Մարկ Գրիգորյանը եւ Նատալյա Ավետիսյանը
Մի քանի տարի առաջ ռուսաստանյան ճանաչված հրատարակչություններից մեկը` «СЛОВО/SLOVO»-ն, որոշեց Մատենադարանի մասին գիրք տպագրել։
Հրատարակիչները փնտրում էին հեղինակների, որոնք պատրաստ էին աշխատել գրքի ստեղծման ուղղությամբ։ Որոնումները նրանց բերեցին լրագրող Մարկ Գրիգորյանի մոտ։
«Պարզվեց, որ Մարկ Գրիգորյանի պապը Մատենադարանի ճարտարապետն է, եւ նա Մատենադարանի կառուցմանը վերաբերող բավական շատ գծագրեր, նյութեր ունի։ Երբ Երեւանում էինք, հանդիպեցինք Մարկին, երկար ու հետաքրքիր զրուցեցինք։ Նա պատմեց, որ վաղուց սկսել է գիրք գրել Երեւանի մասին։ Դա մեզ նույնպես հետաքրքրեց։ Խնդրեցի ծանոթանալու համար գրքի մի գլուխ ուղարկել ինձ։
Նատալյա Ավետիսյանը Նատալյա Ավետիսյանը
Ուղարկած հատվածը վերաբերում էր Աբովյան 32 հասցեում գտնվող շենքին, որտեղ հիանալի մարդիկ են ապրել, եւ որի պատին Երեւանում ամենաշատ հուշատախտակները կան։ Մոսկվա վերադառնալու նախորդ գիշերը կարդացի այդ գլուխը, գտա այդ շենքը։ Իսկ Մոսկվա վերադառնալուց հետո Մարկին գրեցի՝ եկեք Երեւանի մասին գիրք հրատարակենք»,-պատմում է «СЛОВО/SLOVO» հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Նատալյա Ավետիսյանը։
Երեւանի մասին գիրքը Մարկ Գրիգորյանը սկսել էր գրել ավելի քան 10 տարի առաջ, երբ աշխատում էր Լոնդոնում՝ BBC-ի ռուսական ծառայությունում։ Երեւանի  կենսագրության տարբեր դրվագների մասին նա դեռ մանկուց է լսել։ Բայց հիշողության մեջ «նստած» պատմությունները բառի ու պատկերի տեսք ստացան շատ տարիներ անց։
Մարկ Գրիգորյանը եւ Նատալյա Ավետիսյանը Մարկ Գրիգորյանը եւ Նատալյա Ավետիսյանը
«Երբեմն մտածում եմ՝ ինչո՞ւ հենց ես, ինչո՞ւ այս ամենը պիտի լիներ հենց ինձ հետ։ Գուցե այն պատճառով, որ դա ինձ հետաքրքիր է, ու, հավանաբար, նաեւ այն պատճառով, որ ես մեծացել եմ այնպիսի ընտանիքում, որի համար Երեւանի զարգացումն անձնական հարց էր. այն հեռավոր, կտրված մի իրողություն չէր, այլ ապրում էր մեր տանը։ Երբ փոքր ես, դա չես հասկանում։
Պապիկիս մոտ տարբեր «քեռիներ» էին գալիս, օրինակ՝ Երեւանի նախկին ճարտարապետ Գրիգորի Աղաբաբյանը, որն ինձ համար պարզապես քեռի Գրիշան էր, կամ քեռի Սամվելը, որը նույն ինքը Սամվել Սաֆարյանն էր։ Ես ապրում էի այդ մթնոլորտում՝ առանձնապես չհասկանալով, թե ինչ է կատարվում։ Տարիներ անց սկսեցի հիշել այդ խոսակցությունները, կատակները, դրանք սկսեցին ապրել իմ ներսում, հետո մեջիցս դուրս հանելու ցանկություն առաջացավ։ Բացի այդ, հետաքրքիր էր հասկանալ՝ այն ամենը, ինչի մասին խոսում էին, հենց այդպե՞ս է եղել, ճի՞շտ է, թե՝ ոչ։ Սկսեցի կարդալ, ու ինձ այլեւս անհնար էր կանգնեցնել»։
«Ереван. Биография города» («Երեւան. քաղաքի կենսագրությունը») գիրքը վերջերս է լույս տեսել։ Դրանով հրատարակիչները սկսում են քաղաքների եւ երկրների մասին մշակութաբանական նոր շարք։
Հեղինակն ասում է, որ թեեւ գրքի հիմքում իրական փաստեր են, բայց այն պատմական չէ։ Կենսագրության ժանրն է ընտրել, որ ազատ ստեղծագործի։
«Կենսագրության ժանրը թույլ է տալիս խոսել այն մասին, ինչ մասին չես խոսի պատմական գրքում՝ քաղաքային լեգենդներ, քաղաքային միֆեր։ Այս ժանրում կարող ես գրել քո անունից, խոսել ընտանիքիդ մասին»։
Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Մոսկվայում։ Ինչպես «СЛОВО/SLOVO»-հրատարակչության շատ գրքեր, այս մեկը եւս տպագրվել է արտերկրում՝ Լատվիայում։ Հրատարակիչներն ասում են, որ  պատերազմական վիճակով պայմանավորված՝ մինչեւ վերջին րոպեն անհանգիստ էին՝ գրքերը կհասնե՞ն իրենց։ Մոսկովյան շնորհանդեսից հետո «Ереван. Биография города» գիրքը ներկայացրել են նաեւ Երեւանում։
«Գրքի ծնունդը, տխուր իմաստով «հաջող» համընկավ աշխարհում եւ Ռուսաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։ Շատերը Ռուսաստանից ժամանակավոր կամ մշտական բնակության նպատակով տեղափոխվել են Երեւան։ Այս գիրքը միակն է, որը կարող է նրանց կենդանի, մարդկային լեզվով պատմել, թե ուր են եկել, որովհետեւ շատերը չեն պատկերացնում՝ որտեղ են հայտնվել։ Կան մարդիկ, որ արդեն երկու ամիս ապրում են Երեւանում, բայց չեն տեսել Մատենադարանը, ինձ են հարցնում, թե ինչ է Կոնդը։
Այս գիրքն օգնում է մարդկանց զգալ քաղաքը։ Այն շատ ջերմ է գրված։ Տպավորություն է, որ հեղինակը գիրքը գրել է՝ խոսելով ընթերցողի հետ, նույն լեզուն է։ Դա շատ հարմարավետ է»,- ասում է հրատարակչության մարքեթինգի եւ հանրային կապերի գծով տնօրեն Կարինա Երիցյանը։
Կարինա Երիցյանը Կարինա Երիցյանը
Մարկ Գրիգորյանը գիրքը սկսել է գրել Լոնդոնում, շարունակել է Երեւանում ու ավարտել Ստեփանակերտում։ Ասում է՝ Երեւանին հեռու կամ մոտ լինելը որեւէ կերպ գրքի տրամադրության վրա չի ազդել։ Միակ տարբերությունն այն է, որ Երեւանում բոլոր նյութերը ձեռքի տակ էին, հեշտ հասանելի։ Գրքում օգտագործված նկարներն ու լուսանկարները հեղինակի անձնական արխիվից եւ հայաստանյան 9 թանգարաններից են։
«Գրքի կազմին հետաքրքիր տողեր կան՝ «Երեւանը տուն ու շենք չէ, Երեւանը մենք ենք»։ Այս գիրքը, իսկապես, շենքերի եւ անշունչ առարկաների մասին չէ։ Ցանկացած քաղաքի դեմքն ու հոգին դրա բնակիչներն են։ Դա այս գրքի ամենաճիշտ բնորոշումն է։ Երեկ զրուցում էինք, Նատալյան ասում է՝ եթե Մարկը չլիներ, մենք կգայինք եւ կտեսնեինք բոլորովին այլ Երեւան։ Մենք տարբեր երկրներում ընկերներ ունենք, որոնց այցելում ենք։ Եթե նրանք լավն են, ջերմ են, երկիրն էլ ջերմ է դառնում։ Քաղաքը շինություններն են, ճարտարապետությունը, մեկին դուր է գալիս, մյուսին՝ ոչ, բայց եթե մարդիկ լավն են, սիրահարվում եք նաեւ այդ քաղաքին»,-ասում է հրատարակչության գլխավոր տնօրեն Գրիգորի Երիցյանը։
Գրիգորի Երիցյանը Գրիգորի Երիցյանը
«СЛОВО/SLOVO»-ն Ռուսաստանի առաջին մասնավոր հրատարակչություններից մեկն է, որը 1989 թվականին հիմնադրել են ամուսիններ Գրիգորի Երիցյանը եւ Նատալյա Ավետիսյանը։ Հիմա նրանց միացել են նաեւ երկու դուստրերը։ «СЛОВО/SLOVO»-ն հրատարակում է համաշխարհային արվեստին, մշակույթին, նորաձեւությանը նվիրված բազմաթիվ գրքեր ու ալբոմներ, ժամանակակից, դասական ռուս եւ արտասահմանյան գրականություն։
Հրատարակչության գլխավոր նշանաբանն է՝ «Գիրքը՝ սերնդից սերունդ», ու այդ պատճառով շատ կարեւորում են գրքի որակը, ձեւավորումը։
««Ереван. Биография города» գրքի համար մի հնարք ենք մտածել, որը բոլորին դուր է գալիս։ Կազմերեսը բացվում ու դառնում է Երեւանի քարտեզ։ Ընթերցողը կարող է վերցնել այն ու գնալ քաղաքում զբոսնելու։
Հատկապես ժամանակակից ընթերցողին, որը սովոր է բլոգներին, կարճ տեքստերին, մեծ ծավալը հաճախ վախեցնում է։ Այդ պատճառով պարբերություններն այնպես ենք ընդգծել, որ կարդալը հեշտ լինի։ Բացում ես ու միանգամից տեսնում տեքստի մի կտորը։ Այսպիսի «աշխատող» դիզայներական հնարքներն ենք օգտագործել»,- ասում է Նատալյա Ավետիսյանը։
«Գրքի համար շատ կարեւոր է ընտրել ճիշտ տառատեսակ, տառաչափ, տեքստի կառուցվածք, տողերի, պատկերների ճիշտ դասավորություն։ Գիրքը պետք է դիտարկել որպես ներդաշնակ ամբողջություն։ Շատերը կարծում են, թե գիրք հրատարակելը հեշտ գործ է, ինչպես ոմանք կարծում են, թե կարող են նկարել Մալեւիչի նման։ Պրոֆեսիոնալիզմը կորում է, եւ այդ միտումը շատ նկատելի է։ Մենք պահպանում ենք գրքի ստեղծման մեր ավանդույթները»,-նշում է Գրիգորի Երիցյանը։
Կարինա Երիցյանը, Մարկ Գրիգորյանը, Նատալյա Ավետիսյանը եւ Գրիգորի Երիցյանը Կարինա Երիցյանը, Մարկ Գրիգորյանը, Նատալյա Ավետիսյանը եւ Գրիգորի Երիցյանը
Հրատարակիչ-ընտանիքի անդամներից ոչ մեկը Հայաստանում չի ծնվել, բայց Երեւանը բոլորի համար հարազատ քաղաք է։ Ընտանիքի մայրը՝ Նատալյա Ավետիսյանը հիշում է, որ 1984-ին, երբ առաջին անգամ եկան Հայաստան, իրեն հիացրել ու զարմացրել էր քաղաքի ճարտարապետությունը։ Գրիգորի Երիցյանի համար Երեւանը մանկության ծիրանաբույր քաղաքն է. Երեւանից իր ծննդավայր Կիրովաբադ գնալիս՝ հյուսած զամբյուղով ծիրաններ էր տանում՝ ավտոբուսը լցնելով ծիրանի բույրով։ Նրանց աղջկա՝ Կարինայի համար Երեւանը երջանիկ քաղաք է։
Եվ որպեսզի շատ մարդ իմանա գեղեցիկ ճարտարապետությամբ, ծիրանաբույր ու երջանիկ քաղաքի մասին, ցանկանում են գիրքը հրատարակել նաեւ հայերեն ու անգլերեն։

Марк Григорян и Наталья Аветисян
Несколько лет назад российское издательство «СЛОВО/SLOVO» решило выпустить книгу о Матенадаране. Поиски авторов привели издателей к журналисту Марку Григоряну.
«Оказалось, что дед Марка Григоряна - архитектор, который создал Матенадаран. Мы приехали в Ереван, чтобы поговорить с Марком о том, как сделать книжку о Матенадаране. Разговор был долгим и интересным. Он рассказал, что уже давно пишет книгу о Ереване. Нас это также заинтересовало, и попросила его прислать мне одну из глав.
Наталья Аветисян Наталья Аветисян
Это была глава о доме по адресу Абовяна, 32, в котором жили замечательные люди. Я прочитала эту главу, нашла этот дом, взглянула на него. После возвращения в Москву написала Марку: давайте делать книгу о Ереване», - рассказывает главный редактор издательства «СЛОВО/SLOVO» Наталья Аветисян.
Книгу Марк начал писать более 10 лет назад, когда работал в Русской службе BBC в Лондоне. Различные эпизоды биографии Еревана были знакомы ему с детства. Много лет спустя «сидящие» в памяти рассказы обрели форму слов и образов.
Марк Григорян и Наталья Аветисян Марк Григорян и Наталья Аветисян
«Иногда я думаю, почему я, почему такое происходит со мной? Наверное, потому, что мне это интересно, и еще потому, что я вырос в семье, для которой развитие Еревана было личным делом.
К дедушке приходили разные «дяди». Вот, к примеру, «дядя Гриша» - Григорий Агабабян - бывший главный архитектор Еревана. Или «дядя Самвел», он же – известный архитектор Самвел Сафарян. Ты растешь в такой атмосфере и не очень понимаешь, что происходит. Уже потом, спустя годы, я начинал вспоминать, о чем и как они говорили. И это начинало жить во мне, а потом - проситься наружу», - рассказывает Марк.
Книга «Ереван. Биография города» вышла совсем недавно. Ею издатели начали новую культурологическую серию о городах и странах.
Марк Григорян говорит, что хотя книга и основана на реальных фактах, она не является исторической. Жанр биографии выбран им для свободного творчества.
«Жанр биографии позволяет говорить о городских легендах, мифах. В биографии можно писать от своего имени, говорить о своей семье, привносить нотки некоторой иронии».
Презентация книги состоялась сначала в Москве, а потом в Ереване.
«Рождение книги совпало с сложившейся ситуацией в России и в мире. Вышло так, что многие россияне находятся сейчас в Ереване, многие переезжают в Армению на время, либо надолго, и эта книга может живым, человеческим языком рассказать о том, куда они приехали, что это за место. Многие люди, которые приезжают в Ереван, не очень понимают, где они оказались. Это книга поможет прочувствовать город. Есть ощущение, что автор писал, ведя внутренний диалог со своим читателем. И это очень, я бы сказала, уютно», - говорит директор издательства по маркетингу и связам с общественностью Карина Ерицян.
Карина Ерицян Карина Ерицян
«На обложке книги - интересные строки: «Ереван - это не здания, Ереван - это мы». Да, именно люди являются душой и лицом этого города. На презентации Наталья говорила, что если бы в Ереване не было Марка, город был бы для нас совершенно другим. Это абсолютная правда», - говорит главный директор издательства Григорий Ерицян.
«СЛОВО/SLOVO» - одно из первых частных издательств в России, основанное в 1989 году супругами Григорием Ерицяном и Натальей Аветисян. Позже к ним присоединились и две дочери. «СЛОВО/SLOVO» издает книги и альбомы по мировому искусству, культуре, моде, современной и классической русской и зарубежной литературе.
«Книга из поколения в поколение» - главный девиз издательства, именно поэтому здесь крайне щепетильно относятся к качеству печати и оформлению книг.
«Для книги «Ереван. Биография города» мы придумали трюк, который нравится всем - это суперобложка. Раз, и она раскладывается в карту Еревана. Человек, который прочитал книгу и изучил карту, может спокойно отправляться на прогулку по Еревану.
Григорий Ерицян Григорий Ерицян
Современного читателя, привыкшего к блогам и коротким текстам, большой текст часто пугает. Поэтому мы придумали ход – видите, как выделены абзацы, они дают возможность легкого чтения - текст воспринимается блоками, читаешь и глазом сразу можешь охватить кусочек текста. Такие дизайнерские приемы хорошо работают», - объясняет Наталья Аветисян.
«Очень важно подобрать правильный шрифт, правильно построить текст, правильно разместить иллюстрации, чтобы читателю было удобно. Книгу надо рассматривать как единое и гармоничное целое», - отмечает Григорий Ерицян.
Никто из членов семьи издателей не родился в Армении, но Ереван для них - родной город. Наталья Аветисян вспоминает, что в 1984 году, когда они впервые приехали в Ереван, ее удивила и восхитила архитектура города. Для Григория Ереван – город детства, пахнущий абрикосами. Однажды по пути из Еревана в Кировабад он взял с собой абрикосы в большой плетеной корзине, и весь автобус пропитался их ароматом. А для их дочери Карины Ереван – счастливый город.
И чтобы о пахнущем абрикосами счастливом городе с прекрасной архитектурой узнало как можно больше людей, Ерицяны планируют издать книгу также на армянском и английском языках.