Հայաստանի Երիտասարդ եվրոպական դեսպանները հանդիպել են Սվիտալսկիին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 12-ին Հայաստանի 44 նորընտիր Երիտասարդ եվրոպական դեսպանները (ԵԵԴ) պաշտոնական հանդիպում են ունեցել Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ:
Երիտասարդ եվրոպական դեսպանները ներկայացրել են իրենց գործունեությունը, քննարկել երիտասարդության հզորացման ուղիները եւ կիսվել հետագա գործունեության ծրագրերով:
Պյոտր Սվիտալսկին մատնանշել է երիտասարդության մեծ նշանակությունը Հայաստանի ապագայի համար. «Բաց միտքը նման է օդապարիկի. եթե դու այն չես բացում, այն չի աշխատում: Ես հրավիրում եմ ձեզ բացել ձեր միտքը եւ խրախուսում եմ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել: Որպես երիտասարդ եվրոպական դեսպաններ, դուք աշխատում եք երկու կողմում: Նախ՝ դուք կներկայացնեք Հայաստանի դրական իմիջը՝ երիտասարդ եւ տաղանդավոր մարդկանց Հայաստանը: Երկրորդ՝ մենք լիահույս ենք, որ դուք Հայաստան կբերեք Եվրոպական միության դրական իմիջը: Մենք կշարունակենք երիտասարդների հետ մեր առաջնային համագործակցությունը, քանի որ, համոզված եմ, երիտասարդությունը պետք է ավելի լուրջ դերակատարություն ունենա հասարակությունում: Որպես երիտասարդ եվրոպացի դեսպաններ, դուք այս երկրի ապագան եք»:
«Երիտասարդ եվրոպական դեսպաններ» նախաձեռնությունն ուղղված է` նպաստելու Եվրոպական միության (ԵՄ) ու Արեւելյան գործընկեր երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի Հանրապետության եւ Ուկրաինայի երիտասարդների ու երիտասարդական կազմակերպությունների միջեւ համագործակցությանը եւ կայուն կապերին: Ցանցը հիմնականում առցանց հարթակ է, որը նպաստում է ԵՄ-ի վերաբերյալ գաղափարների ու տեղեկատվության փոխադարձ փոխանակմանը, ինչպես նաեւ երիտասարդների ներգրավվածությանը տեղեկատվական գործողություններում:

Послы европейской молодежи Армении встретились со Свитальским - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 12 ноября 44 новоизбранных посла европейской молодежи (YEAs) встретились с главой делегации ЕС в Армении, послом Петром Свитальским.
Они представили свою деятельность, обсудили пути расширения возможностей для молодежи и планы будущих социальных инициатив.
Петр Свитальский подчеркнул важную роль молодежи в будущем Армении: «Открытость человека подобна парашюту: если вы не готовы открыться для мира, то ничего не получится. Я призываю вас открыть себя и проявить инициативу. Будучи послами европейской молодежи, вы работаете с двух сторон. Во-первых, вы создаете положительный образ Армении за рубежом – Армении молодых и талантливых людей. Во-вторых, мы рассчитываем, что вы сформируете положительный образ Европейского Союза в Армении. Мы продолжим уделять внимание работе с молодежью, поскольку я твердо убежден: молодежь должна играть более значительную роль в обществе. Вы -  послы европейской молодежи - будущее этой страны».
Инициатива «Послы европейской молодежи» направлена на укрепление сотрудничества и устойчивых связей между молодыми людьми и молодежными организациями из Евросоюза и его Восточных стран-партнеров - Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Молдовы и Украины. Инициатива является также онлайн-платформой, которая способствует обмену идеями и практической информацией о ЕС, а также стимулирует молодых людей к активной социальной деятельности и общению.