Մալթայի փառատոնի շրջանակներում կկայանան Հայաստանի մշակույթի օրեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ, կմասնակցի ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը կայանալիք Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։
Փառատոնի բացման գալա համերգը կայանալու է ապրիլի 16-ին. Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ են ունենալու Մալթայի հանրահայտ արտիստները։
Փառատոնն ընդգրկում է 18 համերգային ծրագիր։
Երկշաբաթյա երաժշտական տոնի ընթացքում ներկայացվելու են ինչպես համաշխարհային կոմպոզիտորական արվեստի դասական ներկայացուցիչների, այնպես էլ ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ։
Կհնչեն Մոցարտի, Շտրաուսի, Վիվալդիի, Ռախմանինովի, Չայկովսկու, Ռիմսկի-Կորսակովի, Բիզեի, Մենդելսոնի, Խաչատրյանի, ժամանակից կոմպոզիտորներ Գիա Կանչելիի, Ալեքսեյ Շորի և բազմաթիվ այլ հեղինակների ստեղծագործություններ։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան համաշխարհային մեծության մենակատարներ՝ Մաքսիմ Վենգերովը, Ռեյ Չեն, Նիկոլայ Լուգանսկին, Դենիս Կոժուխինը, Սալվատորե Ակկարդոն, Անդրեաս Օտենսամերը, Ջուլյա Զիլբերքվիթը, Նարեկ Հախնազարյանը և այլք։
Հայաստանյան նվագախումբը հանդես կգա ինչպես Սերգեյ Սմբատյանի, այնպես էլ հայտնի դիրիժորներ Սերգեյ Ստադլերի, Դմիտրի Սիտկովեցկու, Տիգրան Հախնազարյանի ղեկավարությամբ։
Փառատոնային մեկ երեկոյի ընթացքում համատեղ կներկայանան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը՝ կատարելով Արամ Խաչատրյանի և Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործություններից։
Կնշվեն նաև դասական երաժշտության երախտավորների հոբելյաններ՝ Սերգեյ Ռախմանինովի 145-ամյակը, Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակը։
Ապրիլի 18-30-ը փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն Հայաստանի մշակույթի օրերը։ Ապրիլի 18-ին Արամ Խաչատրյանի հոբելյանը կնշանավորվի առանձին համերգով. Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը խաչատրյանական երաժշտության երեկո կնվիրի փառատոնի ունկնդիրներին. կհնչեն Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը (մենակատար՝ միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր Այման Մուսահաջաևա), «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Սպարտակ» բալետից։
Խաչատրյանի երաժշտությունը հնչեցվելու է նաև փառատոնի այլ համերգային երեկոների ընթացքում։
Ապրիլի 30-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի համերգը կղեկավարի դիրիժոր Տիգրան Հախնազարյանը։ Հայկական մշակույթի օրերի ընթացքում ներկայացվելու է նաև Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Արտավազդ Փելեշյանի արվեստը։

Armenian State Symphony Orchestra will be Malta Music Festival’s official orchestra - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian State Symphony Orchestra will perform at Malta International Music Festival as an official orchestra from April 15 to May 1.
The opening gala concert of the festival will take place on April 16 and Malta's famous artists will perform with the Armenian Symphony Orchestra.
The festival includes 18 concert programs.
During the two-week musical festival works of international classical composers as well as contemporary authors will be presented. The works of Mozart, Strauss, Vivaldi, Rakhmaninov, Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov, Bizet, Mendelson, Khachatryan, as well as contemporary composers Gia Kancheli, Alexey Shor and many other authors will be presented.
The Armenian State Symphony Orchestra will perform together with world-known soloists Maxim Vengerov, Ray Chen, Nikolay Lugansky, Denis Kozhukhin, Salvatore Accardo, Andreas Ottensamer, Julia Zilberquit, Narek Hakhnazaryan and others.
The Armenian Orchestra will perform under the conduction of Sergey Smbatyan as well as with famous conductors Sergey Stadler, Dmitry Sitkovetsky and Tigran Hakhnazaryan.
The festival’s one evening will be devoted to Armenian State Symphony and Maltese Philharmonic Orchestras joint performance of Aram Khachatryan and Alexey Shor works.
The jubilees of honored classical music benefactors - Sergey Rakhmaninov's 145th and Aram Khachatyran's 115-th anniversaries will be celebrated in the frames of the festival as well.
Days of Armenian Culture will be held within the framework of the festival on April 18-30. Aram Khachatryan's jubilee will be celebrated on April 18 as a standalone concert. The Maltese Philharmonic Orchestra under the direction of Sergey Smbatyan will present Khachatryan’s music to the festival’s audience. Aram Khachatryan's Violin Concerto will be performed by Ayman Musahajayeva (soloist). The "Masquerade" suite, parts from "Spartacus" ballet will be performed as well.
The concert which will on April 30 with the participation of Armenian State Symphony Orchestra and cellist Narek Hakhnazaryan will be conducted by Tigran Hakhnazaryan. The art of Komitas, Tigran Mansuryan, Artavazd Peleshyan and others will also be presented during Armenian Culture Days.