Հայ երեխաները Մալթայի փառատոնի հայտնությունն են - Mediamax.am
Մալթայի Միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում անցկացվող Հայ մշակույթի օրերն էլ ավելի պայծառ են դարձել մեր տաղանդավոր երեխաների շնորհիվ: Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի հրավերով Մալթայում փայլուն կատարումներով հանդես են գալիս «The Culture and Art» հիմնադրամի կրթաթոշակին արժանացած քանոնահարուհի Մերի Մուսինյանը, դուդուկահար Գեւորգ Ստեփանյանը, դաշնակահարուհի Էլեն Հարությունյանը եւ վոկալիստ Վահրամ Հովհաննիսյանը:
Պատանի երաժիշտների ամենօրյա համերգները մեծ հաջողությամբ են անցնում եւ անկեղծ հետաքրքրություն են առաջացնում դուդուկի եւ քանոնի նկատմամբ:
Ժամանելու առաջին օրը երեխաները ելույթ ունեցան Մալթայի խորհրդարանում: Համերգին ներկա էր Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անջլու Ֆարուջան, ով ջերմորեն ողջունեց երեխաներին:
Բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր, տասնմեկամյա Մերի Մուսինյանը մեկ անգամ արդեն եղել էր Մալթայում: Այստեղ նա ժամանել էր Կոնստանտին Իշխանովի հրավերքով՝ «Նոր Անուններ» ծրագրի շրջանակներում:
Չնայած նրան, որ Մերին արդեն հասցրել է նվագել աշխարհի լավագույն դահլիճներում, Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա խոստովանեց, որ ամենից շատ սիրում է հանդես գալ Երեւանի Կամերային երաժշտության տանը: Հիշելով Ռուսաստանի Առաջին ալիքի «Բոլորից լավը» նախագծում իր մասնակցելու մասին, Մերին պատմեց, որ այնտեղ շատ ընկերներ է ձեռք բերել, ում հետ շփվում է մինչ օրս:
Խոսելով իր նվագացանկի մասին, Մերին ասաց, որ քանոնի վրա ամեն ինչ հնարավոր է նվագել, նույնիսկ՝ ջազ: Մերիի «թալիսմանն» իր ուսուցչուհու՝ Ծովինար Հովհաննիսյանի «Էքսպրոմտ» ստեղծագործությունն է, որը նա միշտ կատարում է համերգների ժամանակ:
«Երազում եմ, որ դուդուկն ու քանոնը հնչեն հոլիվուդյան ֆիլմերում եւ ցանկանում եմ նվագել աշխարհի բոլոր նվագախմբերի հետ: Պարապելուց հետո մեկ-մեկ շատ եմ հոգնում, բայց այս կյանքն ինձ շատ է դուր գալիս», - անկեղծացավ Մերին:
Տասնամյա դուդուկահար Գեւորգ Ստեփանյանը նույնպես մեծ բեմում հանդես գալու փորձ ունի: 2017 թվականին նա Ջիվան Գասպարյանի հետ Կրեմլի դահլիճում ներկայացրել է Հայաստանը Երիտասարդ արտիստների «Happiness» միջազգային փառատոնի ընթացքում, որտեղ արժանացել է առաջին կարգի դիպլոմի:
«Կրեմլի համերգը շատ լավն էր, մարդիկ ավելի լավ իմացան դուդուկը եւ ինձ շատ հաճելի էր, երբ երկար ծափահարում էին եւ չէին ուզում բեմից բաց թողել», - հիշել է Գեւորգը:
Վահրամ Հովհաննիսյանի համար սրանք առաջին հյուրախաղերն են: Նա ասում է, որ իր տոհմում բոլորը երգել են եւ բեմում գտնվելիս  հպարտություն է զգում՝ «ընտանեկան գործը» շարունակելու համար:
Խմբի ամենաավագ անդամը 17-ամյա դաշնակահարուհի Էլեն Հարությունյանն է: Նա 2012 թվականից հանդիսանում  է Վլադիմիր Սպիվակովի Միջազգային բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառու, նվագում է Չայկովսկու անվան դպրոցի ջազ-նվագախմբում՝ Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ:
Էլենն ասում է, որ «ճիշտ է, շատ եմ սիրում ջազ նվագել, բայց ապագայում ինձ տեսնում եմ որպես դասական երաժիշտ»:
Հագեցած համերգային ծրագրի ընթացքում հնչել են Կոմիտասի, Ա.Խաչատրյանի, Ծ. Հովհաննիսյանի, Լ. Մալխասյանի, ինչպես նաեւ՝ Ս. Ռախմանինովի, Գերշվինի, Ա. Շորի ստեղծագործությունները:
Համերգին մասնակցում էին նաեւ Մալթայի շնորհալի երեխաները՝ դաշնակահարուհիներ Դաֆնե Դելիկատան (Daphne Delicata) եւ Լիզի Աննե Ֆաուրեն (Lizzie Anne Faure) եւ սոպրանո Ռայսա Մարի Միկալեֆը (Raisa Marie Mikallef):
Սուրբ Ավգուստին եկեղեցում կայացած համերգին պատանի երաժիշտներին միացավ նաեւ 13-ամյա Դմիտրի Իշխանովը, ով արդեն հասցրել է դառնալ բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր: 2016 թվականի «Դասական Եվրատեսիլին» նա ներկայացրել է Մալթան եւ դարձել ամենաերիտասարդ մասնակիցը մրցույթի պատմության ընթացքում:

Armenian kids are the revelation of Malta Music Festival - Mediamax.am
The Armenian Cultural Days within the Malta International Music Festival have turned even brighter thanks to the performances of talented Armenian children. The Culture and Art Foundation scholarship holders Meri Musinyan (qanun), Gevorg Stepanyan (duduk), Elen Harutyunyan (piano) and Vahram Hovhannisyan (vocal) have joined the Armenian delegation to Malta by the invitation of the European Foundation for Support of Culture (EUFSC).
The performances of young Armenian talents are received extremely well and the audience has grown sincerely interested in Armenian national musical instruments, the qanun and duduk.
On the day of arrival, the kids gave a performance at the Parliament of Malta and received a warm welcome from Speaker of the House of Representatives Anġlu Farrugia, who attended the concert.
Laureate of multiple contests, 11-year-old Meri Musisyan has been to Malta before. She visited the country once by the invitation of Konstantin Ishkhanov within the “New Names” program.
Although Meri has performed in the world’s best music halls, she has told Mediamax that her favorite place is the Yerevan Chamber Music Hall. Meri has also recalled her time in the Russian “The Best” TV program and noted she made many friends there and still keeps in touch with them.
Mentioning on her repertoire, Meri has remarked that she can play anything on qanun, even jazz. The girl’s lucky charm is the “Impromptu” by her teacher Tsovinar Hovhannisyan, which she plays at every concert.
“I dream that one day duduk and qanun will feature in soundtracks to Hollywood films and I want to play with all orchestras in the world. I feel very tired after practicing sometimes, but I love this way of life,” Meri said.
10-year-old duduk player Gevorg Stepanyan also has experience in playing on a big stage. In 2017, he represented Armenia in the World Happiness Fest and performed with Djivan Gasparyan in Kremlin. Gevorg received the first place diploma for his performance.
“The Kremlin concert went very well. People learned more about duduk and I was very happy when they clapped for a very long time and didn’t want us to leave the stage,” Gevorg recalled.
For Vahram Hovhannisyan, this is the first tour. He has told Mediamax that singing is a talent passing through generation in his family, so when he stands on the stage, he feels proud to carry on “the family business”.
The oldest kid in the group is 17-year-old Elen Harutyunyan. She is a Vladimir Spivakov International Charity Foundation scholarship holder since 2012 and performs in the Tchaikovsky Music School’s jazz band conducted by Armen Hyusnunts.
“Yes, I love jazz, but I see myself as a classical musician in the future,” noted Elen.
The rich concert programme of the Armenian delegation has featured compositions by Komitas, Aram Khachaturian, Tsovinar Hovhannisyan, Levon Malkhasyan, as well as Sergey Rachmaninoff, George Gershwin, and Alexey Shor.
Elen and the rest of the group weren’t the only gifted children to perform, as their Maltese counterparts Daphne Delicata, Lizzie Anna Faure (piano) and Raisa Marie Mikallef (soprano) played and sang at the concert.
Another talented youngster to join in was 13-year-old Dmitry Ishkhanov, already a laureate of many music contests. He performed in the concert at St. Augustine Monastery. He represented Malta in Eurovision Young Musicians 2016 and became the youngest contestant in history.