Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր ասել է, որ բացասաբար է վերաբերվում «Նաիրի» կինոթատրոնի փակմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նախարարն ասել է, որ «երբեք թույլ չէր տա, որպեսզի կինոթատրոնները սեփականաշնորհվեին»:
«Նաիրի» կինոթատրոնի խնդիրը նոր չէ, այս հարցը վաղուց է քննարկվել: Սակայն ես չունեմ լծակներ այդ խնդրի վրա ազդելու համար: Ցավոք, սեփականատերերն այդպես են որոշել», - ասել է նա:
Հասմիկ Պողոսյանը հույս է հայտնել, որ մինչ տնտեսական ճգնաժամը նոր կինոթատրոնների կառուցման մասին արտահայտված մտադրությունները կիրականացվեն:
«Հուսով եմ, որ մենք կունենանք գոնե մեկ սոցիական կինոթատրոն: Եթե մենք կարողանանք հասնել դրան` շատ հարցեր կլուծվեն», - ասել է նախարարը:

Ministry of Culture lacks levers to hinder closing of “Nairi” Cinema
Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan stated today that she has a negative attitude towards closing of Yerevan "Nairi" Cinema.
Mediamax reports that in a conversation with journalists, Minister said that “she would never give permission for privatization of cinemas”.
“The issue of “Nairi” Cinema is not a new problem. This issue has been in a process of discussion for the long time. However, I lack levers to influence this issue. Unfortunately, the owners have made such a decision”, she said.
Hasmik Poghosyan expressed hope that the plans on construction of new cinemas, including in the regions of Armenia, which were announced prior to the economic crisis, will be reanimated.
“I hope that we will have at least one social cinema. If we achieve this, many problems will be solved”, Minister said.