Պեզեշքիանը պատմել է Պուտինին Փաշինյանի հետ հանդիպման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Մասուդ Պեզեշքիանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները»։
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Վլադիմիր Պուտինը զրուցակցին տեղեկացրել է Անքորիջում ռուս-ամերիկյան հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին։
«Անդրադարձ է կատարվել նաեւ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին։ Վլադիմիր Պուտինը եւ Մասուդ Պեզեշքիանը հաստատել են պատրաստակամությունը՝ ռուս-իրանական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում հետագա ընդլայնելու հարցում եւ պայմանավորվել են հանդիպել Չինաստանում կայանալիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում», - նշել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Վկայակոչելով Իրանի նախագահի մամուլի ծառայությունը ՏԱՍՍ-ը հաղորդել է,  որ Պեզեշքիանը Պուտինին պատմել է վերջերս Երեւան կատարած այցի մասին։
«Այցի ընթացքում Հայաստանի վարչապետը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանի եւ Միացյալ Նահանգների հետ վերջին բանակցություններում եւ համաձայնագրերում  լիովին հաշվի են առնվել Իրանի եւ Ռուսաստանի տեսակետները։ Սակայն ես կարծում եմ, որ «3+3» ձեւաչափով բանակցությունները՝ Իրանի եւ Ռուսաստանի մասնակցությամբ, կովկասյան տարածաշրջանի խնդիրների լուծման ավելի արդյունավետ եւ գործող մեխանիզմ կդառնան», - Պեզեշքիանի խոսքերն է մեջբերում նրա մամուլի ծառայությունը։

Pezeshkian briefs Putin on meeting with Pashinyan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin and Iranian President Masoud Pezeshkian discussed “developments in the South Caucasus” in a telephone conversation.
The Kremlin press service reported that Vladimir Putin informed his Iranian counterpart about the key outcomes of the recent Russian-US meeting in Anchorage.
“The situation around Iran’s nuclear program and developments in the South Caucasus were also discussed. Vladimir Putin and Masoud Pezeshkian confirmed their commitment to further strengthening Russian-Iranian cooperation in various areas and agreed to meet at the upcoming SCO summit in China,” the Kremlin press service said.
Citing the press service, TASS reported that Pezeshkian briefed Putin on his recent visit to Yerevan.
“During the visit, the Armenian prime minister assured that the positions of Iran and Russia had been fully taken into account in the recent negotiations and agreements between his country, Azerbaijan, and the United States. However, I believe that the 3+3 format, with the participation of Iran and Russia, will be a more efficient mechanism for addressing the challenges in the Caucasus  region,” Pezeshkian’s press service quoted him as saying.