FAST-ը «ցույց է տալիս նոր Հայաստանի տեսլականը իրագործելու ուղին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ FAST հիմնադրամը «մեզ ցույց է տալիս այն ուղին, որով Հայաստանի իշխանությունները, ընդդիմությունը, քաղաքացիական հասարակությունը, սփյուռքի կառույցները եւ բոլոր շահագրգիռ անհատները պետք է քայլեն նոր եւ ինտելեկտուալ Հայաստանի տեսլականը իրագործելու համար»։
Նախագահն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան՝ ելույթ ունենալով Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) աշխատաժողովին նվիրված գալա ընթրիքին:
«Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամն ավելի հայտնի է իր անվանման անգլերեն FAST հապավումով: Fast նշանակում է «արագ», ուստի մենք պետք է կարողանանք արագ կողմնորոշվել եւ մեր ճիշտ տեղը գտնել այս արագ փոփոխվող աշխարհում: Հիմնադրամը Հայաստանի զարգացման գաղափարի շուրջ է հավաքել անվանի հայերի Հայաստանից եւ սփյուռքից: Նրանք հաջողություն են արձանագրել գիտության, տեխնոլոգիաների եւ դրանց հետ շաղկապվող ձեռնարկատիրության ոլորտում: Հիմնադրամի շուրջ միավորված մարդիկ իրենց այլ նախաձեռնություններով տարիներ շարունակ աջակցել են Հայաստանի բարեփոխմանը եւ զարգացմանը: Այս նախաձեռնությունը պետք է դառնա պետական եւ մասնավոր հատվածների համագործակցության եւս մեկ արդյունավետ եւ հաջողված օրինակ: Վերահաստատում եմ իմ եւ Հայաստանի ողջ պետական համակարգի աջակցությունն այս նախաձեռնությանը, շնորհակալություն եմ հայտնում FAST-ի հիմնադիրներին եւ աջակիցներին», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Նորարարության զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի, սփյուռքի եւ միջազգային գիտական համայնքների մեկտեղումը, վստահ եմ, կարող է տալ տեսանելի եւ չափելի արդյունքներ: Հաճախ ենք լսում, որ գիտատեխնիկական շատ մշակումներ չեն իրացվում բյուջետային եւ ֆինանսական սահմանափակումների պատճառով: FAST-ի հովանու ներքո գրանտային-վենչուրային ֆինանսավորման գործիքների ներդրումը կլինի եւս մեկ կարեւոր քայլ մեր գիտական ներուժի լիարժեք բացահայտման ճանապարհին», - նշել է ՀՀ նախագահը:

FAST «указывает путь реализации видения новой Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что фонд FAST «показывает нам тот путь, которым власти Армении, оппозиция, гражданское общество, структуры Диаспоры и все заинтересованные лица должны идти для реализации видения новой и интеллектуальной Армении».
Президент заявил об этом вечером 19 октября, выступая на гала-ужине, посвященном совместному семинару Фонда науки и технологий Армении (FAST) и Национального фонда науки США (NSF).
«Фонд науки и технологий Армении более известен своей английской аббревиатурой FAST. Fast означает «быстро», следовательно, мы должны быстро сориентироваться и найти свое место в быстро меняющемся мире. Фонд собрал вокруг идеи развития Армении известных армян из Армении и Диаспоры, которые достигли успехов в науке и технологиях. Эта инициатива должна стать еще одним эффективным и успешным примером сотрудничества государства и частного сектора. Пользуясь случаем, подтверждаю, что вся государственная система Армении будет содействовать этой инициативе», - заявил Серж Саргсян.
«Мы часто слышим, что многие научно-технические разработки не были реализованы по причине бюджетных и финансовых ограничений. Внедрение под эгидой FAST  инструментов грантово-венчурного финансирования станет еще одним важным шагом на пути полноценного выявления нашего научного потенциала», - отметил президент Армении.