«Հայաստանի դասերը»՝ կես դար առաջ եւ այսօր - Mediamax.am
Common Ground Books and Spirits-ում հուլիսի 13-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի դասերը» զրույցների շարքի առաջին հանդիպումը:
Շարքի նպատակն է հասկանալ, թե ինչպես է ռուսական արտագաղթն ազդում Հայաստանի վրա եւ հակառակը: Հանդիպումները նախաձեռնել են Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը եւ լրագրող, հաղորդակցության մասնագետ Ալեքսանդրա Լիվերգանտը:
Շարքի խորագիրը՝ «Հայաստանի դասերը», վերցված է ռուս գրող Անդրեյ Բիտովի համանուն ստեղծագործությունից, եւ առաջին հանդիպումն էլ նվիրված էր գրքին, Անդրեյ Բիտովի եւ Հրանտ Մաթեւոսյանի ընկերությանը, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր սերունդների միջեւ կապին:
Զրույցի ընթացքում գրող, հրապարակախոս Ալեքսանդր Արխանգելսկին եւ ռեժիսոր, «Հրանտ Մաթեւոսյան» կենտրոնի եւ հիմնադրամի հիմնադիր Դավիթ Մաթեւոսյանը գրքից հատվածներ են ընթերցել:
Բիտովի դասերը Հայաստանի մասին
Դավիթ Մաթեւոսյան
Բիտովի «Հայաստանի դասերը» գիրքն առաջին հերթին հասցեագրված է հայերին: Թեեւ այն ակնարկների շարք է ԽՍՀՄ-ի հայտնի եւ անհայտ երկրի մասին, եւ, իհարկե, ուղղված է ռուս ընթերցողին, բայց պետք է խոստովանեմ, որ մենք ինքներս մեզ լավ չենք ճանաչում:
Հայերի դեռ մի քանի սերունդ պետք է կարդա Բիտով՝ ճանաչելու համար ոչ միայն 1967 թվականի Հայաստանը, այլ հենց հոգեւոր Հայաստանը, այն, որը Բիտովին բախտ էր վիճակվել տեսնել իր եւ Հրանտ Մաթեւոսյանի աչքերով, որը նրան ուղեկիցն էր, նրա գրքի «ընկեր» կոչված հերոսը:
Անդրեյ Բիտովը, որի արձակը «ծանր ինտելեկտուալ է», բավականին թեթեւ ակնարկների շարք է գրել: Գաղտնիքը հենց դրանում է՝ ծանր արձակ՝ գրված թեթեւ ոճով: Եվ ստացվել է ֆենոմենալ արդյունք:
Ալեքսանդր Արխանգելսկի
Գրքի առանցքում 1967 թվականի իրադարձություններն են, բայց Բիտովը գիրքն ավարտել է 1969-ին: Այս երկու տարեթվերի արանքում կա նաեւ 1968-ը: Չգիտեմ՝ ինչպես էր նախատեսված, բայց արդյունքում ստացվել է գիրք ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ այն մասին, որ աշխարհը շարժվել է տեղից: Մաթեւոսյանը ու Բիտովը վախից ազատագրված սերնդի ներկայացուցիչներն էին, որոնք մուտք էին գործում հետստալինյան ժամանակաշրջան եւ հույս ունեին, որ «կպլստան», բայց չկարողացան:
1968 թվական՝ տանկեր Պրահայում, կայսրություն, որը ցույց տվեց իր գազանական դեմքը, կայսրություն, որը տեղ չէր թողնում ազատ տարածության համար: Բիտովն այդ տարածություն գտնում է Հայաստանում: Այս գիրքը ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ազատության նկատմամբ սիրո մասին է:
Հնարավո՞ր է վերադառնալ մշակութային ընդհանրության միջավայր
Եթե խոսում ենք ընդհանրությունների մասին, ապա Մաթեւոսյանն էլ, Բիտովն էլ ունեին իրենց «կայսրությունը»՝ «խոսքի կայսրությունը»: Եվ եթե խոսում ենք բառի կայսրությունում այսպիսի հսկաների ընկերության եւ եղբայրության մասին, ապա հղում անելով նրանց, կարդալով ու վերընթերցնելով նրանց ստեղծագործությունները, հնարավոր է նորից գտնել այդ ընդհանրությունը:
Բայց հիմա դա ավելի դժվար կլինի, որովհետեւ այն ժամանակ կար ընդհանուր մշակութային տարածք: Ամեն դեպքում, կլինեն հարազատ հոգիներ, հարազատ տարածք, սեփական կայսրություն կամ այդ կայսրության որոշ բեկորներ, որովհետեւ հնարավոր չէ կարդալ այս գրողներին, հասկանալ ու չհամակվել:
Դա մի սերունդ էր, որն իր աչքով տեսել էր մահ, համաշարհային պատերազմ, բռնապետություն եւ ողջ էր մնացել: Այդ սերունդն ամբողջ աշխարհում է մեծ դեր խաղացել: Մաթեւոսյանն ու Բիտովը, ըստ էության, «Բիթլզ»-ի եւ Ֆելինիի սերնդակիցն են, բայց նրանք մնացին երկաթյա վարագույից հետեւում՝ ստեղծելով հավասարազոր ու նույնիսկ ավելի լավ գրականություն, երաժշտություն, կինո:
Ինձ դուր եկավ «խոսքի կայսրության» մասին Դավիթի միտքը: Այդ տարածության մեջ կարող ենք շարունակել ավանդույթները, բայց դրանից դուրս ամեն հաջորդ սերնդի փորձառությունը բացառիկ է, եւ ոչինչ չի կարող կրկնվել: Ես վստահ եմ, որ այլ ձեւերով սկզբում պայմանական «Մաթեւոսյանը» եւ «Բիտովը» կգտնեն իրար, հետո կգրվեն գրքերը, եւ ոչ թե՝ հակառակը:
Ցավոք, կներեք այս արտահայտության համար, բայց համաշխարհային պատմության  առաջ քաշած պայմանները նպաստում են այդ որոնումներին: Երբ մարդկանց քամին քշում է իրենց հողից եւ հարց է առաջանում՝ ո՞ւր գնալ. գնալ այնտեղ, որտեղ նոր հողն իրենց կընդունի: Հայաստանը համաշխարհային պատմության ընթացում հերթական անգամ ցույց տվեց իր բաց լինելը: Եվ այդ սերն ու ընկերությունը նոր սերնդին կտան նոր փորձառություն:
Տարիներ անց վերընթերցելով «Հայաստանի դասերը»
«Հայաստանի դասերը» բարձրակարգ գրականություն է, զարմանալի կենդանի տեքստ, որը կոդեր եւ բանալիներ է տալիս ինձ եւ Հայաստանի էությունը ճանաչել ցանկացող ընթերցողին: Սա է, որ Բիտովը բացահայտել է հայերի եւ ոչ հայերի համար: Դրանում է գրքի կարեւորությունը եւ դա է պատճառը, որ այն կկարդացվի դեռ շատ անգամներ:
Առաջին հայացքից մարդիկ կարծում են, որ այս գիրքն ամբողջությամբ հաճոյախոսություն է Հայաստանի հասցեին: Իրականում այնտեղ կա այդ ժամանակվա իրականության եւ այսօր էլ գոյություն ունեցող բացասական երեւույթների կոդավորված պատկեր:
Այս գրքից կարելի է ինքնաճանաչողության դասեր քաղել: Այն ինձ համար խիստ բուժող ազդեցություն է ունեցել, որը, ինչպես հայելու մեջ նայելիս, ցույց է տալիս  քո բնավորության եւ էության ոչ միայն հաճելի գծերը, այլեւ՝ խնդիրները, որ արտացոլված են դեմքիդ, բայց դա անում է շատ նուրբ: Ու նաեւ սրա համար՝ շնորհակալություն Բիտովին:
Գիրքը ոչ միայն վերարտադրում է այն ողբերգությունը, որին բախվել է Բիտովի եւ Մաթեւոսյանի սերունդը, այլեւ նորից բարձրացնում է հարցեր, որոնց նրանք պատասխանել են:
Գիրքը չի հնացել, այն ոչ թե մեկնաբանների, այլ՝ ընթերցողների համար է: Դա նշանակում է , որ Հայաստանի դասերը շարունակվում են, եւ լավ է, որ դրանք ստուգելու համար քննություն հարկավոր չէ:

«Уроки Армении»: полвека назад и сегодня - Mediamax.am
Цель серии - понять, как влияет русская эмиграция на Армению и чему она учится у армян. Встречи инициировали директор Медиамакс Ара Тадевосян и журналист, специалист по коммуникациям Александра Ливергант.
Название серии «Уроки Армении» взято из одноименного произведения русского писателя Андрея Битова. Именно поэтому первая встреча была посвящена книге, дружбе Андрея Битова и Гранта Матевосяна, связи между разными поколениями армян и русских.
На встрече писатель и публицист Александр Архангельский и режиссер, основатель центра и фонда «Грант Матевосян» Давид Матевосян зачитывали отрывки из «Уроков Армении».
Уроки Битова об Армении
Давид Матевосян
Книга Битова «Уроки Армении» в первую очередь полезна армянам. Это серия очерков о неизведанной стране в составе СССР, и она, конечно же, адресована русскому читателю. Но я должен признать, что мы сами себя не знаем.
И нескольким поколениям армян предстоит прочитать Битова, чтобы познать не только Армению 1967 года, но и ту духовную Армению, которую Андрею Битову и Гранту Матевосяну, которого он называл своим спутником и другом, посчастливилось увидеть своими глазами.
Андрей Битов, чья проза «тяжело интеллектуальна», написал «Уроки Армении» в форме довольно легких эссе. Секрет именно в этом: «тяжелая проза» написана легким стилем. И получился феноменальный результат.
Александр Архангельский
В центре книги - события 1967 года, но она была закончена в 1969 году. Между 1967 и 1969 был 1968-й. Не знаю, как это задумывалось, но в итоге эта книга получилась о том, что мир сдвинулся с места. Поколение, которому принадлежат Грант Матевосян и Андрей Битов - это поколение освобождения от страха, это поколение, которое вступало в послесталинские времена и надеялось, что оно «проскочит». Но не «проскочило».
1968 год - это танки в Праге, показавшая свое звериное лицо империя, не оставляющая простора… Где этот простор? Битов находит этот простор в Армении. Эта книга не просто о любви к Армении, а о любви к свободе.
Возможен ли возврат в среду культурной общности?
Если говорить об общности, то и Матевосян, и Битов имели свою «империю» - «империю слова». И если говорить о равной дружбе и братстве в «империи слова» таких гигантов ,то обращаясь к ним, читая и перечитывая их произведения, найти эту общность возможно.
Но сейчас будет сложнее, потому что тогда было общее культурное пространство. В любом случае, будут родные души, родная территория, потому что невозможно читать этих писателей, понимать их и не проникнуться.
Это было поколение, перед глазами которых прошла смерть, мировая война, тирания, но они выжили. Это поколение сыграло большую роль по всему миру. Матевосян и Битов, по сути, то же поколение, что Феллини и «Битлз», но они были за «железным занавесом», создавали при этом равную и даже лучшую литературу, музыку, кино.
Мне понравилось замечание Давида об «империи слова». В этом пространстве мы можем продолжать традиции, но за пределами его опыт каждого следующего поколения уникален, и ничто не будет повторено. Все будет в новых формах, по-другому: сначала условный «Битов» и условный «Матевосян» найдут друг друга, а потом появятся книги. Не наоборот.
Условия, которые нам предоставляет мировая история, способствуют таким поискам. Когда людей сносит ветром с их почвы, возникает вопрос - куда нестись? Туда, где примет новая почва, новая земля. Армения в очередной раз в мировой истории продемонстрировала свою открытость. И эта любовь и дружба подарят новому поколению новый опыт.
Перечитывая «Уроки Армении» спустя годы
«Уроки Армении» - удивительный живой текст, который дает читателю, который хочет познать Армению, коды и ключи к ее сути. Вот что Битов открыл армянам и неармянам. Вот чем она важна, и вот почему она будет прочитана еще много-много раз.
Людям кажется, что эта книга - сплошной комплимент в адрес Армении. На самом деле, это закодированное видение нашей тогдашней действительности и тех негативных явлений, которые существуют и сейчас.
Из этой книги можно извлечь уроки самопознания. Для меня это был очень сильный оздоровительный эффект, потому что этот текст, как в зеркале, показывает не только симпатичные черты твоего характера и твоей сути, но и все изъяны и проблемы, которые на твоем лице отражаются, но делает это очень тонко. И за это тоже спасибо Битову.
Книга не только воспроизведит драму, с которой столкнулось поколение Битова и Матевосяна, заново ставит вопросы, на которые они отвечали.
Книга не устарела, но она не для комментаторов, а для читателей. Это значит, что уроки Армении продолжаются, и хорошо, что по ним нет экзаменов.