Վարչապետը հանձնարարել է «բեռնաթափել դատարանները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է դատարանների բեռնաթափման անհրաժեշտությանը՝ տալով համապատասխան հանձնարարականներ:
«Դատարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք բողոքներ վերաբերում են դատական գործերի տեւողությանը, թեեւ պետք է արձանագրել, որ այն պայմանավորված է նաեւ օբյեկտիվ պատճառներով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2016թ. դատարաններում առկա է եղել 133 հազար քաղաքացիական գործ:
«Դատարանների նման գերծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում արդարադատության արդյունավետության եւ մատչելիության տեսակետից»,- նկատել է կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ արդարադատության նախարարին հանձնարարվել է վեր հանել առկա քաղաքացիական գործերի այն տեսակները, որոնք կազմում են գերակշիռ մասը, ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ՝ դրանք այլ տարբերակով կամ արտադատական կարգով քննելու մեխանիզմի վերաբերյալ, անհրաժեշտության դեպքում հարցը քննարկել շահագրգիռ մարմինների հետ:

Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan touched upon the necessity to reduce court caseload and gave the corresponding instruction at the Government session today.
“Certain complaints on the courts indicated the duration of cases, although we should note that is conditioned by objective reasons,” Karen Karapetyan said.
According to Prime Minister, the courts considered 133,000 civil cases in 2016.
“Such heave caseload in courts causes significant risks for efficiency and accessibility of justice,” noted the head of the Government.
The Minister of Justice of Armenia was instructed to single out the types of cases that make up the majority, prepare suggestions on other ways of resolution or out-of-court settlement for those cases, and discuss the issue with concerned agencies if necessary.