Հովհաննես Կանդիլջյանը
DMO-ները՝ զբոսաշրջային ուղղությունների կառավարման կազմակերպությունները, գործում են ամբողջ աշխարհում եւ այժմ ստեղծվել են նաեւ Հայաստանում՝ մարզային մակարդակով զբոսաշրջության զարգացումը խթանելու համար:
Թիրախավորելով Հայաստանի երեք հյուսիսային մարզերը՝ ԵՄ Բիզնեսի համար «Նորարարական տուրիզմ եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) նախագիծը աջակցում է զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը եւ, ի թիվս այլ նախաձեռնությունների, համագործակցում է Տավուշի եւ Լոռու DMO-ների հետ:
EU4Bussines ITTD ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից, իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից:
ITTD-ի զբոսաշրջության բաղադրիչի խորհրդական Հովհաննես Կանդիլջյանը Մեդիամաքսին պատմել է DMO-ի դերի եւ գործառույթների, Տավուշի եւ Լոռու DMO-ների ընթացիկ աշխատանքի եւ աջակցության հետագա կարիքների մասին:
Ի՞նչ է DMO-ն
«DMO-ի նշանակությունը հասկանալու համար անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել դրա հապավմանը: Այն նշանակում է Destination Management Organization: Անգլերենից թարգմանաբար՝ զբոսաշրջային ուղղության (կամ նպատակակետի) կառավարման կազմակերպություն: Ընդունեք այն որպես համակարգող մարմին, որը համախմբում է զբոսաշրջության ոլորտի շահագրգիռ կողմերին որոշակի սահմանված աշխարհագրական տարածաշրջանում, օրինակ, մարզում կամ մեկ եւ ավել համայնքներում: Հարթակ, որը խրախուսում եւ դյուրացնում է մասնավոր եւ պետական հատվածի համապատասխան կազմակերպությունների, գիտաուսումնական հաստատությունների, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ համագործակցությունը: Եթե ընդհանրացնենք ակադեմիական եւ ՄԱԿԶՀԿ (UNWTO)-ի կողմից տրված սահմանումները՝ DMO-ն կազմակերպություն է, որը ընդհանուր ռազմավարության ներքո տարածաշրջանում համակարգում է զբոսաշրջային փորձառությունները, հմտությունները, ենթակառուցվածքները եւ մասնագետներին՝ միասնական նպատակին հասնելու համար:
DMO-ներին անդամակցության հիմքերը կարող են տարբեր լինել: Մեր դեպքում, օրինակ, Տավուշի DMO-ն ավելի շատ ուղղված է պետական հատվածին, քանի որ խորհրդի անդամները համայնքապետարանների ներկայացուցիչներն են, իսկ Լոռու DMO-ի դեպքում գերակշռում են մասնավոր հատվածի կազմակերպությունները:
Մենք դիտարկում ենք DMO-ները որպես կազմակերպություններ, որոնք իրականացնում են մի շարք սահմանված գործառույթներ, այդ թվում նաեւ համակարգում են զբոսաշրջության շահագրգիռ կողմերին որոշակի տարածաշրջանում կամ, ինչպես կարող ենք նաեւ ասել, զբոսաշրջային ուղղությունում»:
Հովհաննեսը նշում է,որ DMO-ի հիմնական գործառույթները ներառում են նաեւ զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգի կամ ռազմավարության, ինչպես նաեւ մարքեթինգային ծրագրերի մշակումը կամ այդ գործընթացների իրականացմանն օժանդակումը, ինչպես նաեւ հավաքագրված ու ձեռքբերված տվյալների վերլուծությունների եւ ուսումնասիրությունների իրականացումը՝ միտված կայացնելու որոշումներ, որոնք հիմնված են լինելու հենց այդ ուսումնասիրությունների վրա:
Հովհաննես Կանդիլջյանը Հովհաննես Կանդիլջյանը
DMO-ն նաեւ համախմբում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ կենտրոնանալու միասնական նպատակի, ընդհանուր զբոսաշրջային ուղղության զարգացման եւ շուկայում այն դիրքավորելու շուրջ՝ ի շահ բոլոր շահագրգիռ կողմերի եւ տեղի բնակչության: Մեկ այլ հիմնական գործառույթներից է որակի ապահովումը: DMO-ն մշտապես ձգտում է բարելավել զբոսաշրջային ուղղությունում մատուցվող ծառայությունների եւ մատակարարվող ապրանքների որակը՝ գնահատելով համապատասխան կարիքները, տրամադրելով անհրաժեշտ խորհրդատվություն եւ, հնարավորության դեպքում, կիրառելով ու կառավարելով որակի որոշակի ստանդարտի համակարգեր:
ITTD նախագծի եւ DMO-ների համագործակցությունը
«Մեր ծրագրի շրջանակներում Տավուշի եւ Լոռու DMO-ներին տրամադրվող աջակցությունը նպատակ ունի օժանդակել վերջիններիս իրենց կազմակերպչական զարգացման գործում: Մենք աջակցում ենք հոգալ գրասենյակի եւ աշխատակազմի ծախսերը, ինչպես նաեւ կարողությունների զարգացմանն ու հնարավոր անդամների շրջանակում այս կազմակերպությունների խթանմանն առնչվող միջոցառումները: Մենք հրավիրում ենք տեղական ու միջազգային փորձագետների՝ կազմակերպությունների հետագա զարգացմանն ու կայունությանը միտված տարբեր դասընթացներ եւ քննարկումներ անցկացնելու համար:
Մեր աջակցության հիմնական առանձնահատկություններից է նաեւ DMO-ների կարողությունների բարձրացումը, որպեսզի կարողանան լրացուցիչ միջոցներ հայթայթել՝ մեր ծրագրի ավարտից հետո ինքնուրույն եւ ինքնաբավ դառնալու համար»:
DMO-ների ստեղծման պատմությունը
«Լոռու DMO-ն հիմնադրվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Իմ Հայաստան» ծրագրի աջակցությամբ 2020 թվականին: Ծրագրի ավարտի ժամկետին մոտ DMO-ի ապագան հստակ չէր, եւ մենք որոշեցինք աջակցել իրենց: Այժմ աշխատում ենք DMO-ի թիմի հետ, որպեսզի անկախ մեր աջակցությունից՝ կազմակերպությունը հետագայում կարողանա ինքնուրույն գործել:
Տավուշի DMO-ն ստեղծվել է շատ ավելի վաղ՝ 2013 թվականին, GIZ-ի կողմից իրականացվող «Լավ կառավարում հանուն տեղական զարգացման Հարավային Կովկասում» ծրագրի աջակցությամբ։ Կազմակերպությունը հիմնադրվել է նաեւ Գերմանիայի Բավարիա երկրամասի Ռեգեն շրջանի հետ սերտ համագործակցությամբ: Անցած տարիների ընթացքում եղել են մշտական երկկողմանի այցելություններ եւ դասընթացներ:
Կատարված աշխատանքը շարունակելու համար նախատեսում ենք շուտով հրավիրել միջազգային փորձագետի, ով աշխարհի տարբեր երկրներում DMO-ների հետ աշխատելու մեծ փորձ ունի: Նա կանցկացնի DMO-ի զարգացման վերաբերյալ դասընթացներ, որոնք կանդրադառնան կազմակերպությունների հստակ կարիքներին եւ կներառեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են մարքեթինգը, ռազմավարության մշակումը եւ այլն»:
DMO-ների վերջնական նպատակը
Ապահովել կապեր եւ օժանդակել ոլորտի համակարգմանը: Եթե դուք օգտագործեիք Տավուշի DMO տերմինը, դա, հավանաբար, շատերին ոչինչ չի ասի, բայց եթե օգտագործեք Visit Tavush (Այցելեք Տավուշ), այն վստահաբար որոշակի ասոցիացիաներ կառաջացնի: Ըստ էության, «Visit Tavush» հայեցակարգը մշակվել է հենց Տավուշի DMO-ի կողմից: Այդ օրինակը բավական հստակ ցույց է տալիս, թե ինչ է անում DMO-ն:
Այս կազմակերպությունների մատուցած ամենակարեւոր արդյունքը նրանց արդեն ստեղծած եւ հետագա զարգացնելու ցանցն է, որը ներառում է տարածաշրջանի զբոսաշրջության բոլոր շահագրգիռ կողմերին եւ հարթակ է ապահովում շարունակական համագործակցության համար: Կառուցելով նման ցանց՝ շահագրգիռ կողմերը կարիք չեն ունենում փորձել ինքնուրույն լուծել իրենց բոլոր խնդիրները, այլ համաձայնեցնում են դրանք այլ շահագրգիռ կողմերի հետ, ինչպես նաեւ պետական-մասնավոր հատվածների համագործակցության շրջանակում։
DMO-ի աշխատանքը նաեւ նպաստում է զբոսաշրջության ուղղության ճանաչելիության բարձրացմանը՝ լինի դա մարզ, քաղաք կամ գյուղ: Իրականացնելով մանրամասն ուսումնասիրություններ՝ նրանք օգնում են հասկանալ զբոսաշրջային ներուժը եւ ինչպես օգտագործել այն: Եթե չլիներ DMO-ն, այս աշխատանքը կատարելու համար շատ այլընտրանքներ չէին լինի, հատկապես, երբ հաճախ պետական գործակալությունները դեռեւս չունեն բավարար մարդկային եւ ֆինանսական ռեսուրսներ սա իրականացնելու համար:
Կարծում ենք, որ ժամանակի ընթացքում DMO-ների կարեւոր դերը զբոսաշրջության ոլորտը համակարգելու հարցում կընդունվի եւ դրանց նշանակությունը զբոսաշրջային ուղղությունների զարգացման համար աստիճանաբար ավելի ակնհայտ կդառնա»:

Hovhannes Kandiljyan
DMOs, Destination Management Organizations, operate around the world, and have now also been established in Armenia to promote tourism development on a regional level.
With focus on the three northern regions of Armenia, the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project also supports the development of the tourism sector and, among other things, collaborates with the Tavush and Lori DMOs.
The EU4Business ITTD project is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation (GIZ).
Hovhannes Kandiljyan, Advisor to the Tourism Component of ITTD, shares his thoughts about the role and functions of a DMO, the Tavush and Lori DMOs’ current work and also further needs for support with Mediamax.
To start with, could you please explain what a DMO is?
To understand the meaning of DMO, we need to look at the acronym – DMO stands for Destination Management organization. Consider it a coordinating body that brings together tourism sector stakeholders in a particular defined geographical region, e.g. a Marz or one or several communities, a platform that encourages and facilitates cooperation between relevant organizations from the private and public sectors as well as from academia and civil society.
In more academic terms and based on the United Nations World Tourism Organization’s (UNWTO) definition, a DMO is an organization which coordinates tourism experiences, skills, infrastructure, and professionals in a region under a coherent strategy in pursuit of a common goal.
Hovhannes Kandiljyan Hovhannes Kandiljyan
Its membership base can vary. In our cases, for example, the Tavush DMO is more public sector oriented, as its board members are the representatives of municipalities, whereas private sector organizations predominate in the case of the Lori DMO.
What are the roles and functions of a DMO?
We view DMOs as organizations which fulfill a range of defined functions among them coordinating tourism stakeholders in a specific region or, as you could also say, a tourism destination,-says Hovhannes.
Basic functions of a DMOs also include the development of a tourism concept or strategy and marketing plans or the facilitation of that process, as well as conducting sector-specific studies and analyses of collected or acquired data to base decisions on.
A DMO also brings together all stakeholders to focus on a common goal, the entire destination’s development and positioning it on the market for the benefit of all stakeholders including the local population.
Another key function of a DMO is quality assurance. A DMO is constantly seeking to improve the quality of products and services provided in the destination by assessing relevant needs, delivering respective trainings and advise and, if feasible, introducing and managing quality standard systems.
Could you please tell us more about the cooperation with the ITTD project?
Support provided to the Tavush and Lori DMOs in the frame of our project is aimed to assist the DMOs in their organizational development. We especially help to cover costs for office and staff but also for activities related to building capacity and promoting the organizations among potential members. In this regard we provide assistance and invite local and international experts to conduct various trainings and discussions aimed at the further development and sustainability the organizations.
One key characteristic of our assistance is to also raise the capacity of the DMOs to be able to raise additional funds, to become self-sustained after our project will have ended.
The Lori DMO, for example, was established with the support of the USAID-financed My Armenia project in 2020. With the project coming to an end, the organization’s future was not clear. With that in mind, now we are now working with the DMO’s team on different models for financial sustainability so that regardless of our support, the organization can further operate independently.
The Tavush DMO was established much earlier, in 2013, with the support of the "Good Governance for Local Development in South Caucasus" Project implemented by the GIZ. The organization was also set in close cooperation with the District Regen of Bavaria in Germany. There have been constant mutual visits and trainings during the past years.
To continue the work done we also plan to invite an international expert soon who has extensive experience of working with DMOs in different countries around the world. He will deliver training courses on DMO development which will address specific needs of the organizations and include topics such as marketing and strategy development.
What is the main purpose of a DMOs?
I would say the main goal is to provide networks and facilitate sector coordination.
If you would use the term Tavush DMO, that would probably not ring a bell with many, but if you use Visit Tavush, it will probably evoke certain associations. As a matter of fact, the concept of “Visit Tavush” was developed by the Tavush DMO itself. That example shows quite clearly what a DMO does.
We can say the most significant result these organizations deliver is the network they have set up and further build – a networking, which includes all tourism stakeholders of a region and providing a platform for continued exchange and cooperation. Building on such a network, stakeholders do not need to attempt to solve all their problems on their own, but rather in coordination with others and also based on public-private cooperation.
It goes without saying that the work a DMOs does, also advances the recognition and visibility of a tourism destination, be it a marz, a city or a village. Building on thorough analysis they help to understand the tourism potential of a reason and how to tap into it. If not for a DMO there would not be many alternatives to do this job, especially as often local public agencies still do not have at hand sufficient human and financial resources to do so.
Thus, we think that over time a DMO’s important role in coordinating the tourism sector will generally be accepted, and their significance for the development of a destination will gradually become more plausible and evident.