Արմեն Օրուջյան. FAST-ը ցավազրկող չէ, այն հակաբիոտիկ է - Mediamax.am
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) նախապատրաստվում է իր առաջին միջոցառմանը, որը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերին։ Միջոցառման նախաշեմին Մեդիամաքս-ը զրուցել է FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի հետ։
Արմեն Օրուջյանը աշխարհի առաջատար ձեռնարկատիրական հարթակներից մեկի՝  Athgo կորպորացիայի հիմնադիրն ու նախագահն է։  Athgo-ն խորհրդատվական կարգավիճակ ունի ՄԱԿ-ի Տնտեսական եւ Սոցիալական խորհրդում, ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության բաժնում եւ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունում։
2006 թվականին Արմեն Օրուջյանը միացել է ՄԱԿ-ի ՏՀՏ եւ Զարգացման Գլոբալ դաշինքին  (GAID)` որպես հիմնադիր անդամ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կողմից նա նշանակվել եւ մինչեւ 2013 թ. աշխատել է որպես GAID-ի համանախագահ։
2017 թվականին Արմեն Օրուջյանը դարձել է Ռայս համալսարանի Բեյքերի անվան հանրային քաղաքականության ինստիտուտի խորհրդատվական խորհրդի անդամ։ Նա նաեւ Ignited Spaces (Լոս Անջելես) ընկերության կառավարիչ-գործընկերն է։
Ռուբեն Վարդանյանի հետ հանդիպումն ու FAST-ն առաջնորդելու առաջարկը
Ամեն ինչ սկսվեց 2016 թվականի ամռանը, երբ առաջին անգամ հանդիպեցի Ռուբեն Վարդանյանին։ Երբ նա իմացավ, որ Հայաստանում գրեթե մեկ տասնամյակ չեմ եղել, հրավիրեց ինձ գալ եւ ծանոթանալ IDeA հիմնադրամի գործունեության հետ։
Ընդունեցի առաջարկը եւ եկա Հայաստան այս տարվա փետրվարին։ Չափազանց տպավորված էի IDeA-ի նախագծերով, դրանց արդյունքներով եւ UWC Դիլիջան քոլեջով։
Հետո երկրի մի ծայրից մյուսը գնացի՝ Տաթեւ։ Տպավորված էի՝ տեսնելով վանական համալիրի փոխակերպումը եւ ճոպանուղու պարգեւած արդյունքները։
Արմեն Օրուջյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ գերմանացի գործարարների հետ հանդիպմանը Արմեն Օրուջյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը՝ գերմանացի գործարարների հետ հանդիպմանը
Ռուբենի առաջիկա ծրագրերը եւս տպավորիչ էին, այդ թվում նրա ՝ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտի հետ կապված գաղափարները։ Նա ինձ պատմեց FAST-ի մասին, այնուհետեւ ուղարկեց հավելյալ նյութեր, որոնց ծանոթանալուց հետո նորից հանդիպեցինք Նյու Յորքում՝ շարունակելու քննարկումները։ Կարծում եմ՝ հենց այդ ժամանակ բացվեց «Ի՞նչ ես կարծում այս նախաձեռնությունն առաջնորդելու մասին»  թեման։ Հանդիպեցի նրա գործընկերներին, ովքեր ներգրավված էին FAST-ի նախաձեռնության մեջ։ Նրանք բոլորն էլ ականավոր մարդիկ են։ Հենց դա էլ բերեց համոզմանը, որ նախաձեռնությունը կարող է կյանքի կոչվել այս մարդկանց հետ։ Այս աշխարհում ամեն ինչ կախված է մարդկանցից։ Եթե մարդիկ չկան, չկա ոչինչ, ինչի վրա կարող ես հենվել։
Մարտին ասացի՝ «փորձեմ զբաղվել սրանով 6 ամիս, վերցնեմ ձեր մտքերը եւ դրանք փոխադրեմ ինչ-որ ձեւաչափի»։
Սիրահարվելով FAST-ին
Ես սիրահարված եմ այս նախաձեռնությանը՝ կարծես ժամադրությունների շրջան է ինձ համար։ Հայաստանի, տարածաշրջանի եւ հավանաբար աշխարհի համար այս նախագծի ազդեցությունը կարող է չափազանց մեծ լինել։
Չեմ ցանկանում թերագնահատել այն, ինչ այս երկիրը ունեցել է խորհրդային ժամանակներում՝ մշակույթ, փորձառություն: Բայց այդ ամենը վաղուց անցել է։ Մնացորդները պահպանվել են, սակայն գրեթե ամեն ինչ պետք է սկսել զրոյից։ Կան ազդակներ, որ եթե իսկապես ցանկանում ես կենտրոնացնել ուշադրությունդ այստեղ, կարող ես գործը գլուխ բերել։ Եթե ներդնես քո միջոցներն ու միտքդ, դա կարելի է անել գիտության եւ տեխնոլոգիաների տարբեր ոլորտներում։ Սա հիանալի հնարավորություն է։ Իսկապես ինձ հաջողակ եմ համարում այս ամենի մասը լինելու համար։
Քիչ խոսել եւ շատ լսել
Ամենակարեւոր բաներից մեկն այն է, որ քիչ խոսեմ եւ ուշադիր լսեմ, որպեսզի կարողանամ սովորել։ Ինչպես արդեն ասացի, ես ավելի քան մեկ տասնամյակ Հայաստանում չէի եղել, սակայն նույնիսկ եթե մշտապես այստեղ ես ապրում, միեւնույն է պետք է փորձել հասկանալ, զգալ այն ամենի էությունը, ինչի հետ դու գործ ունես։  Պետք է չափազանց խորը փորել ու հասնել հիմքին, խորասուզվել, սա է իմ հիմնական նպատակը։
Հանդիպել եմ այս ոլորտի բոլոր հնարավոր ներկայացուցիչների հետ՝ լաբորատորիաներից մինչեւ համալսարաններ եւ Գիտության կոմիտե։ Կոմիտեի նախագահի տեղակալը անդամակցում է FAST-ի Խորհրդատվական խորհրդին, ինչը առավել դյուրին է դարձնում մեր գործակցությունը։
Կան ոլորտներ, որոնք լավ են պահպանվել եւ կարելի է օգտվել դրանցից, սակայն կան նաեւ այնպիսիք, որտեղ գիտությունը առաջընթաց կապրի, եթե մի փոքր խթան տանք դրան։ Մենք հենց այդպիսի հնարավորություններ ենք փնտրում, ուզում ենք տեսնել, թե որտե՞ղ ունենք հնարավորություններ, որոնցից կարող ենք օգտվել։ Գիտության կոմիտեն եւս ցանկանում է դա։ Մեզ համար չափազանց կարեւոր է չանտեսել այս դաշտում որեւէ մեկին, այլ իսկապես հասկանալ, թե որոնք են առկա կարողությունները եւ ինչպես կարող ենք կիրառել դրանք։
Մեր թիմը խոր ուսումնասիրությամբ է զբաղվում, քանի որ ես նախընտրում եմ առաջ շարժվել՝ ձեռքիս տակ ունենալով վիճակագրություն եւ տվյալներ։ Առաջնորդվում եմ տվյալներով, թվերով, տրամաբանությամբ, փորձում եմ աշխատել առանց հույզերի։
Միջոցներ, սարքավորումներ, մարդիկ, մշակույթային խնդիրներ
Նկատել եմ չորս բան խնդիրներ՝ միջոցներ, սարքավորումներ, գիտելիք ու մշակույթ։ Եթե մեկ տեղ առկա են բոլոր այս խնդիրները, շատ դժվար կլինի այն տեղից շարժել։ Ոչ ոք չունի անսպառ միջոցներ, մենք էլ չունենք։ Մենք ունենք սահմանափակ ժամանակ եւ միջոցներ եւ ուզում ենք համոզված լինել, որ դրանք ուղղում ենք այնտեղ, որտեղ իսկապես կարող ենք համակարգել ջանքերը եւ դառնալ ոլորտը առաջ մղող լոկոմոտիվը։
Որոշ դեպքերում չունենք այս չորս խնդիրներից եւ ոչ մեկը, բայց մեծամասամբ դրանք առկա են: Երբեմն որոշ սարքավորումներ եւ տեխնիկան նախորդ դարի հիսունական կամ վաթսունական թվականների արտադրության են, եւ ոչինչ չի փոխվել, մարդիկ էլ չեն փոխվել։ Միջոցների, սարքավորումների փոփոխության խնդիրը ամենահեշտ լուծելի հարցն է, կարող ես գումար ներդնել եւ լուծել այն։
Երբ առկա է գիտելիքների խնդիրը՝ նկատի ունեմ տեղեկատվական բացերը, դա մի բան է, որը կարող ես լրացնել, պարզապես անհրաժեշտ է կրթել եւ վերապատրաստել մարդկանց։
Մշակույթի փոփոխության խնդիրը ամենաբարդն է, քանի որ սերնդափոխություն է պահանջում։
FAST-ի նպատակները ամբողջական են
FAST-ի նպատակները ամբողջական են։ Մենք ցանկանում ենք ստեղծել ամբողջական էկոհամակարգ, որն առաջ կմղի տեխնոլոգիական նորարարությունը եւ գիտական առաջընթացը։ Դա անելու համար անհրաժեշտ է թիրախավորել բոլոր կարեւոր միջոցները՝ մտավոր, ֆինանսական, ցանցային՝ ստեղծելով «ցունամի», որն իրար հետեւից ալիքներ է բերում:
Եթե խոսում են ֆինանսական կարողության մասին, ապա պետք է մտածել միջավայրի մասին։ Այս փոքր միջավայրում կարող է լինել «հրեշտակների» կամ ոչ ֆորմալ ներդրողների ցանց, վենչուրային կապիտալ՝ նախնական եւ հետագա փուլերի ֆինանսավորման համար, այլընտրանքային ներդրումային ֆինանսավորում, տարատեսակ դրամաշնորհներ գիտության տարբեր ճյուղերի զարգացման համար, կրթաթոշակներ թեկնածուականների համար։ Եթե միջավայրն ունի այս բոլոր անհրաժեշտ ֆինանսական կարողությունները, նշանակում է, որ ամենից անհրաժեշտ գործիքներն արդեն առկա են։ Սա հսկայական փոփոխություն կբերի մտածելակերպի մեջ, մարդկանց, գիտության, տեխնոլոգիաների համար, նրանց համար, ովքեր նայում են Հայաստանին դրսից ու մտածում են․ «Արդյո՞ք սա ներդրում անելու վայր է մեզ համար» ։
Մենք նայում ենք իրավիճակին այս հեռանկարից։ Մենք դիտարկում ենք լաբորատորիաների, նորարարական ճամբարների, ինստիտուտների ստեղծումը։
Կարճաժամկետ ձեռքբերումներ
Կարճաժամկետ ձեռքբերում կարող ենք անվանել այն, որ 2017թ. հոկտեմբերին կհայտարարենք կենսաբանական եւ ֆիզիկական գիտությունների, մաթեմատիկայի ու ճարտարագիտության ոլորտներում թեկնածուական աշխատանքների համար կրթաթոշակների տրամադրման մասին։ Պատրաստվում ենք սատարել այս ոլորտներում ուսումնառող Հայաստանի գիտության թեկնածուների լավագույն 10 տոկոսին։ Մենք ցանկանում ենք ամբողջությամբ ֆինանսավորել նրանց ուսման վճարը, տրամադրել ամբողջական կրթաթոշակներ ու թույլ տալ ուսանողներին ամբողջությամբ կենտրոնանալ իրենց աշխատանքի վրա։
Արմեն Օրուջյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը Արմեն Օրուջյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը
Լուսանկարը` Ա. Օրուջյանի արխիվից
Նրանք, ովքեր անցել են թեկնածուականը պաշտպանելու ճանապարհը, գիտեն, որ այն  պահանջում է շատ ժամանակ, ջանքեր եւ կենտրոնացում։ Մենք ցանկանում ենք նման հնարավորություն ընձեռել Հայաստանի երիտասարդներին։ Դա կլինի առաջին փուլը, եւ մենք պատրաստվում ենք հայտարարել, որ կֆինանսավորենք այդ ոլորտների առաջատար տասը տոկոսին, ինչպես նաեւ լավագույն տասը կին գիտնականներին։ Սա կարճաժամկետ հնարավորություն է, որը մենք կներդնենք էկոհամակարգի ձեւավորման համար։
Երկարաժամկետ նպատակներ
Երկարաժամկետ, խարսխային ծրագիրը, որի վրա աշխատում ենք, տարածաշրջանային բաց նորարարական ճամբարն է։ Դա մի տարածք կլինի, որը գործող էկոհամակարգի միկրոկոսմոսն է։
Օրինակ, տվյալների գիտությունը (data sciences) խարսխային նախագիծ կլինի մեզ համար։ Այն` բիոտեխնոլոգիայի, դրոնների ու ռոբոտաշինության, նոր եւ առաջատար նյութերի հետ միասին, լաբորատորիաների հետ մեկտեղ փորձարարական հարթակ կլինի, որը կունենա առաջատար տեխնոլոգիաներ, գիտելիքներ, խորը փորձով մարդիկ, որոնք կկարողանան ներգործել մեր ուսանողների վրա։
Փորձարկումից կարելի է անցնել մյուս՝ ինկուբացիոն մակարդակ։ Փորձարկման արդյունքները կարող են ավարտուն տեսք ստանալ ինկուբացիայի մակարդակում, եւ ցանկացած ոք դրսից կարող է գալ ու միանալ այս տարածքին։
Ինկուբացիայից անցում կկատարենք աքսելերացիային, ապա հաճախորդների փորձին, որպեսզի շուկան եւ մարդիկ գան ու տեսնեն արտադրանքը։ Վերջին մակարդակը սոցիալական կլաստերներն են, որտեղ գյուտարարներն ու գիտնականները կարող են միավորվել, հանդիպել եւ գուցե հանդես գալ նոր գաղափարներով։
Մենք ձգտում ենք ստեղծել նման մի միջավայր, որն ունի բոլոր անհրաժեշտ մտավոր եւ ֆինանսական գործիքները՝ գյուտարարներին ու գիտնականներին աջակցելու համար։
Բայց սա միայն Հայաստանի համար չէ՝ մենք կանխախատեսում ենք տարածաշրջանային հանգույց դառնալ։ Եթե գիտնականներն ու ուսանողները Իրանից ցանկանան ներգրավվել մի վայրում, որն առաջարկում է գերժամանակակից գիտություն ու տեխնոլոգիաներ, նրանք կդիտարկեն Հայաստանը։ Ներգրավելով տարածաշրջանի լավագույն մասնագետներին Ռուսաստանից, Արեւելյան Եվրոպայից եւ այլ երկրներից՝ կարող ենք ստեղծել նման բնույթի հարթակ։ Ծրագրում ենք այս նախագիծը կյանքի կոչել հաջորդ երկու-երեք տարիներին։
Քայլ առ քայլ եւ տրանսֆորմացիոն նորարարություն
Նորարարությունը լինում է երկու տեսակի՝ ինկրեմենտալ (քայլ առ քայլ) եւ տրանսֆորմացիոն (կամ հեղափոխական)։ Ինկրեմենտալ նորարարությունը ավելի հեշտ է մշակել։ Դրա պարագայում կան ավանդական ֆինանսավորման աղբյուրներ։
Տրանսֆորմացիոն նորարարության պարագայում պահանջվում է հստակ գործիքների շարք եւ դեռ հարց է՝ արդյո՞ք այդ ջանքերը իրականություն կդառնան, թե ոչ։
X-PRIZE հիմնադրամ անունով մի հետաքրքիր խումբ կա, որը գործում է Կալիֆոռնիայում։ 2000-ականների սկզբին նրանք հիմնադրեցին Ansari X մրցանակը՝ մասնավոր ընկերությունների կողմից կառուցվող տիեզերանավերի համար։ Հաղթողը կստանար 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ X-PRIZE հիմնադրամի կողմից հիմնադրված այս մրցանակի արդյունքում այսօր ունենք այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսին են Virgin Galactic-ը, SpaceX-ը, Blue Origin-ը։ Իրականում այն նոր ինդուստրիայի զարկ տվեց։ Մենք ցանկանում ենք մասնակցել նման գործընթացներում՝ նորարարությունը ուղղելով գերժամանակակից շուկա։ Այսօր պատրաստ չենք դա անել, բայց սա մեզ համար երկարաժամկետ նպատակ կլինի։
Կառավարության ներգրավվածությունը
Մենք հանդիպեցինք Հայաստանի նախագահի հետ, եւ ես ներկայացրի ճանապարհային քարտեզը՝ նկարագրելով, թե ինչպես ենք պատկերացնում մեր գործունեությունը, որն է այն շրջանակը, որն ուզում ենք կիրառել։ Նա չափազանց գովելի որակեց այն ամենը, ինչ մենք փորձում ենք անել եւ ողջունեց մեր ջանքերը։ Հաճելի էր տեսնել, որ նա ժամանակ է տրամադրում, տարբեր հարցեր է տալիս՝ փորձելով հստակեցնել ու հասկանալ, թե ինչ ենք փորձում անել։
Պատճառը, թե ինչու եմ ես մատնանշում կառավարությանը, այն է, որ առանց կառավարության մասնակցության հնարավոր չի լինի իրականացնել այն, ինչի մասին խոսում էի ավելի վաղ։
Մենք հաջողակ ենք, որ կառավարությունը քայլում է մեզ հետ զուգահեռ, եւ մենք նրանից շատ բան չենք պահանջում։ Ակնկալում ենք կառավարությունից, որ այն մեղմացնի կարգավորումները այն որոշակի ոլորտներում, որտեղ ցանկանում են առաջ գնալ ու ստեղծել նորարարական գոտիներ։
Ուսումնասիրել եւ փորձարկել
Դուք մաթեմատիկա չեք սովորի՝ միանգամից պարզելով, որ երկու անգամ երկու հավասար է չորս։ Մինչ դրան հասնելը բազմաթիվ սխալներ եք անում։ Մարդկությունը երբեք չէր առաջադիմի, եթե շարունակաբար չուսումնասիրեր ու չփորձարկեր։ Մենք կարող են օգտագործել կառավարության աջակցությունը՝ ստեղծելու մեր շատ նախաձեռնությունների նախատիպերը։ Կառավարության նման դերակատարության շնորհիվ տասը տարի անց մենք կլինենք միանգամայն տարբեր երկիր։ Մենք կարող ենք առաջարկել լայնածավալ տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք կիրառելի կլինեն ոչ միայն Հայաստանի համար։
Ես պատկերացնում եմ, որ Հայաստանը կարող է առաջատար դառնալ գիտության այնպիսի ճյուղերում, ինչպիսիք են տվյալների գիտությունը, բիոտեխնոլոգիաները, սինթետիկ բիոտեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը։ Տասը տարի անց գիտության ոլորտում մենք կարող ենք սահմանել մի այնպիսի նշաձող, որի շնորհիվ Հայաստանը կփայլի ճիշտ այնպես, ինչպես փայլում է, օրինակ, շախմատի ասպարեզում։
Մենք Advil չենք, ավելի շուտ հակաբիոտիկ ենք
Ես դիտարկում եմ FAST-ը ոչ որպես հիմնադրամ, այլ ավելի շուտ որպես զարգացման ինստիտուտ։ Եթե բժշկական լեզվին դիմեմ, մենք ավելի շուտ հակատիբիոտիկ ենք, քան պարզապես ցավազրկող։ Գլխացավերի մեծ մասը գլխում չեն սկսվում։ Դրանք ծագում են օրգանիզմի այլ մասերում որոշակի խանգարումների հետեւանքով։ Երբ գլխացավ ենք ունենում ու հակաբիոտիկ ենք ընդունում, փոփոխություն չենք զգում, գլխացավը դեռ շարունակվում է, ուստի խմում ենք Advil՝ ցավից արագ ազատվելու համար։ Գլխացավը ժամանակավորապես անցնում է, սակայն իրական խնդիրը մնում է։
FAST-ի իրական ազդեցությունը չի երեւալու 20 րոպեում։ Հետաքրքրված չեմ արագ արդյունք ստանալ։ Ես փնտրում եմ հակաբիոտիկի տեսակի լուծում։ Մենք գուցե այնքան տեսանելի չենք, ինչպես ուրիշները, բայց ես իսկապես չեմ մտածում տեսանելիության մասին։ Մենք հոլիվուդյան բլոքբաստեր չենք։ Նախընտրում եմ անտեսանելի մնալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ հաջողության չեմ հասել՝ ճիշտ այնպես, ինչպես հակաբիոտիկը։
Որպեսզի այդ հակաբիոտիկն ազդեցություն ունենա, կան մի շարք անհրաժեշտ տարրեր, որոնց կարիքն ունենք։ Մեզ անհրաժեշտ է IDeA հիմնադրամը, «Լույս» հիմնադրամը, ԱՅԲ-ը, ԹՈՒՄՈ-ն։ Մեզ անհրաժեշտ են բոլոր այս կառույցները իրենց դերակատարությամբ։ Ռուբեն Վարդանյանը, Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյանը, Նուբար Աֆեյանը, Արթուր Ալավերդյանը եւ մեր Խորհրդատվական խորհուրդը՝ այս մարդիկ աննկարագրելի գործեր են անում, եւ նրանց ջանքերի միավորումը ժամանակ է պահանջում։ Մենք հավաքական ջանքեր են ներդնում․այն, ինչ անում է Ռուբենը եւ իր թիմը IDeA-ում, ինչ անում են բոլոր ներգրավված մարդիկ  առանձին-առանձին, իսկ հետո միավորվում, որպեսզի FAST-ը անի իր գործը։
Հարեւանները մեզ այլ աչքով կնայեն
Մենք ունենք ներուժ, ունենք բոլոր գործիքները եւ ռեսուրսները, մարդկանց, եւ մենք կարող ենք Հայաստանը տեսնել միանգամայն տարբեր, քան այն կա հիմա։ Երկրի անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները կարող են մեղմվել, եթե կարողանանք աշխարհում առաջատարի դեր ստանձնել գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Կարծում եմ, որ մեր հարեւաններն էլ մեզ այլ աչքով կնայեն։ Կարող ենք դուրս գալ մեր կաղապարից ու օգնել ուրիշներին մեզ ու մեր իրավիճակն ավելի լավ հասկանալ, հասկանալ, թե ինչ է նշանակում գործել ու լինել խաղաղ երկիր, բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ հարեւանների հետ։
Կարծում եմ՝ մենք կարող ենք լինել այս հասարակությունն ու երկիրը, որը բերում է այդ նպաստը տարածաշրջանին։ Հույսներս չենք դնում մեծ երկրների վրա, որպեսզի վերջիններս մեզ ճանապարհ ցույց տան։ Մենք հին ազգ ենք, որը տեսել, կառուցել, արարել է։ Մենք պետք է կարողանանք ցույց տալ՝ ով ենք մենք՝ առանց հույսներս այլ երկրների վրա դնելու։ Հենց սա է, որ ուզում եմ տեսնել։

Армен Оруджян: FAST – антибиотик, а не анальгетик - Mediamax.am
Научно-технологический фонд Армении (FAST) готовится к своему первому мероприятию, которое пройдет в Ереване в октябре. В преддверии этого события Медиамакс побеседовал с исполнительным директором FAST Арменом Оруджяном.
Армен Оруджян является основателем и президентом корпорации Athgo – одной из ведущих предпринимательских платформ мира. Athgo имеет консультативный статус в Экономическом и Социальном совете ООН, Департаменте общественной информации ООН и во Всемирной организации интеллектуальной собственности.
В 2006 году Армен Оруджян присоединился к Глобальному альянсу ООН за ИКТ и развитие (GAID) в качестве члена и основателя. Он был назначен на пост сопредседателя GAID генеральным секретарем ООН и проработал в этой должности до 2013 года.
В 2017 году Армен Оруджян стал членом консультативного совета Института публичной политики имени Бейкера университета Райс. Он также является управляющим партнером компании Ingnited Spaces (Лос-Анджелес).
Встреча с Рубеном Варданяном и предложение возглавить FAST
Все началось летом 2016 года, когда я впервые встретился с Рубеном Варданяном. Узнав, что я не был в Армении около десяти лет, он пригласил меня приехать и познакомиться с деятельностью фонда IDeA.
Я согласился и приехал в Армению в феврале этого года. Был глубоко впечатлен проектами IDeA, их результатами и колледжом UWC Дилижан. Потом поехал в Татев, где увидел преображение монастырского комплекса и эффект, достигнутый благодаря канатной дороге.
Армен Оруджян и Рубен Варданян на встрече с немецкими бизнесменами Армен Оруджян и Рубен Варданян на встрече с немецкими бизнесменами
Предстоящие программы Рубена также впечатляли, в том числе его идеи, связанные с научно-технологической сферой. Он рассказал мне о FAST, затем отправил дополнительные материалы. После ознакомления с которыми мы снова встретились в Нью-Йорке, и именно тогда зашел разговор на тему «Как ты смотришь на то, чтобы возглавить эту инициативу?». Я встретился с его партнерами, вовлеченными в инициативу FAST. Все они - выдающиеся люди. Именно это привело меня к убежденности в том, что инициатива может быть претворена в жизнь вместе с этими людьми. Все в этом мире зависит от людей. Если нет людей, нет ничего, на что можно опереться.
В марте я сказал: «попробую заняться этим в течение 6 месяцев, возьму ваши идеи и переведу их в некий формат».
Влюбленность в FAST
Я влюблен в эту инициативу, у меня словно период свиданий. Влияние данного проекта на Армению, регион и, почему бы и нет, на весь мир может быть огромным.
Не хочу недооценивать все то, что было у этой страны в советское время: культуру, опыт. Но все это давно позади. Остатки сохранились, но практически все нужно начинать с нуля.
Есть признаки того, что если вы действительно хотите сосредоточить внимание здесь, вы можете выполнить эту работу. Если приложите средства и мысли, это можно сделать в различных областях науки и технологий. Это прекрасная возможность.
Меньше говорить и больше слушать
Для меня важно меньше говорить и внимательно слушать, чтобы учиться. Как я уже отметил, я не был в Армении более десяти лет. Но даже если постоянно живешь здесь, все равно следует пытаться понимать, чувствовать сущность того, с чем имеешь дело. Необходимо копать очень глубоко и дойти до основы, погрузиться в нее. В этом заключается моя основная цель.
Я встречался со всеми представителями этой сферы – от лабораторий до университетов и Комитета по науке. Заместитель председателя комитета является членом Консультативного совета FAST, что упрощает наше сотрудничество.
Есть сферы, которые хорошо сохранились и можно ими воспользоваться, однако есть и такие, в которых наука будет прогрессировать, если мы обеспечим небольшой импульс. Мы ищем именно такие возможности. Комитет по науке солидарен с нами. Для нас крайне важно не игнорировать кого-либо в этой сфере, а действительно понять, какие возможности существуют и как мы можем их использовать.
Наша команда занимается глубокими исследованиями, поскольку я предпочитаю двигаться вперед, имея под рукой статистику и данные. Руководствуюсь данными, цифрами, логикой и пытаюсь работать без эмоций.
Средства, оборудование, люди, культурные проблемы
Я бы выделил 4 проблемы: средства, оборудование, знания и культура. Если в одном пространстве существуют все эти проблемы, будет очень сложно сдвинуть его с места. Ни у кого нет безлимитных средств, у нас в том числе. У нас есть ограниченное время и средства, и мы хотим быть уверены, что направляем их туда, где действительно сможем координировать усилия и стать локомитивом, продвигающим сферу вперед.
В некоторых случаях у нас нет ни одной из четырех проблем, но в большинстве случаев они наличествуют. Есть случаи, когда оборудование и техника произведены в пятидесятых или шестидесятых годах прошлого века, и ничего не изменилось, в том числе - люди. Проблема замены средств и оборудования – самая легко решаемая путем вложения средств.
В случае зо знаниями, я имею ввиду информационные пробелы, необходимо просто обучать людей.
Проблема изменения культуры – самая сложная, поскольку требует смены поколений
Цели FAST целостны
Цели FAST целостны. Мы хотим создать целостную экосистему, которая будет продвигать технологические инновации и научный прогресс. Для этого необходимо мобилизировать все средства (интеллектуальные, финансовые, сетевые), создавая «эффект «цунами».
Говоря о финансовых возможностях, необходимо думать о среде. В этой маленькой среде может существовать сеть «бизнес-ангелов» или неформальных инвесторов, венчурный капитал для финансирования «посевных» и дальнейших этапов, альтернативное инвестиционное финансирование, различные гранты для развития разных отраслей науки, стипендии для кандидатских диссертаций. Если в среде имеются все эти финансовые возможности, это значит, что необходимые инструменты уже есть. Это привнесет огромые изменения в мышлении,а также изменит людей, науку, технологии, тех, кто смотрит на Армению из-за рубежа и думает: «Разве это не подходящее место для инвестиций?».
Мы смотрим на ситуацию с этой перспективы. Мы рассматриваем создание лабораторий, инновационных лагерей и институтов.
Краткосрочные достижения
В октябре 2017 года мы объявим о предоставлении стипендий для кандидатских диссертаций в сферах биологических и физических наук, математики и инженерии. Собираемся финансировать лучшие 10 процентов армянских кандидатов наук, проводящих исследования в вышеуказанных сферах. Мы хотим полностью финансировать их обучение и позволить студентам полностью сконцентрироваться на своей работе.
Армен Оруджян и министр образования и науки Армении Левон Мкртчян Армен Оруджян и министр образования и науки Армении Левон Мкртчян
Фото: из архива Оруджяна
Те, кто прошел путь защиты кандидатской диссертации, знают, что это требует много времени, усилий и концентрации. Мы хотим предоставить такую возможность армянской молодежи. Это будет первый этап, и мы собираемся объявить о финансировании ведущих 10 процентов, а также десяти лучших ученых-женщин. Это краткосрочная возможность, которую мы внедрим для формирования экосистемы.
Долгосрочные цели
Долгосрочная знаковая программа, над которой мы работаем – это открытый региональный инновационный лагерь. Это будет площадка, которая станет микрокосмосом действующей экосистемы.
Например, наука о данных (data sciences) станет знаковым проектом для нас. Это наряду с лабораториями станет экспериментальной платформой с биотехнологиями, дронами, роботостроением, новыми и ведущими материалами. Эта платформа объединит передовые технологии, знания, людей с огромным опытом, которые смогут повлиять на наших студентов.
После тестирования можно перейти на следующий уровень. Результаты тестирования могут получить законченный вид на уровне инкубации, и люди из-за рубежа могут приехать и присоединиться к этому пространству.
От инкубации мы перейдем к акселерации, затем к тестированию клиентов, чтобы рынок и люди увидели продукцию. Последний уровень – это социальные кластеры, где изобретатели и ученые могут объединиться и, возможно, выступить с новыми идеями.
Мы стремимся создать среду, в которой есть все необходимые интеллектуальные и финансовые инструменты для поддержки изобретателей и ученых.
Но все это будет нацелено не только на Армению. Мы планируем стать региональным узлом. Если ученые и студенты из Ирана захотят примкнуть к платформе, которая предлагает сверхсовременную науку и технологии, то они будут рассматривать Армению. Привлекая лучших специалистов региона из России, Восточной Европы и других стран, мы сможем создать подобную платформу. Планируем реализовать этот проект в течение следующих двух-трех лет.
Пошаговые и трансформационные инновации
Инновация бывает двух видов – инкрементальная (пошаговая) и трансформационная (или революционная). Инкрементальную инновацию легче разработать. В ее случае имеются традиционные финансовые ресурсы.
В случае трансформационной инновации требуется четкий инструментарий, и еще вопрос, воплотятся ли эти усилия в реальность.
В Калифорнии есть фонд X-PRIZE. В начале 2000-х он учредили премию Ansari X для космических судов, строящихся частными компаниями. Победитель получал 10 миллионов долларов. В результате учрежденной фондом X-PRIZE премии сегодня мы имеем такие компании, как Virgin Galactic, SpaceX, Blue Origin. На самом деле премия дала новый толчок этой индустрии. Мы хотим участвовать в подобных процессах, направляя инновации в сверхсовременный рынок. Сегодня мы к этому не готовы, но это станет долгосрочной целью для нас.
Участие правительства
Мы встретились с президентом Армении, и я представил дорожную карту, описав, как мы представляем свою деятельность. Он назвал очень похвальным все то, что мы пытаемся сделать, и приветствовал наши усилия. Было приятно видеть, что он уделяет этому время, задает разные вопросы, пытаясь лучше понять, что мы собираемся делать.
Без участия правительства осуществить все то, о чем я говорил ранее, будет невозможно.
Нам повезло, что правительство идет в ногу с нами, и мы от него многого не требуем. Надеемся, что правительство смягчит контроль в тех сферах, в которых есть желание идти вперед и создавать инновационные зоны.
Изучать и тестировать
Вы не научитесь математике, сразу узнав, что два плюс - четыре. До этого вы совершаете много ошибок. Человечество никогда бы не продвинулось вперед, если бы не постоянное изучение и тестирование. Мы можем использовать поддержку правительства, создавая прототипы многих наших инициатив. Благодаря подобному участию правительства через десять лет мы станем совершенно другой страной.
Мы сможем предложить крупномасштабные технологические решения, которые будут применимы не только в Армении.
Я представляю, что Армения может стать лидером в таких отраслях науки, как наука о данных, биотехнологии, синтетические биотехнологии, искусственный интеллект. Через десять лет в области науки мы можем установить такую планку, благодаря которой Армения будет блистать так же, как сегодня блистает в шахматах.
Мы не Advil,  а скорее антибиотик
Я рассматриваю FAST не как фонд, а скорее как институт развития. Говоря языком врачей, мы скорее антибиотик, нежели просто анальгетик. Большиство головных болей зарождаются не в голове, а в других частях организма, в результате определенных нарушений. Если при головной боли мы принимаем антибиотик и не чувствуем улучшений, то принимаем Advil, чтобы поскорее избавиться от боли. Головная боль постепенно проходит, однако реальная проблема остается.
Реальное влияние FAST не будет видно за 20 минут. Я не заинтересован в получении быстрого результата. Я ищу решение наподобие антибиотика. Возможно, мы не столь заметны, как другие, но я действительно не думаю о публичности. Мы не голливудский блокбастер. Я предпочитаю оставаться невидимым до тех пор, пока не достиг успеха – точно так же, как и антибиотик.
Чтобы этот антибиотик имел воздействие, есть ряд необходимых элементов, в которых мы нуждаемся. Нам необходимы фонд IDeA, фонд «Луйс», АЙБ, ТУМО. Нам необходимы все эти структуры и участие в процессе. Рубен Варданян, о. Месроп Арамян, Нубар Афеян, Артур Алавердян и наш Консультативный совет – это люди, делающие большие дела, и консолидация их усилий требует времени. Мы прикладываем коллективные усилия. Все то, что делает Рубен и его команда в IDeA, а также все вовлеченные люди по отдельности, затем должно быть объединено, чтобы FAST сделал свое дело.
Соседи посмотрят на нас другими глазами
У нас есть потенциал, все инструменты и ресурсы, у нас есть люди, и мы можем увидеть совершенно другую Армению – отличную от той, которая есть сейчас. Вызовы, угрожающие безопасности страны, могут смягчиться, если нам удастся стать мировыми лидерами в научно-технологической сфере. На мой взгляд, наши соседи посмотрят на нас другими глазами. Мы можем выйти из собственных рамок и помочь другим, лучше понять нашу ситуацию, понять, что значит действовать и быть мирной страной, иметь дружественные отношения с соседями.
На мой взгляд, мы можем стать тем обществом и той страной, которая приносит эту пользу региону. Мы не должны надеяться на большие страны, чтобы последние нам указывали путь. Мы – древний народ, который видел, строил и созидал. Мы должны показать, кто мы, не возлагая надежд на другие страны. Это то, что я хочу видеть.