Երեւան: Մեդիամաքս: Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, սիրիահայերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ֆիրդուս Զաքարյանը այսօր հույս է հայտնել, որ 1-2 օրվա ընթացքում «Արմավիա»-ի չվերթների վերսկսման հարցը դեպի Հալեպ կլուծվի:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ այդ հարցում կան որոշ դրական տեղաշարժեր:
Նրա խոսքերով, մինչ այդ սիրիահայ երեխաները կշարունակեն հանգստանալ Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում:
«Ես զրուցել եմ նրանց ծնողների հետ, իրենք ամեն ինչ հասկանում են: Ինչ վերաբերում է երեխաներին, ապա իրենց մոտ նորմալ` առօրյա-ճամբարային տրամադրություն է»,- նշել է Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Սեպտեմբերի 3-ից “Արմավիա” ավիաընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր չվերթները դեպի Հալեպ, հաշվի առնելով Սիրիական ազատ բանակի սպառնալիքները եւ սիրիական կողմի հետ կապի բացակայությունը:
“Այս կերպ առաջին հերթին ապահովվում է ուղեւորների անվտանգությունը»,- նշված է ընկերության հայտարարության մեջ:

Ереван/Медиамакс/. Глава администрации министерства диаспоры, руководитель комиссии по вопросам армян Сирии Фирдус Захарян выразил сегодня надежду, что в течение 1-2 дней вопрос возобновления полетов «Армавиа» в Алеппо будут разрешен.
В беседе с корреспондентом Медиамакс, он сказал, что в этом вопросе есть определенные положительные подвижки.
По его словам, до этого армянские дети из Сирии будут продолжать свой отдых в лагере «Лусабац» в Анкаване.
«Я разговаривал с их родителями, они все понимают. Что касается детей, то у них нормальное буднично-лагерное настроение»,- сказал Фирдус Захарян.
С 3 сентября авиакомпания «Армавиа» временно приостановила полеты в Алеппо из-за угрозы со стороны сирийских повстанцев, а также ввиду отсутствия связи с сирийской стороной.
«Таким образом, в первую очередь обеспечивается безопасность пассажиров»,- отмечалось в сообщении «Армавиа».