Մինաս Ավետիսյան «Թել են մանում»
Երեւան: Մեդիամամքս: Մինչ ամռան վերջ Մինաս Ավետիսյանի երկու վերականգնված որմնանկարները` «Թել են մանում» եւ «Երկանք», կտեղադրվեն «Զվարթնոց» օդանավակայանի նորակառույց տերմինալում:
Այդ մասին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի ղեկավար Սոնա Հարությունյանը:
Նախագծի ֆինանսական օժանդակությունն է ցուցաբերել Արգենտինայում բնակվող հայազգի ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեկյանը, որի ընկերությունը ղեկավարում է օդանավակայանը:
«Թել են մանում» որմնանկարի վերականգնման համար Էռնեկյանը 35 մլն դրամ է հատկացրել, իսկ «Երկանք»-ի վերականգնման համար`22 մլն:
«Թել են մանում» որմնանկարը (13,50х4մ) կտեղադրվի նոր ուղեվորային տերմինալի տարածքում, իսկ «Երկանքը» (5,7х3մ)` նախագահական տերմինալում:
«Այս նախագծի շնորհիվ մենք ոչ միայն լուծում ենք որմնանկարների վերականգնման եւ հանրային մատչելիության հարցը, այլեւ ներկայացնում ենք մեր մշակութային ժառանգությունը Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին եւ հյուրերին», - Մեդիամաքս-ին ասել է Սոնա Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ որմնանկարները միշտ եղել են հայկական գեղանկարչության «թույլ տեղը»: «Մենք երբեք չենք ունեցել որմնանկարների մեծ քանակ, մեզ համար դա “ճոխություն” է եղել: Եվ հիմա մենք հնարավորություն ունենք աշխարհին ներկայացնելու այն, ինչ ունենք: Հնարավոր է, դա մեր այցեքարտը դառնա»,- ասել է նա:
Որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն մայիսի 1-ից: «Թել են մանում» աշխատանքը նախատեսված է տեղադրել նոր տերմինալում մինչեւ օգոստոսի 1: Երկու որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները, որոնց կմասնակցեն թե տեղացի, թե իտալացի մասնագետները, միաժամանակ կիրականացվեն:
Այս տարվա ընթացքում նախատեսված է Մինասի եւս երկու որմնանկարների վերականգնում` «Գորգ են գործում» եւ «Արմենիա»: «Արմենիա» որմնանկարի վերականգնման պատրաստակամություն են հայտնել Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը եւ քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը: Այս հարցը մոտ ժամանակներում կքննարկվի եւ կիրականացվի  մասնավոր ներդրումների ներգրավվմամբ:
«Արմենիա» որմնանկարը Շիրակի մարզում է գտնվում, Վահրամաբերդ գյուղում: Այն ստեղծվել է Մինասի կողմից 1973 թվականին տեղի Մշակույթի տան պատին: 1988 թվականի երկրաշարժից հետո շենքը գրեթե ամբողջովին ավերվել է, սակայն Մինասի որմնանկարով պատը պահպանվել է: Հետագայում աշխատանքը տեղադրվել է սարկոֆագի մեջ:
Մինասի որմնանկարների մեծ մասը գտնվում է Շիրակի մարզի արդյունաբերական ձեռնարկությունների շենքերում: Երկրաշարժից հետո շենքերը վնասվել են, իսկ այնտեղ պահպանված որմնանկարները անմխիթար վիճակում են:
Մինասի որմնանկարների վերականգնման աշխատանքները սկսվել են 2008 թվականին: Իտալացի մասնագետների ջանքերի շնորհիվ 2009 թվականին վերականգնվել եւ Ջաջուռում Մինասի թանգարանում տեղադրվել է «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարը: 2010 թվականին Մինասի «Հանդիպում» եւ «Խաչքարի մոտ» աշխատանքները վերականգնվել եւ տեղադրվել են ՀՀ կառավարության շենքում:

Minas Avetisyan “Spinning a thread”
Yerevan/Mediamax/. Two restored wall paintings of Minas Avetisyan "Spinning a thread" and "Millstones" will be placed in the new terminal of "Zvartnots" airport by the end of the year, Head of the Modern Art Department of Armenian Ministry of Culture, Sona Harutyunian, said in the interview to Mediamax.
Argentinean businessman of Armenian decent Eduardo Ernekyan, whose company manages the airport, rendered financial assistance to the project. The businessman allocated AMD 35 million for the restoration of “Spinning a thread” and AMD 22 million for “Millstones”.
“Spinning a thread” fresco (13,50x40m) will be placed on the territory of new passenger terminal and “Millstones” (5,7x3m) –in the presidential terminal.
“By this project we not only resolve the problem of restoration of frescos and their availability, but also present our cultural heritage to the tourists visiting Armenia and to the guests,” Sona Harutyunian said.
She noted that the frescos have always been the “weakest link” of Armenian paintings. “We have never had many wall paintings, it was luxury for us. And now there is a chance to show the world what we have. It will perhaps become our visiting card, some kind of special thrill,” she said.
The restoration works will start on May 1. “Spinning a thread” will be exhibited in the new terminal by August 1. It will be dedicated to the opening of the new passenger terminal. The restoration works of two frescos will be held simultaneously. Both Armenian and Italian specialists are going to take part in the works.
The restoration of two other wall paintings of Minas - “Weaving a carpet” and “Armenia” - is scheduled o start this year. Mayor of Yerevan Karen Karapetian and Chief Architect of Yerevan Mikael Hasratian expressed readiness to help restore “Armenia” fresco. The issue will be discussed and realized in the nearest future with the attraction of private investments.
“Armenia” fresco is located in Vahramaberd village of Shirak region. Minas painted it in 1973 on the wall of the local Culture Palace. After the earthquake of 1988 the building was almost fully destroyed and only the wall with Minas’s fresco survived. It was later placed in a sarcophagus.
Most of Minas Avetisyan’s wall paintings are located in the buildings of factories of Shirak region. The buildings suffered after the earthquake and remaining frescos were in a sorry plight.
The works for the restoration of Minas Avetisyan’s frescos began in 2008. By the efforts of Italian specialists the “Birth of Toros Roslin” wall painting was restored in 2009 and placed in the Museum of Minas in Jajur. In 2010, “Meeting” and “By the khachkar” frescos were restored and placed in the building of the Armenian government.