Ռուսաստանը հրդեհաշիջման ինքնաթիռ է ուղարկել Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուաստանի ԱԻՆ-ը Խոսրովի արգելանոցում հրդեհաշիջման աշխատանքներին աջակցելու համար Երեւան է ուղարկել «ԻԼ-76» ինքնաթիռ:
ՀՀ ԱԻՆ-ում նշել են, որ ինքնաթիռը հագեցած է օդային հրդեհաշիջման աշխատանքների համար անհրաժեշտ սարքավորումներով։
«ԻԼ-76»-ը մեկ թռիչքի ընթացքում կրակի օջախների վրա կարող է ուղղել ավելի քան 42 տոննա ջուր:
Ներկայում նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում ինքնաթիռը Հայաստան բերելու եւ լիցքավորման համար համապատասխան քանակի ջուր ապահովելու ուղղությամբ:
Այսօր՝ ժամը 15:00-ի դրությամբ, Խոսրովի անտառի հրդեհի մարման աշխատանքներում ներգրավված է 75 հրշեջ-փրկարար, ՊՆ 132 զինծառայող, ոստիկանության 70 ծառայող եւ անտառտնտեսության 50 աշխատակից:

Россия отправила для тушения пожара в Армении самолет - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. МЧС России отправило в Ереван самолет ИЛ-76 для содействия тушению пожара в Хосровском заповеднике.
В МЧС Армении отметили, что самолет оснащен оборудованием, необходимым для тушения пожара с воздуха.
За время одного полета ИЛ-76 может сбросить на очаги пожара более 42 тонн воды.
На данный момент ведутся подготовительные работы по перемещению самолета в Армению и обеспечению соответствующего количества воды для зарядки.
Сегодня по данным на 15:00 в работах по тушению пожара в Хосровском лесу задействованы 75 пожарных-спасателей, 132 военнослужащих министерства обороны, 70 служащих полиции и 50 работников лесного хозяйства.