Երեւան: Մեդիամաքս: Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, սիրիահայերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ֆիրդուս Զաքարյանը այսօր հույս է հայտնել, որ 1-2 օրվա ընթացքում «Արմավիա»-ի չվերթների վերսկսման հարցը դեպի Հալեպ կլուծվի:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ այդ հարցում կան որոշ դրական տեղաշարժեր:
Նրա խոսքերով, մինչ այդ սիրիահայ երեխաները կշարունակեն հանգստանալ Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում:
«Ես զրուցել եմ նրանց ծնողների հետ, իրենք ամեն ինչ հասկանում են: Ինչ վերաբերում է երեխաներին, ապա իրենց մոտ նորմալ` առօրյա-ճամբարային տրամադրություն է»,- նշել է Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Սեպտեմբերի 3-ից “Արմավիա” ավիաընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր չվերթները դեպի Հալեպ, հաշվի առնելով Սիրիական ազատ բանակի սպառնալիքները եւ սիրիական կողմի հետ կապի բացակայությունը:
“Այս կերպ առաջին հերթին ապահովվում է ուղեւորների անվտանգությունը»,- նշված է ընկերության հայտարարության մեջ:

Armenian Syrian children to continue their vacations in Hanqavan till the resumption of Armavia’s flights to Aleppo - Mediamax.am
6842 views
Armenian Syrian children to continue their vacations in Hanqavan till the resumption of Armavia’s flights to Aleppo
Yerevan/Mediamax/. The head of administration of the Ministry of Diaspora, the head of the Commission on Armenians of Syria, Firdus Zakharyan, expressed the hope today that the issue of resumption of Armavia’s flights to Aleppo will be resolved in the coming 2 days.
Talking to Mediamax’s correspondent he said that there are some positive shifts  in this issue.
According to him, the Armenian children from Syria will continue their vacations in “Lusabats” camp of Hanqavan until the issue is resolved.
“I have talked to their parents and they understand everything. As for the kids, they are in a normal mood,” Firdus Zakharyan said.
On September 3, Armavia has temporary suspended flights to Aleppo  because of the threats coming from Syrian rebels as well as due to the lack of communication with Syria.