«Ավրորան» Հայաստանի հիվանդանոցներին կտրամադրի 10 ԹԱՕ սարք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորան» նախաձեռնությունը #AraratChallenge շարժման հանգանակությամբ Հայաստանի հիվանդանոցներին կտրամադրի թոքերի արհեստական օդափոխության (ԹԱՕ) տասը սարք:
Այդ մասին ասված է հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ Թոմ Քաթինան, «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզի, «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը, Ռուբեն Վարդանյանը:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործընկերների եւ աջակիցների անունից ցանկանում ենք հաստատել, որ կորոնավիրուսային հիվանդության բռնկման ու տարածման ընթացքում ամբողջապես մտադիր ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ օգնելու ամենակարիքավորներին՝ միաժամանակ աջակցելով Հայաստանում առաջնագծում պայքարող առողջապահության ոլորտի մասնագետներին:
«Ավրորայի» առաքելության առանցքային գաղափարը կյանք եւ հույս պարգեւելն է նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն աշխարհի որեւէ անկյունում: Այդ գաղափարն ավելի քան պատեհ է հատկապես 2020 թ. մարտի 11-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից COVID-19-ը պանդեմիա համարելուց հետո: Եվ այսօր ավելի, քան երբեւէ մենք հաստատակամ ենք օգնության ձեռք մեկնելու նրանց, ովքեր այլապես կարող էին անտեսված լինել կամ ամբողջովին լքված:
Այս պանդեմիան փոխել է համաշխարհային օրակարգը: Մինչ աշխարհն ուժերը կենտրոնացրել է պատվաստանյութ արտադրելու եւ վնասը նվազագույնի հասցնելու վրա, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ COVID-19 վիրուսի պատճառով բախվել լրացուցիչ այլ դժվարությունների: Մեզ համար կարեւոր է տեսադաշտից դուրս չթողնել նրանց խնդիրները:
«Ավրորան» շարունակելու է երկրորդ հնարավորություն ընձեռել նրանց, ովքեր արդեն իսկ բավական փորձությունների միջով են անցել: Միեւնույն ժամանակ, «Ավրորան» իր նպաստը կբերի համաճարակի դեմ պայքարին Հայաստանում՝ #AraratChallenge շարժման հանգանակությամբ  հիվանդանոցներին տրամադրելով թոքերի արհեստական շնչառության տասը սարք:
Իբրեւ համաշխարհային շարժում՝ մարդկանց անվտանգությունն ու առողջությունը մեզ համար ծայրաստիճան լուրջ հարց է:  Այս դժվարին ու անորոշ ժամանակներում մեկ բան պարզ է. յուրաքանչյուր օր աշխարհում ավելի ու ավելի շատ մարդ է օգնության կարիք ունենալու, եւ այդ օգնության տրամադրումը մեր պարտականությունն ու պատասխանատվությունն է։
Մարտահրավերը նետված է ամբողջ մարդկությանը, եւ մենք բոլորիդ կոչ ենք անում միանալ «Ավրորայի»՝ այն հաղթահարելու ջանքերին», - ասված է հայտարարության մեջ:

«Аврора» передаст больницам Армении 10 аппаратов вентиляции легких - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Гуманитарная инициатива «Аврора» передаст больницам Армении 10 аппаратов искусственной вентиляции легких, закупленных на собранные в рамках кампании #AraratChallenge средства.
Об этом говорится в заявлении председателя инициативы «Аврора» Тома Катены, председателя Отборочной комиссии премии «Аврора» Лорда Ара Дарзи, соучредителей инициативы «Аврора» Нубара Афеяна, Вартана Грегоряна и Рубена Варданяна.
«От лица партнеров и соратников Гуманитарной инициативы «Аврора» мы хотели бы заявить, что во время вспышки COVID-19 мы продолжим нашу глобальную деятельность, направленную на оказание помощи самым уязвимым представителям общества, поддерживая в то же время местных медработников на передовой кризиса.
В основе миссии «Авроры» лежит стремление дарить людям всего мира надежду на лучшее и поддерживать тех, кто остро нуждается в гуманитарной помощи. Это особенно актуально сейчас, когда Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку COVID-19 пандемией. Сегодня мы как никогда полны решимости протянуть руку помощи тем, кто в ином случае рискует быть покинутым или вовсе забытым.
Глобальная эпидемия изменила глобальную повестку дня. Пока мир сосредоточил свои усилия на разработке вакцины и минимизации негативных последствий, беженцы и другие уязвимые сообщества, которых неизменно поддерживает «Аврора», продолжают страдать и сталкиваются с дополнительными вызовами из-за коронавируса. Для нас предельно важно не забывать о них.
«Аврора» продолжит дарить шанс на новую жизнь тем, кому уже пришлось пережить столь многое. В то же время инициатива внесет свой вклад в борьбу с пандемией и поддержку работников здравоохранения, передав больницам в Армении 10 аппаратов искусственной вентиляции легких, закупленных на собранные в рамках кампании #AraratChallenge средства.
«Аврора» – всемирное движение, и безопасность и здоровье нашего глобального сообщества очень важны для нас. В эти непростые времена, полные неопределенности, одно остается совершенно ясным: с каждым днем все больше и больше людей в мире будут нуждаться в помощи, и наш долг и ответственность – оказать им эту помощь.
Это вызов, с которым столкнулось все человечество, и потому мы призываем всех вас присоединиться к «Авроре» и помочь нам справиться с ним вместе», - говорится в заявлении.