2016 թվականից հետո, որը պատմության մեջ կմնա որպես ապրիլյան պատերազմի եւ «Սասնա Ծռերի» տարի, 2017-ը որոշակի կայունացման տարի էր: Այն, ըստ էության, անցավ առանց մեծ ցնցումների, ինչը, սակայն, չի նշանակում, որ այն խնդիրները, որոնք վեր հանեց անհանգիստ 2016 թվականը, ստացել են իրենց լուծումը:
Տարվա բացահայտումը՝ հայ բժիշկները Սուդանում
Երեք հայ բժիշկներ՝ Գեւորգ Ոսկանյանը, Հայկ Հովհաննիսյանը եւ Արմինե Բարխուդարյանը 2017թ. գարնանը մեկնեցին Հարավային Սուդան, որպեսզի «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քաթինան Հայաստան գալու հնարավորություն ունենա:
Հայ բժիշկների աշխատանքը պատերազմից բզկտված տարածաշրջանում մարդասիրության պարզ եւ հասկանալի դրսեւորում էր, եւ, թերեւս, դա էր պատճառը, որ այն չափազանց ջերմ ընդունվեց հասարակության կողմից:
Հայ բժիշկները ՍուդանումԼուսանկարը` Բարս Մեդիա
Գործուղումը շատ բան փոխեց նաեւ բժիշկների կյանքում: Երեւան վերադառնալուց հետո Գեւորգ Պողոսյանն ասաց. «Բարի գործեր անելու համար Նուբա հասնել պետք չէ: Մեր տանը, մեր բակում, մեր քաղաքում, մեր գյուղում շատ տեղեր կան ծառայելու»:
Տարվա հույսը՝ FAST հիմնադրամի գործարկումը
2017թ. ապրիլին իր աշխատանքը սկսեց FAST (Foundation for Armenian Science and Technology) հիմնադրամը: Այն ստեղծեցին Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը՝ IDeA հիմնադրամի անունից, Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը՝ «Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամների անունից, բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարարության ոլորտի գործարար Արթուր Ալավերդյանը:
2017թ. հոկտեմբերին FAST-ը՝ ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի հետ համատեղ Երեւանում անցկացրեց իր առաջին միջոցառումը՝ «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» միջազգային աշխատաժողովը:
ՀՀ նախագահը ելույթ է ունենում FAST-ի աշխատաժողովումԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Աշխատաժողովի ընթացքում հայտարարվեց FAST-ի «Հաջորդ սերնդի խորհրդի» (FAST NextGen Council) ստեղծման մասին, որին անդամներն են հայ 15 երիտասարդ գիտնականներն ու ինժեներները: Հայտարարվեց նաեւ Angels Network ոչ ֆորմալ ներդրողների ցանցի ստեղծման մասին:
Հոկտեմբերին FAST-ը հայտարարեց նաեւ կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին: Այն կաջակցի ասպիրանտներին եւ հայցորդներին բնական գիտությունների կամ ճարտարագիտության ոլորտներում գիտությունների թեկնածուի աստիճան ստանալու նպատակով ՀՀ առաջատար բուհերում զբաղվել հետազոտական աշխատանքով:
«Մենք շատ ենք լսում այն մասին, որ մենք փոքր, բայց հպարտ ազգ ենք: Իսկ միգուցե ինքներս մեզ ընկալենք որպես հսկանե՞ր: Մենք գիտության եւ տեխնոլոգիաների հսկաներն ենք: Մենք փոխակերպող առաջնորդներ ենք: Մենք ենք ամենահզոր գյուտարարները, գործարարները, բժիշկները, հայտնագործողները, ստեղծողները: Միգուցե մենք այլեւս փոքր չենք մեր չափերով եւ մտածողությամբ: Մենք ենք այն երկիրը, այն ազգը, այն վայրը եւ այն էկոհամակարգը, որի մի մասն են ուզում դառնալ եւ որի հետ ցանկանում են կապված լինել բոլորը»,- ասել էր FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
Տարվա ձեռքբերումը՝ Եվրամիության հետ նոր համաձայնագիրը
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հասարակության մի զգալի հատվածի համար այս փաստաթղթի կարեւորությունը ոչ միայն դրա բուն բովանդակության մեջ էր: Ինչ-որ իմաստով փաստաթղթի ստորագրումը ընկալվեց իբրեւ ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու Հայաստանի կարողության վերականգնում, իսկ ռուսաստանյան լրատվամիջոցների ջղագրգիռ արձագանքը միայն հաստատեց նման ընկալումը:
Համաձայնագրի ստորագրումըԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Տարվա վայրիվերումը՝ Հենրիխ Մխիթարյանի կարիերան
2017 թ. ընթացքում, հետեւելով Հայաստանի հավաքականի ավագ եւ Manchester United-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի կարիերային, երկրպագուները ապրեցին բոլոր հնարավոր հույզերը՝ ցնծություն, ուրախություն, անհանգստություն, հիասթափություն, ջղայնություն: Ցնծությունը մայիսի 24-ին էր, երբ Manchester United-ը նվաճեց Եվրոպայի գավաթը, իսկ Մխիթարյանը գոլի հեղինակ դարձավ:
Հենրիխ Մխիթարյանը եւ Պոլ Պոգբան՝ Եվրոպայի լիգայի եզրափակչի խաղումԼուսանկարը` REUTERS
Ուրախությունը Անգլիայի առաջնության մեկնարկին էր, երբ Հենրիխը մի քանի խաղում 5 գոլային փոխանցում կատարեց:
Մնացած բոլոր հույզերը բաժին ընկան աշնանը, երբ Manchester United-ի մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն սկսեց Մխիթարյանին ավելի քիչ ժամանակ տրամադրել, իսկ հետո՝ առհասարակ չհայտավորել խաղերին:
Չնայած վերջին խաղերում Հենրիխ Մխիթարյանը մի քանի անգամ փոխարինման դուրս եկավ, Manchester United-ում նրա ապագան շարունակում է հարցականի տակ մնալ եւ բացառված չէ, որ 2018թ. հունվարին նա կտեղափոխվի այլ ակումբ:
Տարվա փակումը՝ ԵԱՀԿ գրասենյակը
2017թ. օգոստոսի 31-ին գործունեությունը դադարեցրեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը:
«ԵԱՀԿ նախագահությունը, մասնակից երկրները, քարտուղարությունը` բոլորը սատարում են ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը, եւ միայն Ադրբեջանն է, որ չարաշահելով կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքը, դեմ է հանդես գալիս ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեության շարունակմանը, դրանով իսկ հակադրվելով ամբողջ կազմակերպությանը», - ասել էր ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Հայաստանը միակ երկիրն էր Հարավային Կովկասում, որտեղ գործում էր ԵԱՀԿ գրասենյակ:
Տարվա ծրագրերը՝ «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ»
2017թ. ապրիլի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրեց «Պատիվ ունեմ» եւ «Ես եմ» ծրագրերը, որոնց նպատակը բանակի մարտունակության բարձրացումն ու զինված ուժերի հանդեպ վստահության ամրապնդումն է։
«Ես եմ» ծրագրի ներքո այն նորակոչիկները, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ծառայությունն իրականացնել մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասում, իրավունք կստանան անցնելու ծառայության նոր տեսակի` ժամկետային պայմանագրային: Ծառայությունը կտեւի 3 տարի, սակայն դրանցից գումարային 7 ամիս զինծառայողը կանցկացնի ազատ արձակման մեջ` սկսած 6-րդ ամսվանից, երբ իր ստորաբաժանումը կստանձնի մարտական հերթապահությունը՝ յուրաքանչյուր ամիս ծառայելով 1+1+2 բանաձեւով:
Վիգեն Սարգսյանը եւ Սերժ ՍարգսյանըԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Տարվա վերջնագիրը՝ հայ-թուրքական արձանագրություններ
2017թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի իր ելույթում հիշեցրեց, որ 2009 թվականի հոկտեմբերին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններն առ այսօր չեն վավերացվել եւ «հանգրվանել են պաշտոնական Անկարայի մութ գզրոցներում»:
Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ Թուրքիայի կառավարությունը անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում դրանք վավերացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստումԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը եւ վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որեւէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Տարվա կորուստը՝ «Հաց բերողը»
«Սասնա Ծռերի» անդամներին սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանի մահը ոչ միայն ցնցեց հանրության մի ստվար հատվածին, այլեւ բողոքի ալիք բարձրացրեց:
Արթուր Սարգսյանը, ում հանրությունը տվել էր «Հաց բերողը» անունը, մահացավ 2017թ.-ի մարտի 16-ին, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ հետվիրահատական բարդության հետեւանքով: Նա երկրորդ ձերբակալության առաջին օրվանից անժամկետ հացադուլ էր հայտարարել, ինչի հետեւանքով առողջական վիճակը կտրուկ վատացել էր: Արթուր Սարգսյանը մահացավ ազատ արձակվելուց 10 օր անց, նրա փաստաբանները պնդում էին, որ մահը վրա է հասել հացադուլի ընթացքում առողջական վիճակի վատթարացման հետեւանքով:
Տարվա աղետը՝ հրդեհները
2017թ.-ի ամառը պատմության մեջ մնաց որպես իրար հաջորդած խոշոր հրդեհների ժամանակահատված:
Վայոց Ձորի մարզի Արտավան գյուղի հարակից անտառային տարածքում, «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, Արագածոտնի մարզի Բյուրական գյուղի հարակից անտառային տարածքում ծագած խոշոր հրդեհները ստիպեցին միավորել ԱԻՆ, ՊՆ եւ մասնավոր կազմակերպությունների ուժերը, իսկ Խոսրովի արգելոցի դեպքում՝ ներգրավել նաեւ ռուսական հատուկ ինքնաթիռը:
Արտավանի հարակից անտառային տարածքում օգոստոսի 10-ին բռնկված հրդեհի դեմ պայքարը տեւեց 5 օր: Հրդեհն ընդգրկում էր 450-500 հա խոտածածկ եւ 80 հա անտառածածկ տարածք:
ՌԴ ԱԻՆ «ԻԼ-76» ինքնաթիռըԼուսանկարը` ԱԻՆ
Արտավանում հրդեհի բռնկումից երկու օր անց հրդեհ բռնկվեց «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում: ՌԴ ԱԻՆ-ը հրդեհաշիջման աշխատանքներին աջակցելու համար Երեւան ուղարկեց «ԻԼ-76» ինքնաթիռ` հագեցած օդային հրդեհաշիջման աշխատանքների համար անհրաժեշտ սարքավորումներով: Հրդեհի հիմնական օջախները մարվեցին 4 օր անց: Բնապահպանության նախարարությունը հայտնեց, որ հրդեհի տարածքը ընդգրկել է 2,5-3 հազար հա, որի 8-10%-ը՝ անտառածածկ:
Հաջորդ մեծ հրդեհը երկու շաբաթ անց բռնկվեց Բյուրականում: Մարման աշխատանքները տեւեցին մոտ 6 օր: Այրվեց մոտ 100 հեկտար խոտածածկ տարածք:
2017թ.-ի ամռան ավարտը հիշվեց նաեւ «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհով: Օգոստոսի 28-ին բռնկված հրդեհի վայրում այրվում էր էթինոլ (լաք) նյութը: Թեեւ բնակչության շրջանում զգալի անհանգստություն բարձրացավ այրվող նյութի հնարավոր ազդեցությունների վերաբերյալ, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը վստահեցրեց, որ վտանգավոր արտանետումներ չկան եւ բնակչությանը վտանգ չի սպառնում:
Տարվա բողոքը՝ ուսանողների դասադուլն ու հացադուլը
«Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի՝ խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ հավանություն ստանալուց 10 օր անց՝ նոյեմբերի 7-ին, ուսանողները դասադուլ հայտարարեցին, որով բողոքում էին օրինագծի այն դրույթի դեմ, ըստ որի 18 տարին լրացած արական սեռի յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի պարտավոր է զորակոչվել բանակ:
Նոյեմբերի 14-ին «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամներից 5-ը Երեւանի պետական համալսարանի լսարաններից մեկում անժամկետ հացադուլ հայտարարեցին։ Մի խումբ գիտաշխատողներ եւ դասախոսներ բաց նամակով դիմեցին ՀՀ նախագահին, Ազգային ժողովին եւ կառավարությանը՝ մտահոգություն հայտնելով, որ «օրենքի նախագծի ընդունման դեպքում կրթության եւ գիտության ոլորտին ծանր հետեւանքներ են սպասվում»:
Ուսանողների հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետԼուսանկարը` ՀՀ կառավարություն
Նոյեմբերի 15-ին խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջության ընդունեց օրինագիծը, իսկ ուսանողները, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումից հետո, դադարեցրին դասադուլն ու հացադուլը: ԱԺ-ում կլոր սեղան-քննարկումից հետո «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը հայտարարեց, որ իրենց հիմնական պահանջը բավարարվել է, իշխանությունները նաեւ խոստացել էին քննարկել կրթության անընդհատության ապահովման մասին առաջարկը:
Դեկտեմբերի 18-ին, սակայն, ուսանողները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են բանակցությունները եւ վերսկսում դասադուլը:
Տարվա ծայրահեղությունը՝ կրքերը Գարդասիլի շուրջ
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը 2017թ.-ին հայտարարեց, որ Հայաստանի ողջ տարածքում 13 տարեկան աղջիկների շրջանում մարդու պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստումներ է իրականացնելու:
Պատվաստումները նախատեսում էին մեկնարկել սեպտեմբերից, սակայն հանրության շրջանում ծագած լուրջ մտահոգությունները ստիպեցին պատկան մարմիններին հավելյալ նախապատրաստական աշխատանքներ տանել եւ մեկնարկը սահմանել դեկտեմբեր ամիսը: Կարծիքները երկու ծայրահեղ բեւեռների բաժանվեցին: Հանրության կասկածները փարատելու համար բժիշկներն առաջինն իրենց աղջիկներին պատվաստեցին:
Տարվա օրենքը՝ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի մասին
2017թ-ին Հայաստանի խորհրդարանի օրակարգ բերված օրենքի նախագծերից հատկապես աչքի ընկավ «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի» մասին օրինագիծը, որը ընդգծված հակադիր բեւեռներով քննարկումների առիթ դարձավ ոչ միայն պատգամավորների, այլեւ հանրության եւ մասնագետների շրջանում:
Օրինագծին դեմ մասնագետները պնդում էին, որ այն կարող է խաթարել ներընտանեկան անդորրը եւ չհիմնավորված միջամտություններ լինեն ընտանիքի կյանքում, իսկ կողմնակիցները հակադարձում էին, որ քանի դեռ բռնության դեպքը օրենքով պատժելի չէ, զոհը կարող է պարբերաբար բռնությունների ենթարկվել:
Աժ-ում թեժ լսումներից եւ դրա պատերից դուրս բուռն քննարկումներից ու լրամշակումից հետո 2017թ-ի դեկտեմբերին «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքն ընդունվեց:
Տարվա ինտրիգը՝ ո՞վ է ղեկավարելու Հայաստանը 2018-ին
Հատկապես 2017թ. երկրորդ կեսին չէին դադարում քննարկումներն ու ենթադրություններն այն մասին, թե ո՞վ է լինելու Հայաստանի ղեկավարը 2018թ. ապրիլից հետո, երբ կավարտվի Սերժ Սարգսյանի երկրորդ նախագահական ժամկետը, իսկ երկրի ղեկավար կդառնա վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը եւ Սերժ ՍարգսյանըԼուսանկարը` ՀՀԿ
Գործող վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տարվա ընթացքում մի քանի անգամ ասել էր, որ պատրաստ է շարունակել պաշտոնավարել 2018թ. ապրիլից հետո: Վերջերս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վարչապետի այդ ցանկությունը անվանեց «առողջ եւ տրամաբանված», սակայն ասաց, որ դեռեւս որոշում չի կայացրել, թե ինչով է զբաղվելու 2018-ի ապրիլից հետո:

2017 has been a year of relative stability after turbulent 2016, set to remain in history as the year of the April War and Sasna Tsrer armed group’s hostage stand-off. 2017 has passed without big shocks, however, that doesn’t mean the issues raised in 2016 have received a solution.
Discovery of the year: The story of Armenian doctors in Sudan
Three Armenian doctors, Gevorg Voskanyan, Hayk Hovhannisyan and Armine Barkhudaryan traveled to South Sudan in spring 2017 in order to substitute Aurora Prize finalist Tom Catena, so he could attend the ceremony.
The Armenian doctors’ work in the war-torn region was a clear and comprehensive display of humanism. It came as no surprise that the society responded with deep fondness and respect.
Armenian doctors in Sudan Photo: courtesy of Bars Media
That trip changed a lot in the doctors’ lives as well. Gevorg Voskanyan said after returning to Armenia, “You don’t have to travel to Nuba Mountains to do good deeds. There are many places to serve in our home, our yard, city, and village.”
Hope of the year: The launch of FAST
2017 marked the launch of FAST (Foundation for Armenian Science and Technology), created by Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan on behalf of IDeA Foundation, Fr. Mesrop Aramyan on behalf of Ayb and Luys foundations, and high tech & innovation entrepreneur Arthur Alaverdyan.
In October 2017, Yerevan FAST held its first international workshop “Machine Learning for Discovery Sciences” together with the US National Science Foundation (NSF).
Armenian President delivers a speech at FAST workshopPhoto: courtesy of Armenian presidential press service
During the workshop, FAST announced creation of the NextGen Council, which united 15 young Armenian scientists and engineers. Another announcement concerned foundation of the Angels Network of informal investors.
Again in October, FAST launched a fellowship program designed to help postgraduate students and university applicants in natural sciences or engineering fields to do research for PhD degree in top universities of Armenia.
“We hear a lot that we are a small but proud people. What if we are not small, but we are giants? We are giants in science and technology. We are transformative leaders. We are the greatest inventors, entrepreneurs, doctors, discoverers, creators…. What if we are no longer small either in size or thinking? We are a country, a nation, a place, an ecosystem that everyone wants to be part of, everyone wants to be associated with,” said FAST CEO Armen Orujyan.
Achievement of the year: New agreement with EU
On 24 November 2017, Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) within the frames of the Eastern Partnership Summit.
The importance of this document lies in more than content for a large part of the Armenian society. In a certain sense, the signing of CEPA was perceived as restoration of Armenia’s ability to make independent decisions. The nervous reactions from some Russian media only confirmed that view.
The signing of the agreement Photo: courtesy of Armenian presidential press service
Confusion of the year: Henrikh Mkhitaryan’s career
Fans of Armenia and Manchester United midfielder Henrikh Mkhitaryan have experienced all sorts of emotions while following his career in 2017: shock, joy, concern, disappointment, anger. The shock and excitement came when Mkhitaryan scored in the Europa League final on May 24, securing Manchester United’s win.
Henrikh Mkhitaryan and Paul Pogba in Europa League finalPhoto: REUTERS
The joy reigned in the beginning of the Premier League season, when Mkhitaryan recorded five assists in just several games.
Autumn brought negative emotions, as Manchester United manager Jose Mourinho began reducing Mkhitaryan’s time on the pitch and then stopped playing him.
Although Henrikh has been involved as a substitute in the last few games, his future at United remains uncertain. It is quite possible that he will leave the club in January 2018.
Finish of the year: OSCE Office in Yerevan
The OSCE Office in Yerevan closed down on August 31, 2017.
“OSCE Chairmanship, participating States and the Secretariat all support activities of the OSCE Office in Yerevan, and it is solely Azerbaijan that abuses the OSCE principle of consensus, singlehandedly blocking the decision on the continuation of activities of the OSCE office in Yerevan, thus opposing to the whole Organization,” commented Spokesperson for Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan.
Armenia was the only country in South Caucasus to have an operating OSCE Office.
Programs of the year: “I have the honor” and “This is me”
On 20 April 2017, Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan presented the “I have the honor” (Pativ Unem) and “This is me” (Es em) programs, aimed at increasing the army’s combat readiness and strengthening the trust towards the armed forces.
Within “This is me”, the draftees who want to serve at military bases engaged in combat shifts will be eligible to serve under a new type of military service: term-contractual. They will serve for three years, although the servicemen will be on leave for 7 months of the total term, which will be available beginning from the 6th month, when the serviceman’s unit assumes combat shift in the 1+1+2 format each month.
Vigen Sargsyan and Serzh SargsyanPhoto: courtesy of Armenian presidential press service
Ultimatum of the year: Armenian-Turkish Protocols
On 19 September 2017, President of Armenia Serzh Sargsyan spoke at the UN General Assembly, noting that the Zurich Protocols of October 2009 had not been ratified, but “had landed instead in some dark drawers of the official Ankara”.
Serzh Sargsyan also remarked that the Turkish government had come up with preposterous preconditions for ratification of the protocols.
Serzh Sargsyan at the UN General Assembly sessionPhoto: courtesy of Armenian presidential press service
“The leadership of Turkey are mistaken if they think that those documents can be held hostage forever and ratified only at the most opportune occasion from their very point of view. Armenia will declare those two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation. We will enter the spring of 2018 without those, as our experience has demonstrated, futile Protocols,” said the Armenian President.
Disaster of the year: Wildfires
Summer 2017 will be remembered as the string of wildfires following one another in rapid succession.
The wildfires in the forest zone near Artavan village of Vayots Dzor marz, Khosrov Forest State Reserve and the woodland near Byurakan village of Aragatsotn marz made the Ministry of Emergency Situations join forces with the Defense Ministry and private companies, also using a special Russian helicopter to battle the wildfire in Khosrov Forest.
Il-76 helicopter of Russian MESPhoto: courtesy of MES
The summer concluded with a fire at Nairit plant. It started on August 28, burning ethanol stored at the plant. Although the public was largely concerned about the possible impact of the burning chemicals, the Ministry of Emergency Situations assured people they were safe and no dangerous emissions were recorded.
Complaint of the year: Students’ walkout and hunger strike
On November 7, ten days after the Armenian Parliament adopted the draft Laws on Military Service and Status of Servicemen in the first review, students announced a walkout, protesting against the provision in the law that obliges all 18-year-old male citizens to serve in the army.
On November 14, five members of the Initiative for development of science announced an indefinite hunger strike at the Yerevan State University. A group of scientists and professors addressed an open letter to the Armenian President, National Assembly and the government, voicing the concerns that “adoption of this law will have dire consequences for education and science”.
Students’ meeting with Armenian Prime Minister Karen KarapetyanPhoto: courtesy of Armenian Government
On November 15, the National Assembly adopted the laws and the students stopped the walkout and the hunger strike after the meeting with Parliament Speaker Ara Babloyan and Deputy Speaker Eduard Sharmazanov.
However, on December 18 the students announced they had ceased the talks and resumed the walkout.
Law of the year: On domestic violence and the fight against it
The draft law on domestic violence and the fight against it was among the regulations in Armenian Parliament’s 2017 agenda, which became a topic of discussion among MPs as well as the public and experts because of certain contradicting points.
The experts opposing the draft insisted it could disrupt the peace within the family and cause unfounded interference, while the supporters argued that victims of domestic violence were in danger of repetitive attacks until that crime became punishable by law.
After heated discussions in and outside of the parliament, the Law on prevention of domestic violence, protection of the victims of domestic violence and restoration of family harmony was adopted in December 2017.
Intrigue of the year: Who will head Armenia in 2018?
The discussions and assumption about who will head Armenia in 2018 became especially frequent in the second half of 2017. The second presidential term of Serzh Sargsyan will end in April and the Prime Minister will be governing the country.
Karen Karapetyan and Serzh SargsyanPhoto: courtesy of RPA
Current Prime Minister Karen Karapetyan stated several times he was ready to continue working in the office after April 2018. Recently, Armenian President Serzh Sargsyan qualified that intent as “reasonable and logical”, although he added he had made no plans yet for what he would do after April 2018.