Սերժ Թանգյանը քաղաքական ուժերին համագործակցելու կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռոք-աստղ, System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանը դարձյալ մեկնաբանել է Հայաստանի իրադարձությունները:
«Ժողովրդական շարժմանն ընդդիմադիր բլոկի եւ խորհրդարանում մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ի հետ համագործակցությունն ավարտած ՀՅԴ-ի միանալուց հետո՝ Ազգային ժողովը, ամենայն հավանականությամբ, բողոքի շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին կնշանակի Հայաստանի վարչապետ եւ կսահմանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակացույցը»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Սերժ Թանգյանը:
Պարզ չէ, թե ում նկատի ունի նա՝ ասելով «ընդդիմադիր դաշինք», բայց ամենայն հավանականությամբ՝ խոսքը Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մասին է:
«Շարժումն ամրապնդվել է, եւ նրանք, ովքեր ներկայացնում են անցյալը, այժմ մերժվում են: Կարեւոր է, որ շարժումն ու կառավարության մյուս հատվածները պահպանեն խաղաղությունը: Բոլորի համար նաեւ կարեւոր է՝ սկսել համագործակցել, որպեսզի երկրի բնականոն գործունեությունը չտուժի: Դա նշանակում է մի կողմ դնել քաղաքական տարբերություններն ու անձնական հակամարտությունները եւ անել լավագույնը ժողովրդի համար: Խոսափել վենդետաներից եւ ապահովել իշխանության սահուն փոխանցումը: Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը պետք է ցույց տա դա անելու իր պատրաստակամությունը, եւ Փաշինյանը պետք է օգտվի դրանից »,- ասել է Սերժ Թանգյանը:
«Իրավապահ մարմինների եւ դատական համակարգի հետ բարեփոխումների ծրագրի անհապաղ մեկնարկը հրամայական է՝ ապահովելու համար արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ընտրակեղծիքների բացառումը: Նոր քաղաքական ուժերը եռանդուն են, բայց որոշակի ժամանակ է պետք, որպեսզի կենսունակ քաղաքական կուսակցություններ կազմեն եւ մրցեն խորհրդարանում տեղերի համար»,- գրել է SOAD-ի մեներգիչը:

Serj Tankian urges to cooperate and put aside political differences - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S-Armenian rock-star, frontman of System of a Down band Serj Tankian again commented on the developments in Armenia.
“With the opposition block joining the people's movement and the ARF ending their partnership with the Republican Party who now holds onto a slim majority in Parliament, it is inevitable that Parliament will likely appoint protest leader Nikol Pashinyan as Prime Minister of Armenia and set forth a schedule for snap Parliamentary elections”, Serj Tankian posted on the Facebook.
It’s nor clear whom he meant by saying “opposition block”, but most likely, it’s the Prosperous Armenia Party led by Gagik Tsarukian.
“The movement has taken hold and those who represent the past are now rejected. It is important for the movement and the fragments left of the government to keep the peace. It is also important for everyone to start to cooperate so that there is no gap in terms of the functionality of the country. That means putting aside political differences and personality conflicts to do what's best for the people. Refraining from vendettas and making sure everything transitions smoothly. The acting PM Karen Karapetyan should show his willingness to do this and Pashinyan should take advantage of that”, Serj Tankian said.
“It is also imperative to start a program of reforms immediately starting with law enforcement and the judiciary to ensure that election fraud does not occur for the snap parliamentary elections. The new political forces are energized but need a little time to organize into viable political parties to compete for parliamentary seats”, SOAD frontman wrote.