Հայ երեխաները Մալթայի փառատոնի հայտնությունն են - Mediamax.am
Մալթայի Միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում անցկացվող Հայ մշակույթի օրերն էլ ավելի պայծառ են դարձել մեր տաղանդավոր երեխաների շնորհիվ: Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի հրավերով Մալթայում փայլուն կատարումներով հանդես են գալիս «The Culture and Art» հիմնադրամի կրթաթոշակին արժանացած քանոնահարուհի Մերի Մուսինյանը, դուդուկահար Գեւորգ Ստեփանյանը, դաշնակահարուհի Էլեն Հարությունյանը եւ վոկալիստ Վահրամ Հովհաննիսյանը:
Պատանի երաժիշտների ամենօրյա համերգները մեծ հաջողությամբ են անցնում եւ անկեղծ հետաքրքրություն են առաջացնում դուդուկի եւ քանոնի նկատմամբ:
Ժամանելու առաջին օրը երեխաները ելույթ ունեցան Մալթայի խորհրդարանում: Համերգին ներկա էր Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անջլու Ֆարուջան, ով ջերմորեն ողջունեց երեխաներին:
Բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր, տասնմեկամյա Մերի Մուսինյանը մեկ անգամ արդեն եղել էր Մալթայում: Այստեղ նա ժամանել էր Կոնստանտին Իշխանովի հրավերքով՝ «Նոր Անուններ» ծրագրի շրջանակներում:
Չնայած նրան, որ Մերին արդեն հասցրել է նվագել աշխարհի լավագույն դահլիճներում, Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա խոստովանեց, որ ամենից շատ սիրում է հանդես գալ Երեւանի Կամերային երաժշտության տանը: Հիշելով Ռուսաստանի Առաջին ալիքի «Բոլորից լավը» նախագծում իր մասնակցելու մասին, Մերին պատմեց, որ այնտեղ շատ ընկերներ է ձեռք բերել, ում հետ շփվում է մինչ օրս:
Խոսելով իր նվագացանկի մասին, Մերին ասաց, որ քանոնի վրա ամեն ինչ հնարավոր է նվագել, նույնիսկ՝ ջազ: Մերիի «թալիսմանն» իր ուսուցչուհու՝ Ծովինար Հովհաննիսյանի «Էքսպրոմտ» ստեղծագործությունն է, որը նա միշտ կատարում է համերգների ժամանակ:
«Երազում եմ, որ դուդուկն ու քանոնը հնչեն հոլիվուդյան ֆիլմերում եւ ցանկանում եմ նվագել աշխարհի բոլոր նվագախմբերի հետ: Պարապելուց հետո մեկ-մեկ շատ եմ հոգնում, բայց այս կյանքն ինձ շատ է դուր գալիս», - անկեղծացավ Մերին:
Տասնամյա դուդուկահար Գեւորգ Ստեփանյանը նույնպես մեծ բեմում հանդես գալու փորձ ունի: 2017 թվականին նա Ջիվան Գասպարյանի հետ Կրեմլի դահլիճում ներկայացրել է Հայաստանը Երիտասարդ արտիստների «Happiness» միջազգային փառատոնի ընթացքում, որտեղ արժանացել է առաջին կարգի դիպլոմի:
«Կրեմլի համերգը շատ լավն էր, մարդիկ ավելի լավ իմացան դուդուկը եւ ինձ շատ հաճելի էր, երբ երկար ծափահարում էին եւ չէին ուզում բեմից բաց թողել», - հիշել է Գեւորգը:
Վահրամ Հովհաննիսյանի համար սրանք առաջին հյուրախաղերն են: Նա ասում է, որ իր տոհմում բոլորը երգել են եւ բեմում գտնվելիս  հպարտություն է զգում՝ «ընտանեկան գործը» շարունակելու համար:
Խմբի ամենաավագ անդամը 17-ամյա դաշնակահարուհի Էլեն Հարությունյանն է: Նա 2012 թվականից հանդիսանում  է Վլադիմիր Սպիվակովի Միջազգային բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառու, նվագում է Չայկովսկու անվան դպրոցի ջազ-նվագախմբում՝ Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ:
Էլենն ասում է, որ «ճիշտ է, շատ եմ սիրում ջազ նվագել, բայց ապագայում ինձ տեսնում եմ որպես դասական երաժիշտ»:
Հագեցած համերգային ծրագրի ընթացքում հնչել են Կոմիտասի, Ա.Խաչատրյանի, Ծ. Հովհաննիսյանի, Լ. Մալխասյանի, ինչպես նաեւ՝ Ս. Ռախմանինովի, Գերշվինի, Ա. Շորի ստեղծագործությունները:
Համերգին մասնակցում էին նաեւ Մալթայի շնորհալի երեխաները՝ դաշնակահարուհիներ Դաֆնե Դելիկատան (Daphne Delicata) եւ Լիզի Աննե Ֆաուրեն (Lizzie Anne Faure) եւ սոպրանո Ռայսա Մարի Միկալեֆը (Raisa Marie Mikallef):
Սուրբ Ավգուստին եկեղեցում կայացած համերգին պատանի երաժիշտներին միացավ նաեւ 13-ամյա Դմիտրի Իշխանովը, ով արդեն հասցրել է դառնալ բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր: 2016 թվականի «Դասական Եվրատեսիլին» նա ներկայացրել է Մալթան եւ դարձել ամենաերիտասարդ մասնակիցը մրցույթի պատմության ընթացքում:

Дети из Армении стали открытием Мальтийского фестиваля - Mediamax.am
Дни армянской культуры, проходящие на Мальте в рамках Международного музыкального фестиваля, стали еще ярче благодаря талантливым детям из Армении. По приглашению Европейского фонда поддержки культуры на Мальте блестяще выступают стипендианты «The Culture and Art» канунистка Мери Мусинян, дудукист Геворг Степанян, пианистка Элен Арутюнян и вокалист Ваграм Ованнисян.
Ежедневные концерты юных музыкантов проходят с большим успехом и вызывают неподдельный интерес к дудуку и кануну.
В первый день дети выступили в парламенте Мальты. На концерте присутствовал председатель Палаты представителей Мальты Анжлу Фаруджа, который тепло приветствовал детей.
Лауреат многочисленных премий, одиннадцатилетняя Мери Мусинян уже бывала на Мальте, где выступала в рамках программы «Новые имена» по приглашению Константина Ишханова.
Несмотря на то, что Мери уже выступала в лучших концертных залах мира, в беседе с Медиамакс она призналась, что больше всего любит выступать в ереванском Доме камерной музыки. Вспоминая о своем участии в проекте «Лучше всех» российского Первого канала, Мери рассказала, что приобрела там много друзей, с которыми общается по сей день.
Говоря о своем репертуаре, Мери сказала, что на кануне можно играть все, даже джаз. «Талисманом» Мери является произведение ее учительницы Цовинар Ованнисян «Экспромт», которое она всегда исполняет.
«Мечтаю, чтобы дудук и канун звучали в голливудских фильмах и хочу сыграть со всеми оркестрами мира. Иногда я очень устаю на занятиях, но такая жизнь мне очень нравится»,- призналась Мери.
У десятилетнего дудукиста Геворга Степаняна также есть опыт выступений на большой сцене. В 2017 году он вместе с Дживаном Гаспаряном представлял Армению в Кремлевском дворце на международном фестивале молодых артистов «Happiness», где был удостоен диплома первой степени.
«Кремлевский концерт был очень хорошим, люди лучше узнали дудук, и было очень приятно, когда нам долго апплодировали и не отпускали со сцены»,- вспоминает Геворг.
Для Ваграма Ованнисяна эти гастроли первые. Он говорит, что в их семье пели все и на сцене он чувстувет гордость за то, что продолжает «семейное дело».
17-летняя пианистка Элен Арутюнян - самая старшая в группе. Она с 2012 года является стипендиатом Международного благотворительного фонда Владимира Спивакова, играет в джазовом оркестре школы им. Чайковского пор руководством Армена Уснунца.
По словам Элен, она очень любит играть джаз, но в будущем видит себя классической пианисткой.
В ходе насыщенной концертной программы звучали произведения Комитаса, А. Хачатуряна, Ц. Ованнисян, Л. Малхасяна, также - С. Рахманинова, А. Гершвина, А. Шора.
В концерте приняли участие также местные молодые таланты – пианистки Дафне Деликата (Daphne Delicata) и Лизи Энн Фауре (Lizzie Anne Faure) и сопрано Райса Мари Микалефф (Raisa Marie Mikallef).
На концерте в церкви Святого Августина к юным музыкантам присоединился также 13-летний Дмитрий Ишханов, который также успел стать лауреатом многочисленных конкурсов. Он представлял Мальту на «Классическом Евровидении» 2016 года и стал самым молодым участником за всю историю конкурса.