«Խաղաղության» ուրվականն ու Երրորդ հանրապետության 35-ամյակի պղծումը - Mediamax.am
Ստանալով Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առթիվ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը, միանգամից նկատեցի այս հատվածը.
«Ի վերջո, ինչու՞ մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերը Հայաստանի Հանրապետությունը, մեր Կառավարությունը, ես՝ ինքս, չգնացինք զիջումների, ինչը 44–օրյա պատերազմից խուսափելու միակ տեսական հնարավորությունն էր»։
Գրեթե վստահ էի, որ սա ընդամենը հնարք է ու որեւէ անկեղծ պատասխան չի լինելու: Չսխալվեցի.
«Դրա առանցքային պատճառն այն էր, որ այդ զիջումների արդյունքում մեր ունեցած բոլոր սպառնալիքները եւ կախվածությունները մեծանալու էին, մեծանալու էին անհամաչափորեն՝ հանգեցնելով Հայաստանի անկախության եւ պետականության կորստի։
Մենք որդեգրեցինք Հայաստանի անկախությունը պահպանելու եւ այդ անկախությունն իրական դարձնելու ռազմավարություն, եւ այդ ռազմավարության արտահայտությունն Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունն է, որի պայմաններում հնարավոր դարձավ խաղաղությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որի պայմաններում հնարավոր դարձավ իրական երկխոսությունը Թուրքիայի հետ, որի պայմաններում պիտի խորանան մեր հարաբերությունները Վրաստանի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի պայմաններում մենք աշխարհի համար դառնում ենք իրական եւ հետաքրքիր գործընկեր»։
Այս երկու պարբերությունը կարդացել եմ մի քանի անգամ՝ համոզվելու համար, որ որեւէ բան չեմ թողել: Նիկոլ Փաշինյանի թիմակիցները ամեն կերպ դիմադրում են, երբ իրենց առաջնորդին քննադատում են 2020 թվականի պատերազմը դիտավորյալ կամ «անզգուշությամբ» հրահրելու համար: Դիմադրության բոլոր փորձերն այլեւս անիմաստ են, քանի որ 2025 թվականի օգոստոսի 23-ին Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանել է, որ մերժել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ փոխզիջումային կարգավորման հնարավորությունը, այսինքն՝ պատերազմին այլընտրանք չի թողել:
Ընդ որում, այս ինքնախոստովանությունը առաջինը չէ:
2022 թվականի ապրիլի 13-ին Ազգային Ժողովում Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ իրեն «պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ»:
«Մեղավոր եմ, քանի որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր հեռու եւ մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը…]
[...Այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը, հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»:
2022-ի ապրիլին Փաշինյանը նաեւ բացատրում էր, թե ինչու ժողովրդի հետ չի խոսել.
«Որպեսզի ժամանակին այս մասին ժողովրդի հետ խոսեի, նախ ինքս ինձ պիտի համոզեի, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, եւ խոստովանեմ, չկարողացա ինքս ինձ համոզել: Ինչո՞ւ չկարողացա: Այն պատճառով, ինչ պատճառով մինչեւ հիմա ընդդիմադիր գործընկերներ չեն կարողանում համակերպվել իրականության հետ եւ այդ պատճառը կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ Սանասա՞ր, թե՞ Կուբաթլի, Զանգելա՞ն, թե՞ Կովսական»:
Ինչպես տեսնում ենք, եթե նախկինում Նիկոլ Փաշինյանը իր ձախողումները համեմում էր «ներողություններով» եւ իրեն «մեղավոր» համարելով, ապա այսօր, Թրամփի եւ Ալիեւի հետ երեւակայական «խաղաղություն» կնքելուց հետո, իրեն այլեւս նեղություն չի տալիս: «Խաղաղության» ուրվականի ազդեցությունն այնքան զորեղ է, որ ուղերձների հեղինակին թույլ չի տալիս նկատել ակնհայտ հակասությունները. եթե «ինքն իրեն չէր համոզել», ինչպես է այսօր պնդում, որ զիջումների չէր գնացել, քանի որ տեսնում էր «սպառնալիքների եւ կախվածությունների մեծացման» ռիսկերը:
2020 թվականի օգոստոսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի էր ունեցել հուլիսին Տավուշում կայացած մարտերի մասնակիցների պարգեւատրման արարողությունը, որի ժամանակ, խոսելով դրանց արդյունքների մասին, Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Սրա հիման վրա երկար տարիներ ձեւավորվում եւ մատուցվում էր մի խոսույթ, թե Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է միայն հայկական կողմի միակողմանի զիջումների հիման վրա: Հուլիսյան հաղթական մարտերը ջախջախեցին արդեն շուրջ 10 տարի Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կառուցված խոսույթը՝ ապացուցելով, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում, եւ Ադրբեջանը պիտի անխուսափելիորեն որդեգրի կառուցողական մոտեցումներ»:
Եթե հավատում ենք Նիկոլ Փաշինյանի 2025 թվականի օգոստոսի 23-ի ուղերձի անկեղծությանը, ապա կարող ենք միայն մեկ եզրահանգում կատարել. պատերազմից ուղից մեկ ամիս առաջ նա ոչ միայն չէր փորձում վերադառնալ դեպի բանակցություններ եւ փոխզիջումներ, այլեւ կրակին յուղ էր լցնում:
Վերջին 5 տարվա ընթացքում տասնյակից ավել հոդվածներում փաստերով եւ Փաշինյանի ելույթներից մեջբերումներով ներկայացրել եմ, թե ինչպես է նա խեղաթյուրել եւ նենգափոխել այն ամենը, ինչ կապված է բանակցային գործընթացի խաթարման եւ պատերազմն անխուսափելի դարձնելու հետ: Ստորեւ կարող եք տեսնել դրանցից մի քանիսի հղումները եւ համոզվել, որ «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսը իրականում մեկ «գաղափարախոսություն» ունի՝ որքան հնարավոր է երկար իշխանության մնալ եւ խուսափել պատասխանատվությունից:

The ghost of “peace” and the desecration of the 35th anniversary of the Third Republic - Mediamax.am
The ghost of “peace” and the desecration of the 35th anniversary of the Third Republic
7280 views
When I read Nikol Pashinyan’s message on the occasion of the adoption of Armenia’s Declaration of Independence, one passage immediately stood out:
“Finally, why did the Republic of Armenia, our Government, and I myself not make concessions by September 2020, which was the only theoretical opportunity to avoid the 44-day war?”
I was almost certain that this was just a trick and there would be no honest answer. I was not mistaken:
“The key reason for this was that as a result of those concessions, all the threats and dependencies we had would have further increased, would have increased disproportionately, leading to the loss of Armenia’s independence and statehood.
We adopted a strategy to preserve Armenia’s independence and make that independence a reality, and the expression of that strategy is the ideology of the Real Armenia, under which peace between Armenia and Azerbaijan became possible, under which real dialogue with Turkey became possible, under which our relations with Georgia and the Islamic Republic of Iran should deepen, under which we become a real and interesting partner for the world.”
Nikol Pashinyan’s teammates have resisted any criticism that he deliberately – or  “inadvertently” – provoked the 2020 war. Yet today, their resistance is meaningless: on August 23, 2025, Pashinyan himself admitted that he rejected the possibility of a peaceful, compromise settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, that is, he left no alternative to war.
Moreover, this was not his first “confession”.
On April 13, 2022, speaking at the National Assembly, Pashinyan stated:
“I am guilty because in 2018-2019 I did not stand before the public and voice the fact that all our distant and close friends expected us to hand over the 7 regions to Azerbaijan in one configuration or another and lower the bar we set for the status of Artsakh...]
[...I should have presented all this in detail to our people. Not doing this is my real sin. By surrendering, I might have saved thousands of lives, but by not surrendering, in fact, I became the author of decisions that led to thousands of victims.”
In April 2022, Pashinyan also explained why he did not speak to the people:
“To speak to the people about this in time, I first had to convince myself that it was the right path, and I confess, I couldn’t convince myself. Why couldn’t I? For the reason that opposition partners have not been able to come to terms with reality until now, and that reason can be formulated as follows: Sanasar or Kubatli, Zangelan or Kovsakan?”
If previously Nikol Pashinyan seasoned his failures with “apologies” and considered himself “guilty”, today, after concluding an imaginary “peace” with Trump and Aliyev, he no longer bothers. The influence of the ghost of “peace” is so strong that it does not allow the author of the messages to notice the obvious contradictions: if he “had not convinced himself”, how can he now claim that he had not made concessions, because he saw the risks of “increasing threats and dependencies”?
On August 28, 2020, at the Sardarapat Memorial, during an award ceremony for participants of the July battles on Armenian-Azerbaijani battles, Pashinyan declared:
“For many years a public opinion was fostered that a peaceful settlement of the Karabakh issue could only be reached on the basis of Armenia’s unilateral concessions. The victorious July battles shattered the bellicose rhetoric built up by the military-political leadership of Azerbaijan for almost 10 years. It proved that there is no military solution to the Karabakh issue, and that Azerbaijan should inevitably adhere to constructive approaches.”
If we believe in the sincerity of Nikol Pashinyan’s message of August 23, 2025, then we can draw only one conclusion: a month before the war, he not only avoided any attempt to return to negotiations and compromises, but also added fuel to the fire.