«Փախստական հայր ու որդին Արցախում»
Ապրիլյան պատերազմին որպես զինվոր առաջնագիծ մեկնած լուսանկարիչ Արեգ Բալայանն աշխատանքային գործիքը տանն էր թողել։
Անորոշությունը շատ էր, չգիտեին՝ ուր են գնում, ինչ է սպասվում իրենց։ Իսկ այն, ինչ հասկանալի էր, լուսանկարչության համար տեղ չէր թողնում։
Արդեն 10 տարի Արցախի քաղաքացի դարձած երիտասարդն ապարատը հետը «Եղնիկներ» տարավ որոշ ժամանակ անց ու սկսեց նկարել իր ապրածը։
Արեգ Բալայանը Արեգ Բալայանը
«Իրականում լուսանկարելն օգնում էր մարդ մնալ, փնտրել, գտնել ինչ-որ լուսավոր բաներ, բռնվելու տեղ։ Այնտեղ դրա կարիքը շատ կար։ Ընդհանրապես, ստեղծագործելը շատ օգնում է մարդ մնալուն»,- ասում է Արեգը։
Նրա «Վերջապես հանգիստ» անվանմամբ լուսանկարը «Ավրորա» լուսանկարչական մրցույթում առաջին տեղն է գրավել։ Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին 1237 աշխատանք էր ներկայացվել 48 երկրից։ Դրանց մի մասը «Մարդասիրության աչքերով» խորագրի ներքո ներկայացվել  է «Դալան» ցուցասրահում մայիսի 16-ի երեկոյան՝ մրցանակաբաշխությանը։
Զավեն Խաչիկյանը եւ Արեգ Բալայանը Զավեն Խաչիկյանը եւ Արեգ Բալայանը
Մրցույթում երկրորդ տեղն զբաղեցրել է Սարգիս Բուլղադարյանի (Հայաստան)՝ «Առօրյա ջրի խնդիրը սահմանամերձ Թլիկում» լուսանկարը, երրորդ տեղում Վիզարուտ Սանխամի (Թաիլանդ) «Անագե պատերի հետեւում» լուսանկարն է:
«Փախստական հայր ու որդին Արցախում» «Փախստական հայր ու որդին Արցախում»
Լուսանկարը` Անահիտ Հայրապետյան
Հատուկ մրցանակների են արժանացել Անահիտ Հայրապետյանը (Հայաստան)՝ «Փախստական հայր ու որդին Արցախում» լուսանկարի եւ Աննա Կարոլին դե Լիման (Բրազիլիա)՝ «Ռաջաստանցի տղան» լուսանկարի համար: Հաղթող լուսանկարի հեղինակին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհել է 2500 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրած լուսանկարների հեղինակներին՝ 1500 եւ 1000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ:
«Ռաջաստանցի տղան» «Ռաջաստանցի տղան»
Լուսանկարը` Աննա Կարոլին դե Լիման
Ամփոփվել է նաեւ «Ավրորա» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթը։ 27 երկրից 184 ֆիլմերի հիմնական թեման փախստականների խնդիրներն են։ Ժյուրիի նախագահ, ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանն ասել է, որ իրենց համար անսպասելի էր մրցույթի աշխարհագրական լայն ընդգրկումը` մասնակիցներ են եղել Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից, Միացյալ Նահանգներից, Հայաստանից։
Ժյուրիին զարմացրել է մրցույթում Միջին Արեւելքի փոքր ներկայացվածությունը։ Ոչ մասնագիտական ժյուրին նախ առանձնացրել է մրցույթի գաղափարին համահունչ ֆիլմերը, հետո կինեմատոգրաֆիստները մասնագիտական աչքով դիտել են դրանք ու ընտրել հաղթողներին։ Լավագույնն է ճանաչվել Մարիա Ֆերնանդա Մորենո Բելտրանի «Ցանկություն» անիմացիոն ֆիլմը (Կոլումբիա), երկրորդ տեղում Ազա Անդրեասյանի «Ականադաշտի ամենաերիտասարդ աղջիկը» ֆիլմն է (Հայաստան), երրորդ մրցանակին արժանացել է Եվգենի Վասիլցովը՝ «Հայր» ֆիլմի համար (Ուկրաինա):
Դիանա Կարդումյանը եւ Ազա Անդրեասյանը Դիանա Կարդումյանը եւ Ազա Անդրեասյանը
Հատուկ մրցանակների են արժանացել Հայկ Կբեյանը՝ «Տոնածառ» ֆիլմի (Հայաստան) եւ Սանտյագո Արկոս Վեինտիմիան՝ «Պաղեստինի մաշկը» ֆիլմի (Էկվադոր) համար:
«Ինչպես աշխարհում, այնպես էլ մեզ մոտ, կա հումանիզմի մասին ավելի սխեմատիկ պատկերացում՝ տատիկին օգնեց, փողոցն անցկացրեց եւ այլն։ Սա սխեմատիկ ու մի քիչ պրիմիտիվ պատկերացում է՝ առանց հասկանալու խորքային իմաստը, թե ինչ է կատարվում աշխարհում։ Մենք փակված ենք մեր մեջ, ինչը, ցավոք, թողնում է իր հետքը։ Ես կուզենայի մտահորիզոնը լայնանար, պատճառահետևանքը հասկանային» ,- անդրադառնալով հայ ռեժիսորների ֆիլմերին՝ ասել է Էդգար Բաղդասարյանը։
Էդգար Բաղդասարյանը Էդգար Բաղդասարյանը
Հաղթող ֆիլմի հեղինակը պարգեւատրվել է 4000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով, երկրորդ եւ երրորդ տեղը զբաղեցրած ֆիլմերի հեղինակները՝ 2000 եւ 1500 ԱՄՆ դոլար մրցանակով: Երկու մրցույթների 10 մրցանակակիրները նաեւ բացառիկ հնարավորություն են ստացել մայիսի 28-ին ներկա գտնվելու «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը։
Արման Ջիլավյանը Արման Ջիլավյանը
Մրցութային  ժյուրիների անդամ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը նշել է, որ այս տարի ցանկանում են աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել մի գաղափարի վրա, որը ձեւակերպել են որպես
«Երախտագիտություն՝ ի գործ»։ Երախտագիտությունը բառերից բացի նաեւ գործնական քայլերի կարիք ունի։ «Ավրորա»-ի միջոցով հայերը շնորհակալություն են հայտնում 102 տարի առաջ իրենց փրկած մարդկանց՝ տարբեր ծրագրերով աջակցելով աշխարհում ապրող ամենակարիքավորներին։
«Այստեղ, ինչպես ցանկացած գաղափարի մեջ, շատ կարեւոր է արվեստի դերը, հատկապես՝ արդիական, որովհետեւ արվեստը յուրովի ամփոփում է ու գտնում այն բանալիները, որոնցով խոսքերը դառնում են էմոցիա, հետո՝ գործ։ Այդ պատճառով մենք կազմակերպել ենք այս մրցույթների շղթան, որպեսզի հավաքենք մարդասիրական մտքերը նաեւ արվեստի աշխարհից»,-նշել է Արման Ջիլավյանը։
Երկու մրցութային ժյուրիների անդամները հույս ու վստահություն են հայտնել, որ հաջորդ տարի տեխնիկապես եւ մասնագիտական առումով ավելի բարձրորակ աշխատանքներ կստանան։

«Беженцы, отец и сын, в Арцахе»
Ереван/Медиамакс/. Известны имена победителей фотоконкурса и конкурса короткометражных фильмов «Аврора».
16 мая в ереванской арт-галерее «Далан» состоялось открытие выставки Гуманитарной инициативы «Аврора» под названием «Увидеть человечность», где были представлены присланные на фотоконкурс «Аврора» работы. На мероприятии были объявлены имена победителей фотоконкурса и конкурса короткометражных фильмов «Аврора».
Арег Балаян Арег Балаян
Победителем фотоконкурса стал Арег Балаян из Арцаха, автор снимка «Наконец-то передышка». Второе место досталось Саркису Булгадаряну (Армения) за фотографию «Ежедневная проблема с водой в деревне Тлик», а третье занял Висарут Санхам (Таиланд) с работой «За стальными стенами».
Решением Гуманитарной инициативы «Аврора» специальные призы присуждены Анаит Айрапетян (Армения) за снимок «Беженцы, отец и сын, в Арцахе» и Ане Каролине де Лима (Бразилия) за фотографию «Мальчик из Раджастана».
«Беженцы, отец и сын, в Арцахе» «Беженцы, отец и сын, в Арцахе»
Фото: Анаит Айрапетян
«Присланные на фотоконкурс «Аврора» снимки были провокационнымии и убедительными, полными сочувствия и страсти. Они заставляли задуматься. Я был в жюри многих соревнований, но работы участников этого конкурса были исключительными по глубине смысла и уровню мастерства, ведь конкурс организовала премия, посвященная решению наиважнейших мировых проблем», – отметил председатель жюри фотоконкурса «Аврора» Джон Стенмайер.
Гуманитарная инициатива «Аврора» вручит автору лучшего снимка 2500 долларов США. Обладатели второго и третьего места получат 1500 и 1000 долларов США соответственно.
Победителем конкурса короткометражных фильмов «Аврора» стала Мария Фернанда Морено Бельтран (Колумбия), автор мультфильма «Желание». На втором месте – Аза Андресян (Армения) с картиной «Самая молодая девушка на минном поле», а третье занял Евгений Васильцов (Украина) с фильмом «Отец». Решением профессионального жюри Гуманитарная инициатива «Аврора» также присудила особые награды Айку Кбеяну (Армения) за видеоролик «Рождественская елка» и Сантьяго Аркосу Вейнтимилье (Эквадор) за картину «Кожа Палестины».
Диана Кардумян и Аза Андресян Диана Кардумян и Аза Андресян
«Этот конкурс расширил гуманитарное движение, созданное Гуманитарной инициативой «Аврора»: к нам присоединились тысячи талантливых молодых людей из более чем пятидесяти стран. Все участники поделились с нами своим видением идеалов гуманизма и благодарности», – заявил Арман Джилавян, член жюри обоих конкурсов и генеральный директор Гуманитарной инициативы «Аврора».
Гуманитарная инициатива «Аврора» вручит 4000 долларов США режиссеру лучшего фильма. Обладатели второго и третьего места получат 2000 и 1500 долларов США соответственно. Всем десяти обладателям особых наград и призовых мест будет дана уникальная возможность посетить церемонию вручения премии «Аврора», которая состоится 28 мая 2017 года в Ереване, Армения.