Հայաստանը կարեւոր է սփյուռքում հարցվածների 90%-ի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սփյուռքի չորս քաղաքներում ավելի քան 1000 հայերի շրջանում առաջին անգամ հարցումներ են անցկացվել՝ ներկայացնելու ժամանակակից Սփյուռքի «պատկերը»։
Հայկական Սփյուռքի Հետազոտությունը (The Armenian Diaspora Survey-ADS) նոր նախաձեռնություն է, որը հիմնադրվել է Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների ծրագրի կողմից եւ իրականացվում է Լոնդոնի Հայկական ինստիտուտի հովանու ներքո։
Սա դեռեւս ընթացքի մեծ գտնվող ավելի մեծ ծրագրի պիլոտային փուլն է։
Հետազոտությունը իրականացվել է գիտնականներից, հետազոտողներից եւ փորձագետներից կազմված խմբի կողմից։
«Մենք նախաձեռնել ենք այս ուսումնասիրությունը՝ լրացնելու Սփյուռքի մասին մեր տեղեկությունների քննադատական բացը, ունենալու արժանահավատ պատկերացնում մեր ժամանակներում բազմաշերտ եւ բազմազան սփյուռքյան կյանքի մասին»,-ասել է Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների ծրագրի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը։
2018թ․ մայիսին եւ հունիսին չորս թիմեր հարցումներ են իրականացրել Բոստոնում, Կահիրեում, Մարսելում եւ Փասադենայում։
«Մենք հարցնում էինք մարդկանց կարծիքը ինքնության եւ պատկանելիության վերաբերյալ ե՛ւ որպես հայերի, եւ որպես տարբեր պետություններում ապրող քաղաքացիների»,- նշել է պիլոտային ծրագրի ղեկավար Սյուզան Փաթին։
12 հետազոտողներ 18 ամսվա ընթացքում մշակել են հետազոտության մեթոդաբանությունը, ուսումնասիրության գործիքները, նախապատրաստական աշխատանքները, կառավարումը եւ ընթացքը։
Որոշ նախնական բացահայտումներ արվել են ուսումնասիրության առաջին փուլում։
Այսպես՝ հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը կարծում է, որ հայկական սփյուռքի շարունակականությունը կարեւոր եւ իմաստալից է․ 94% նշել է, որ դա «բավականաչափ» կամ «շատ» կարեւոր է։
Հարցվածների 84%-ն ասել է, որ կարեւոր է օգնել Միջին Արեւելքի հայկական սփյուռքի համայնքներին։
«Սա կարեւոր է, քանի որ Ցեղասպանությունը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը ավանդաբար եղել են Սփյուռքի ֆինանսավորման, ուսումնասիրության եւ ուշադրության կենտրոնում»,-նշել են ADS-ում։
Հայաստանը «բավականաչափ» եւ «շատ» կարեւոր է հարցվածների 90%-ի համար, նրանց 75%-ը առնվազն մեկ անգամ այցելել է Հայաստան եւ 93%-ը մտադիր է այցելել։
Հարցվածները նշել են, որ հայոց լեզուն, պատմությունը, կրոնը եւ, ընդհանուր առմամբ, հայկական ինքնությունը կարեւոր են իրենց համար։
«Չնայած չորս քաղաքներում հարցվածները, կարծես, ավելի ակտիվ են, քան այլ համայնքներում, բայց անգամ նրանց 73%-ը ասել է, որ հայկական քաղաքական կազմակերպությունների հետ ակտիվ կապեր չունի։ Այդուհանդերձ, մեծամասնությունն ասել է, որ ակտիվ են այլ հայկական կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ՀԲԸՄ-ն, Համագզայինը եւ այլն»,-նշել են ADS-ում։
Հարցվածների միայն 14-16%-ն է կանոնավոր կերպով եկեղեցի այցելում, բայց 70%-ը  կարեւոր է համարում ամուսնությունը կնքել հայկական եկեղեցում։
Պիլոտային հետազոտության արդյունքները կուսումնասիրվեն ու կվերլուծվեն եւ առաջիկա ամիսներին կներկայացվեն հանրությանը։

Армения важна для 90% опрошенных армян из диаспоры - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В четырех городах мира среди более 1000 армян проведен опрос, целью которого является выявление «образа» современной армянской диаспоры.
Исследования армянской Диаспоры (The Armenian Diaspora Survey-ADS) – новая инициатива, основанная Программой армянских общин фонда «Галуст Гюлбенкян» и осуществляемая под эгидой Армянского института в Лондоне.
Это пилотный этап более крупного проекта, который находится в процессе реализации.
«Мы инициировали это исследование, чтобы дополнить критический пробел наших сведений о диаспоре, получить достоверные представления о жизни многослойной и многообразной диаспоры»,- отметил руководитель Программы армянских общин фонда «Галуст Гюлбенкян» Размик Паносян.
В мае и июне 2018 г. четыре команды осуществили опросы в Бостоне, Каире, Марселе и Пасадене.
«Мы спрашивали мнение людей об их идентичности и национальной принадлежности в качестве армян и в качестве граждан, живущих в различных странах»,- отметила руководитель пилотного проекта Сюзан Пати.
12 исследователей в течение 18 месяцев разрабатывали методику и инструменты исследования.
Некоторые предварительные сведения опубликованы на первом этапе исследования. Так, подавляющее большинство респондентов считает, что преемственность армянской диаспоры важна: 94% отметили, что это «достаточно» или «очень» важно.
84% опрошенных отметили, что важно помочь армянским общинам на Ближнем Востоке.
«Это важно, поскольку тема Геноцида и Республики Армения традиционно были в центре внимания, исследований и финансирования Диаспоры»,- отметили в ADS.
Армения «достаточно» и «очень» важна для 90% опрошенных, как минимум 75% из них хотя бы раз посещали Армению, а 93%  – намерены посетить.
Респонденты отметили, что армянский язык, история, религия и армянская идентичность, в целом, важны для них.
«Несмотря на то, что в этих четырех городах опрошенные, вероятно, более активны, чем в других общинах, 73% из них заявили, что не имеют активных связей с армянскими политическими организациями. В то же время, большинство опрошенных сказали, что активны в других армянских организациях, таких как AGBU, «Айказян» и другие»,- добавили в ADS.
Несмотря на то, что только 14-16% респондентов регулярно посещает церковь, 70% опрошенных считают важным венчание именно в армянской церкви.
Результаты пилотного исследования будут проанализированы и в ближайшие месяцы представлены общественности.