«Անծանոթ» աշխարհից Արծնի եկած ընկեր Տիգրանը - Mediamax.am
-Ո՞ր գույնն ես սիրում,- գունավոր կավիճների տուփն աշակերտներին պարզելով՝ հարցնում է ընկեր Տիգրանը, ու մի քանի րոպեից գրատախտակը ծածկվում է գունավոր «E»-երով։
Ամեն դասից հետո պատին մի քանի նկար է ավելանում. անգլերեն նոր բառեր՝  հուշող պատկերներով։
«Մի մասը ես եմ նկարում, մի մասը՝ էրեխեքը, մի մասը տպում ենք։ Փորձում ենք միասին դասարանի մթնոլորտը ստեղծել։ Պայմանավորվել ենք մինչեւ դասերի ավարտը լրիվ ուրիշ դասարան սարքել՝ մեր նկարներով լցնել, պատերը զարդարել»,-ասում է ընկեր Տիգրանը։
Լոռու մարզի Արծնի համայնքի միջնակարգ դպրոցը 67 աշակերտ ունի։ Այստեղ են սովորում նաեւ հարեւան Ապավեն գյուղի երեխաները։ Դասարանները հիմնականում երկկոմպլեկտ են, մի քանի անգամ փոքր Հալեպի այն վարժարանների դասարաններից, որտեղ Տիգրան Աբուլաբությանն անգլերեն է դասավանդել։
Պատերազմի պատճառով 2013 թվականին Տիգրանն ընտանիքով Սիրիայից տեղափոխվել է Հայաստան։ Երկու տարի Վանաձորում է ապրել, հետո՝ Երեւանում, տարբեր ոլորտներում աշխատել։
«Ուրախ չէի, գոհ չէի աշխատանքիցս։ 2018-ին լսեցի «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասին, ուսումնասիրեցի, ասացի՝ սա է իմ ուզածը, իմ երազած աշխատանքն է։ Ոնց որ առաքելություն լինի։ Էսքան տարի հեռու էի, եկա Հայաստան եւ ուզում եմ մի բան անել իմ հայրենիքի համար»,- պատմում է Տիգրանը։
Հայաստանի գյուղերում երբեւէ չեղած, բայց դժվար պայմանների մասին բազմաթիվ պատմություններ լսած սիրիահայ երիտասարդն անհանգիստ էր՝ ինչպե՞ս կընդունեն իրեն, ինչպե՞ս կհարմարվի նոր միջավայրին։ Եկավ Արծնի ու պարզեց, որ գյուղում իրեն արդեն ճանաչում են։
«Էրեխեքը պատրաստվել էին, ուսումնասիրել էին իմ ֆեյսբուքի էջը, գիտեին՝ ով է գալու, ինչ է անունը, որտեղից է։ Հերթով մտա դասարանները, ծանոթացա։ Առաջին շփումը, հանդիպումը շատ դրական էր, սպասում էին ինձ, միանգամից ընդունեցին, չասացին՝ օտար է։ Նույնիսկ իմ խոսելաձեւը, որ մի քիչ տարբեր է, իրենց համար հետաքրքիր է։ Եթե սխալներ եմ անում, ասում եմ՝ ուղղեք, օգնեք ինձ, իրենք ուրախանում են դրանից։ Սիրեցինք իրար, շատ կապվեցինք։ Ամռանը, որ գնացի Երեւան, կարոտում էի, ուզում էի հետ գալ, տեսնել իրենց»։
«Նոր աշխարհից» եկած ընկեր Տիգրանին, անգլերենից բացի, աշակերտները շատ են հարցնում Սիրիայի մասին. որտե՞ղ է Սիրիան, ինչպե՞ս են մարդիկ ապրում էնտեղ, ինչպիսի՞ն են աշակերտները, ի՞նչ լեզվով եք խոսում, մեզ էլ կսովորեցնե՞ք արաբերեն։
Արաբերենն առայժմ Տիգրանի ծրագրերի մեջ չի մտնում։ Անցյալ տարի, երբ եկավ Արծնի, նպատակ դրեց, որ 2 տարի անց աշակերտները պիտի անգլերեն իմանան:  Իսկ եթե մեկ-երկուսը որոշեն դպրոցն ավարտելուց հետո զբաղվել անգլերենով, սա արդեն իր մեծ ձեռքբերումը կհամարի։
«Կային էրեխեք, որ չէին սիրում այս առարկան։ Ասում էին՝ ինչների՞ս է պետք, ո՛չ Ամերիկա ենք գնալու, ո՛չ Անգլիա։ Ես ուզում էի իրենց սիրել տալ անգլերենը, հասկացնել, որ կարեւոր է, անհրաժեշտ։ Տարբեր հետաքրքիր մեթոդներով աշխատեցի, մինչեւ զգացի, որ փոխվեց վերաբերմունքը լեզվի նկատմամբ, սիրեցին։ Հիմա իրենք են փնտրում, առաջարկում՝ ինչպես անել, որ դասն ավելի հետաքրքիր լինի»։
Տիգրանն ասում է, որ Սիրիայում ստանդարտ մեթոդներով էին դասավանդում։ «Ոչ սովորական» մեթոդները սովորել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Ուսուցիչ-առաջնորդների Ակադեմիայի ընթացքում։ Հալեպի պետական համալսարանում Տիգրանն անգլերեն լեզու եւ գրականություն է ուսումնասիրել։ Հիմա էլ Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում մանկավարժություն է սովորում։ Երիտասարդ ուսուցիչը զարմացել է, որ Հայաստանում տղամարդիկ մանկավարժի մասնագիտությունը չեն ընտրում։ Տիգրանը կուրսի միակ տղան է, դպրոցում երկուսն են՝ ինքն ու շախմատի ուսուցիչը։
3-12-րդ դասարաններում դասավանդելուց բացի Տիգրանը նաեւ անգլերենի խմբակ է վարում նրանց  համար, ովքեր ուզում են ավելի լավ տիրապետել լեզվին։ Ցանկացողներին անգլերեն գրքեր է տալիս. ընթերցում են, քննարկում։ Դասերը երբեմն ընկեր Տիգրանի տանն էին անում։ Բայց եղանակի ցրտելու հետ խմբակը տեղափոխվեց դպրոց։
Տիգրանի տունը դպրոցից մի քանի քայլ է հեռու։ Մտնում ես ներս ու արագ ուզում դուրս գալ՝ արեւի տակ տաքանալու։ Մոխրագույն պատերով, ընդամենը մի քանի կտոր գույքով սառը տունն ամենահարմարն էր, որ կարողացավ գտնել։ Տիգրանն իր կենցաղը կենտրոնացրել է վառարանի շուրջը՝ սեղանը, համակարգիչը, գազի բալոնը, որի վրա տաքացնում է Երեւանից բերած ճաշերը։
«Երկու շաբաթ առաջ արդեն վառարանը միացրել եմ։ Վառում, կողքը նստում եմ, մի քիչ հեռու եմ գնում, ցուրտ է։ Շատ տանջվեցի, մինչեւ սովորեցի վառարանը վառել»,-ժպտում է Տիգրանն ու պատմում, որ փայտ կոտրելն էլ Արծնիում է սովորել։ Սկզբում աշակերտներն ու գյուղի տղաներն էին օգնում, հիմա արդեն կացին ունի, ինքն է կոտրում։ Ջուրն էլ հարեւանի տնից է բերում։
Առաջին ամիսներն ամենադժվարն էին։ Նոր միջավայրն ու կենցաղային խնդիրները հաճախ էին հուսահատության պահեր ծնում: Տիգրանն ասում է՝ լավ է, որ դպրոցում իրենից բացի «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» եւս երկու Ուսուցիչ-առաջնորդ կա։ Հանդիպում, քննարկում են խնդիրները, փորձով փոխանակվում, քաջալերում իրար։
«Որ նեղված կամ հիասթափված եմ լինում, մտնում եմ մի դասարան, հատկապես՝ փոքրերի մոտ, տեսնում եմ էրեխեքի աչքերը, ժպիտները, ես ինձ մոռանում եմ, ամեն ինչ մոռանում եմ, լուրջ եմ ասում։ Մանավանդ երբ դպրոց եմ գալիս, էրեխեքը դրսում են լինում, վազում, գրկում են ինձ,  շատ է մոտիվացնում։ Նորից ոգեւորվում եմ, մտածում եմ՝ ոչինչ, էրեկ չեղավ, էսօր կստացվի։ Ու էդպես շարունակում եմ»։

From Aleppo to Artsni: Mr. Dikran, the English teacher from “unfamiliar place” - Mediamax.am
“Which is your favorite color?” Mr. Dikran asks the students, holding out pieces of colored chalk on his palm.
Soon, the blackboard is covered in multicolor “E’s”.
A few fresh pictures join the rest on the wall every day: new English words with images hinting to the meaning.
“I drew some of them, others are done by the kids, and the rest are printed. We’re trying to create an atmosphere in the classroom together. We had agreed to transform the room before the end of the academic year: fill it with our pictures, decorate the walls,” explains Mr. Dikran.
The secondary school of Artsni village in Lori marz has 67 students, including children from Apaven, the neighboring community. The classes usually feature kids of two grades at the same time, which is a big change from the large classes Dikran Aboulaboutian used to teach English in Aleppo.
The war in Syria forced Dikran and his family to move to Armenia in 2013. For two years he lived in Vanadzor and then went to Yerevan, working different jobs.
“I wasn’t happy with my work. In 2018, I heard about Teach For Armenia, learned a bit about it and told myself that it was what I really wanted, a dream job. It is like a mission. I was elsewhere for so long, but now I’m in Armenia and I want to do something for my homeland,” says Dikran.
He had never been to Armenia’s countryside, but he heard a lot about the difficult living conditions there, and the young Armenian-Syrian man was anxious. How would he be received? Could he get used to the community? Dikran arrived in Artsni to find out people there already knew about him.
“The kids prepared for the meeting. They found my Facebook account, so they knew who I am and where I’m from. I went from class to class to introduce myself. The first meetings were so positive! Children had been waiting for me and they just accepted me, no one treated me like a foreigner. Even my accent was interesting for them. If I make mistakes, I ask them for help, and it’s so much fun for them. We are really fond of each other, there is a connection now. When I returned to Yerevan in summer, I missed the kids and couldn’t wait to be back in Artsni,” Dikran tells.
Mr. Dikran, who came from an unfamiliar place, gets asked about Syria a lot. Kids want to know where it is on the map, how people live over there, what the children are like, what language they speak. They ask Dikran if he could teach them Arabic.
Arabic is not on the agenda at the moment. Last year, when Dikran arrived in Artsni, he set a goal: his students should speak English two years later. If one or two decide to continue studying English after graduation, he will consider it a big achievement.
“Some kids didn’t like English lessons. They said: “What do we need it for? We won’t be traveling to America or England.” I wanted them to see that English is important, make them like the subject. I used several methods to get them interested and their attitude changed gradually. They like English lessons now and even search for new ways to make them more interesting,” says Dikran.
He learned these new methods at the Teacher Leadership Academy of Teach For Armenia (TFA). Back in Syria, only traditional teaching methods are customary. Dikran studied English language and literature at the State University of Aleppo. Now he is studying pedagogy at Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences. The young teacher was surprised to find out that men in Armenia rarely choose the profession of teacher. He is the only male student in his course, and in Artsni, he is the second male member of the faculty after the chess teacher.
In addition to teaching grades from 3rd to 12th, Dikran also manages the English club for students who want to improve their knowledge of the language. He hands out books in English to the club members for reading and discussion. Sometimes Mr. Dikran holds club meetings at his house, but as the weather gets chillier, they are organized in the school.
Dikran’s house is very close to the school. The inside of his place is not very welcoming: grey walls, just a few pieces of furniture, cold air. You want to leave almost as soon as you enter, but it is the best Dikran could find. He builds the life at home around the stove. Everything is next to it – the desk, the laptop, the gas bottle he uses to heat up the food he brings from Yerevan.
“I started using the stove two weeks ago. I light it up and sit next to it, because if I sit a bit further, I get cold. It was hard, learning how to use it properly,” Dikran tells with a smile and adds that he learned to chop wood in Artsni. Students and young men from the village helped him out at first, but now Dikran has an axe and knows how to us it. As for water, he brings it from a neighbor’s home.
The first few months were the hardest. New environment and living conditions often made the young teacher feel down. Dikran says he’s lucky to have two other TFA Teacher-Leader in the school. They meet up, talk, share experience, encourage each other. He adds:
“When I’m upset or disappointed, I go to a classroom, particularly in the lower grades, look at the smiles of the kids, and I forget everything, I’m telling you. There are days when I come to the school and the kids notice me and run up to me for a hug, and it is so motivational, so moving. I feel encouraged again, and I think to myself that it’s all fine. Something didn’t work out yesterday, but it will today. And so, I carry on.”