Երեւան: Մեդիամաքս: «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանն այսօր ասել է, որ վերջին տարիներին հայաստանյան ընտրություններում վարչական ռեսուրսի չարաշահումը շարունակում է մնալ լրջագույն խնդիր։
Այս մասին Վարուժան Հոկտանյանն ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններում վարչական ռեսուրսի չարաշահման եւ այլ ընտրախախտումների մոնիտորինգի արդյունքները:
Կենտրոնի ղեկավարի խոսքով՝ «ընտրակաշառքը հիմնական դեր է խաղացել 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ձեւավորման վրա»։
«Մոնիտորինգի արդյունքներով՝ ամենատարածվածը եղել են ընտրակաշառք բաժանելու դեպքերը՝ 90, որից 37-ը արձանագրվել է լրատվամիջոցների, իսկ 53-ը՝ տեղական դիտորդների կողմից»,- ասել է Վարուժան Հոկտանյանը: Հա հավելել է, որ ընտրակաշառք հիմնականում բաժանվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ «Ծառուկյան» դաշինքի կողմից։
Նրա խոսքով՝ նախընտրական շտաբերում աշխատանքային ժամերին պետական եւ համայնքներին ծառայողների մասնակցության դեպքերը եւս բավական տարածված են եղել։ Արձանագրվել է 59 կոնկրետ դեպք։
«Կրթական, բուժսպասարկման ոլորտի աշխատակիցների վրա եղած ներազդումների եւ ճնշումների 53 դեպք է գրանցվել։ 36 դեպք կա, երբ վերադասը ստիպել է մասնակցել շտաբերի աշխատանքներին կամ քվեարկել այս կամ այն անձի օգտին»,-նշել է Վարուժան Հոկտանյանը:
Մոնիտորինգի իրականցման համար օգտագործվել է երկու հիմնական գործիք՝ լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկությունների վերլուծություն եւ ակտիվիստների կողմից տվյալների հավաքագրում։

Varuzhan Hoktanyan made that statement to the press, while presenting the results of the Monitoring of the Misuse of the Administrative Resources (and other irregularities) in 2017 Parliamentary Elections in Armenia.
According to the Center's Director, "vote buying played the main part in the outcome of the 2017 parliamentary elections".
"By the results of the monitoring, vote buying cases made the majority of the irregularities - 90. Out of those cases, 37 were reported by the journalists and 53 - by local observers," Varuzhan Hoktanyan said. He added that the main vote buyers were the Republic Party of Armenia and the Tsarukyan alliance.
He noted that campaigning by state and community employees in the election offices during working hours was also a common case. Total 59 of such violations were reported.
"There were 53 cases of voter suppression among workers in education and healthcare sectors. 36 cases were reported where the superior staffer forced subordinates to take part in the campaigning or vote for a certain party," Varuzhan Hoktanyan remarked.
The Center used mainly two tools for the monitoring: analysis of media reports and data collection by activists.