Մալթայի փառատոնի շրջանակներում կկայանան Հայաստանի մշակույթի օրեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ, կմասնակցի ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը կայանալիք Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։
Փառատոնի բացման գալա համերգը կայանալու է ապրիլի 16-ին. Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ են ունենալու Մալթայի հանրահայտ արտիստները։
Փառատոնն ընդգրկում է 18 համերգային ծրագիր։
Երկշաբաթյա երաժշտական տոնի ընթացքում ներկայացվելու են ինչպես համաշխարհային կոմպոզիտորական արվեստի դասական ներկայացուցիչների, այնպես էլ ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ։
Կհնչեն Մոցարտի, Շտրաուսի, Վիվալդիի, Ռախմանինովի, Չայկովսկու, Ռիմսկի-Կորսակովի, Բիզեի, Մենդելսոնի, Խաչատրյանի, ժամանակից կոմպոզիտորներ Գիա Կանչելիի, Ալեքսեյ Շորի և բազմաթիվ այլ հեղինակների ստեղծագործություններ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան համաշխարհային մեծության մենակատարներ՝ Մաքսիմ Վենգերովը, Ռեյ Չեն, Նիկոլայ Լուգանսկին, Դենիս Կոժուխինը, Սալվատորե Ակկարդոն, Անդրեաս Օտենսամերը, Ջուլյա Զիլբերքվիթը, Նարեկ Հախնազարյանը և այլք։
Հայաստանյան նվագախումբը հանդես կգա ինչպես Սերգեյ Սմբատյանի, այնպես էլ հայտնի դիրիժորներ Սերգեյ Ստադլերի, Դմիտրի Սիտկովեցկու, Տիգրան Հախնազարյանի ղեկավարությամբ։
Փառատոնային մեկ երեկոյի ընթացքում համատեղ կներկայանան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը՝ կատարելով Արամ Խաչատրյանի և Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործություններից։
Կնշվեն նաև դասական երաժշտության երախտավորների հոբելյաններ՝ Սերգեյ Ռախմանինովի 145-ամյակը, Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակը։
Ապրիլի 18-30-ը փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն Հայաստանի մշակույթի օրերը։ Ապրիլի 18-ին Արամ Խաչատրյանի հոբելյանը կնշանավորվի առանձին համերգով. Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը խաչատրյանական երաժշտության երեկո կնվիրի փառատոնի ունկնդիրներին. կհնչեն Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը (մենակատար՝ միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր Այման Մուսահաջաևա), «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Սպարտակ» բալետից։
Խաչատրյանի երաժշտությունը հնչեցվելու է նաև փառատոնի այլ համերգային երեկոների ընթացքում։
Ապրիլի 30-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի համերգը կղեկավարի դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանը։ Հայկական մշակույթի օրերի ընթացքում ներկայացվելու է նաև Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Արտավազդ Փելեշյանի արվեստը։

Дни армянской культуры пройдут в рамках Мальтийского музыкального фестиваля - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Государственный симфонический оркестр Армении выступит в роли официального оркестра Мальтийского международного музыкального фестиваля с 15 апреля по 1 мая.
Гала-концерт открытия фестиваля состоится 16 апреля. Вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении выступят известные артисты Мальты.
Фестиваль включает в себя 18 концертных программ.
В течение двух недель публика услышит произведения как классических представителей мирового композиторского искусства: Моцарта, Штрауса, Вивальди, Рахманинова, Чайковского, Римского-Корсакова, Бизе, Мендельсона, Хачатуряна, так и современных авторов: Гия Канчели, Алексея Шора и многих других.
Вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении выступят солисты мировой величины: Максим Венгеров, Рей Чэнь, Николай Луганский, Денис Кожухин, Сальваторе Аккардо, Андреас Оттензамер, Джулия Зильберквит, Нарек Ахназарян и другие.
Государственный симфонический  оркестр Армении выступит под руководством как Сергея Смбатяна, так и знаменитых дирижеров Сергея Стадлера, Дмитрия Ситковецкого и Тиграна Ахназаряна.
Государственный симфонический  оркестр Армении и Филармонический оркестр Мальты предстанут перед публикой совместным выступлением во время одного из вечеров, исполнив произведения Арама Хачатуряна и Алексея Шора.
В дни фестиваля торжественно отметят также 145-летний юбилей Сергея Рахманинова и 115-летний юбилей Арама Хачатуряна.
В рамках фестиваля с 18-30 апреля пройдут Дни армянской культуры.
Юбилей Арама Хачатуряна будет отмечен 18 апреля отдельным концертом.
Филармонический оркестр Мальты под руководством Сергея Смбатяна подарит публике  вечер хачатуряновской музыки, прозвучат Концерт для скрипки Арама Хачатуряна (солистка, лауреат многочисленных международных конкурсов Айман Мусаходжаева), сюита «Маскарад», фрагменты из балета «Спартак». Кроме того, хачатуряновская музыка прозвучит также во время других концертных вечеров фестиваля.
30 апреля концерт Государственного симфонического  оркестра Армении и виолончелиста Нарека Ахназаряна состоится под руководством дирижера Тиграна Ахназаряна. На протяжении Дней армянской культуры будет представлено искусство Комитаса, Тиграна Мансуряна, Артавазда Пелешяна.