Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության եւ Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջեւ այսօր ստորագրվել է համաձայնագիր` սահմանամերձ համայնքներում գործող ԱԻՆ հենակետերում առաջին բուժօգնության վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպելու մասին:
Դա թույլ կտա տեղում գործող ուժեղացված փրկարարական ուժերին ավելի արագ եւ արդյունավետ արձագանքել արտակարգ իրավիճակներին:
«Սահմանամերձ համայնքներում բնակչության պաշտպանությունն ու պատրաստվածությունը յուրահատկություններ ունեցող ոլորտ է, եւ շատ կարեւոր է, որպեսզի բնակիչները պատրաստված լինեն տարատեսակ արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելուն»,- ասել է արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախատեսվում է նաեւ վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնել համայնքների մանկապարտեզների եւ դպրոցների մանկավարժական կազմի հետ:

Ереван/Медиамакс/. Министерство чрезвычайных ситуаций Армении, Армянское общество Красного креста и делегация Международного комитета Красного креста подписали сегодня соглашение об организации курсов переподготовки первой медицинской помощи в действующих в приграничных общинах опорных пунктах МЧС.
Это позволит действующим на местах спасательным силам быстрее и эффективнее реагировать на чрезвычайные ситуации.
«Очень важно, чтобы жители приграничных общин были готовы реагировать на различные чрезвычайные ситуации»,- заявил министр чрезвычайных ситуаций Давид Тоноян.
Планируется также проведение курсов переподготовки для педагогического состава детских садов и школ.