Մինաս Ավետիսյան «Թել են մանում»
Երեւան: Մեդիամամքս: Մինչ ամռան վերջ Մինաս Ավետիսյանի երկու վերականգնված որմնանկարները` «Թել են մանում» եւ «Երկանք», կտեղադրվեն «Զվարթնոց» օդանավակայանի նորակառույց տերմինալում:
Այդ մասին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի ղեկավար Սոնա Հարությունյանը:
Նախագծի ֆինանսական օժանդակությունն է ցուցաբերել Արգենտինայում բնակվող հայազգի ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեկյանը, որի ընկերությունը ղեկավարում է օդանավակայանը:
«Թել են մանում» որմնանկարի վերականգնման համար Էռնեկյանը 35 մլն դրամ է հատկացրել, իսկ «Երկանք»-ի վերականգնման համար`22 մլն:
«Թել են մանում» որմնանկարը (13,50х4մ) կտեղադրվի նոր ուղեվորային տերմինալի տարածքում, իսկ «Երկանքը» (5,7х3մ)` նախագահական տերմինալում:
«Այս նախագծի շնորհիվ մենք ոչ միայն լուծում ենք որմնանկարների վերականգնման եւ հանրային մատչելիության հարցը, այլեւ ներկայացնում ենք մեր մշակութային ժառանգությունը Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին եւ հյուրերին», - Մեդիամաքս-ին ասել է Սոնա Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ որմնանկարները միշտ եղել են հայկական գեղանկարչության «թույլ տեղը»: «Մենք երբեք չենք ունեցել որմնանկարների մեծ քանակ, մեզ համար դա “ճոխություն” է եղել: Եվ հիմա մենք հնարավորություն ունենք աշխարհին ներկայացնելու այն, ինչ ունենք: Հնարավոր է, դա մեր այցեքարտը դառնա»,- ասել է նա:
Որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն մայիսի 1-ից: «Թել են մանում» աշխատանքը նախատեսված է տեղադրել նոր տերմինալում մինչեւ օգոստոսի 1: Երկու որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները, որոնց կմասնակցեն թե տեղացի, թե իտալացի մասնագետները, միաժամանակ կիրականացվեն:
Այս տարվա ընթացքում նախատեսված է Մինասի եւս երկու որմնանկարների վերականգնում` «Գորգ են գործում» եւ «Արմենիա»: «Արմենիա» որմնանկարի վերականգնման պատրաստակամություն են հայտնել Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը եւ քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը: Այս հարցը մոտ ժամանակներում կքննարկվի եւ կիրականացվի  մասնավոր ներդրումների ներգրավվմամբ:
«Արմենիա» որմնանկարը Շիրակի մարզում է գտնվում, Վահրամաբերդ գյուղում: Այն ստեղծվել է Մինասի կողմից 1973 թվականին տեղի Մշակույթի տան պատին: 1988 թվականի երկրաշարժից հետո շենքը գրեթե ամբողջովին ավերվել է, սակայն Մինասի որմնանկարով պատը պահպանվել է: Հետագայում աշխատանքը տեղադրվել է սարկոֆագի մեջ:
Մինասի որմնանկարների մեծ մասը գտնվում է Շիրակի մարզի արդյունաբերական ձեռնարկությունների շենքերում: Երկրաշարժից հետո շենքերը վնասվել են, իսկ այնտեղ պահպանված որմնանկարները անմխիթար վիճակում են:
Մինասի որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները սկսվել են 2008 թվականին: Իտալացի մասնագետների ջանքերի շնորհիվ 2009 թվականին վերականգնվել եւ Ջաջուռում Մինասի թանգարանում տեղադրվել է «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարը: 2010 թվականին Մինասի «Հանդիպում» եւ «Խաչքարի մոտ» աշխատանքները վերականգնվել եւ տեղադրվել են ՀՀ կառավարության շենքում:

Минас Аветисян  «Прядут нить»
Ереван/Медиамакс/. До конца лета две отреставрированные фрески Минаса Аветисяна - «Прядут нить» и «Жернова», будут установлены в строящемся терминале аэропорта «Звартноц».
Об этом в интервью Медиамакс сообщила начальник отдела современного искусства министерства культуры Армении Сона Арутюнян.
Финансовую поддержку данному проекту оказал аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян, компания которого управляет аэропортом.
Для реставрации фрески «Прядут нить» предприниматель выделил 35 млн. драмов, а на «Жернова» - 22 млн.
Фреска «Прядут нить» (13,50х4м) будет установлена на территории нового пассажирского терминала, а «Жернова» (5,7х3м) – в президентском терминале.
«Этим проектом мы не только решаем проблему реставрации фресок и ее общедоступности, но и представляем наше культурное наследие посещающим Армению туристам и гостям»,- сказала Сона Арутюнян.
Она отметила, что фрески всегда были «слабым звеном» армянской живописи. «Мы никогда не отличались большим количеством фресок, для нас это было роскошью. И вот теперь есть возможность представить миру то, что у нас есть. Возможно, это станет нашей визитной карточкой, изюминкой»,- пояснила она.
Работы по реставрации фресок начнутся 1 мая. Произведение «Прядут нить» планируется установить в новом терминале аэропорта до 1 августа. Это событие будет приурочено к открытию нового пассажирского терминала. Работы по реставрации двух фресок, в которых примут участие как местные, так и итальянские специалисты, будут вестись параллельно.
В этом году запланирована реставрация еще двух фресок Минаса - «Ткут ковер» и «Армения». Готовность помочь реставрации фрески «Армения» выразили мэр Еревана Карен Карапетян и главный архитектор города Микаел Асратян. Данный вопрос будет в ближайшие сроки обсужден и реализован с привлечением частных инвестиций.
Фреска «Армения» находится в Ширакской области, в селе Ваграмаберд. Она была создана Минасом в 1973 году на стене местного Дворца культуры. После землетрясения 1988 года здание практически полностью разрушилось и уцелела лишь стена с фреской Минаса. Позднее работа была помещена в саркофаг.
Большая часть фресок Минаса расположена в зданиях промышленных предприятий Ширакской области. После землетрясения здания серьезно пострадали, а оставшиеся там фрески находятся в плачевном состоянии.
Работы по реставрации фресок Минаса начались в 2008 году. Усилиями итальянских специалистов была восстановлена и установлена в 2009 году в музее Минаса в Джаджуре фреска «Рождение тороса Рослина». В 2010 году работы Минаса «Встреча» и «У хачкара» были отреставрированы и установлены в здании правительства Армении.