Լուսանկարը` Մեդիամաքսի
Ավելի քան 20 տարի առաջ ռուս դպրոցական Իրինա Ալեքսեեւան Տամբովի մարզի հեռավոր գյուղերից մեկում ծանոթացավ «Արմինե»-ին անհասկանալի անվանումով, բայց գրավիչ կազմով գրքին։ Սա նրա առաջին հանդիպումն էր Հայաստանի, հայկական իրականության հետ։
Հայաստանցի աղջկա արկածաշատ առօրյայի մասի Վիկտորյա Վարդանի (Վիկտորյա Տեր-Սարկիսովայի) գրքի մասին Իրինան գուցե չհիշեր, եթե 2023-ի հունվարին ամուսնու հետ չտեղափոխվեր Հայաստան։
Իրինա Ալեքսեեւան Իրինա Ալեքսեեւան
Մասնագիտությամբ իրավաբան Իրինան Երեւանում զբոսավար է աշխատում՝ զբաղմունք, որի մասին երազում էր դեռ ուսանողական տարիներին։ Հայաստանի պատմությանն ու մշակույթին ծանոթանալուն զուգահեռ Իրինան նաեւ հայերեն է սովորում, որ Երեւանի՝ իր «ժամանակավոր տան» մասին կարողանա նաեւ հայերեն պատմել։
«Չհասկացա, թե «Արմինեն» ինչ է, բայց կազմը, որի վրա հեծանվով աղջիկ էր, գրավեց ինձ»
Երբ դպրոցական էի, գրեթե բոլոր ամառային արձակուրդներն անցկացնում էի Տամբովի մարզում՝ տատիկիս քրոջ տանը։ Գյուղը, որտեղ ապրում էինք, ինձ ընդհանրապես դուր չէր գալիս, բնակիչները հիմնականում տարեց էին, ժամանակը շատ ձանձրալի էր անցնում։
Դպրոցում արձակուրդների համար մեզ տալիս էին գրականության ցանկ, որը ես միշտ անտեսում էի, որովհետեւ կարդալ չէի սիրում։ Բայց մի անգամ չեմ հիշում՝ ինչ էինք փնտրում հին սնդուկում կամ ձեղնահարկում, եւ ես գտա «Արմինե» վերնագրով մի գիրք։ Չհասկացա, թե «Արմինե»-ն ինչ է, բայց կազմը, որի վրա հեծանվով աղջիկ էր, գրավեց ինձ, սկսեցի կարդալ։ Հերոսը՝ Արմինեն, իմ հասակակիցն էր, մոր, քույրերի ու եղբայրների հետ ապրում էր, կարծեմ, Չարենցավանում։ Գիրքը պատմում էր նրա առօրյայի մասին, եւ իմ երեւակայության մեջ շատ կենդանի պատկերվում էին այդ նկարագրությունները։
Գրքի մասին հիշեցի այս գարնանը, երբ արդեն մի քանի ամիս ամուսնուս հետ ապրում էինք Երեւանում։ Կարծում էի, որ «Արմինե»-ի, ինչպես «Դենիսկայի պատմությունները» գրքի մասին գիտեն Խորհրդային միությունում մեծացած բոլոր երեխաները։ Սկսեցի փնտրել, հարցնել ծանոթներիս, բայց ոչ ոք չէր լսել ո՛չ գրքի, ո՛չ դրա հեղինակի՝ Վիկտորյա Վարդանի մասին։ Հետո գտա էլեկտրոնային տարբերակը։
Ինձ հետաքրքիր էր վերընթերցել եւ համեմատել իրականությունը եւ այն պատկերները, որ մնացել էին իմ հիշողության մեջ գիրքը կարդալիս։ Այնպիսի հաճույք ստացա վերընթերցելիս, շատ բան արդեն հասկանում էի։ Գիտեի, օրինակ, թե ինչ է մատնաքաշը, ինչ տեսք ունի, ինչպես են թութ թափ տալիս։ Ամենահետաքրքիրն այն գլուխն էր, որ նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ՝ Արմինեն մայրիկի հետ գալիս է Երեւան՝ գնումների։ Երկրորդ անգամ կարդալիս՝ ես արդեն հասկանում էի, որ հիմա նրանք իջնում են Աբովյան փողոցով, հանրախանութը, որից գնեցին Արմինեի զգեստը, «Մանկական աշխարհն» է, նորակառույց հյուրանոցն էլ «Անի»-ն է։
Լուսինե Ղարիբյանը եւ Իրինա Ալեքսեեւան Լուսինե Ղարիբյանը եւ Իրինա Ալեքսեեւան
Գիրքը կարդալիս՝ երբեք չէի պատկերացնի, որ 20 տարի անց կհայտնվեմ այդ երկրում, այդ քաղաքում, որն ինձ համար ավելի մեծ նշանակություն կունենա, քան պարզապես գրքում հանդիպած մի վայր։
«Հայերեն սովորելը ուղեղի հետաքրքիր աշխատանք է»
Մենք չենք ընտրել Հայաստանը։ Ընկերությունը, որտեղ աշխատում է ամուսինս, մասամբ տեղափոխվել էր Հայաստան, այդպես նաեւ մենք եկանք։ Այստեղ էլ կան խնդիրներ, բայց Հայաստանում ես ավելի հանգիստ եմ, ի տարբերություն Վրաստանի՝ չեմ վախենում խոսել ռուսերեն, ասել, որ Ռուսաստանից եմ։
Արդեն մի քանի ամիս է՝ սկսել եմ հայերեն սովորել։ Գիտեմ՝ այնքան լավ չեմ տիրապետի, որ հայերի հետ հայերեն խոսեմ, բայց հայերենի իմացությունը կհեշտացնի կյանքս. օրինակ՝ կկարողանամ կարդալ ցուցատախտակներին գրվածը, խոսակցության մեջ հայերեն արտահայտություններ օգտագործել։
Հայերեն սովորելը հետաքրքիր փորձառություն, ուղեղի հետաքրքիր աշխատանք է։ Անգլերենից հետո այլ օտար լեզուներ՝ ֆրանսերեն, գերմաներեն սովորելու համար այբուբեն սովորելու կարիք չունեի։ Իսկ հիմա ամեն գծիկը, կլորակն անելու համար հետ եմ գնում ավելի քան 20 տարի, երբ առաջին դասարանում սովորում էի տառ գրել։
Ամեն դասից հետո սովորածը կիրառելու մեծ ցանկություն կա։ Շատ շնորհակալ եմ հայերին, որովհետեւ մարդկանց 99.9 տոկոսը, երբ իմանում է, որ հայերեն եմ սովորում, սկսում է ժպտալ, պատրաստ է օգնել, ուղղել սխալներդ, ինչ-որ բան հուշել. նրանց այնքան հաճելի է, որ մենք հայերեն ենք սովորում, եւ անպայման ասում են այդ մասին։ Դա էներգիայի շատ մեծ աղբյուր է։ Ռուսաստանում դժվար է պատկերացնել մեկին, որի հետ օտարերկրացին դանդաղ, սխալներով խոսի ռուսերեն, իսկ նա չթողնի ու չհեռանա կամ երեսին չասի, որ ճիշտ չի խոսում։
«Դեռ պայքարում եմ «ինքնակոչի սինդրոմի» դեմ»
Իմ դեպքում մասնագիտության ընտրության հարցում դասական տարբերակն է գործել։ Երբ դպրոցն ավարտում էի, ամենատարածվածը տնտեսագետի եւ իրավաբանի մասնագիտություններն էին։ Ես ընտրեցի իրավաբանությունը։ Հետո կրթությունս շարունակեցի Նիդերլանդներում։ Մտածում էի, որ իրավաբանությունը միակ ճանապարհն է․էլ ի՞նչ կարող եմ անել։ Բայց գրեթե 10 տարի աշխատելուց հետո որոշեցի ազատվել։ Ամուսինս աջակցեց ինձ, ասաց՝ որոշիր՝ ինչով ես ուզում զբաղվել։
Դեռ ուսանող էի, երբ մայրիկիս հետ մեկնեցի Իտալիա՝ իմ առաջին ճամփորդությանը։ Շատ տպավորված էի Իտալիայով ու նաեւ մեզ ուղեկցող զբոսավարներով։ Հիշում եմ՝ մայրիկիս ասացի, որ ինձ շատ է դուր գալիս էքսկուրսավարի աշխատանքը. այնքան բան գիտեն, այնքան տեղերում են լինում, ես էլ կուզեի այդպես։ Միտքը մայրիկիս չուրախացրեց՝ անընդհատ նույն երթուղով գնալն ու նույն բաները պատմելը չէ՞ որ հոգնեցնող է։ Իսկ ես նստած մտածում էի՝ չէ, հոգնեցնող չէ, շատ հետաքրքիր է. չէ՞ որ դա պատմություն է, ճարտարապետություն, հատկապես՝ եթե խոսքն Իտալիայի մասին է։
Եվ տարիներ անց ես նորից մտածեցի զբոսավարի աշխատանքի մասին։ Կա մի նախագիծ՝ «Մոսկվան ինժեների աչքերով», որը ճարտարապետական ուղղվածության էքսկուրսիաներ է կազմակերպում։ Նախագիծը նաեւ զբոսավարների դպրոց ունի։ 2022 թվականին սովորեցի այնտեղ, մտածում էի Մոսկվայում զարգացնել զբոսավարի իմ հմտությունները։ Բայց մեր կյանքը փոխվեց, եւ 2023-ի հունվարին եկանք Հայաստան։
Նոր երկրում լինելիս՝ միշտ հետաքրքիր է դրա մասին ավելի շատ բան իմանալ։ Խորհուրդ տվեցին Երեւանի մասին Մարկ Գրիգորյանի գիրքը, մեծ հետաքրքրությամբ կարդացի։ Հետո հասկացա, որ ուզում եմ ավելին իմանալ, արխիվային նյութեր, լուսանկարներ ուսումնասիրել, հասկանալ՝ ինչպիսի տեսք ուներ այս ամենը 10-20 տարի առաջ։ Զուգահեռ նաեւ Հայաստանի պատմությանը, ավանդույթներին եմ ծանոթանում, մասնակցում եմ ռելոկանտների համար հայոց պատմության դասախոսությունների։ Պատկերի առանձին մասերն աստիճանաբար հավաքվում են։
Որպես զբոսավար՝ իմ առաջին փխրուն քայլերն եմ անում։ Դեռ պայքարում եմ «ինքնակոչի սինդրոմի» դեմ։ Երբ իրավաբանությունից գալիս ես էքսկուրսավարի աշխատանքի, մտածում ես, որ կան արվեստաբաններ, ճարտարապետներ, ինչքան էլ կարդաս, միեւնույն է, նրանց հետ համեմատվել չես կարող։ Էլ չասած՝ երբ հավակնում ես պատշաճ մակարդակով էքսկուրսիաներ անել մի երկրում, որտեղ չես ծնվել, որտեղ ապրում ես ընդամենը մի քանի ամիս, դա մի կողմից մեծ պատասխանատվություն է, մյուս կողմից՝ ավելին իմանալու խթան։ Եվ դա օգնում է կանգ չառնել, անընդհատ փնտրել։
«Հայաստանն ազդել է ճարտարապետության մասին իմ ընկալումների վրա»
Հիմա աշխատանքս երկու ուղղություն ունի։ Համագործակցում եմ «Երեւանն ինժեների աչքերով» նախագծի հետ. պատմում ենք Երեւանի մասին՝ ըստ ճարտարապետական ոճերի, ժամանակաշրջանների։ Բացի այդ, նաեւ անհատական էքսկուրսիաներ եմ կազմակերպում։ Այնպիսի երթուղի եմ մշակում, որ մարդիկ պատկերացում կազմեն Երեւանի ու նաեւ Հայաստանի մասին։
Հայաստանն ազդել է ճարտարապետության մասին իմ ընկալումների վրա։ Ես մեծացել եմ Մոսկվայում, որտեղ շատ է մոդեռնիստական ճարտարապետությունը։ Գուցե տվյալ ժամանակի համար դրանք հեղափոխական ինժեներական աշխատանքներ էին, բայց հիմա բավականին ընկճող տեսք ունեն։ Ես սիրում եմ ասել, որ մոդեռնիստական եւ ավանգարդ ճարտարապետությունը «տգեղ է ծերանում»։ Մարդիկ գեղագիտական հաճույք են ստանում Իտալիայի եկեղեցիների կոտրված քթով հրեշտակներին նայելիս, բայց ոչ՝ ճաքած ու պոկված ծեփերին։ Դա ինձ ընդհանրապես չէր ոգեշնչում։
Բայց Երեւանում վերանայեցի վերաբերմունքս հատկապես մոդեռնիստական ճարտարապետության նկատմամբ, որովհետեւ այստեղ այն իսկապես բացառիկ է, ազգային երանգով, շինարարական նյութով՝ տուֆով։ Ինձ թվում է՝ նախկին խորհրդային պետություններից Հայաստանն ամենալիբերալն էր, այստեղ ազատությունն ավելի շատ էր, ինքնաարտահայտման ձեւերը՝ ավելի համարձակ։
Շատ եմ սիրում հայկական մոդեռնիստական շինությունները, եթե անգամ այնքան էլ լավ վիճակում չեն, ինչպես «Ռոսիա» կինոթատրոնը։ Հուսով եմ՝ ինչ-որ բան կփոխվի, հնարավոր կլինի այն վերակենդանացնել։ Էքսկուրսիաները եւս կարող են նպաստել, մեծացնել հայ հասարակության հետաքրքրությունը դրա նկատմամբ։
Մոսկվայում այդպիսի հաջող փորձառություն կա։ Օրինակ՝ պատրաստվում էին քանդել 1920-30-ականների մի շենք։ Զբոսավարները, չգիտեմ պատահաբար, թե մտածված, սկսեցին մարդկանց հետաքրքրությունը հրավիրել դրա վրա՝ գնանք, տեսնենք իր ժամանակի նշանավոր ճարտարապետական հուշարձանը, քանի դեռ այն չեն քանդել։ Հավանաբար, քաղաքային իշխանությունները մտածեցին՝ եթե այսքան մարդ գալիս է դիտելու շենքը, եկեք վերականգնենք այն։ Դրան հաջորդեց այցելուների երկրորդ հոսքը՝ գնանք, տեսնենք շենքի նախնական վիճակը, քանի դեռ չեն վերականգնել։ Հետաքրքրության հաջորդ փուլն արդեն վերականգնումից հետո էր։ Այս մեխանիզմով հնարավոր եղավ փրկել մի քանի շինություն։
«Չեմ կարող ասել, որ Հայաստանն ինձ համար հայրենիք է դարձել, բայց կա տան զգացողություն»
«Ռելոկանտ» բառն ինձ ավելի է դուր գալիս, քան՝ էմիգրանտը։ Բայց, կարծում եմ, դա մի քիչ ինքնախաբեություն է. մենք մեզ «ռելոկանտ» ենք կոչում, որովհետեւ դա կարճ պատմություն է, շատերը հույս ունեն մոտ ապագայում վերադառնալ Ռուսաստան։ Եվրոպայում, Ամերիկայում մարդիկ հանգիստ տեղափոխվում են քաղաքից քաղաք, երկրից երկիր, ավելի շատ իրենց աշխատանքին եմ կապվում, քան՝ բազմոցներին։ Հետխորհրդային տարածքում ապրող մարդկանց համար դա այնքան էլ ընդունելի չէ․ պետք է տուն, մեքենա գնես, քո սեփականը ստեղծես, խարիսխներով կապես քեզ։ Այդ պատճառով ամեն տեղափոխություն մեզ համար ցավ է։
Ինձ համար այս տեղափոխությունն արկած է, հնարավորություն՝ ընդլայնելու կյանքի փորձը, տպավորությունները։ Բայց ժամանակ առ ժամանակ գնում եմ Մոսկվա, որովհետեւ ինձ անհրաժեշտ է ֆիզիկապես մի քանի օր լինել այնտեղ։ Չեմ կարող ասել, որ Հայաստանն ինձ համար հայրենիք է դարձել, բայց կա տան զգացողություն, գործուղումներից ուզում եմ վերադառնալ Երեւան։ Իսկ գլոբալ առումով «տուն-հայրենիք» զգացողությունը կապված է Ռուսաստանի, Մոսկվայի հետ։ Այդ զգացումն ինձ անհրաժեշտ է, իսկ ինչ-որ մեկին անհրաժեշտ չէ, ու ես նույնիսկ մի քիչ նախանձում եմ նրան։

Более 20 лет назад в одном из отдаленных сел Тамбовской области российская школьница Ирина Алексеева познакомилась с книгой «Арминэ». Это была ее первая встреча с Арменией и армянской действительностью.
О книге Виктории Вартан (Виктория Тер-Саркисова), рассказывающей о приключениях и буднях армянской девочки, Ирина, возможно, и не вспомнила бы, если бы в январе 2023 не переехала с мужем в Армению.
Ирина Алексеева Ирина Алексеева
Ирина, юрист по специальности, работает гидом в Ереване. О такой работе она мечтала еще в студенческие годы. Помимо знакомства с историей и культурой Армении, Ирина изучает армянский язык.
«Что означает «Арминэ», я не поняла, но обложка с девочкой на велосипеде привлекла меня»
Будучи школьницей, почти все летние каникулы я проводила в Тамбовской области, в доме сестры моей бабушки. Деревня, в которой мы жили, мне совершенно не нравилась. Жили в ней в основном старики, и мне было очень скучно.
В школе нам давали список обязательной для прочтения на каникулах литературы, который я всегда игнорировала – читать не любила. Но однажды - не помню уже, что мы искали в старом сундуке или на чердаке - я нашла книгу, которая называлась «Арминэ». Я не поняла, что означает название, но меня привлекла обложка с девочкой на велосипеде, и я начала читать. Героиня книги Арминэ была моей ровесницей, жила с матерью, братьями и сестрами, кажется, в Чаренцаване. В книге рассказывалось о буднях девочки, и мое воображение рисовало очень яркие и живые картинки повествования.
О книге я вспомнила этой весной, когда мы с мужем уже несколько месяцев жили в Ереване. Мне почему-то казалось, что все дети, выросшие в Советском Союзе, знают об «Арминэ» - как, к примеру, о «Денискиных рассказах». Я стала искать, расспрашивать знакомых, но ни о книге, ни о ее авторе Виктории Вартан никто не слышал. Позже я нашла электронную версию книги.
Было интересно перечитывать и сравнивать реальность и те образы, которые остались в памяти из детства. Перечитывая, получала большое удовольствие, так как уже многое понимала. Я уже знала, что такое матнакаш, как он выглядит, как трясут тутовое дерево. Самая интересная глава была о том, что перед новым учебным годом Арминэ вместе с мамой приезжает в Ереван за покупками. Читая книгу во второй раз, я уже понимала, что они спускаются по улице Абовяна, универмаг, где покупают платье для Арминэ, - «Манкакан Ашхар» («Детский Мир»), а недавно построенная гостиница – это «Ани».
Лусине Гарибян и Ирина Алексеева Лусине Гарибян и Ирина Алексеева
Читая книгу в детстве, никогда бы не подумала, что через 20 лет окажусь в той стране, в том городе, который станет для меня намного важнее, чем просто место, описанное в книге.
«Изучение армянского языка - интересная работа мозга»
Мы не выбирали Армению. Мы оказались в Ереване, поскольку компания, в которой работает мой муж, частично переехала в Армению. Здесь также есть свои проблемы, но в Армении, в отличие от Грузии, я чувствую себя спокойнее, не боюсь говорить по-русски, рассказывать, что я из России.
Уже несколько месяцев изучаю армянский язык. Знаю, что не смогу владеть армянским настолько хорошо, чтобы свободно разговаривать с армянами, но знание языка облегчит мне жизнь: например, я смогу читать то, что написано на витринах, использовать в разговоре армянские выражения.
Изучение армянского языка – это интересный опыт, интересная работа мозга. После английского мне не нужно было учить алфавит, чтобы овладеть французским или немецким. А теперь, ради каждой черточки или кружка я возвращаюсь более чем на 20 лет назад, в первый класс, где училась писать буквы.
После каждого урока появляется огромное желание применить изученное. Я очень благодарна армянам - 99,9 % людей, узнав, что я учу армянский, начинают улыбаться. Они готовы помочь, исправлять ошибки, подсказывать. Им приятно, что мы учим армянский, и они всегда говорят об этом. Это огромный источник энергии. В России сложно представить человека, с которым иностранец говорил бы по-русски медленно и с ошибками, а он бы не ушел, не сказав в лицо, что тот говорит неверно.
«Пока борюсь с «синдромом самозванки»»
В моем случае при выборе профессии сработал классический вариант. Когда я заканчивала школу, самыми популярными профессиями были экономист и юрист. Я выбрала юриспруденцию. Продолжила образование в Нидерландах. Проработав почти 10 лет, решила уйти. Муж поддержал меня, сказав: сама решай, чем хочешь заниматься.
Я была еще студенткой, когда мы с мамой отправилась в свое первое путешествие в Италию. Я была очень впечатлена этой страной, а также сопровождавшими нас гидами. Я говорила маме, что мне очень нравится работа гида - они столько всего знают, бывают в разных местах, мне бы тоже этого хотелось. Маму эта моя идея не очень вдохновила, ей казалось, что идти одним и тем же маршрутом и рассказывать то же самое снова и снова - это утомительно. А думала, что нет, это вовсе не утомительно, а очень интересно. Ведь это - история, архитектура, особенно если речь идет об Италии.
Спустя годы я вновь задумалась о работе гида. Есть такой проект «Москва - глазами инженера», который занимается организацией архитектурных туров. При проекте работает школа гидов. Я училась там в 2022 году и решила развивать свои навыки в Москве. Но наша жизнь изменилась, и в январе 2023 года мы приехали в Армению.
Находясь в новой стране, всегда интересно узнать о ней больше. Мне порекомендовали книгу Марка Григоряна о Ереване, я прочитала ее с большим интересом. Так я поняла, что хочу знать больше, изучать архивные материалы, фотографии, понимать, как все это выглядело 10-20 лет назад. Параллельно я знакомлюсь также с историей и традициями Армении, участвую в лекциях по истории Армении для релокантов. Постепенно отдельные фрагменты собираются в единую картину.
Я делаю свои первые хрупкие шаги в качестве гида и все еще борюсь с «синдромом самозванки». Кажется, что бывшему юристу сложно тягаться с искусствоведами или архитекторами. Не говоря о том, что когда претендуешь на проведение экскурсий на должном уровне в стране, где ты не родился, а живешь всего несколько месяцев, это, с одной стороны, большая ответственность, а с другой - стимул узнавать больше. И это помогает не останавливаться, находиться в постоянном поиске.
«Армения повлияла на мое восприятие архитектуры»
Сейчас моя работа имеет два направления. Сотрудничаю с проектом «Ереван - глазами инженера» и организую индивидуальные экскурсии.
Армения повлияла на мое восприятие архитектуры. Я выросла в Москве, где много модернистской архитектуры. В свое время это были революционные произведения, но сейчас они выглядят весьма удручающе. Люблю повторять, что модернистская и авангардная архитектура «некрасиво стареет». Люди получают эстетическое удовольствие, глядя на ангелов с разбитыми носами в итальянских церквях, а не на потрескавшуюся и осыпавшуюся штукатурку.
Однако в Ереване я пересмотрела свое отношение именно к модернистской архитектуре, потому что здесь она действительно исключительная, с национальным колоритом. Мне кажется, что среди бывших советских республик Армения была самой либеральной, здесь было больше свободы, а формы самовыражения - более смелыми.
Мне очень нравятся армянские модернистские здания, пусть даже они не в самом хорошем состоянии, напромер, кинотеатр «Россия». Надеюсь, что-то изменится, и многое можно будет возродить. Экскурсии также могут способствовать этому, повышая интерес людей.
«Не могу сказать, что Армения стала моей родиной, но ощущение дома есть»
Слово «релокант» нравится мне больше, чем «эмигрант». Но я думаю, что это в некотором смысле самообман: мы называем себя «релокантами», потому что это - короткая история, многие надеются вернуться в Россию в ближайшем будущем. В Европе, Америке люди спокойно переезжают из города в город, из страны в страну, они больше привязаны к своей работе, чем к диванам. Это не очень приемлемо для людей, живущих на постсоветском пространстве: нужно купить дом, машину, создать свое, «бросить якорь». Поэтому каждое передвижение – боль.
Для меня этот переезд - приключение, возможность расширить жизненный опыт и впечатления. Но время от времени я езжу в Москву, мне необходимо физически побыть там несколько дней. Не могу сказать, что Армения стала моей родиной, но ощущение дома есть, хочется возвращаться в Ереван из командировок. А глобальное ощущение «дома-отечества» связано с Россией, Москвой. Мне необходимо это чувство, а многим оно не нужно, и я им даже немного завидую.