«Փախստական հայր ու որդին Արցախում»
Ապրիլյան պատերազմին որպես զինվոր առաջնագիծ մեկնած լուսանկարիչ Արեգ Բալայանն աշխատանքային գործիքը տանն էր թողել։
Անորոշությունը շատ էր, չգիտեին՝ ուր են գնում, ինչ է սպասվում իրենց։ Իսկ այն, ինչ հասկանալի էր, լուսանկարչության համար տեղ չէր թողնում։
Արդեն 10 տարի Արցախի քաղաքացի դարձած երիտասարդն ապարատը հետը «Եղնիկներ» տարավ որոշ ժամանակ անց ու սկսեց նկարել իր ապրածը։
Արեգ Բալայանը Արեգ Բալայանը
«Իրականում լուսանկարելն օգնում էր մարդ մնալ, փնտրել, գտնել ինչ-որ լուսավոր բաներ, բռնվելու տեղ։ Այնտեղ դրա կարիքը շատ կար։ Ընդհանրապես, ստեղծագործելը շատ օգնում է մարդ մնալուն»,- ասում է Արեգը։
Նրա «Վերջապես հանգիստ» անվանմամբ լուսանկարը «Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթում առաջին տեղն է գրավել։ Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին 1237 աշխատանք էր ներկայացվել 48 երկրից։ Դրանց մի մասը «Մարդասիրության աչքերով» խորագրի ներքո ներկայացվել  է «Դալան» ցուցասրահում մայիսի 16-ի երեկոյան՝ մրցանակաբաշխությանը։
Զավեն Խաչիկյանը եւ Արեգ Բալայանը Զավեն Խաչիկյանը եւ Արեգ Բալայանը
Մրցույթում երկրորդ տեղն զբաղեցրել է Սարգիս Բուլղադարյանի (Հայաստան)՝ «Առօրյա ջրի խնդիրը սահմանամերձ Թլիկում» լուսանկարը, երրորդ տեղում Վիզարուտ Սանխամի (Թաիլանդ) «Անագե պատերի հետեւում» լուսանկարն է:
«Փախստական հայր ու որդին Արցախում» «Փախստական հայր ու որդին Արցախում»
Լուսանկարը` Անահիտ Հայրապետյան
Հատուկ մրցանակների են արժանացել Անահիտ Հայրապետյանը (Հայաստան)՝ «Փախստական հայր ու որդին Արցախում» լուսանկարի եւ Աննա Կարոլին դե Լիման (Բրազիլիա)՝ «Ռաջաստանցի տղան» լուսանկարի համար: Հաղթող լուսանկարի հեղինակին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհել է 2500 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրած լուսանկարների հեղինակներին՝ 1500 եւ 1000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ:
«Ռաջաստանցի տղան» «Ռաջաստանցի տղան»
Լուսանկարը` Աննա Կարոլին դե Լիման
Ամփոփվել է նաեւ «Ավրորա» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթը։ 27 երկրից 184 ֆիլմերի հիմնական թեման փախստականների խնդիրներն են։ Ժյուրիի նախագահ, ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանն ասել է, որ իրենց համար անսպասելի էր մրցույթի աշխարհագրական լայն ընդգրկումը` մասնակիցներ են եղել Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից, Միացյալ Նահանգներից, Հայաստանից։
Ժյուրիին զարմացրել է մրցույթում Միջին Արեւելքի փոքր ներկայացվածությունը։ Ոչ մասնագիտական ժյուրին նախ առանձնացրել է մրցույթի գաղափարին համահունչ ֆիլմերը, հետո կինեմատոգրաֆիստները մասնագիտական աչքով դիտել են դրանք ու ընտրել հաղթողներին։ Լավագույնն է ճանաչվել Մարիա Ֆերնանդա Մորենո Բելտրանի «Ցանկություն» անիմացիոն ֆիլմը (Կոլումբիա), երկրորդ տեղում Ազա Անդրեասյանի «Ականադաշտի ամենաերիտասարդ աղջիկը» ֆիլմն է (Հայաստան), երրորդ մրցանակին արժանացել է Եվգենի Վասիլցովը՝ «Հայր» ֆիլմի համար (Ուկրաինա):
Դիանա Կարդումյանը եւ Ազա Անդրեասյանը Դիանա Կարդումյանը եւ Ազա Անդրեասյանը
Հատուկ մրցանակների են արժանացել Հայկ Կբեյանը՝ «Տոնածառ» ֆիլմի (Հայաստան) եւ Սանտյագո Արկոս Վեինտիմիան՝ «Պաղեստինի մաշկը» ֆիլմի (Էկվադոր) համար:
«Ինչպես աշխարհում, այնպես էլ մեզ մոտ, կա հումանիզմի մասին ավելի սխեմատիկ պատկերացում՝ տատիկին օգնեց, փողոցն անցկացրեց եւ այլն։ Սա սխեմատիկ ու մի քիչ պրիմիտիվ պատկերացում է՝ առանց հասկանալու խորքային իմաստը, թե ինչ է կատարվում աշխարհում։ Մենք փակված ենք մեր մեջ, ինչը, ցավոք, թողնում է իր հետքը։ Ես կուզենայի մտահորիզոնը լայնանար, պատճառահետևանքը հասկանային» ,- անդրադառնալով հայ ռեժիսորների ֆիլմերին՝ ասել է Էդգար Բաղդասարյանը։
Էդգար Բաղդասարյանը Էդգար Բաղդասարյանը
Հաղթող ֆիլմի հեղինակը պարգեւատրվել է 4000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով, երկրորդ եւ երրորդ տեղը զբաղեցրած ֆիլմերի հեղինակները՝ 2000 եւ 1500 ԱՄՆ դոլար մրցանակով: Երկու մրցույթների 10 մրցանակակիրները նաեւ բացառիկ հնարավորություն են ստացել մայիսի 28-ին ներկա գտնվելու «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը։
Արման Ջիլավյանը Արման Ջիլավյանը
Մրցութային  ժյուրիների անդամ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը նշել է, որ այս տարի ցանկանում են աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել մի գաղափարի վրա, որը ձեւակերպել են որպես
«Երախտագիտություն՝ ի գործ»։ Երախտագիտությունը բառերից բացի նաեւ գործնական քայլերի կարիք ունի։ «Ավրորա»-ի միջոցով հայերը շնորհակալություն են հայտնում 102 տարի առաջ իրենց փրկած մարդկանց՝ տարբեր ծրագրերով աջակցելով աշխարհում ապրող ամենակարիքավորներին։
«Այստեղ, ինչպես ցանկացած գաղափարի մեջ, շատ կարեւոր է արվեստի դերը, հատկապես՝ արդիական, որովհետեւ արվեստը յուրովի ամփոփում է ու գտնում այն բանալիները, որոնցով խոսքերը դառնում են էմոցիա, հետո՝ գործ։ Այդ պատճառով մենք կազմակերպել ենք այս մրցույթների շղթան, որպեսզի հավաքենք մարդասիրական մտքերը նաեւ արվեստի աշխարհից»,-նշել է Արման Ջիլավյանը։
Երկու մրցութային ժյուրիների անդամները հույս ու վստահություն են հայտնել, որ հաջորդ տարի տեխնիկապես եւ մասնագիտական առումով ավելի բարձրորակ աշխատանքներ կստանան։

“Refugee father and son in Artsakh”
Yerevan/Mediamax/. Aurora Humanitarian Initiative opened the photo exhibition "Capturing Humanity” at Dalan Art Gallery in Yerevan, where a selection of the photos submitted for the Aurora Photo Exhibition are displayed.
At the opening of the exhibition the Initiative announced the winners of the Aurora Photo and Short Film Competitions.
Areg Balayan Areg Balayan
Areg Balayan from Artsakh wins the photo competition with the photo “Finally, some rest”. Sargis Bulghadaryan (Armenia) took the second place with “Everyday water issue in Tlik village” photo, while Visarut Sankham (Thailand) took the third place with the photo “Behind Tin Walls”.
Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to Anahit Hayrapetyan (Armenia) for “Refugee father and son in Artsakh” photo and Ana Caroline de Lima (Brazil) for “Rajashtani boy” photo.
“Provoking, compassionate and impassioned, the images submitted for the first Aurora Photo Contest were compelling. Thought provoking. Having judged many contests over the years, the caliber and quality of the photography submitted was stellar for an award that recognizes issues of acute importance to all of us around the world,” said John Stanmeyer, the chairperson of the Aurora Photo Competition jury.
“Refugee father and son in Artsakh” “Refugee father and son in Artsakh”
Photo: Anahit Hayrapetyan
Aurora Humanitarian Initiative awards US$ 2,500 to the photographer of the best image. Second and third places receive awards of US$ 1,500 and US$ 1,000 respectively.
The winner of the Aurora Short Film Competition is the animated film “The desire” by Maria Fernanda Moreno Beltran (Colombia), “The Youngest Girl in the Minefield” by Aza Andreasyan (Armenia) takes the second prize and “Father” by Yevgeni Vasiltsov (Ukraine) took the third place. As per the professional jury’s decision, the Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to two participants: Hayk Kbeyan for “Christmas Tree” (Armenia) and Santiago Arcos Veintimilla for “The Skin of Palestine” (Ecuador).
Diana Kardumyan and Aza Andreasyan Diana Kardumyan and Aza Andreasyan
“This competitions has broadened the humanitarian movement initiated by the Aurora Humanitarian Initiative. We are joined by thousands of talented young people from over 50 countries who illustrated their own vision on the ideas of humanity and gratitude,” said Arman Jilavian, a jury member of both competitions and CEO of the Aurora Humanitarian Initiative.  “I thank all participants who helped us to visually reflect our mission and ideas at the eve of the 2017 Aurora Prize Events.”
Aurora Humanitarian Initiative awards US$ 4000 to the director of the best film. Second and third places will receive US$ 2000 and US$ 1500 award respectively. 10 awardees of two competitions get unique opportunity to be present at the 2017 Aurora Prize Award Ceremony on May 28, 2017 in Yerevan, Armenia.
“Rajashtani boy” “Rajashtani boy”
Photo: Ana Caroline de Lima
Aurora Photo and Short Film Competitions were launched on December, 2016. 1237 photos from 48 countries and 184 films from 27 countries were submitted for the competitions.