2016 թվականից հետո, որը պատմության մեջ կմնա որպես ապրիլյան պատերազմի եւ «Սասնա Ծռերի» տարի, 2017-ը որոշակի կայունացման տարի էր: Այն, ըստ էության, անցավ առանց մեծ ցնցումների, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ այն խնդիրները, որոնք վեր հանեց անհանգիստ 2016 թվականը, ստացել են իրենց լուծումը:
Տարվա բացահայտումը՝ հայ բժիշկները Սուդանում
Երեք հայ բժիշկներ՝ Գեւորգ Ոսկանյանը, Հայկ Հովհաննիսյանը եւ Արմինե Բարխուդարյանը 2017թ. գարնանը մեկնեցին Հարավային Սուդան, որպեսզի «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քաթինան Հայաստան գալու հնարավորություն ունենա:
Հայ բժիշկների աշխատանքը պատերազմից բզկտված տարածաշրջանում մարդասիրության պարզ եւ հասկանալի դրսեւորում էր, եւ, թերեւս, դա էր պատճառը, որ այն չափազանց ջերմ ընդունվեց հասարակության կողմից:
Հայ բժիշկները ՍուդանումԼուսանկարը` Բարս Մեդիա
Գործուղումը շատ բան փոխեց նաեւ բժիշկների կյանքում: Երեւան վերադառնալուց հետո Գեւորգ Պողոսյանն ասաց. «Բարի գործեր անելու համար Նուբա հասնել պետք չէ: Մեր տանը, մեր բակում, մեր քաղաքում, մեր գյուղում շատ տեղեր կան ծառայելու»:
Տարվա հույսը՝ FAST հիմնադրամի գործարկումը
2017թ. ապրիլին իր աշխատանքը սկսեց FAST (Foundation for Armenian Science and Technology) հիմնադրամը: Այն ստեղծեցին Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը՝ IDeA հիմնադրամի անունից, Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը՝ «Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամների անունից, բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարարության ոլորտի գործարար Արթուր Ալավերդյանը:
2017թ. հոկտեմբերին FAST-ը՝ ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի հետ համատեղ Երեւանում անցկացրեց իր առաջին միջոցառումը՝ «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը:
ՀՀ նախագահը ելույթ է ունենում FAST-ի աշխատաժողովումԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Աշխատաժողովի ընթացքում հայտարարվեց FAST-ի «Հաջորդ սերնդի խորհրդի» (FAST NextGen Council) ստեղծման մասին, որին անդամներն են հայ 15 երիտասարդ գիտնականներն ու ինժեներները: Հայտարարվեց նաեւ Angels Network ոչ ֆորմալ ներդրողների ցանցի ստեղծման մասին:
Հոկտեմբերին FAST-ը հայտարարեց նաեւ կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին: Այն կաջակցի ասպիրանտներին եւ հայցորդներին բնական գիտությունների կամ ճարտարագիտության ոլորտներում գիտությունների թեկնածուի աստիճան ստանալու նպատակով ՀՀ առաջատար բուհերում զբաղվել հետազոտական աշխատանքով:
«Մենք շատ ենք լսում այն մասին, որ մենք փոքր, բայց հպարտ ազգ ենք: Իսկ միգուցե ինքներս մեզ ընկալենք որպես հսկանե՞ր: Մենք գիտության եւ տեխնոլոգիաների հսկաներն ենք: Մենք փոխակերպող առաջնորդներ ենք: Մենք ենք ամենահզոր գյուտարարները, գործարարները, բժիշկները, հայտնագործողները, ստեղծողները: Միգուցե մենք այլեւս փոքր չենք մեր չափերով եւ մտածողությամբ: Մենք ենք այն երկիրը, այն ազգը, այն վայրը եւ այն էկոհամակարգը, որի մի մասն են ուզում դառնալ եւ որի հետ ցանկանում են կապված լինել բոլորը»,- ասել էր FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
Տարվա ձեռքբերումը՝ Եվրամիության հետ նոր համաձայնագիրը
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հասարակության մի զգալի հատվածի համար այս փաստաթղթի կարեւորությունը ոչ միայն դրա բուն բովանդակության մեջ էր: Ինչ-որ իմաստով փաստաթղթի ստորագրումը ընկալվեց իբրեւ ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու Հայաստանի կարողության վերականգնում, իսկ ռուսաստանյան լրատվամիջոցների ջղագրգիռ արձագանքը միայն հաստատեց նման ընկալումը:
Համաձայնագրի ստորագրումըԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Տարվա վայրիվերումը՝ Հենրիխ Մխիթարյանի կարիերան
2017 թ. ընթացքում, հետեւելով Հայաստանի հավաքականի ավագ եւ Manchester United-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի կարիերային, երկրպագուները ապրեցին բոլոր հնարավոր հույզերը՝ ցնծություն, ուրախություն, անհանգստություն, հիասթափություն, ջղայնություն: Ցնծությունը մայիսի 24-ին էր, երբ Manchester United-ը նվաճեց Եվրոպայի գավաթը, իսկ Մխիթարյանը գոլի հեղինակ դարձավ:
Հենրիխ Մխիթարյանը եւ Պոլ Պոգբան՝ Եվրոպայի լիգայի եզրափակչի խաղումԼուսանկարը` REUTERS
Ուրախությունը Անգլիայի առաջնության մեկնարկին էր, երբ Հենրիխը մի քանի խաղում 5 գոլային փոխանցում կատարեց:
Մնացած բոլոր հույզերը բաժին ընկան աշնանը, երբ Manchester United-ի մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն սկսեց Մխիթարյանին ավելի քիչ ժամանակ տրամադրել, իսկ հետո՝ առհասարակ չհայտավորել խաղերին:
Չնայած վերջին խաղերում Հենրիխ Մխիթարյանը մի քանի անգամ փոխարինման դուրս եկավ, Manchester United-ում նրա ապագան շարունակում է հարցականի տակ մնալ եւ բացառված չէ, որ 2018թ. հունվարին նա կտեղափոխվի այլ ակումբ:
Տարվա փակումը՝ ԵԱՀԿ գրասենյակը
2017թ. օգոստոսի 31-ին գործունեությունը դադարեցրեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը:
«ԵԱՀԿ նախագահությունը, մասնակից երկրները, քարտուղարությունը` բոլորը սատարում են ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը, եւ միայն Ադրբեջանն է, որ չարաշահելով կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքը, դեմ է հանդես գալիս ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեության շարունակմանը, դրանով իսկ հակադրվելով ամբողջ կազմակերպությանը», - ասել էր ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Հայաստանը միակ երկիրն էր Հարավային Կովկասում, որտեղ գործում էր ԵԱՀԿ գրասենյակ:
Տարվա ծրագրերը՝ «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ»
2017թ. ապրիլի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրեց «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ» ծրագրերը, որոնց նպատակը բանակի մարտունակության բարձրացումն ու զինված ուժերի հանդեպ վստահության ամրապնդումն է։
«Ես եմ» ծրագրի ներքո այն նորակոչիկները, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ծառայությունն իրականացնել մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասում, իրավունք կստանան անցնելու ծառայության նոր տեսակի` ժամկետային պայմանագրային: Ծառայությունը կտեւի 3 տարի, սակայն դրանցից գումարային 7 ամիս զինծառայողը կանցկացնի ազատ արձակման մեջ` սկսած 6-րդ ամսվանից, երբ իր ստորաբաժանումը կստանձնի մարտական հերթապահությունը՝ յուրաքանչյուր ամիս ծառայելով 1+1+2 բանաձեւով:
Վիգեն Սարգսյանը եւ Սերժ ՍարգսյանըԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Տարվա վերջնագիրը՝ հայ-թուրքական արձանագրություններ
2017թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի իր ելույթում հիշեցրեց, որ 2009 թվականի հոկտեմբերին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններն առ այսօր չեն վավերացվել եւ «հանգրվանել են պաշտոնական Անկարայի մութ գզրոցներում»:
Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ Թուրքիայի կառավարությունը անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում դրանք վավերացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստումԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը եւ վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որեւէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Տարվա կորուստը՝ «Հաց բերողը»
«Սասնա Ծռերի» անդամներին սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանի մահը ոչ միայն ցնցեց հանրության մի ստվար հատվածին, այլեւ բողոքի ալիք բարձրացրեց:
Արթուր Սարգսյանը, ում հանրությունը տվել էր «Հաց բերողը» անունը, մահացավ 2017թ.-ի մարտի 16-ին, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ հետվիրահատական բարդության հետեւանքով: Նա երկրորդ ձերբակալության առաջին օրվանից անժամկետ հացադուլ էր հայտարարել, ինչի հետեւանքով առողջական վիճակը կտրուկ վատացել էր: Արթուր Սարգսյանը մահացավ ազատ արձակվելուց 10 օր անց, նրա փաստաբանները պնդում էին, որ մահը վրա է հասել հացադուլի ընթացքում առողջական վիճակի վատթարացման հետեւանքով:
Տարվա աղետը՝ հրդեհները
2017թ.-ի ամառը պատմության մեջ մնաց որպես իրար հաջորդած խոշոր հրդեհների ժամանակահատված:
Վայոց Ձորի մարզի Արտավան գյուղի հարակից անտառային տարածքում, «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, Արագածոտնի մարզի Բյուրական գյուղի հարակից անտառային տարածքում ծագած խոշոր հրդեհները ստիպեցին միավորել ԱԻՆ, ՊՆ եւ մասնավոր կազմակերպությունների ուժերը, իսկ Խոսրովի արգելոցի դեպքում՝ ներգրավել նաեւ ռուսական հատուկ ինքնաթիռը:
Արտավանի հարակից անտառային տարածքում օգոստոսի 10-ին բռնկված հրդեհի դեմ պայքարը տեւեց 5 օր: Հրդեհն ընդգրկում էր 450-500 հա խոտածածկ եւ 80 հա անտառածածկ տարածք:
ՌԴ ԱԻՆ «ԻԼ-76» ինքնաթիռըԼուսանկարը` ԱԻՆ
Արտավանում հրդեհի բռնկումից երկու օր անց հրդեհ բռնկվեց «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում: ՌԴ ԱԻՆ-ը հրդեհաշիջման աշխատանքներին աջակցելու համար Երեւան ուղարկեց «ԻԼ-76» ինքնաթիռ` հագեցած օդային հրդեհաշիջման աշխատանքների համար անհրաժեշտ սարքավորումներով: Հրդեհի հիմնական օջախները մարվեցին 4 օր անց: Բնապահպանության նախարարությունը հայտնեց, որ հրդեհի տարածքը ընդգրկել է 2,5-3 հազար հա, որի 8-10%-ը՝ անտառածածկ:
Հաջորդ մեծ հրդեհը երկու շաբաթ անց բռնկվեց Բյուրականում: Մարման աշխատանքները տեւեցին մոտ 6 օր: Այրվեց մոտ 100 հեկտար խոտածածկ տարածք:
2017թ.-ի ամռան ավարտը հիշվեց նաեւ «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհով: Օգոստոսի 28-ին բռնկված հրդեհի վայրում այրվում էր էթինոլ (լաք) նյութը: Թեեւ բնակչության շրջանում զգալի անհանգստություն բարձրացավ այրվող նյութի հնարավոր ազդեցությունների վերաբերյալ, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը վստահեցրեց, որ վտանգավոր արտանետումներ չկան եւ բնակչությանը վտանգ չի սպառնում:
Տարվա բողոքը՝ ուսանողների դասադուլն ու հացադուլը
«Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի՝ խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ հավանություն ստանալուց 10 օր անց՝ նոյեմբերի 7-ին, ուսանողները դասադուլ հայտարարեցին, որով բողոքում էին օրինագծի այն դրույթի դեմ, ըստ որի 18 տարին լրացած արական սեռի յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի պարտավոր է զորակոչվել բանակ:
Նոյեմբերի 14-ին «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամներից 5-ը Երեւանի պետական համալսարանի լսարաններից մեկում անժամկետ հացադուլ հայտարարեցին։ Մի խումբ գիտաշխատողներ եւ դասախոսներ բաց նամակով դիմեցին ՀՀ նախագահին, Ազգային ժողովին եւ կառավարությանը՝ մտահոգություն հայտնելով, որ «օրենքի նախագծի ընդունման դեպքում կրթության եւ գիտության ոլորտին ծանր հետեւանքներ են սպասվում»:
Ուսանողների հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետԼուսանկարը` ՀՀ կառավարություն
Նոյեմբերի 15-ին խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջության ընդունեց օրինագիծը, իսկ ուսանողները, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումից հետո, դադարեցրին դասադուլն ու հացադուլը: ԱԺ-ում կլոր սեղան-քննարկումից հետո «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը հայտարարեց, որ իրենց հիմնական պահանջը բավարարվել է, իշխանությունները նաեւ խոստացել էին քննարկել կրթության անընդհատության ապահովման մասին առաջարկը:
Դեկտեմբերի 18-ին, սակայն, ուսանողները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են բանակցությունները եւ վերսկսում դասադուլը:
Տարվա ծայրահեղությունը՝ կրքերը Գարդասիլի շուրջ
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը 2017թ.-ին հայտարարեց, որ Հայաստանի ողջ տարածքում 13 տարեկան աղջիկների շրջանում մարդու պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումներ է իրականացնելու:
Պատվաստումները նախատեսում էին մեկնարկել սեպտեմբերից, սակայն հանրության շրջանում ծագած լուրջ մտահոգությունները ստիպեցին պատկան մարմիններին հավելյալ նախապատրաստական աշխատանքներ տանել եւ մեկնարկը սահմանել դեկտեմբեր ամիսը: Կարծիքները երկու ծայրահեղ բեւեռների բաժանվեցին: Հանրության կասկածները փարատելու համար բժիշկներն առաջինն իրենց աղջիկներին պատվաստեցին:
Տարվա օրենքը՝ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին
2017թ-ին Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգ բերված օրենքի նախագծերից հատկապես աչքի ընկավ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի» մասին օրինագիծը, որը ընդգծված հակադիր բեւեռներով քննարկումների առիթ դարձավ ոչ միայն պատգամավորների, այլեւ հանրության եւ մասնագետների շրջանում:
Օրինագծին դեմ մասնագետները պնդում էին, որ այն կարող է խաթարել ներընտանեկան անդորրը եւ չհիմնավորված միջամտություններ լինեն ընտանիքի կյանքում, իսկ կողմնակիցները հակադարձում էին, որ քանի դեռ բռնության դեպքը օրենքով պատժելի չէ, զոհը կարող է պարբերաբար բռնությունների ենթարկվել:
Աժ-ում թեժ լսումներից եւ դրա պատերից դուրս բուռն քննարկումներից ու լրամշակումից հետո 2017թ-ի դեկտեմբերին «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքն ընդունվեց:
Տարվա ինտրիգը՝ ո՞վ է ղեկավարելու Հայաստանը 2018-ին
Հատկապես 2017թ. երկրորդ կեսին չէին դադարում քննարկումներն ու ենթադրություններն այն մասին, թե ո՞վ է լինելու Հայաստանի ղեկավարը 2018թ. ապրիլից հետո, երբ կավարտվի Սերժ Սարգսյանի երկրորդ նախագահական ժամկետը, իսկ երկրի ղեկավար կդառնա վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը եւ Սերժ ՍարգսյանըԼուսանկարը` ՀՀԿ
Գործող վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տարվա ընթացքում մի քանի անգամ ասել էր, որ պատրաստ է շարունակել պաշտոնավարել 2018թ. ապրիլից հետո: Վերջերս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վարչապետի այդ ցանկությունը անվանեց «առողջ եւ տրամաբանված», սակայն ասաց, որ դեռեւս որոշում չի կայացրել, թե ինչով է զբաղվելու 2018-ի ապրիլից հետո:

Встреча студентов с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном
После 2016 года, который останется в истории как год апрельской войны и «Сасна Црер», 2017-й стал годом определенной стабилизации. По сути, он прошел без потрясений, что, однако, не означает, что все выявленные в бурном 2016-м году вопросы получили решение.
Открытие года: армянские врачи в Судане
Трое армянских врачей - Геворг Восканян, Айк Ованнисян и Армине Бархударян, весной 2017 года отправились в Южный Судан, чтобы лауреат премии «Аврора» Том Катена смог приехать в Армению.
Работа армянских врачей в растерзанном войной регионе стала простым и понятным проявлением гуманизма, и, видимо, именно поэтому общество так тепло восприняло ее.
Армянские врачи в Судане Армянские врачи в Судане
Фото: Барс Медиа
Командировка изменила многое в жизни и самих врачей. После возвращения в Ереван Геворг Погосян сказал: «Для добрых дел вовсе необязательно ехать в горы Нубы. В нашем доме, нашем дворе, нашем городе есть много возможностей для добрых дел».
Надежда года: запуск фонда FAST
В апреле 2017 года был запущен фонд FAST (Foundation for Armenian Science and Technology/ Научно-технологический фонд Армении). Учредителями фонда выступили Рубен Варданян и Нубар Афеян от имени фонда IDeA, о. Месроп Арамян от имени фондов «Айб» и «Луйс», предприниматель в сфере высоких технологий и инноваций Артур Алавердян.
В октябре 2017 года совместно с Национальным фондом науки США FAST провел в Ереване свое первое мероприятие – международный семинар «Машинное обучение как стимул для научных открытий».
Президент Армении выступает на семинаре FAST Президент Армении выступает на семинаре FAST
На семинаре было объявлено о создании «Совета следующего поколения» (FAST NextGen Council), членами которого являются 15 молодых армянских ученых и инженеров. Также было объявлено о создании сети неформальных инвесторов Angels Network.
В октябре FAST объявил о запуске стипендиальной программы, которая будет помогать аспирантам и соискателям заниматься исследовательской работой в ведущих вузах Армении с целью получения степени кандидата наук в сфере естественных наук и инженерии.
«Мы часто слышим о том, что мы маленькая, но гордая нация. А что, если мы станем воспринимать себя в качестве гигантов? Мы - гиганты науки и технологий. Мы - трансформирующие лидеры. Мы самые мощные изобретатели, предприниматели, доктора, первооткрыватели и создатели. Мы - та страна, та нация, то место и та экосистема, частью которой стремятся стать все»,- отмечал исполнительный директор FAST Армен Оруджян.
Достижение года: новое соглашение с Евросоюзом
24 ноября 2017 года в Брюсселе в рамках саммита Восточного партнерства ЕС Армения и Евросоюз подписали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Для большей части общества важность этого документа заключалась не только в его содержании. В некотором смысле подписание документа было воспринято как восстановление способности Армении самостоятельно принимать внешнеполитические решения, а нервная реакция некоторых российских СМИ лишь подтвердила такое восприятие.
Подписание соглашения Подписание соглашения
Взлеты и падение года: карьера Генриха Мхитаряна
В 2017 году, следя за карьерой капитана сборной Армении и полузащитника Manchester United Генриха Мхитаряна, поклонники футболиста пережили всю гамму эмоций: ликование, радость, беспокойство, разочарование, раздражение.
Ликование одолевало любителей футбола 24 мая, когда Manchester United завоевал Кубок Европы, а Мхитарян стал автором гола в финале.
Генрих Мхитарян и Поль Погба в финальном матче Лиги Европы Генрих Мхитарян и Поль Погба в финальном матче Лиги Европы
Радость переполняла на старте английской Премьер-лиги, когда Генрих сделал 5 голевых передач в нескольких матчах.
Все остальные эмоции пришлись на долю осени, когда тренер Manchester United Жозе Моуринью начал уделять Мхитаряну меньше игрового времени, а после - вовсе исключил из заявок на матчи.
Несмотря на то, что в последних матчах Генрих Мхитарян несколько раз выходил на замену, его дальнейшая судьба в Manchester United продолжает оставаться под вопросом, и не исключено, что в январе 2018 года он перейдет в другой клуб.
Фиаско года: офис ОБСЕ
31 августа 2017 года прекратил деятельность ереванский офис ОБСЕ.
«Председательство ОБСЕ, страны-участницы, секретариат, - все поддерживали деятельность ереванского офиса, и только Азербайджан, злоупотребляя принципом консенсуса, выступил против продолжения работы ереванского офиса ОБСЕ, тем самым пойдя против всей организации»,- заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Армения была единственной страной на Южном Кавказе, где действовал офис ОБСЕ.
Проекты года: «Честь имею» и «Это я»
20 апреля 2017 года министр обороны Армении Виген Саргсян представил проекты «Честь имею» и «Это я», нацеленные на повышение боеспособности армии и укрепление доверия к вооруженным силам.
В рамках проекта «Это я» призывники, которые выразят желание служить в воинской части, осуществляющей боевое дежурство, получат право несения нового вида службы – срочной контрактной. Срок службы составит 3 года: 7 месяцев из них служащий будет проводить в свободном отпуске, а, начиная с 6-го месяца, когда его подразделение заступит в боевое дежурство, будет служить ежемесячно по формуле 1+1+2.
Виген Саргсян и Серж Саргсян Виген Саргсян и Серж Саргсян
Фото: Пресс-служба президента Армении
Ультиматум года: армяно-турецкие протоколы
19 сентября 2017 года президент Армении Серж Саргсян в своем выступлении на сессии Генеральной ассамблеи ООН напомнил, что подписанные в октябре 2009 года Цюрихские протоколы не ратифицированы и «отложены Анкарой в тёмные ящики».
Серж Саргсян заявил, что правительство Турции выдвигает абсурдные предусловия для их ратификации.
Серж Саргсян на сессии Генеральной ассамблеи ООН Серж Саргсян на сессии Генеральной ассамблеи ООН
«Руководство Турции ошибается, если думает, что оно может вечно держать в заложниках эти документы и ратифицировать их по удобному для себя случаю. В условиях продолжительного отсутствия какого-либо позитивного сдвига в направлении их претворения в жизнь Армения объявит эти два протокола потерявшими силу. Мы вступим в весну 2018 года без этих, как, к сожалению, показал опыт, пустых протоколов»,- заявил президент Армении.
Бедствие года: пожары
Лето 2017 года останется в истории как период последовавших друг за другом крупных пожаров.
Пожары, разгоревшиеся в лесной зоне близ села Артаван Вайоцдзорского марза, в государственном заповеднике «Хосровский лес» и в лесной зоне близ села Бюракан Арагацотнского марза, заставили объединить силы МЧС, Минобороны и частных организаций, а в случае Хосровского заповедника – привлечь к процессу тушения специальный российский самолет.
Самолет «ИЛ-76» МЧС России Самолет «ИЛ-76» МЧС России
Конец лета 2017 года запомнился также пожаром на территории завода «Наирит».
Протест года: забастовка и голодовка студентов
После того, как парламент в первом чтении одобрил проект  закона «О воинской службе и статусе военнослужащих», студенты заявили о начале забастовке в знак протеста  против пункта законопроекта, согласно которому каждый гражданин Армении мужского пола, достигший 18-летнего возраста, обязан быть призванным в армию.
14 ноября в одной из аудиторий Ереванского государственного университета пятеро членов инициативы «Во имя развития науки»  объявили о бессрочной голодовке. Группа научных сотрудников и преподавателей обратились к президенту Армении, Национальному собранию и правительству Армении с открытым письмом, выразив обеспокоенность в связи «с тяжелыми последствиями, которые ожидают сферу образования и науки в случае принятия закона».
Встреча студентов с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном Встреча студентов с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном
15 ноября парламент во втором чтении принял законопроект, а студенты после встречи с председателем Национального собрания Ара Баблояном и вице-спикером Эдуардом Шармазановым прекратили забастовку и голодовку.
18 декабря, однако, студенты объявили, что прекращают переговоры и возобновляют забастовку.
Закон года: о предотвращении семейного насилия и борьбы с ним
Среди вопросов, включенных в повестку Национального собрания Армении, особо выделился проект закона о «о предотвращении семейного насилия и борьбы с ним», который вызвал бурные обсуждения.
Специалисты, выступающие против проекта закона, утверждали, что он может нарушить покой внутри семьи и породить необоснованные вмешательства в ее жизнь, а сторонники в качестве контраргумента отмечали, что жертва может периодически подвергаться насилию до тех пор, пока оно не карается законом.
В декабре 2017 года после бурных дебатов был принят закон «О предотвращении семейного насилия, защите лиц, подвергшихся насилию, и восстановлении согласия в семье».
Интрига года: кто будет руководить Арменией в 2018 году
Во второй половине 2017 года не утихали обсуждения и предположения о том, кто будет руководить Арменией после апреля 2018 года, когда завершится второй президентский срок Сержа Саргсяна, и главой государства станет премьер-министр.
Карен Карапетян и Серж Саргсян Карен Карапетян и Серж Саргсян
Действующий премьер-министр Карен Карапетян на протяжении года несколько раз заявлял о готовности остаться на должности после апреля 2018 года. Недавно президент Армении Серж Саргсян назвал это желание премьера «здоровым и логичным», однако заявил, что пока решил, чем займется после апреля 2018 года.