ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է բարեփոխումները ՀՀ մաքսային ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերն այսօր քննարկել են հակակոռուպցիոն բնագավառում համագործակցությունը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է ԱՄՆ օժանդակությունը կառավարության քայլերին, որը կարող է դրսեւորվել ե՛ւ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը, ե՛ւ մյուս ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին աջակցության տեսքով:
Ռիչարդ Միլսը ողջունել է ՀՀ վարչապետի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ գործարարությամբ զբաղվելու միջավայրի բարելավմանն ուղղված ջանքերը, որոնք նպաստել են Հայաստանի նկատմամբ ամերիկյան ներդրողների հետաքրքրության մեծացմանը:
Դեսպանը նշել է, որ վերջին 8-10 ամսվա ընթացքում Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից դրական ազդակներ է ստացել հատկապես մաքսային ոլորտում կատարվող բարեփոխումների առնչությամբ:
Ռիչարդ Միլսը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը հակակոռուպցիոն պայքարի գործում, եւ այժմ քննարկվում է այդ նպատակով հատկացվող միջոցների վերաուղղորդման եւ օժանդակության առավել արդյունավետ ուղին գտնելու հարցը:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills and USAID Armenia Mission Director Deborah Grieser discussed today the cooperation in fight against corruption.
Karen Karapetyan attached special importance to U.S. aid for the Armenian government, reflected both in activities of Anti-Corruption Council of Armenia and implementation of reforms in various directions.
Richard Mills welcomed the efforts of Armenian PM in the fight against corruption and improvement of business environment, which contributed to American investors’ rising interest in Armenia.
U.S. Ambassador mentioned the positive feedback that he received from Armenia-based American companies over the past 8-10 months, especially on the reforms, implemented in customs sector.
Richard Mills reaffirmed U.S. readiness to continue supporting the Armenian government in fight against corruption. U.S. currently discusses redirection of means and ways of efficient support in this field.