Լորդ Դարզին դարձել է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամ
Պրոֆեսոր Արա Դարզին Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրենն է: Նա նաեւ ղեկավարում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի վիրաբուժության ամբիոնը եւ Քաղցկեղի հետազոտության ինստիտուտը: Լորդ Դարզին Կատարում գործող Համաշխարհային առողջապահական նորարարությունների գագաթնաժողովի գործադիր ղեկավարն է: Նա նաեւ NHS Trust-ի կայսերական քոլեջի հիվանդանոցի եւ Royal Marsden NHS Trust-ի խորհրդատու վիրաբույժ է:
Բժշկության եւ վիրաբուժության ոլորտում իր ծառայությունների համար 2002թ. ձեռնադրվել է որպես ասպետ, իսկ 2007թ. դարձել է Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ՝ Դենհեմի Լորդ Դարզի: 2009 թվականից ընդգրկված է Թագուհու խորհրդականների խորհրդում:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են մարդասիրական, մարդու իրավունքների ոլորտը ներկայացնող  անհատներ, ինչպես նաեւ պետությունների նախկին ղեկավարներ: Այն գլխավորում է օսկարակիր դերասան եւ ռեժիսոր, հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը ողջունել է Լորդ Դարզիին.
«Շատ ուրախ ենք, որ Լորդ Դարզին միանում է Ընտրող հանձնաժողովին: Նա ազնիվ եւ առանձնահատուկ մարդ է եւ մեծ ձեռքբերումների է հասել իր ողջ կյանքի ընթացքում բարին գործելով: Ընտրական գործընթացը եւ «Ավրորայի» «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» շարժումը մեծապես կշահեն Լորդ Դարզիի փորձառությունից եւ գիտելիքներից: Նա լավ է հասկանում հանրային քաղաքականության արժեքը եւ իր ջանքերը ներդրել է հանուն համընդհանուր բարօրության»
«Շատ ոգեւորված եմ եւ խորապես զգացված: Ես անհամբերությամբ սպասում եմ այդ մեծ պատասխանատվությանն ու հնարավորությանը, որը կստանձնեմ որպես «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ՝ ողջունելու ու գնահատելու խիզախ ու անձնվեր մարդասերների աշխատանքը: Անհամբերությամբ սպասում եմ 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի թեկնածուների՝ փոփոխություններ բերող հերոսների ոգեշնչող պատմություններին»,- ասել է Լորդ Դարզին:
Լորդ Դարզիի ընտանիքը Էրզրում քաղաքից է: Նրա նախնիները Հայոց ցեղասպանության նահատակներ են. միայն նրա նախատատն ու տատն են կարողացել փրկվել: «Նրանք մի քանի շաբաթ բոբիկ քայլել են Էրզրումից հյուսիսային Իրաք եւ ի վերջո հասել Մոսուլ քաղաք՝ իմ հոր պապի ընկերոջ օգնությամբ,- պատմել է Լորդ Դարզին «Ավրորայի» 100 LIVES նախագծին, -հետեւաբար, «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի կարեւորությունն անձամբ եմ զգում: Սա հիանալի հնարավորություն է բարձրաձայնելու մարդկային բարության եւ մեծահոգության կարեւորության մասին»:
Լորդ Դարզին միանում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի ներկայիս անդամներին, որոնց թվում են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախկին նախագահ եւ Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Գարեթ Էվանսը, Վարդան Գրեգորյանը, օսկարակիր դերասան եւ ռեժիսոր, հումանիտար ոլորտի ակտիվիստ Ջորջ Քլունին:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումները շարունակվում են: Յուրաքանչյուրը կարող է առաջադրել թեկնածուի, որն իր կյանքը, առողջությունը, ազատությունը, հեղինակությունը եւ բարեկեցությունը ռիսկի տակ է դրել՝ մարդկային կյանք պահպանելու եւ հումանիտար խնդիրներ առաջ մղելու հարցում բացառիկ ներդրում ունենալու համար: Ընտրական չափանիշների եւ գործընթացի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ: 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի  առաջադրումների փուլը կավարտվի 2017թ. սեպտեմբերի 8-ին:
Հավակնորդների անունները կհրապարակվեն 2018թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանում, երբ աշխարհը հիշատակում է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը: «Ավրորա» մրցանակն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների:
1 միլիոն դոլարի «Ավրորա» մրցանակը 2018թ. հունիսի 10-ին երրորդ անգամ կշնորհվի Հայաստանում: Դափնեկիրը մեկ միլիոն դոլարը կարող է տրամադրել այն կազմակերպություններին, որոնք ոգեշնչել են իր գործունեության ընթացքում: Մրցանակի հանձնման արարողությունը կամփոփի հատուկ միջոցառումներով լի շաբաթը, որոնք տեղի կունենան 2018թ. հունիսի 8-10-ը: Այսօրվա ամենահրատապ մարդասիրական խնդիրների համար լուծումներ որոնելու եւ մարդասիրությունը փառաբանելու համար Հայաստանում կհավաքվեն հումանիտար ոլորտի հեղինակավոր գործիչներ, գիտնականներ, բարերարներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, կառավարությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ եւ գործարար առաջնորդներ:

Photo: https://www.nursingtimes.net
Yerevan /Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative announced the appointment of Lord Ara Darzi to the Aurora Prize Selection Committee.
The Selection Committee is comprised of a select group of humanitarians, human right activists and former heads of state, and is chaired by Academy-award winning actor and director, and a humanitarian in his own right, George Clooney.
Professor Darzi is Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. He also holds the Paul Hamlyn Chair of Surgery at Imperial College London, and the Institute of Cancer Research and is Executive Chair of the World Innovation Summit for Health in Qatar. He is a Consultant Surgeon at Imperial College Hospital NHS Trust and the Royal Marsden NHS Trust.  In 2002, he was knighted for his services in medicine and surgery, and was introduced to the United Kingdom’s House of Lords as Professor the Lord Darzi of Denham in 2007. He has been a member of the Privy Council since June 2009 and was awarded the Order of Merit in January 2016.
Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and President of Carnegie Corporation of New York, welcomed Lord Darzi. “We are delighted to have Lord Darzi join our selection committee. He is a man of great integrity, distinction, and tremendous accomplishments who has dedicated his life and career to doing good,” he said. “The selection process and the Aurora Gratitude in Action movement will greatly benefit from Lord Darzi’s experience and knowledge. He understands the value of good public policy and has invested his energies in providing for the common good.”
“I am extremely excited and deeply touched. I look forward to the great responsibility and opportunity I will have as a part of the Aurora Prize Selection Committee to celebrate the work of brave and committed humanitarians,” said Lord Darzi. “I am looking forward to receiving the nominations for the 2018 Aurora Prize and learning about the inspiring stories of modern day heroes and changemakers.”
Lord Darzi’s family has had experience with life-saving heroes. His family was from the northeastern city of Erzurum, Turkey. His father’s grandfather and his sons were executed by Ottoman forces during the Genocide. Lord Darzi’s paternal grandmother and great grandmother were the family’s only survivors. “They walked barefoot for weeks from Erzurum to northern Iraq and ended up in Mosul in Iraq, thanks to the help of a friend of my father’s grandfather,” explained Lord Darzi to Aurora’s 100 LIVES project. “So, I understand personally the significance of ‘gratitude in action’. This is a very meaningful way for me to publicly advocate for the need to recognize humanitarian kindness and generosity everywhere.”
Lord Darzi joins current Aurora Prize Selection Committee members including Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; former president of Mexico Ernesto Zedillo; human rights activist Hina Jilani; President Emeritus of the International Crisis Group and former foreign minister of Australia, Gareth Evans; Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
The nomination period for the 2018 Aurora Prize is still open. Anyone can nominate a candidate who they believe has risked their life, health, freedom, reputation or livelihood to make an exceptional impact on preserving human life and advancing humanitarian causes. A description of the Prize criteria and selection process can be found here. Nominations for the 2018 Aurora Prize will close on September 8, 2017.
The finalists will be announced in Armenia on April 24, 2018, when the world commemorates the Genocide of Armenians in 1915.  The Aurora Prize was established on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
The $ 1 million Aurora Prize will be awarded for the third time on June 10, 2018 in Armenia. The laureate is invited to share $ 1million with organizations which inspire their work. The award ceremony is a culmination of the weekend of special events that will take place on June 8-10, 2018. Pre-eminent humanitarians, academics, philanthropists, human rights defenders, government officials, journalists and business leaders from around the world will gather for the purpose of galvanizing action to address today’s most pressing humanitarian challenges and to celebrate the best of humanity.