Երեւան: Մեդիամաքս: «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանն այսօր ասել է, որ վերջին տարիներին հայաստանյան ընտրություններում վարչական ռեսուրսի չարաշահումը շարունակում է մնալ լրջագույն խնդիր։
Այս մասին Վարուժան Հոկտանյանն ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններում վարչական ռեսուրսի չարաշահման եւ այլ ընտրախախտումների մոնիտորինգի արդյունքները:
Կենտրոնի ղեկավարի խոսքով՝ «ընտրակաշառքը հիմնական դեր է խաղացել 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ձեւավորման վրա»։
«Մոնիտորինգի արդյունքներով՝ ամենատարածվածը եղել են ընտրակաշառք բաժանելու դեպքերը՝ 90, որից 37-ը արձանագրվել է լրատվամիջոցների, իսկ 53-ը՝ տեղական դիտորդների կողմից»,- ասել է Վարուժան Հոկտանյանը: Հա հավելել է, որ ընտրակաշառք հիմնականում բաժանվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ «Ծառուկյան» դաշինքի կողմից։
Նրա խոսքով՝ նախընտրական շտաբերում աշխատանքային ժամերին պետական եւ համայնքներին ծառայողների մասնակցության դեպքերը եւս բավական տարածված են եղել։ Արձանագրվել է 59 կոնկրետ դեպք։
«Կրթական, բուժսպասարկման ոլորտի աշխատակիցների վրա եղած ներազդումների եւ ճնշումների 53 դեպք է գրանցվել։ 36 դեպք կա, երբ վերադասը ստիպել է մասնակցել շտաբերի աշխատանքներին կամ քվեարկել այս կամ այն անձի օգտին»,-նշել է Վարուժան Հոկտանյանը:
Մոնիտորինգի իրականցման համար օգտագործվել է երկու հիմնական գործիք՝ լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկությունների վերլուծություն եւ ակտիվիստների կողմից տվյալների հավաքագրում։

«Избирательная взятка сыграла основную роль на выборах» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель программ антикоррупционного центра «Транспаренси интернешнл» Варужан Октанян отметил сегодня, что в последние годы злоупотребление административными ресурсами продолжает оставаться серьезнейшей проблемой на выборах в Армении.
Октанян заявил об этом на встрече с журналистами, представляя результаты мониторинга злоупотребления административными ресурсами и других избирательных нарушений на парламентских выборах 2017г.
По словам руководителя центра, «предвыборная взятка сыграла основную роль в формировании результатов парламентских выборов 2017 года».
«По результатам мониторинга, самыми распространенными были случаи раздачи избирательной взятки - 90, из которых 37 были зарегистрированы СМИ, а 53 – местными наблюдателями», - отметил Варужан Октанян. Он добавил, что взятки раздавали в основном Республиканская партия Армении и блок «Царукян».
По его словам, в предвыборных штабах в рабочее время случаи с участием государственных и общинных служащих также были достаточно распространенными. Было зарегистрировано 59 конкретных случаев.
«Было зарегистрировано 53 случая влияния и давления на работников сфер образования и медицинского обслуживания. Отмечено 36 случаев, когда начальник заставил участвовать подчиненных в работах штаба или голосовать за того или иного кандидата»,- отметил Варужан Октанян.
Для осуществления мониторинга использовались два основных инструмента - анализ публикаций в СМИ и сбор данных активистами.