ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է բարեփոխումները ՀՀ մաքսային ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերն այսօր քննարկել են հակակոռուպցիոն բնագավառում համագործակցությունը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է ԱՄՆ օժանդակությունը կառավարության քայլերին, որը կարող է դրսեւորվել ե՛ւ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը, ե՛ւ մյուս ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին աջակցության տեսքով:
Ռիչարդ Միլսը ողջունել է ՀՀ վարչապետի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ գործարարությամբ զբաղվելու միջավայրի բարելավմանն ուղղված ջանքերը, որոնք նպաստել են Հայաստանի նկատմամբ ամերիկյան ներդրողների հետաքրքրության մեծացմանը:
Դեսպանը նշել է, որ վերջին 8-10 ամսվա ընթացքում Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից դրական ազդակներ է ստացել հատկապես մաքսային ոլորտում կատարվող բարեփոխումների առնչությամբ:
Ռիչարդ Միլսը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը հակակոռուպցիոն պայքարի գործում, եւ այժմ քննարկվում է այդ նպատակով հատկացվող միջոցների վերաուղղորդման եւ օժանդակության առավել արդյունավետ ուղին գտնելու հարցը:

Посол США приветствовал реформы в таможенной сфере Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян, посол США в Армении Ричард Миллс и директор миссии Агентства США по международному развитию (USAID) Дебора Грисерн обсудили сегодня сотрудничество в антикоррупционной сфере.
Карен Карапетян подчеркнул важность содействия США деятельности Совета по борьбе с коррупцией.
Ричард Миллс приветствовал усилия премьер-министра по борьбе против коррупции и улучшению бизнес-среды, которые способствовали росту интереса американских инвесторов к Армении.
Посол, в частности, отметил, что за последние 8-10 месяцев он получал положительные импульсы от работающих в Армении американских компаний, особенно по части реформ в таможенной сфере.
Ричард Миллс подтвердил готовность США продолжать поддержку правительства Армении в антикоррупционной борьбе и отметил, что сейчас обсуждается вопрос перенаправления выделенных с этой целью средств и поиска наиболее эффективного пути сотрудничества.