«Ավրորա»-ի նախագահ է դարձել Թոմ Քաթինան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ է դարձել ամերիկացի բժիշկ, կաթոլիկ միսիոներ Թոմ Քաթինան:
Նշանակման մասին ազդարարվել է Բեռլինում անցկացվող Aurora Dialogues քննարկումների ընթացքում։
Թոմ Քաթինայի գործունեության շրջանակը ներառում է ոլորտի կարեւորագույն ներկայացուցիչների ներգրավումը, աշխատանքն աշխարհասփյուռ գործընկերների հետ, «Ավրորայի» կրթական եւ հանրային իրազեկման նախագծերի ղեկավարումը՝ ներառյալ միջազգային ճանաչում ունեցող «Ավրորա» մրցանակը։
2017թ․ մայիսին բժիշկ Քաթինան «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր հռչակվեց՝ Նուբա լեռներում իր անձնուրաց աշխատանքի համար։
«Մենք շատ ուրախ ենք ողջունել նախաձեռնության առաջին նախագահին։ Թոմ Քաթինան իրապես մարմնավորում է «Ավրորայի» ոգին, որն առաջ մղելու շարժիչ ուժը կլինի՝ օգնելով հասցնել մեր մարդասիրական առաքելությունը դրա կարիքն ունեցողներին եւ երախտագիտություն հայտնել նրանց, ովքեր դրական փոփոխություն են բերում։ Հաճելի է, որ 2017թ․ «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկիրն այս կազմակերպության առաջին նախագահն է»,- ասված է «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիրների համատեղ հայտարարությունում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է գլխավորել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։ Ես երախտապարտ եմ այն ազդեցության համար, որ «Ավրորա» մրցանակն ունեցավ իմ կյանքում, ինչպես նաեւ «Գթության մայր» հիվանդանոցին տրամադրված ֆինանսական աջակցության համար. այն Սուդանում օգնեց փոխակերպել Նուբայի ժողովրդի կյանքը։ Ես հավատում եմ այսօրվա կարեւորագույն մարտահրավերներին ուղղված մարդասիրության պարզ, բայց հզոր ուժին եւ իմ նոր դերում հավատարիմ կմնամ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարին՝ սատարելով «Ավրորային» օգնության ձեռք մեկնել նրանց, ովքեր կարիք ունեն սեփական ապագան ստեղծելու»,- ասել է Թոմ Քաթինան:
«Ավրորայի» ղեկավար թիմում եւս մեկ փոփոխություն է կատարվել. նախաձեռնության գործառնությունների գծով տնօրեն է նշանակվել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:

Yerevan/Mediamax/. American physician and Catholic missionary Tom Catena has joined the Aurora Humanitarian Initiative as Chair.
The appointment was announced during the Aurora Dialogues in Berlin.
Tom Catena will be responsible for engaging key humanitarian stakeholders, working with global partners and overseeing Aurora’s educational and outreach projects, including the internationally recognised Aurora Prize.
In May 2017, Dr. Catena was named as the Aurora Prize Laureate for his courageous work in the Nuba Mountains.
“We are delighted to welcome the first Chair of the organisation. Dr. Tom Catena truly embodies the spirit of Aurora and will be a driving force in taking our global vision forward by helping empower individuals to embrace our shared humanity and express gratitude to those making an impact. It is gratifying that the 2017 Aurora Prize Laureate is also the first chair of this organization,” the joint statement from the Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative reads.
“It is a true honour to chair the Aurora Humanitarian Initiative – I am grateful for the impact of the Aurora Prize on my life and the financial support provided to the Mother of Mercy Hospital that has helped transform the lives of the Nuba people in Sudan. I believe in the simple yet powerful force of humanity in addressing today’s critical humanitarian challenges and will remain committed to elevating the Gratitude in Action philosophy in my new role by supporting Aurora’s work empowering those in desperate need to create their own futures,” Tom Catena said.
As part of the leadership team changes at Aurora, the Executive Board has also appointed Hayk Demoyan, former Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, as the Chief Operating Officer of the Initiative.