STARMUS VII փառատոնը կբացվի Ժան-Միշել Ժառի «Կամուրջ ապագայից» համերգով - Mediamax.am
Էլեկտրոնային երաժշտության առաջամարտիկ Ժան-Միշել Ժառը մայիսի 12-ին Բրատիսլավայում «Կամուրջ ապագայից» բացառիկ կենդանի կատարմամբ կբացի STARMUS VII փառատոնը:
Queen-ի լեգենդար կիթառահար եւ STARMUS-ի համահիմնադիր Բրայան Մեյի հետ, որը կներկայանա իբրեւ հատուկ հյուր, Ժառը կներկայացնի իր շոուն Դանուբ գետի SNP կամրջի ֆոնի վրա:
«Այս իրադարձությունը, որը կներկայացվի թվային անվտանգության համաշխարհային առաջատար ESET-ի հետ համատեղ, խոստանում է տիեզերական տեսարան լինել, որը կապացուցի սահմանները հատելու եւ երեւակայությունն արթնացնելու երաժշտության ուժը», - ասել են STARMUS-ի կազմակերպիչները:
«16 տարի առաջ ես եւ Բրայան Մեյը Լոնդոնում հանդիպեցինք Ժան-Միշելին եւ համագործակցության առաջարկեցինք նրան: Գիտեինք, որ Ժան-Միշելի համերգները հատուկ նախապատրաստություն են պահանջում եւ մինչ այժմ նման հնարավորություն չէինք ունեցել։ Երեւի սպասում էինք, որ մեր փառատոնն անցկացվի «STARMUS Earth» թեմայով։ STARMUS-ն առաջին անգամ ուշադրություն է հրավիրում մեր մոլորակի վրա, եւ մենք ցանկանում ենք, որ մարդիկ ավելի զգայուն լինեն մեր ժամանակի կարեւոր հարցերի նկատմամբ: Այդ նպատակին է ծառայելու «Կամուրջ ապագայից» համերգը։ Ժան-Միշել Ժառը միշտ է մեզ ապագայից երաժշտություն բերել, որպեսզի կապի մեզ ներկայի հետ, եւ դա լիովին համապատասխանում է փառատոնի ոգուն»,- ասել է STARMUS-ի համահիմնադիր Գարիկ Իսրայելյանը:
Ժան-Միշել Ժառը նշել է.
«Մինչ մենք շարունակում ենք դասեր քաղել անցյալից, այսօր պետք է լսենք ապագային՝ ընկալունակ եւ ուշադիր լինելով եկող ազդանշանների նկատմամբ։ Ապագայում կան բեկումներ, բացահայտումներ եւ լուծումներ բոլոր ոլորտների
համար. նրանք սպասում են, թե երբ կհասնենք դրանց»։
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ STARMUS VII-ը կսկսի այսպիսի յուրահատուկ շոուով: Այդ համերգով Ժան-Միշել Ժառը կհաղորդի փառատոնի ոգին` նվիրված մեր մոլորակի արդի խնդիրներին»,- ասել է Բրայան Մեյը:

Jean-Michel Jarre to open the STARMUS VII festival with "Bridge from the Future" - Mediamax.am
Electronic music pioneer Jean-Michel Jarre will mark the opening STARMUS VII festival in Bratislava on May 12 with an exclusive live performance "Bridge from the Future".
Joined by special guest Brian May, legendary guitarist of Queen and STARMUS co-founder, Jarre will captivate audiences with an unforgettable show set against the breathtaking backdrop of the SNP Bridge over the Danube River.
“This monumental event, presented in partnership with a global leader in digital security ESET, promises to be a spectacle of cosmic proportions, showcasing the power of music to transcend boundaries and ignite imagination”, STARMUS press release reads.
“Its been 16 years since Brian and I met Jean-Michel in London and proposed him a collaboration. We knew that Jean-Michel’s concert involves an ambitious production and never had an opportunity for this. It seems to me that we have been waiting for the Starmus Earth to make it happen.This is the first time STARMUS puts the spotlight on our planet and we want the general public to be more receptive than ever to the big questions of our time, of our planet.
There is no doubt that kicking off this special edition with a performance as spectacular as "Bridge from the Future" will achieve that goal. Jean-Michel Jarre has always brought us music from the future to make us vibrate with the present, and that is the spirit of STARMUS”, STARMUS co-founder Garik Israelian said.
Jean-Michel Jarre said: "As we continue to learn from the past, we should today listen to the future, being receptive and attentive to the incoming signals. Breakthroughs, discoveries, and solutions, in all fields exist already there ahead, in the future, waiting for us to find them. It is our vocation as artists, scientists, entrepreneurs, and citizens, to engage and activate progress, in creating a bridge from the future: this is the spirit of STARMUS.”
“We’re thrilled that STARMUS VII will kick off with such a unique and spectacular show. And in this concert, Jean-Michel Jarre will set the tone for the spirit of this conference, specifically aimed towards addressing our planet's current problems”, Brian May commented.