ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն ամփոփել են Ավիացիոն համաձայնագրի բանակցությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բրյուսելում կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում ամփոփվել են՝ Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ նոր ավիացիոն համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից հայտնել են, որ համաձայնագրի շնորհիվ ավիաուղիների համար կբարելավվի շուկայի մատչելիությունը, որը կապահովի ավելի լավ երթուղիներ, ավելի լայն ընտրություն եւ ցածր ուղեվարձ:
«Մենք հավելյալ արդյունք ենք ապահովում մեր հավակնոտ ավիացիոն ռազմավարության իրականացման ուղղությամբ՝ Հայաստանի հետ ավիացիայի ոլորտում առկա հարաբերությունները դնելով նոր, ավելի բարձր հարթության վրա: Այս համաձայնագիրը ոչ միայն կբարելավի շուկայի մատչելիությունը, այլեւ կնպաստի ապահովության, անվտանգության եւ բնապահպանական բարձր չափանիշների ապահովմանը: Սա բարի լուր է Եվրոպացի եւ հայ ուղեւորների եւ բիզնեսների համար», - նշել է Տրանսպորտի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Վիոլետա Բուլչը:

EU concludes negotiations with Armenia for a new aviation agreement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On the occasion of the Eastern Partnership Summit held in Brussels, the European Union concluded negotiations with Armenia for a new aviation agreement.
This agreement will improve market access for airlines, providing better connectivity, more choice and lower fares for travelers, EU Delegation in Armenia said.
“Today we are further delivering on our ambitious aviation strategy by taking our aviation relations with Armenia to the next level. This agreement will not only improve market access, it will also contribute to the highest safety, security and environmental standards. This is good news for European and Armenian travelers and businesses”, EU Commissioner for Transport Violeta Bulc said.