«Խաղաղության» ուրվականն ու Երրորդ հանրապետության 35-ամյակի պղծումը - Mediamax.am
Ստանալով Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առթիվ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը, միանգամից նկատեցի այս հատվածը.
«Ի վերջո, ինչու՞ մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերը Հայաստանի Հանրապետությունը, մեր Կառավարությունը, ես՝ ինքս, չգնացինք զիջումների, ինչը 44–օրյա պատերազմից խուսափելու միակ տեսական հնարավորությունն էր»։
Գրեթե վստահ էի, որ սա ընդամենը հնարք է ու որեւէ անկեղծ պատասխան չի լինելու: Չսխալվեցի.
«Դրա առանցքային պատճառն այն էր, որ այդ զիջումների արդյունքում մեր ունեցած բոլոր սպառնալիքները եւ կախվածությունները մեծանալու էին, մեծանալու էին անհամաչափորեն՝ հանգեցնելով Հայաստանի անկախության եւ պետականության կորստի։
Մենք որդեգրեցինք Հայաստանի անկախությունը պահպանելու եւ այդ անկախությունն իրական դարձնելու ռազմավարություն, եւ այդ ռազմավարության արտահայտությունն Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունն է, որի պայմաններում հնարավոր դարձավ խաղաղությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որի պայմաններում հնարավոր դարձավ իրական երկխոսությունը Թուրքիայի հետ, որի պայմաններում պիտի խորանան մեր հարաբերությունները Վրաստանի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի պայմաններում մենք աշխարհի համար դառնում ենք իրական եւ հետաքրքիր գործընկեր»։
Այս երկու պարբերությունը կարդացել եմ մի քանի անգամ՝ համոզվելու համար, որ որեւէ բան չեմ թողել: Նիկոլ Փաշինյանի թիմակիցները ամեն կերպ դիմադրում են, երբ իրենց առաջնորդին քննադատում են 2020 թվականի պատերազմը դիտավորյալ կամ «անզգուշությամբ» հրահրելու համար: Դիմադրության բոլոր փորձերն այլեւս անիմաստ են, քանի որ 2025 թվականի օգոստոսի 23-ին Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանել է, որ մերժել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ փոխզիջումային կարգավորման հնարավորությունը, այսինքն՝ պատերազմին այլընտրանք չի թողել:
Ընդ որում, այս ինքնախոստովանությունը առաջինը չէ:
2022 թվականի ապրիլի 13-ին Ազգային Ժողովում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ իրեն «պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ»:
«Մեղավոր եմ, քանի որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր հեռու եւ մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը…]
[...Այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը, հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»:
2022-ի ապրիլին Փաշինյանը նաեւ բացատրում էր, թե ինչու ժողովրդի հետ չի խոսել.
«Որպեսզի ժամանակին այս մասին ժողովրդի հետ խոսեի, նախ ինքս ինձ պիտի համոզեի, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, եւ խոստովանեմ, չկարողացա ինքս ինձ համոզել: Ինչո՞ւ չկարողացա: Այն պատճառով, ինչ պատճառով մինչեւ հիմա ընդդիմադիր գործընկերներ չեն կարողանում համակերպվել իրականության հետ եւ այդ պատճառը կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ Սանասա՞ր, թե՞ Կուբաթլի, Զանգելա՞ն, թե՞ Կովսական»:
Ինչպես տեսնում ենք, եթե նախկինում Նիկոլ Փաշինյանը իր ձախողումները համեմում էր «ներողություններով» եւ իրեն «մեղավոր» համարելով, ապա այսօր, Թրամփի եւ Ալիեւի հետ երեւակայական «խաղաղություն» կնքելուց հետո, իրեն այլեւս նեղություն չի տալիս: «Խաղաղության» ուրվականի ազդեցությունն այնքան զորեղ է, որ ուղերձների հեղինակին թույլ չի տալիս նկատել ակնհայտ հակասությունները. եթե «ինքն իրեն չէր համոզել», ինչպես է այսօր պնդում, որ զիջումների չէր գնացել, քանի որ տեսնում էր «սպառնալիքների եւ կախվածությունների մեծացման» ռիսկերը:
2020 թվականի օգոստոսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի էր ունեցել հուլիսին Տավուշում կայացած մարտերի մասնակիցների պարգեւատրման արարողությունը, որի ժամանակ, խոսելով դրանց արդյունքների մասին, Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Սրա հիման վրա երկար տարիներ ձեւավորվում եւ մատուցվում էր մի խոսույթ, թե Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն հայկական կողմի միակողմանի զիջումների հիման վրա: Հուլիսյան հաղթական մարտերը ջախջախեցին արդեն շուրջ 10 տարի Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կառուցված խոսույթը՝ ապացուցելով, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում, եւ Ադրբեջանը պիտի անխուսափելիորեն որդեգրի կառուցողական մոտեցումներ»:
Եթե հավատում ենք Նիկոլ Փաշինյանի 2025 թվականի օգոստոսի 23-ի ուղերձի անկեղծությանը, ապա կարող ենք միայն մեկ եզրահանգում կատարել. պատերազմից ուղից մեկ ամիս առաջ նա ոչ միայն չէր փորձում վերադառնալ դեպի բանակցություններ եւ փոխզիջումներ, այլեւ կրակին յուղ էր լցնում:
Վերջին 5 տարվա ընթացքում տասնյակից ավել հոդվածներում փաստերով եւ Փաշինյանի ելույթներից մեջբերումներով ներկայացրել եմ, թե ինչպես է նա խեղաթյուրել եւ նենգափոխել այն ամենը, ինչ կապված է բանակցային գործընթացի խաթարման եւ պատերազմն անխուսափելի դարձնելու հետ: Ստորեւ կարող եք տեսնել դրանցից մի քանիսի հղումները եւ համոզվել, որ «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսը իրականում մեկ «գաղափարախոսություն» ունի՝ որքան հնարավոր է երկար իշխանության մնալ եւ խուսափել պատասխանատվությունից:

«Чистосердечное признание» Пашиняна на 35-летие Третьей Республики - Mediamax.am
В послании премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 35-летней годовщины принятия Декларации независимости Армении сразу бросился в глаза этот фрагмент:
«Почему же до сентября 2020 года Республика Армения, наше правительство и я лично не пошли на уступки, которые были единственной теоретической возможностью избежать 44-дневной войны?»
Ответ Пашиняна поражает:
«Главная причина заключалась в том, что после таких уступок все угрозы и зависимости только бы возросли, усилились бы непропорционально, что неминуемо привело бы к утрате независимости и государственности Армении.
Мы избрали стратегию сохранения и превращения независимости Армении в действительность, и выражением этой стратегии стала идеология Реальной Армении, в рамках которой стало возможным мирное урегулирование между Арменией и Азербайджаном, стала возможной повестка реального диалога с Турцией и должны углубляться наши отношения с Грузией и Исламской Республикой Иран, а мы становимся для мира реальным и интересным партнером».
Соратники Никола Пашиняна всячески противятся, когда их лидера критикуют за то, что он намеренно или «по неосторожности» спровоцировал войну 2020 года. Отныне попытки сопротивления бессмысленны, поскольку 23 августа 2025 года Никол Пашинян признался, что отверг возможность мирного и компромиссного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, не оставив альтернативы войне.
Причем это не первое признание.
Выступая 13 апреля 2022 года в Национальном собрании Армении, Пашинян говорил, что его «следует обвинять не в сдаче территорий, а в их несдаче».
«Я виновен, поскольку в 2018-2019 годах не заявил громко, что все наши дальние и близкие друзья ожидают от нас, что мы в той или иной конфигурации передадим Азербайджану 7 районов и снизим планку, которую установили для статуса Арцаха[...]»
«[...]Я был обязан подробно представить всё это нашему народу. Моя истинная вина заключается в том, что я этого не сделал. Сдав территории, я, возможно, спас бы тысячи жизней, а не сделав этого, фактически стал автором решений, приведших к тысячам жертв».
В апреле 2022 года Пашинян также объяснял, почему «не поговорил с народом»:
«Чтобы поговорить об этом, сначала я должен был убедить самого себя в том, что это правильный путь, и признаюсь, не смог убедить себя».
Таким образом, если раньше Никол Пашинян приносил «извинения» и признавал свою вину, то сегодня, после заключения эфемерного «мира» с Трампом и Алиевым, он более не утруждает себя. Влияние призрака «мира» настолько сильно, что не позволяет Пашиняну замечать очевидные противоречия: если в свое время он «не убедил самого себя», то как утверждает сегодня, что отверг уступки, поскольку видел большие риски?
28 августа 2020 года в мемориальном комплексе Сардарапат состоялась церемония награждения участников июльских боев на армяно-азербайджанской границе. В своем выступлении Никол Пашинян говорил:
«Долгие годы формировалась и распространялась теория о том, что мирное урегулирование карабахского вопроса возможно только на основе односторонних уступок армянской стороны. Победные июльские бои уничтожили риторику, которая формировалась военно-политическим руководством Азербайджана на протяжении почти 10 лет, доказав, что военного решения карабахской проблемы не существует, и что Азербайджан неизбежно должен занять конструктивную позицию».
Если верить в искренность послания Никола Пашиняна от 23 августа 2025 года, то можно сделать лишь один вывод: за месяц до войны он не только не пытался вернуться к переговорам и компромиссам, но и подливал масла в огонь.