Շենգենյան մուլտիվիզայի տրամադրման միասնական կարգ կգործի - Mediamax.am
Եվրամիության խորհուրդը միասնական կարգ է սահմանել Շենգենյան գոտու բազմակի այցելության վիզայի (մուլտիվիզայի) տրամադրման համար, հաղորդում է «Կոմերսանտը»:
Նոր կանոններ
Նոր կանոնների համաձայն՝ հայտատուները կկարողանան երկու տարվա համար նախատեսված մուլտիվիզա ստանալ, եթե նախորդ երկու տարվա ընթացքում առանց խախտումների օգտվել են նմանատիպ տարեկան փաստաթղթից: Նման դեպքում երկամյա վիզա ունեցող անձիք, որի ժամկետն արդեն լրացել է, կարող են դիմել հինգ տարվա վիզայի համար: Նոր կարգն ուժի մեջ կմտնի 2019 թվականի դեկտեմբերին:
«Լավ պատմություն»
ԵՄ վիզայի օրենսգրքի փոփոխությունները հաստատվել են եվրոպական երկրների արդարադատության եւ ներքին գործերի նախարարների մակարդակով հանդիպման ընթացքում: Այդ նորարարություններին 2019 թվականի ապրիլին սատարել էր Եվրախորհրդարանը՝ ցանկանալով պարզեցնել «լավ պատմություն ունեցող զբոսաշրջիկների համար» այցագրային փաստաթղթերի ստացման գործընթացը:
Հայտատուները կկարողանան ստանալ տարեկան մուլտիվիզա, եթե նախորդ երկու տարվա ընթացքում ստացել եւ օգտագործել են կարճաժամկետ երեք վիզա՝ առանց խախտումների:
«Լավ պատմություն»-ը նշանակում է, որ նախկինում հայտատուն չի խախտել այցի նպատակներն ու ժամկետները:
350 մլն մարդու տվյալներ
Այդ տեղեկատվությունը ստուգելու համար Եվրախորհրդարանը 2019 թվականի ապրիլին հայտարարել էր Common Identity Repository (CIR) համակարգի ստեղծման մասին, որը ներառում է 350 մլն մարդու անձնագրային եւ կենսաչափական տվյալներ (այդ թվում՝ VIS հյուպատոսական համակարգից):
Նոր կանոնների համաձայն՝ հայտատուները կկարողանան վիզայի համար դիմում ներկայացնել ճանապարհորդությունից վեց ամիս առաջ (ներկայում՝ երեք ամիս), այդ թվում՝ էլեկտրոնային եղանակով:
Եվրախորհրդի կողմից հաստատվելուց հետո կանոնները կհրապարակվեն եւ ուժի մեջ կմտնեն դրանից կես տարի անց:
Այսօր Շենգեն գոտին ներառում է 22 ԵՄ երկիր, ինչպես նաեւ Իսլանդիան, Նորվեգիան, Շվեյցարիան եւ Լիխտենշտեյնը: Շենգեն վիզայով հնարավոր չէ այցելել Մեծ Բրիտանիա եւ Իռլանդիա:
Բուլղարիան, Կիպրոսը, Ռումինիան եւ Խորվաթիան դեռ չեն միացել Շենգեն գոտուն. նրանց անդամակցության հայտերը դեռ չեն հաստատվել:
Նախկինում Շենգեն մուլտիվիզայի տրամադրման միասնական կարգ գոյություն չուներ, թեեւ վիզայի լավ պատմություն ունենալն արտոնություն էր տալիս ճանապարհորդներին:

Утвержден единый порядок выдачи мультивиз в Шенгенскую зону
Согласно этим правилам, соискатели смогут получить двухлетнюю мультивизу, если в предыдущие два года без нарушений использовали аналогичный годовой документ. Обладатели истекшей двухлетней визы в этом случае смогут рассчитывать уже на пятилетнюю. Правила вступят в силу в декабре 2019 года.
«Хорошая история»
Поправки к Визовому кодексу ЕС были одобрены в ходе заседания на уровне министров юстиции и внутренних дел европейских стран. Эти нововведения в апреле 2019 года поддержали в Европарламенте, желая упростить получение въездных документов для «туристов с хорошей историей».
Соискатели смогут получать годовую мультивизу, если в предыдущие два года они оформляли и без нарушений использовали три краткосрочные визы.
Под «хорошей историей» подразумевается отсутствие нарушений по целям и срокам визитов соискателя визы.
Данные 350 млн человек
Для проверки этой информации в Европарламенте в апреле 2019 года заявили о создании системы CIR (Common Identity Repository) — единой базы данных, объединяющей паспортные и биометрические данные 350 млн человек (в том числе из существующей системы консульств VIS).
По новым правилам соискатели смогут подавать заявление на визу за шесть месяцев до поездки (сейчас — три месяца), в том числе в электронном виде.
После утверждения Советом ЕС правила будут опубликованы и через полгода после этого вступят в силу.
Безвизовый режим с ЕС в 4 пунктах
Сегодня в шенгенскую зону входят 22 страны ЕС, а также Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенштейн. Шенгенской визы будет недостаточно для посещения Великобритании и Ирландии.
Болгария, Кипр, Румыния и Хорватия также пока не присоединились к шенгенской зоне - их заявки на вступление пока еще не одобрены.
Ранее единого порядка выдачи шенгенских многократных виз не существовало, хотя хорошая визовая история и давала преимущества путешественникам.