FAST-ը «ցույց է տալիս նոր Հայաստանի տեսլականը իրագործելու ուղին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ FAST հիմնադրամը «մեզ ցույց է տալիս այն ուղին, որով Հայաստանի իշխանությունները, ընդդիմությունը, քաղաքացիական հասարակությունը, սփյուռքի կառույցները եւ բոլոր շահագրգիռ անհատները պետք է քայլեն նոր եւ ինտելեկտուալ Հայաստանի տեսլականը իրագործելու համար»։
Նախագահն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) աշխատաժողովին նվիրված գալա ընթրիքին:
«Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամն ավելի հայտնի է իր անվանման անգլերեն FAST հապավումով: Fast նշանակում է «արագ», ուստի մենք պետք է կարողանանք արագ կողմնորոշվել եւ մեր ճիշտ տեղը գտնել այս արագ փոփոխվող աշխարհում: Հիմնադրամը Հայաստանի զարգացման գաղափարի շուրջ է հավաքել անվանի հայերի Հայաստանից եւ սփյուռքից: Նրանք հաջողություն են արձանագրել գիտության, տեխնոլոգիաների եւ դրանց հետ շաղկապվող ձեռնարկատիրության ոլորտում: Հիմնադրամի շուրջ միավորված մարդիկ իրենց այլ նախաձեռնություններով տարիներ շարունակ աջակցել են Հայաստանի բարեփոխմանը եւ զարգացմանը: Այս նախաձեռնությունը պետք է դառնա պետական եւ մասնավոր հատվածների համագործակցության եւս մեկ արդյունավետ եւ հաջողված օրինակ: Վերահաստատում եմ իմ եւ Հայաստանի ողջ պետական համակարգի աջակցությունն այս նախաձեռնությանը, շնորհակալություն եմ հայտնում FAST-ի հիմնադիրներին եւ աջակիցներին», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Նորարարության զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի, սփյուռքի եւ միջազգային գիտական համայնքների մեկտեղումը, վստահ եմ, կարող է տալ տեսանելի եւ չափելի արդյունքներ: Հաճախ ենք լսում, որ գիտատեխնիկական շատ մշակումներ չեն իրացվում բյուջետային եւ ֆինանսական սահմանափակումների պատճառով: FAST-ի հովանու ներքո գրանտային-վենչուրային ֆինանսավորման գործիքների ներդրումը կլինի եւս մեկ կարեւոր քայլ մեր գիտական ներուժի լիարժեք բացահայտման ճանապարհին», - նշել է ՀՀ նախագահը:

FAST “shows the way of realizing new Armenia’s vision” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) "shows us the way in which the Armenian authorities, the opposition, civil society, Diaspora structures and all those concerned should go to realize the vision of a new and intellectual Armenia.”
President Sargsyan said this on October 19, delivering a speech at the gala dinner, dedicated to “Machine Learning for Discovery Sciences” workshop by FAST and U.S. National Science Foundation (US NSF).
“The Armenian Science and Technology Foundation is better known for its English name – FAST, therefore we should be faster in finding our niche in this rapidly changing world. The Foundation has rallied young people from the Motherland and the Diaspora around the idea of developing Armenia. They have succeeded in science, technology, and the associated business undertakings. Those individuals involved in the FAST have been supporting Armenia’s development over many years. This initiative should become another effective and successful example of cooperation between the public and private sectors. Taking this opportunity, I would like to thank the founders and supporters of FAST on behalf of all public agencies of Armenia and reaffirm our full support for their initiative,” Serzh Sargsyan said.
“I am confident that by combining the resources available in Armenia, in the Diaspora and in the international scientific community on the way to innovative development, we can achieve tangible and measurable results. We can often hear people say that many scientific and technological solutions have not been implemented due to budgetary and financial constraints. Now, FAST offers grant-funded venture financing instruments as another important step towards the full disclosure of our scientific potential,” President of Armenia concluded.