Վարչապետը հանձնարարել է «բեռնաթափել դատարանները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է դատարանների բեռնաթափման անհրաժեշտությանը՝ տալով համապատասխան հանձնարարականներ:
«Դատարանների գործունեության վերաբերյալ մի շարք բողոքներ վերաբերում են դատական գործերի տեւողությանը, թեեւ պետք է արձանագրել, որ այն պայմանավորված է նաեւ օբյեկտիվ պատճառներով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2016թ. դատարաններում առկա է եղել 133 հազար քաղաքացիական գործ:
«Դատարանների նման գերծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում արդարադատության արդյունավետության եւ մատչելիության տեսակետից»,- նկատել է կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ արդարադատության նախարարին հանձնարարվել է վեր հանել առկա քաղաքացիական գործերի այն տեսակները, որոնք կազմում են գերակշիռ մասը, ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ՝ դրանք այլ տարբերակով կամ արտադատական կարգով քննելու մեխանիզմի վերաբերյալ, անհրաժեշտության դեպքում հարցը քննարկել շահագրգիռ մարմինների հետ:

Премьер-министр Армении поручил «разгрузить суды» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян заявил на сегодняшнем заседании правительства о необходимости «разгрузить суды».
«Жалобы относительно работы судов касаются продолжительности судебных дел, хотя нужно констатировать, что порой это бывает обусловлено объективными причинами»,- отметил Карен Карапетян.
По словам премьер-министра, в 2016 году в судах находилось 133 тысяч гражданских дел.
«Подобная перенагрузка судов вызывает серьезные риски с точки зрения эффективности и доступности правосудия»,- заметил глава правительства.
Министру юстиции Армении поручено выявить те виды имеющихся гражданских дел, которые составляют превалирующую часть, представить соответствующие предложения о механизмах их рассмотрения другим способом или судебном порядке.