«Կարնեգի» հիմնադրամում քննարկել են հայ-ամերիկյան կապերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաշինգտոնի «Կարնեգի» հիմնադրամում կայացել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված քննարկում, որին մասնակցել են երկու երկրների ներկա եւ նախկին դեսպանները:
Հունիսի 27-ին կայացած միջոցառումը կազմակերպվել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության հետ համատեղ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնական Բրիջիթ Բրինկն իր ելույթում ասել է, որ Միացյալ Նահանգները օգնության վրա հիմնված հարաբերություններից անցում են կատարում դեպի առեւտրային հարաբերություններ եւ ընդգծել է ամերիկյան ներդրումների աճը Հայաստանում:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի առաջին դեսպան Ռուբեն Շուգարյանը, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպաններ Պիտեր Թոմսենը, Ջոն Օրդուէյը եւ Ջոն Էվանսը խոսել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի, Հայաստանի ժողովրդավարական եւ տնտեսական ինստիտուտների կայացման գործում ԱՄՆ դերի մասին:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ հարաբերությունների հաստատման առաջին օրվանից ԱՄՆ-ը Հայաստանի համար վստահելի գործընկեր է եղել: Նա նշել է, որ առկա է մեծ ներուժ անվտանգության եւ խաղաղապահության, առեւտրի եւ ՏՏ ոլորտներում կապերի զարգացման համար:

Армяно-американские отношения обсудили в фонде «Карнеги»
Ереван /Медиамакс/. В вашингтонском фонде «Карнеги» состоялось обсуждение, посвященное 25-летию армяно-американских отношений, в котором приняли участие действующие и бывшие послы двух стран.
Состоявшееся 27 июня мероприятие было организовано совместно с посольством Армении в США.
Заместитель помощника госсекретаря США Бриджит Бринк в своем выступлении отметила, что США переходят от отношений, основанных на помощи, к торговым отношениям и отметила рост американских инвестиций в Армению.
Первый посол Армении в США Рубен Шугарян, бывшие послы США в Армении Питер Томсен, Джон Ордуэй и Джон Эванс говорили о повестке двусторонних отношений, о роли США в становлении демократических и экономических институтов Армении.
Посол Армении в США Григор Ованнисян заявил, что с первого дня установления отношений США были надежным партнером для Армении. Он отметил, что есть большой потенциал для развития связей в сфере безопасности и миротворчества, торговли и ИТ.