Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը դիմել է Ռուսաստանի օմբուդսմեն Վլադիմիր Լուկինին՝ ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի կապակցությամբ:
Հուլիսի 13-ին մանրաքար տեղափոխող բեռնատարը, որի ղեկին եղել է Հրաչյա Հարությունյանը, դուրս գալով երկրորդական ճանապարհից, բախվել է մարդատար ավտոբուսին, որի հետեւանքով զոհվել է 18 մարդ:
Կարեն Անդրեասյանը նախ ցավակցություն է հայտնել իր ռուսաստանցի գործընկերոջը դժբախտ պատահարի առթիվ:
Նամակում ՀՀ օմբուդսմենը նշել է.
«ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը, ով մեղադրվում է ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման եւ անզգուշության հետեւանքով 2-ից ավել անձանց մահվան համար, հուլիսի 15-ին դատարանում ներկայացել է ստորացուցիչ ձեւով, մասնավորապես, կանացի խալաթով:
ՌԴ Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ անձի արժանապատվությունը պաշտպանվում է պետության կողմից, եւ ոչինչ չի կարող հիմք հանդիսանալ դրա խախտման համար: Անձի արժանապատվության հարգումը պաշտպանվում է նաեւ Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների եվրոպական 3 կոնվենցիաներով: Անկախ ազգության, ռասայի, ծագման, լեզվի, բնակության վայրի եւ այլ հանգամանքներից՝ անթույլատրելի են պետական մարմինների աշխատակիցների կողմից այնպիսի գործողություններ, որոնք որեւէ կերպ կարող են նսեմացնել անձի պատիվն ու արժանապատվությունը:
Հաշվի առնելով, որ ՃՏՊ-ն տեղի է ունեցել Ձեր երկրի իրավասության սահմաններում, խնդրում եմ Ձեզ ուսումնասիրել Հրաչյա Հարությունյանին դատարանում նսեմացնող ձեւով վերաբերվելու եւ ներկայացնելու պատճառները, Ձեր լիազորության շրջանակներում ձեռնարկել համապատասխան քայլեր՝ օժանդակություն ցուցաբերելու Հրաչյա Հարությունյանին եւ արդյունքների մասին հայտնել ինձ»,- ասված է ՌԴ օմբուդսմենին ուղղված նամակում:

Карен Андреасян обратился к Омбудсмену РФ по поводу унизительного обращения в суде с гражданином Армении - Mediamax.am
5779 просмотров
Карен Андреасян обратился к Омбудсмену РФ по поводу унизительного обращения в суде с гражданином Армении
Защитник прав человека Армении Карен Андреасян
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Армении Карен Андреасян сегодня обратился к омбудсмену РФ Владимиру Лукину.
13 июля в Подмосковье грузовик, за рулем которого был Грачья Арутюнян, врезался в автобус, в результате ДТП погибло 18 человек.
Карен Андреасян выразил соболезнования своему российскому коллеге по поводу трагического инцидента.
В своем письме армянский омбудсмен, в частности, отметил:
«Гражданин Республики Армения Грачья Арутюнян, обвиняемый в нарушении правил дорожного движения, повлекшего по неосторожности смерть двух или более лиц, 15 июля предстал в суде в унизительном виде, а именно - в женском халате.
Конституция РФ предусматривает, что достоинство личности охраняется государством, и ничто не может быть основанием для его умаления. Вне зависимости от национальности, расы, языка, происхождения, места жительства и других обстоятельств, недопустимы действия должностных лиц органов государственной власти, в какой-либо форме умаляющие честь и достоинства лица.
Учитывая, что происшествие имело место на территории, подпадающей под Вашу юрисдикцию, прошу Вас рассмотреть причины унизительного обращения и представления в таком виде Г. Арутюняна в суде и в пределах Ваших полномочий предпринять действия, направленные на оказание помощи гражданину Армении Грачья Арутюняну, и сообщить мне о результатах».