Սեպտեմբերի 20-ին Իէն Գիլանը կմասնակցի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հանդիսավոր բացմանը (ֆոտոշարք) - Mediamax.am
9780 դիտում
Սեպտեմբերի 20-ին Իէն Գիլանը կմասնակցի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հանդիսավոր բացմանը (ֆոտոշարք)
Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցը:
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում 2009 թվականին:
Լուսանկարը` PanArmenian Photo:
Թոնի Այոմին եւ Ջոն Դին Գյումրիում 2009 թվականին:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը 2009 թվականին:
Լուսանկարը` Հայ Օգնության Ֆոնդ:
Երեւան: Մեդիամաքս: Գյումրիում ավարտին է մոտենում թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը, որն իրականացվում է Մեդիամաքս-ի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակում:
Առաջիկայում շինարարները նախատեսում են ավարտել դպրոցի ներքին հարդարման աշխատանքները: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աջակցության շնորհիվ դպրոցը ապահովված կլինի նոր կահույքով:
Դպրոցի հանդիսավոր բացումը կկայանա սեպտեմբերի 20-ին: Բացմանը կմասնակցեն ռոք-աստղ, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը` տիկնոջ հետ, եւ Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դին:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցմամբ իր տրամաբանական ավարտին կմոտենա 1989 թվականին մեկնարկած Rock Aid Armenia նախագիծը:
2009 թվականին Մեդիամաքս-ը որոշեց երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia-ի մասնակիցներին եւ կապ հաստատեց Ջոն Դիի հետ: Քանի որ Ջոնն իր հերթին նախատեսում էր վերաթողարկել Rock Aid Armenia-ի Smoke on the Water ձայնագրությունը, Մեդիամաքսն ու Do Something-ը որոշեցին համատեղել ջանքերն ու իրականացնել Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia նախագիծը: Նախագծի գլխավոր հովանավոր դարձավ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը:
2009թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքս-ը Հայաստան հրավիրեց Իէն Գիլանին Deep Purple-ից, Թոնի Այոմիին Black Sabbath-ից, Ջեֆ Դաունսին Yes/Asia-ից եւ Ջոն Դիին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նրանք պարգեւատրվեցին Պատվո շքանշանով: Ավելի ուշ Բրայան Մեյը Queen-ից եւ Դէվիդ Գիլմորը Pink Floyd-ից իրենց Պատվո շքանշանները ստացան Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանատանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսն ու Ջոն Դին այցելեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որը տեղակայված էր երկաթե տնակներում եւ, չնայած տարրական պայմանների բացակայությանը, շարունակաբար պատրաստում էր տաղանդավոր երեխաների:
Հայ Օգնության Ֆոնդը (ՀՕՖ) երկար տարիներ աջակցել էր դպրոցի անապահով սաներին, որոնց կատարումը անտարբեր չթողեց նաեւ Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին ու Ջեֆ Դաունսին: Նրանք Ջոն Դիի հետ համատեղ հայտարարեցին, որ կօգնեն վերակառուցել դպրոցը: Այս առիթով 2009թ. վերջին ՀՕՖ-ը, Մեդիամաքս-ը ու Do Something-ը եռակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
2010թ. մարտին Մեդիամաքս-ը եւ Do Something-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ Երեւանում կազմակերպեցին Իէն Գիլանի ու Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երկու բարեգործական համերգները, ինչի շնորհիվ  45.000 ԱՄՆ դոլար փոխանցվեց դպրոցի վերակառուցման համար բացված հաշվեհամարին:
2 տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ հավաքագրվեց մոտ 110.000 ԱՄՆ դոլար:
Նախագիծը մշտապես գտնվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում` ստանալով կարեւոր աջակցություն:
2010թ. Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares ժամանակավոր սուպեր-խումբը` Գյումրիի դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով: 2011թ. մայիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի առաջին սինգլը երկու նոր երգերով` Out of My Mind եւ Holy Water: 2012 թվականին հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն: Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դպրոցին փոխանցեցին 15.000 ԱՄՆ դոլար` որպես կանխավճար:
2012 թվականին ամռանը ՀՕՖ-ը Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Մի քանի օր անց Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը` 2012թ. օգոստոսին սկսվեց դպրոցի շինարարությունը:

Ереван /Медиамакс/. В Гюмри подходит к концу строительство музыкальной школы N 6, которое реализуется в рамках совместного проекта Медиамакс, Армянский фонд помощи (АФП) и австралийской организации Do Something.
В ближайшее время строители планируют завершить отделочные работы. Благодаря содействию Всеармянского фонда «Айастан» школа будет полностью обеспечена новой мебелью.
Торжественное открытие школы состоится 20 сентября. В нем примут участие вокалист Deep Purple Иэн Гиллан с супругой и исполнительный директор Do Something, организатор проекта Rock Aid Armenia Джон Ди.
Строительство музыкальной школы N 6 подводит к логическому завершению проект Rock Aid Armenia, начатый в 1989 году.
Спустя несколько месяцев после Спитакского землетрясения 1988 года, 24-летний Джон Ди инициировал в Лондоне проект Rock Aid Armenia. Британские рок-звезды записали песню Deep Purple Smoke on the Water и помогли выпустить специальный диск, выручку от продажи которого предоставили Армении.
Иэн Гиллан и Тони Айомми в Армении в 2009 году.
В 2009 году Медиамакс решил выразить признательность участникам проекта Rock Aid Armenia и вышел на связь с Джоном Ди. Поскольку Джон, в свою очередь, готовился выпустить ремикс Smoke on the Water/Rock Aid Armenia, Медиамакс и Do Something решили объединить усилия и осуществить проект Armenia Grateful 2 Rock / Rock Aid Armenia. Главным спонсором проекта стала компания «АрмРосгазпром».
В ходе визита в Армению Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джоуф Даунс и Джон Ди посетили музыкальную школу N6 в Гюмри, которая ютилась в железных «домиках» и, несмотря на отсутствие элементарных условий, продолжает готовить талантливых детей.
Армянский Фонд Помощи (АФП) долгие годы содействовал необеспеченным детям школы. Выступления детей не оставили равнодушными и Иэна Гиллана, Тони Айомми и Джефа Даунса. Вместе с Джоном Ди они заявили, что помогут восстановить школу. В конце 2009 года АФП, Медиамакс и Do Something подписали трехстороннее соглашение о сотрудничестве для восстановления школы.
В марте 2010 года Медиамакс и Do Something благодаря генеральному спонсорству Вива-Селл-МТС организовали в Ереване два благотворительных концерта Иэна Гиллана вместе с Государственным симфоническим оркестром Еревана. Выручка в размере $ 45 000 была перечислена на счет восстановления школы.
В течение 2 лет было собрано около $ 110,000. Свой вклад в это дело внесли также правительство Армении, Джеф Даунс, компании EMI Records и Orange Armenia.
Проект находился в центре внимания президента Армении Сержа Саргсяна и пользовался поддержкой главы государства.
Музыкальная школа N 6 в Гюмри в 2009 году.
Фото: Армянский фонд помощи.
В 2010 году Иэн Гиллан и Тони Айомми создали супер-группу WhoCares специально для сбора средств для музыкальной школы N6 в Гюмри. В мае 2011 года компания Edel Music выпустила первый сингл WhoCares с двумя новыми песнями Out of My Mind и Holy Water. В июле 2012 года Edel Music выпустила альбом WhoCares - собрание редких или ранее неиздававшихся произведений Иэна Гиллана и Тони Айомми. Гиллан и Айомми перечислили школе $ 15 000 в качестве аванса, а остальная сумма будет перечислена после продаж диска.
Летом 2012 года АФП рассказал Фонду семьи Мардигян об этих усилиях. Уже на следующий день Фонд оповестил АФП, что утроит собранную сумму. Это щедрое пожертвование дало возможность AФП, Медиамакс и Do Something начать реализацию проекта - в августе 2012 года строительство школы началось.