Հայաստանը կարեւոր է սփյուռքում հարցվածների 90%-ի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սփյուռքի չորս քաղաքներում ավելի քան 1000 հայերի շրջանում առաջին անգամ հարցումներ են անցկացվել՝ ներկայացնելու ժամանակակից Սփյուռքի «պատկերը»։
Հայկական Սփյուռքի Հետազոտությունը (The Armenian Diaspora Survey-ADS) նոր նախաձեռնություն է, որը հիմնադրվել է Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների ծրագրի կողմից եւ իրականացվում է Լոնդոնի Հայկական ինստիտուտի հովանու ներքո։
Սա դեռեւս ընթացքի մեծ գտնվող ավելի մեծ ծրագրի պիլոտային փուլն է։
Հետազոտությունը իրականացվել է գիտնականներից, հետազոտողներից եւ փորձագետներից կազմված խմբի կողմից։
«Մենք նախաձեռնել ենք այս ուսումնասիրությունը՝ լրացնելու Սփյուռքի մասին մեր տեղեկությունների քննադատական բացը, ունենալու արժանահավատ պատկերացնում մեր ժամանակներում բազմաշերտ եւ բազմազան սփյուռքյան կյանքի մասին»,-ասել է Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների ծրագրի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը։
2018թ․ մայիսին եւ հունիսին չորս թիմեր հարցումներ են իրականացրել Բոստոնում, Կահիրեում, Մարսելում եւ Փասադենայում։
«Մենք հարցնում էինք մարդկանց կարծիքը ինքնության եւ պատկանելիության վերաբերյալ ե՛ւ որպես հայերի, եւ որպես տարբեր պետություններում ապրող քաղաքացիների»,- նշել է պիլոտային ծրագրի ղեկավար Սյուզան Փաթին։
12 հետազոտողներ 18 ամսվա ընթացքում մշակել են հետազոտության մեթոդաբանությունը, ուսումնասիրության գործիքները, նախապատրաստական աշխատանքները, կառավարումը եւ ընթացքը։
Որոշ նախնական բացահայտումներ արվել են ուսումնասիրության առաջին փուլում։
Այսպես՝ հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը կարծում է, որ հայկական սփյուռքի շարունակականությունը կարեւոր եւ իմաստալից է․ 94% նշել է, որ դա «բավականաչափ» կամ «շատ» կարեւոր է։
Հարցվածների 84%-ն ասել է, որ կարեւոր է օգնել Միջին Արեւելքի հայկական սփյուռքի համայնքներին։
«Սա կարեւոր է, քանի որ Ցեղասպանությունը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը ավանդաբար եղել են Սփյուռքի ֆինանսավորման, ուսումնասիրության եւ ուշադրության կենտրոնում»,-նշել են ADS-ում։
Հայաստանը «բավականաչափ» եւ «շատ» կարեւոր է հարցվածների 90%-ի համար, նրանց 75%-ը առնվազն մեկ անգամ այցելել է Հայաստան եւ 93%-ը մտադիր է այցելել։
Հարցվածները նշել են, որ հայոց լեզուն, պատմությունը, կրոնը եւ, ընդհանուր առմամբ, հայկական ինքնությունը կարեւոր են իրենց համար։
«Չնայած չորս քաղաքներում հարցվածները, կարծես, ավելի ակտիվ են, քան այլ համայնքներում, բայց անգամ նրանց 73%-ը ասել է, որ հայկական քաղաքական կազմակերպությունների հետ ակտիվ կապեր չունի։ Այդուհանդերձ, մեծամասնությունն ասել է, որ ակտիվ են այլ հայկական կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ՀԲԸՄ-ն, Համագզայինը եւ այլն»,-նշել են ADS-ում։
Հարցվածների միայն 14-16%-ն է կանոնավոր կերպով եկեղեցի այցելում, բայց 70%-ը  կարեւոր է համարում ամուսնությունը կնքել հայկական եկեղեցում։
Պիլոտային հետազոտության արդյունքները կուսումնասիրվեն ու կվերլուծվեն եւ առաջիկա ամիսներին կներկայացվեն հանրությանը։

Armenia is important to 90% of survey respondents in Diaspora - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Over 1 000 Armenians in four cities in the Diaspora took part in a first ever survey aimed to provide a snapshot of the contemporary Diaspora.
The Armenian Diaspora Survey (ADS) is a new initiative launched and funded by the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation and carried out under the auspices of the Armenian Institute in London.
The survey, a pilot phase of an ongoing larger project, was led by a team of academics, researchers and experts.
“We have initiated this study to fill a critical gap in our knowledge of the Diaspora, to have evidence-based understanding of the multilayered and diverse aspects of diasporic life in our times,” said Dr. Razmik Panossian, Director of Gulbenkian Foundation’s Armenian Communities Department.
In May and June 2018 four teams conducted the survey and interviews in Boston, Cairo, Marseille and Pasadena.
“We asked people about their thoughts on identity and related issues of belonging as Armenians and as citizens of different states,” explained Dr. Susan Pattie, who led the pilot project.
An international advisory committee, a dedicated team and 12 field work researchers were involved in the project, which took about 18 months to develop the methodology, research tools, fieldwork preparations, survey administration and data processing.
Some initial findings stand out in the first stage of the research.
The overwhelming majority of the respondents consider the continuation of the Armenian diaspora as important and meaningful space – 94% marked as “fairly” to “very” important.
84% of respondents felt it was important to help diaspora communities in the Middle East.
“This is significant as traditionally the Genocide and the Republic of Armenia have been the focus of funding, study or discourse in the Diaspora,” said ADS.
Armenia is “fairly” and “very” important to 90% of respondents and 75% have visited the country at least once, while 93% intend to visit.
Respondents said that Armenian language, history and religion were important to themselves and to Armenian identity generally.
“Even as ADS respondents in the four cities seem to be more active than perhaps a broader population of Armenians, 73% claimed no active affiliation with any Armenian political organization. However a majority said they were active in other Armenian organizations such as the AGBU, Hamazkain and others,” added ADS.
While only 14-16% of the surveyed attended church weekly or monthly, 70% felt it is important to be married in an Armenian church.
The results of the pilot survey are being studies and analyzed, which will be shared with the public.