«Ամեն ստարտափի հաջողություն մեզ մոտեցնում է մեր նպատակին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ եկել է ժամանակը «Լույս» հիմնադրամի աշխատանքների եւ ծրագրերի ռազմավարական վերանայում իրականացնելու համար:
«Մեր երկիրը շատ մեծ կարիք ունի որոշակի մասնագետների: Օրինակ՝ այսօր մեր երկրում կարիք կա 10 000-ից ավելի ծրագրավորողների եւ ճարտարագետների: Չունենք այդ ռեսուրսը եւ մենք պարտավոր ենք «Լույս» հիմնադրամի օժանդակությունն ուղղել հանրապետությունում անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման գործին: Վստահ եմ, որ հիմնադրամի աշխատակազմն իմ օգնականների հետ միասին այդպիսի վերանայում կիրականացնի, եւ դա կլինի եւս մեկ ապացույց, որ «Լույս» հիմնադրամը շարունակելու եւ ընդլայնելու է իր գործունեությունը»,- ասել է ՀՀ նախագահը հիմնադրամի 2017-2018 ուսումնական տարվա կրթաթոշակառուների հետ հանդիպմանը:
Սերժ Սարգսյանը աշխարհի լավագույն 8 համալսարաններն ընդունված 60 ուսանողներին հանձնել է «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակին արժանանալու հավաստագրերը:
«Ես շատ եմ ցանկանում, որ բոլոր այն երիտասարդները, ովքեր ունեն գիտելիքի պաշար, փորձեն իրենց անձնական հաջողությունները ունենալ Հայաստանում: Ես շատ լավ հասկանում եմ, որ բարդ խնդիր է, հասկանում եմ, որ Հայաստանում այդ բարենպաստ պայմանները դեռեւս չկան, բայց մյուս կողմից՝ ուզում եմ, որ դուք շատ լավ հասկանաք՝ երբ մեր երկրում այդպիսի պայմաններ կլինեն, Հայաստանն արդեն օժանդակողների կարիք չի ունենա, իսկ մեզնից յուրաքանչյուրի պարտականությունն է՝ իր նպաստը բերել այդպիսի երկիր ունենալու գործին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում հայ դպրոցականների հաղթանակներին՝ Սերժ Սարգսյանը համեմատության համար նշել է, որ մեր 20 մրցանակի դիմաց Ադրբեջանն ու Վրաստանը, միասին վերցրած, շահում են 10-12 մրցանակ:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նաեւ «Թումո»-ի սաներին՝ ԱՄՆ-ում կայացած ռոբոտաշինության օլիմպիադայում բրոնզե մեդալի արժանանալու համար:
«Այսպիսի ձեռքբերումները որակապես փոխում են Հայաստանը: Այսպիսի հաղթանակները ստեղծում են այնպիսի Հայաստան, որի հետ համագործակցելը շատ երկրների համար կլինի մի կողմից՝ պատվաբեր եւ մյուս կողմից՝ սովորական երեւույթ, որովհետեւ մենք գնում ենք դեպի զարգացած երկրների շարք: Ամեն մի հաջողված բարեփոխում, ամեն ստարտափի հաջողություն մեզ մոտեցնում է մեր նպատակին՝ լինել առաջադեմ եւ անվտանգ երկիր»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

«Успех каждого стартапа приближает нас к нашей цели» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что пришло время осуществить стратегический пересмотр работ и программ фонда «Луйс».
«Наша страна очень нуждается в специалистах некоторых сфер. Например, сейчас в нашей стране есть потребность более 10 000 программистов и инженеров. У нас нет этого ресурса, и мы обязаны направить поддержку фонда «Луйс» на подготовку нужных стране специалистов. Уверен, что персонал фонда вместе с моими помощниками осуществит такой пересмотр, и это станет еще одним доказательством, что фонд «Луйс» продолжит и расширит свою деятельность»,- заявил президент Армении на встрече со стипендиатами учебного года 2017-2018 гг.
Серж Саргсян вручил 60 студентам, поступившим в 8 лучших вузов мира, сертификаты о получении стипендии фонда «Луйс»
«Я очень хочу, чтобы все те молодые люди, у которых есть знания и база, попытались достичь своего личного успеха в Армении. Я прекрасно понимаю, что это сложная задача, понимаю, что в Армении пока еще нет этих благоприятных условий, но с другой стороны, хочу, чтобы вы хорошо осознавали: когда в нашей стране будут такие условия, Армения уже не будет нуждаться в спонсорах, а обязанностью каждого из нас – внести свою лепту в дело создания такой страны»,- отметил Серж Саргсян.
Говоря о победах армянских школьников на всемирных предметных олимпиадах, Серж Саргсян для сравнения отметил, что на фоне наших 20 наград, Азербайджан и Грузия завоевали 10-12 наград вместе взятых.
Президент поблагодарил также учеников «Тумо» за завоевание бронзовой медали на олимпиаде по роботостроению, состоявшейся в США.
«Такие достижения качественно меняют Армению. Такие победы создают такую Армению, сотрудничество с которой для многих стран будет с одной стороны почетным, с другой стороны – обычным явлением, потому что мы двигаемся в сторону развитых стран. Каждая успешная реформа, успех каждого стартапа приближает нас к нашей цели – быть передовой и безопасной страной»,- заявил Серж Саргсян.