“Գրական Տապան 2011. Տասը տարի անց” ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել եվրոպացի գրողներ - Mediamax.am
5581 դիտում
“Գրական Տապան 2011. Տասը տարի անց” ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել եվրոպացի գրողներ
ՀՀ մշակույթի  նախարար Հասմիկ Պողոսյանը
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում մեկնարկել է "Գրական Տապան 2011. Տասը տարի անց” ծրագիրը, որին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել եվրոպացի գրողներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ասել է, որ ծրագրի շրջանակներում Հայաստան ժամանած հյուրերը 10 օր կշրջեն երկրով, կայցելեն պատմամշակութային վայրեր, կհանդիպեն հայ գրողներին եւ արդյունքում իրենց նախընտրած ժանրով կներկայացնեն տպավորությունները:
Հետագայում եվրոպացի գրողների գործերը կթարգմանվեն հայերեն ու լույս կտեսնեն Հայաստանին նվիրված ստեղծագործությունների ժողովածուի տեսքով:
Նախատեսվում է նաեւ “Գրական Տապան” նախագծի կայքի բացում:
Ծրագրի հյուրերն են` Հերբերտ Մաուրեր (Ավստրիա), Գերտ վան Իստենդել եւ Ֆիլիպ վան Զանդայկ (Բելգիա), Քրիստիան Լանգե եւ Սվանտիե Լիխտենշտեյն (Գերմանիա), Պետեր Սաուտեր եւ Վահուր Աֆանասեւ (Էստոնիա), Բեջան Մատուր (Թուրքիա), Կլաուդիո Պոցցանի (Իտալիա), Յացեկ Պացոխա (Լեհաստան), Արլետ վան Լաար եւ Սերժ վան Դայնհովեն (Հոլանդիա), Լեո Բուտնարու (Մոլդովա), Դավիդ Մագրաձե (Վրաստան), Սերժ Վենտուրինի (Ֆրանսիա):

Европейские писатели приехали в Армению в рамках программы «Литературный ковчег 2011: 10 лет спустя» - Mediamax.am
5575 просмотров
Европейские писатели приехали в Армению в рамках программы «Литературный ковчег 2011: 10 лет спустя»
Министр культуры Асмик Погосян
Ереван/Медиамакс/. В Ереване стартовал проект «Литературный ковчег 2011: 10 лет спустя», для участия в котором в Армению прибыли европейские писатели.
Как сообщает Медиамакс, министр культуры Асмик Погосян сообщила сегодня, что гости, прибывшие в Армению, 10 дней будут путешествовать по стране, посетят культурно-исторические места, встретятся с армянскими писателями и в результате представят свои впечатления в удобном для себя жанре.
В будущем произведения европейских писателей будут переведены на армянский язык и изданы в виде сборника произведений, посвященнных Армении.
Планируется также открытие сайта проекта «Литературный ковчег».
Участниками проекта являются: Герберт Маурер (Австрия), Герт ван Истендаел и Филипп ван Зандайк (Бельгия), Кристиан Ланге и Свантье Лихтенштейн (Германия), Петер Саутер и Вагур Афанасьев (Эстония), Беджан Матур (Турция), Клаудио Поццани (Италия), Яцек Пацоха (Польша), Арлетт ван Лаар и Серж ван Дайнховен (Голландия), Лео Бутнару (Молдова), Давид Маградзе (Грузия) и Серж Вентурини (Франция).