – you teach them to educate themselves. We give kids knowledge but don’t tell them how to use it and get more knowledge out of it. What children learn at school is not the multiplication or the periodic table, but the attitude towards knowledge, the skills and desire to learn. If that doesn’t happen, we get an illiterate society,” explains Hayk. “But if it does, we are a prosperous nation.”
This weekend Hayk won’t go visit his family in Yerevan: he’ll be busy collecting wood. Last year four boys from the 10th grade helped him with that, but as they came back, a group of unhappy students was waiting. The other kids got offended that Hayk didn’t take them too with him.
The drama won’t be repeated, because this year Hayk will take a large group to wood collecting. The students are queuing for the last few weeks to help him: days are getting colder, but Mr Simonyan is not ready for winter.