ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել ՀՀ փրկարարների վերապատրաստմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախախար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ Կանզաս նահանգի Ազգային Գվարդիայի (KSNG) գեներալ-ադյուտանտ Լի Թաֆանելիին:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է ԱԻՆ-ի, Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի եւ Միացյալ Թագավորության 6-րդ գումարտակի միջեւ համագործակցության արդյունավետությունն ու բարձր մակարդակը՝ շեշտելով, որ միջազգային համագործակցությունը նպաստում է փրկարարական ուժերի կարողությունների հզորացմանը:
Կողմերը քննարկել են փրկարարների վերապատրաստման հետագա ծրագրերն ու հետագա համատեղ վարժանքները նոր մեթոդաբանությամբ իրականացնելու հնարավորությունները:
Ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել իր փորձառությունը ներդնել Հայաստանի համայնքներում վաղ ազդարարման համակարգերի զարգացման, բնակչության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների իրականացման եւ աղետների ու ճգնաժամերի ընթացքում փրկարարական ուժերի կառավարման մեթոդաբանության կատարելագործման գործընթացներում:
Հուլիսի 27-ից 28-ը Դավիթ Տոնոյանը եւ Լի Թաֆանելին ներկա կլինեն Ախուրյան քաղաքում եւ «Լուսակերտ» ուսումնական կենտրոնի վարժահրապարակում իրականացվող համատեղ ուսումնավարժություններին:

Davit Tonoyan emphasized efficiency and high level of the collaboration between his Ministry, Kansas National Guard, and British Army 6th Battalion (The Rifles), stressing that international cooperation facilitates strengthening of rescue forces.
The parties discussed implementation of plans for retraining of rescuers and future joint exercises with application of new methodology.
The American side expressed readiness to contribute their experience to improvement of methodology for developing early warning systems in Armenian communities, raising awareness among population, and managing rescue forces during disasters and crises.
On July 27-28, Davit Tonoyan and Lee Tafanelli will attend joint exercises in the town of Akhuryan and Lusakert training center.