Երեւան: Մեդիամաքս: «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում հունիսի 27-ի դրությամբ գույքագրված, քարտեզագրված եւ անձնագրավորված 2029 (494,61 հա) աղբանոցից փակվել են 1480-ը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունից հայտնել են, որ փակման ենթակա են եւս 272 աղբանոց:
126 համայնք աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման աշխատանքները պատվիրակել են 39 մասնավոր ընկերության, իսկ 97 համայնքում աղբահանության եւ սանիտարական մաքրման աշխատանքներ իրականացնելու համար տնտեսվարող սուբյեկտների հետ կնքվել են շուրջ 8500 պայմանագիր:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում առկա է 277 հիմնական աղբավայր եւ մինչեւ 2018 թվականի մայիսի 27-ը հանրապետությունում նախատեսվում է ունենալ 117 արտոնագրված աղբավայր:
Չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու դեպքերում տուգանքներ կիրառելու օրենսդրական նախաձեռնության աշխատանքներն ավարտվել են՝ սեպտեմբերին այն կներկայացվի Ազգային ժողով:

В Армении закрыли 1480 мусорных свалок - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В рамках проекта «Чистая Армения» закрыто 1480 из зарегистрированных 2029 (494,61 га) мусорных свалок.
Из министерства территориального управления и развития Армении сообщили, что закрытию подлежат еще 272 свалки.
126 общин передали работы по уборке мусора и санитарной чистке 39 частным компаниям, а в 97 общинах для осуществления работ по уборке мусора и санитарной чистке с хозяйственными субъектами подписано около 8500 договоров.
Сегодня в Армении есть 277 основных свалок, а до мая 2018 года их число планируется сократить до 117.
Разработка законодательной инициативы о применении штрафов за выброс мусора в неположенных местах завершена, в сентябре она будет представлена Национальному собранию.