Սեպտեմբերի 20-ին Իէն Գիլանը կմասնակցի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հանդիսավոր բացմանը (ֆոտոշարք) - Mediamax.am
9780 դիտում
Սեպտեմբերի 20-ին Իէն Գիլանը կմասնակցի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հանդիսավոր բացմանը (ֆոտոշարք)
Գյումրիի նորակառույց թիվ 6 երաժշտական դպրոցը:
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում 2009 թվականին:
Լուսանկարը` PanArmenian Photo:
Թոնի Այոմին եւ Ջոն Դին Գյումրիում 2009 թվականին:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցը 2009 թվականին:
Լուսանկարը` Հայ Օգնության Ֆոնդ:
Երեւան: Մեդիամաքս: Գյումրիում ավարտին է մոտենում թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շինարարությունը, որն իրականացվում է Մեդիամաքս-ի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակում:
Առաջիկայում շինարարները նախատեսում են ավարտել դպրոցի ներքին հարդարման աշխատանքները: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աջակցության շնորհիվ դպրոցը ապահովված կլինի նոր կահույքով:
Դպրոցի հանդիսավոր բացումը կկայանա սեպտեմբերի 20-ին: Բացմանը կմասնակցեն ռոք-աստղ, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը` տիկնոջ հետ, եւ Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դին:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի կառուցմամբ իր տրամաբանական ավարտին կմոտենա 1989 թվականին մեկնարկած Rock Aid Armenia նախագիծը:
2009 թվականին Մեդիամաքս-ը որոշեց երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia-ի մասնակիցներին եւ կապ հաստատեց Ջոն Դիի հետ: Քանի որ Ջոնն իր հերթին նախատեսում էր վերաթողարկել Rock Aid Armenia-ի Smoke on the Water ձայնագրությունը, Մեդիամաքսն ու Do Something-ը որոշեցին համատեղել ջանքերն ու իրականացնել Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia նախագիծը: Նախագծի գլխավոր հովանավոր դարձավ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը:
2009թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքս-ը Հայաստան հրավիրեց Իէն Գիլանին Deep Purple-ից, Թոնի Այոմիին Black Sabbath-ից, Ջեֆ Դաունսին Yes/Asia-ից եւ Ջոն Դիին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նրանք պարգեւատրվեցին Պատվո շքանշանով: Ավելի ուշ Բրայան Մեյը Queen-ից եւ Դէվիդ Գիլմորը Pink Floyd-ից իրենց Պատվո շքանշանները ստացան Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանատանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսն ու Ջոն Դին այցելեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որը տեղակայված էր երկաթե տնակներում եւ, չնայած տարրական պայմանների բացակայությանը, շարունակաբար պատրաստում էր տաղանդավոր երեխաների:
Հայ Օգնության Ֆոնդը (ՀՕՖ) երկար տարիներ աջակցել էր դպրոցի անապահով սաներին, որոնց կատարումը անտարբեր չթողեց նաեւ Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին ու Ջեֆ Դաունսին: Նրանք Ջոն Դիի հետ համատեղ հայտարարեցին, որ կօգնեն վերակառուցել դպրոցը: Այս առիթով 2009թ. վերջին ՀՕՖ-ը, Մեդիամաքս-ը ու Do Something-ը եռակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
2010թ. մարտին Մեդիամաքս-ը եւ Do Something-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ Երեւանում կազմակերպեցին Իէն Գիլանի ու Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երկու բարեգործական համերգները, ինչի շնորհիվ  45.000 ԱՄՆ դոլար փոխանցվեց դպրոցի վերակառուցման համար բացված հաշվեհամարին:
2 տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ հավաքագրվեց մոտ 110.000 ԱՄՆ դոլար:
Նախագիծը մշտապես գտնվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում` ստանալով կարեւոր աջակցություն:
2010թ. Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares ժամանակավոր սուպեր-խումբը` Գյումրիի դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով: 2011թ. մայիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի առաջին սինգլը երկու նոր երգերով` Out of My Mind եւ Holy Water: 2012 թվականին հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն: Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դպրոցին փոխանցեցին 15.000 ԱՄՆ դոլար` որպես կանխավճար:
2012 թվականին ամռանը ՀՕՖ-ը Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Մի քանի օր անց Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը` 2012թ. օգոստոսին սկսվեց դպրոցի շինարարությունը:

Yerevan /Mediamax/. The construction of N6 music school in Gyumri realized within the joint project of Mediamax, Fund for Armenian Relief (FAR) and Australian Do Something organization is drawing to an end.
The interior works in the school will be completed soon. Owing to Hayastan All-Armenian Fund’s support, the school will be newly furnished.
The solemn opening ceremony will be held on September 20. Rock star, Deep Purple lead singer Ian Gillan with his wife and Managing Director of Do Something, initiator of Rock Aid Armenia project Jon Dee will take part in the event.
The construction of Gyumri N6 music school will mark the logical end of Rock Aid Armenia project started back in 1989.
A few months after the devastating Spitak earthquake (1988) that killed 25 thousand Armenians and left hundreds of thousands homeless, 24 year old Jon Dee organized the Rock Aid Armenia project in London. British rock stars recorded a top 40 cover version of Deep Purple's Smoke on the Water and helped to release the special “Earthquake Album”. Revenue from the single and album sales was contributed as aid to Armenia.
Ian Gillan and Tony Iommi in Armenia in 2009.
In 2009, Mediamax decided to honor the participants of Rock Aid Armenia and contacted Jon Dee who lives in Australia and heads the Do Something organization that he set up with tennis star and former Wimbledon champion Pat Cash. As Jon was planning to re-release Rock Aid Armenia’s Smoke on the Water to raise additional funds for Armenia, Mediamax and Do Something joined forces to implement the Armenia Grateful 2 Rock / Rock Aid Armenia project.
N6 music school in Gyumri in 2009.
Photo: Fund for Armenian Relief.
In March 2010, Mediamax and Do Something organized two charitable concerts by Ian Gillan with the Armenian Symphonic Orchestra in Yerevan. General sponsorship of the concerts by leading Armenian mobile operator VivaCell-MTS allowed to raise 45.000 USD. A total of USD 110.000 has been raised for rebuilding the school - the Armenian Government, Geoff Downes, EMI Records and Orange Armenia also made contributions. The project always enjoyed the personal support of the Armenian President Serzh Sargsian.
In 2010, Ian Gillan and Tony Iommi set up the WhoCares ad-hoc super-group to raise funds for the Octet school. In May 2011, Edel Music released the first single by WhoCares with 2 brand new songs – Out of My Mind and Holy Water. In July 2012, Edel Music released the WhoCares album that comprises the 2 songs from the single and unreleased and rare material from Gillan and Iommi’s back catalogue. Gillan and Iommi made an advance payment of 15.000 USD for the school and the rest will be transferred after the album sales.
In July 2012 the FAR Board briefed the Mardigian Family Foundation about these extensive fundraising efforts. The following day, the Foundation informed FAR that it will almost triple the funds raised so far. This generous donation was extremely important and it allowed FAR, Mediamax and Do Something to launch the construction of the school in August 2012.