Ջորջ Սորոս. Ճգնաժամի, Թրամփի եւ Եվրոպայի խոցելիության մասին
Die Welt-ի հետ զրույցից առաջ Ջորջ Սորոսը թենիսի կորտում էր: Նա խաղում է շաբաթը երեք անգամ, չնայած արդեն այդքան էլ հեշտությամբ չի տեղաշարժվում. օգոստոսի 12-ին Սորոսը նշեց իր 90-ամյակը: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում երեք հատված գերմանական թերթի հետ Սորոսի հարցազրույցից։
Կորոնավիրուսային ճգնաժամը
«Մենք անցնում ենք ճգնաժամի միջով, որը ամենաբարդն է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր։ Ես այն կկոչեի դարաշրջանի շրջադարձային կետ, որտեղ գործողությունների հնարավոր տարբերակները շատ ավելի բազմազան են, քան սովորական ժամանակ: Այն, ինչը նորմալ իրավիճակում անհնար էր պատկերացնել, դարձել է ոչ միայն հնարավոր, այլեւ իրական: Շատերն ապակողմնորոշված են եւ վախի զգացողություն ունեն: Նրանք գործում են՝ վնասելով իրենց եւ մնացած աշխարհին»:
Եվրոպան շատ խոցելի է
«Եվրոպան շատ ավելի խոցելի է, քան Միացյալ Նահանգները՝ պատմության հնագույն ժողովրդավարություններից մեկը: Բայց նույնիսկ Միացյալ Նահանգներում Թրամփի նման խարդախը կարող է նախագահ ընտրվել եւ ներսից խարխլել ժողովրդավարությունը: Այնուամենայնիվ, Միացյալ Նահանգները բազմակողմանի վերահսկողության եւ ժամանակի ընթացքում փորձարկված կանոնների ավանդույթ ունի: Եվ ամենից վեր սահմանադրությունն է: Հետեւաբար, ես վստահ եմ, որ Թրամփը ժամանակավոր երեւույթ է, որի վերջը, հուսով եմ, կգա նոյեմբերին: Բայց նա դեռ շարունակում է վտանգավոր մնալ, նա պայքարում է կյանքի համար եւ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի պահի իշխանությունը»:
Եվրոպայի թշնամիները
«Նրանք շատ են, բայց մի ընդհանուր բան ունեն. բացասաբար են վերաբերվում բաց հասարակության գաղափարին: Ես ԵՄ-ի կրքոտ կողմնակից դարձա, քանի որ այնտեղ տեսա բաց հասարակության մարմնավորում: Նախկինում ԵՄ-ի ամենամեծ թշնամին Ռուսաստանն էր, բայց այժմ Չինաստանը գերազանցել է նրան։
Ռուսաստանը վերահսկում էր Չինաստանը այնքան ժամանակ, քանի դեռ նախագահ Նիքսոնը չհասկացավ, որ Չինաստանի բացվելն ու վերածնունդը կթուլացնի կոմունիզմը ինչպես Խորհրդային Միությունում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում: Այո, նա կորցրեց իշխանությունը, բայց նա եւ Քիսինջերը հիանալի ստրատեգներ էին: Նրանց որոշումը բերեց Դեն Սյաոպինի մեծ բարեփոխումների: Այսօր իրավիճակը բոլորովին այլ է: Չինաստանը զբաղեցրել է առաջատար դիրքեր արհեստական բանականության ոլորտում: Իսկ արհեստական բանականությունն արտադրում է վերահսկողության գործիքներ, որոնք օգտակար են փակ հասարակություններին ու վտանգ են հանդիսանում բաց հասարակության գոյության համար: Ժամանակակից Չինաստանը շատ ավելի լուրջ սպառնալիք է բաց հասարակության համար, քան Ռուսաստանը»:

Джордж Сорос: о кризисе, Трампе и уязвимости Европы
Перед беседой Die Welt Джордж Сорос был на теннисном корте. Он играет трижды в неделю, хотя на площадке двигается уже не так легко, как раньше. 12 августа Сорос отметил свое 90-летие. Предлагаем вашему вниманию три отрывка из его интервью немецкой газете.
Кризис
Мы переживаем кризис - самый тяжелый на моем веку с момента окончания Второй мировой войны. Я бы назвал его эпохальным переломным моментом, возможные варианты действий при котором намного разнообразнее, чем в обычное время. То, что в нормальной обстановке, было невообразимым, стало не только возможным, но и происходит на самом деле. Многие люди дезориентированы и испытывают страх. Они действуют так, что вредят себе самим и остальному миру.
Европа очень уязвима
Европа очень уязвима, намного больше, чем США, одна из самых старых демократий в истории. Но даже в Соединенных Штатах такой жулик как Трамп может быть избран президентом и подрывать демократию изнутри. Однако в Соединенных Штатах есть долгая традиция разностороннего контроля и правил, испытанных временем. И надо всем этим стоит конституция. Поэтому я уверен, что Трамп станет временным являением, которому, как надеюсь, в ноябре придет конец. Но пока он остается опасным, он борется за жизнь и сделает практически все, чтобы остаться у власти.
Враги Европы
Их много, но нечто общее у них есть: они отрицательно относятся к концепции открытого общества. Я стал страстным сторонником ЕС, потому что увидел в нем воплощение открытого общества в европейском масштабе. Раньше самым большим врагом ЕС была Россия, но теперь Китай ее превзошел. Россия контролировала Китай до тех пор, пока президент Никсон не понял, что открытость и возрождение Китая ослабит коммунизм как в Советском Союзе, там и в остальном мире. Да, он лишился власти, но он и Киссинджер были великими стратегами. Их решение привело к большим реформам Дэн Сяопина. Сегодня же ситуация совершенно иная. Китай занял ведущие позиции в области искусственного интеллекта. А искусственный интеллект производит контрольные инструменты, которые идут на пользу закрытому обществу и представляют опасность для существования открытого общества. Современный Китай - это значительно более серьезная угроза для открытого общества, чем Россия.