«Կարնեգի» հիմնադրամում քննարկել են հայ-ամերիկյան կապերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաշինգտոնի «Կարնեգի» հիմնադրամում կայացել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների 25-ամյակին նվիրված քննարկում, որին մասնակցել են երկու երկրների ներկա եւ նախկին դեսպանները:
Հունիսի 27-ին կայացած միջոցառումը կազմակերպվել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության հետ համատեղ:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնական Բրիջիթ Բրինկն իր ելույթում ասել է, որ Միացյալ Նահանգները օգնության վրա հիմնված հարաբերություններից անցում են կատարում դեպի առեւտրային հարաբերություններ եւ ընդգծել է ամերիկյան ներդրումների աճը Հայաստանում:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի առաջին դեսպան Ռուբեն Շուգարյանը, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպաններ Պիտեր Թոմսենը, Ջոն Օրդուէյը եւ Ջոն Էվանսը խոսել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի, Հայաստանի ժողովրդավարական եւ տնտեսական ինստիտուտների կայացման գործում ԱՄՆ դերի մասին:
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ հարաբերությունների հաստատման առաջին օրվանից ԱՄՆ-ը Հայաստանի համար վստահելի գործընկեր է եղել: Նա նշել է, որ առկա է մեծ ներուժ անվտանգության եւ խաղաղապահության, առեւտրի եւ ՏՏ ոլորտներում կապերի զարգացման համար:

“The United States and Armenia at Twenty-Five”
Yerevan /Mediamax/. Carnegie Endowment for International Peace hosted the "The United States and Armenia at Twenty-Five”panel discussion featuring past and present US and Armenian ambassadors.
The discussion held on June 27 was organized in partnership with the Embassy of Armenia and was moderated by Paul Stronski, Carnegie’s senior fellow, the Russia and Eurasia Program.
U.S. Deputy Assistant Secretary of State Bridget Brink offered opening remarks, underscoring the transition from aid-based to trade-based relations and noting the recent surge of US investments to Armenia.
The first Armenian Ambassador to the U.S. Rouben Shougarian, former U.S. Ambassadors to Armenia Peter Tomsen, John Ordway and John Evans spoke about US-Armenian bilateral agenda, highlighting some of the key areas of cooperation and touching upon the U.S. role in strengthening democratic and economic institutions in Armenia.
Armenian Ambassador Grigor Hovhannissian stressed that the U.S. has been a reliable partner for Armenia since day 1, and there is a huge potential for a deeper engagement in areas like security cooperation, peacekeeping, trade and IT sector.