Երեւան: Մեդիամաքս: «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցը 2014 թվականի սեպտեմբերին իր դռները կբացի առաջին 90 աշակերտների առջեւ:
Ընդունելությունն արդեն մեկնարկել է. ցանկացողները կարող են հայտեր լրացնել www.am.uwc.org կայքի միջոցով:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Մելքոնյանը հիշեցրել է, որ ս.թ. հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը դարձավ Միացյալ Համաշխարհային Քոլեջներ (United World Colleges-UWC) կրթական ցանցի անդամ եւ ստացավ «UWC Dilijan» անվանումը:
Այս տարի UWC համակարգում կարող են ուսանել Հայաստանի 17 քաղաքացիներ` 10-ը UWC Dilijan միջազգային դպրոցում եւ 7-ը` UWC-ի այլ երկրների քոլեջներում:
«UWC Dilijan» միջազգային դպրոցում եւ UWC այլ դպրոցներում սովորելու հայտ կարող են ներկայացնել Հայաստանի բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք 2014թ. օգոստոսի վերջի դրությամբ կլինեն 16 տարեկան, բայց ոչ ավելին, քան 18 տարեկան:
Արտակ Մելքոնյանը նշել է, որ ընտրությունը UWC-ի դպրոցներում կատարվում է բացառապես մրցակցային հիմունքներով, եւ առավելությունը տրվում է տաղանդավոր ու սոցիալապես ակտիվ երիտասարդներին՝ անկախ նրանից, թե ի՞նչ ծագում ունեն: Ընտրության այդպիսի համակարգը թեկնածուներին ընձեռում է հավասար հնարավորություններ՝ անկախ նրանց ազգությունից, դավանանքից, լեզվից ու ծնողների ֆինանսական կարողությունից, եւ թույլ է տալիս մեկ վայրում հավաքել հետաքրքիր, ոչ ստանդարտ մտածելակերպ ունեցող, սոցիալապես ակտիվ եւ ստեղծագործ մարդկանց, որոնք ներկայացնում են տարբեր մշակույթներ:
www.am.uwc.org կայքում հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը լրանում է 2014թ. փետրվարի 17-ին, իսկ մարտին իրականացվելու է դիմորդների ընտրության գործընթացը:
Ընդունելությունը կազմակերպվում է անկախ մարմնի` UWC-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի կողմից: Կոմիտեն կազմավորվում է UWC-ի կողմից, դրանում ընդգրկվում են նաեւ UWC դպրոցների շրջանավարտներ: Ընդունելության մասին վերջնական որոշումը կայացվում է «UWC Dilijan» միջազգային դպրոցի կողմից` UWC-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի ներկայացրած առաջարկությունների հիման վրա:
Քանի որ դասավանդումը դպրոցում լինելու է անգլերեն լեզվով, դիմորդները պետք է բավարար չափով տիրապետեն անգլերեն լեզվին: Անգլերենի լավ իմացությունը ցանկալի, բայց ոչ պարտադիր պայման է այն իմաստով, որ դիմորդը, դպրոց ընդունվելու պարագայում, որոշակի ժամանակ կունենա անգլերենի իր իմացությունը կատարելագործելու համար:
Արտակ Մելքոնյանը նշել է, որ «UWC Dilijan» միջազգային դպրոցի աշակերտների 90 տոկոսը կսովորեն նվիրատուների կողմից հատկացված կրթաթոշակներով: Ինչ վերաբերվում է այն աշակերտներին, որոնք կընդունվեն այլ երկրների UWC դպրոցներ, ապա տարբեր դպրոցներ առաջարկում են տարբեր պայմաններ:
«Օրինակ, Սինգապուրի UWC դպրոցը պատրաստ է մեկ տեղ հատկացնել հայաստանցի դիմորդի համար եւ ապահովում է նրա ուսման հետ կապված բոլոր ծախսերը: Կլինեն դեպքեր, երբ UWC դպրոցները տեղեր կտրամադրեն առանց կրթաթոշակի եւ այդ դեպքում դիմորդը ինքնուրույն պետք է հոգա այդ ծախսը: Բացառիկ տաղանդավոր երեխաների դեպքում «UWC Dilijan» միջազգային դպրոցի հիմնադիրները կարող են միանալ հովանավորներ ներգրավելու գործին», - ասել է Արտակ Մելքոնյանը:
«UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցն ամանորյա անակնկալ է մատուցել Դիլիջանում բնակվող երեխաների համար: Դեկտեմբերի 21-ին, 22-ին Դիլիջանի պետական երաժշտական քոլեջի շենքում 4-13 տարեկանների համար օրական երեք ներկայացում էր ցուցադրվել՝ Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական թատրոնի եւ «Միմի» ստուդիայի դերասանների կատարմամբ: Եվս երեք ներկայացում կցուցադրվի դեկտեմբերի 23-ին:
Դեկտեմբերի 21-ին եւ 22-ին երեխաները դիտել են «Մադագասկար» ներկայացումը՝ կենդանիների մասնակցությամբ, իսկ դեկտեմբերի 23-ին կցուցադրվի «Առյուծիկը մանկության մոլորակում» ներկայացումը:
Ընդհանուր առմամբ, ներկայացումները դիտելու հրավերներ են ուղարկվել Դիլիջանում բնակվող մինչեւ 1 800 երեխաներին:
2014 թ. հունվարին Հայաստան կժամանի «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցի տնօրեն Ջոն Փադեֆուտը, որը երկար տարիներ եղել է անգլիական հեղինակավոր Իթոն քոլեջի փոխտնօրենը: Ջոն Փադեֆուտը ժամանելուց հետո սկսելու է զբաղվել ակադեմիական գործընթացի կազմակերպմամբ, արդեն որոշակի աշխատանքներ են սկսված` ուսուցիչներին ընտրելու համար:

Продолжается прием заявок на учебу в международной школе «UWC Dilijan»
Ереван /Медиамакс/. Международная школа «UWC Dilijan» в сентябре 2014 года откроет свои двери перед первыми 90 учениками.
Процесс приема заявок от желающих учиться в школе организован посредством сайта www.am.uwc.org.
Исполнительный директор фонда IDeA («Инициативы развития Армении») Артак Мелконян напомнил, что в октябре текущего года Дилижанская международная школа (DIS) стала полноправным членом образовательной сети United World Colleges (UWC) и получила название UWC Dilijan.
В 2014 году на обучение в систему UWC могут поступить 17 граждан Армении, 10 из которых - в школу «UWC Dilijan» и еще 7 - в колледжи UWC в других странах.
Заявки на обучение в международной школе «UWC Dilijan» и других школах UWC могут подать все граждане Армении, которым на конец августа 2014 года будет не менее 16 и не более 18 лет.
Артак Мелконян отметил, что отбор в школах UWC происходит исключительно на конкурсной основе, и предпочтение отдается талантливым и социально активным молодым людям, вне зависимости от их происхождения. Такая система отбора обеспечивает равные возможности для кандидатов, вне зависимости от их национальности, религии, языка и финансовых возможностей родителей, а также позволяет собрать в одном месте интересных молодых людей с нестандартным мышлением, социально активных и творческих людей, которые являются представителями разных культур.
Последний срок представления заявок на сайте www.am.uwc.org - 17 февраля 2014 года, а в марте начнется процесс отбора учеников.
Приемом заявок и отбором учеников занимается независимый орган - Армянский национальный комитет UWC. Комитет формируется со стороны UWC, в его состав также входят выпускники школ UWC в разных странах. Окончательное решение относительно приема принимается со стороны международной школы «UWC Dilijan» на основе предложений Армянского национального комитета UWC.
Поскольку преподавание в школе будет вестись на английском языке, кандидаты должны в достаточной степени владеть английским языком. Хорошее знание английского - желательное, но не обязательное условие для подачи заявки в том смысле, что в случае поступления в школу у учеников будет некоторое время для улучшения своих знаний английского.
Артак Мелконян отметил, что 90% учеников международной школы «UWC Dilijan» будут учиться за счет стипендий, выделяемых донорами. Что касается учеников, поступивших в школы UWC в других странах, то разные школы предлагают разные условия.
«Например, школа UWC в Сингапуре готова выделить одно место для ученикa из Армении и покрыть все расходы, связанные с его обучением. Будут случаи, когда школы UWC предложат места без стипендий, и в таком случае ученики должны будут сами покрывать свои расходы. Если мы будем иметь дело с исключительно талантливыми детьми, основатели международной школы «UWC Dilijan» могут подключиться к процессу привлечения спонсоров»,- сказал Артак Мелконян.
Международная школа UWC Dilijan сделала новогодний сюрприз детям, живущим в Дилижане - 21, 22 и 23 декабря в здании Государственного музыкального колледжа для детей в возрасте от 4 до 13 лет были организованы по 3 представления
Кукольного театра им. Туманяна и студии «Мим».
21 и 22 декабря дети смотрели представление «Мадагаскар» с участием животных, а 23 декабря - спектакль «Львенок на  планете детства».
Приглашения на спектакли получили 1 800 детей, живущие в Дилижане.
В январе 2014 года в Армению прибудет директор международной школы «UWC Dilijan» Джон Падефут, долгие годы занимавший должность заместителя директора британского Итон-колледж. После прибытия Джон Падефут начнет заниматься организацией академического процесса.