IDeA-ն վարչապետին է ներկայացրել իր նոր նախաձեռնությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ IDeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի գլխավորությամբ:
Կառավարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը ներկայացվել են հիմնադրամի կողմից Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող զարգացման ծրագրերը եւ նոր նախաձեռնությունները:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքով՝ 2007-ից մինչ օրս IDeA հիմնադրամը գործընկերների, դոնորների հետ միասին Հայաստանում տարաբնույթ ծրագրերի իրականացման համար արդեն ներդրել է ավելի քան $ 550 մլն եւ նախատեսում է առաջիկա 15 տարում շուրջ $ 1,3 մլրդ-ի ներդրումներ ներգրավել:
IDeA-ի հիմնադիրը ներկայացրել է Հայաստանի զարգացման նոր նախագծերի առաջարկությունների փաթեթ, որը ներառում է ինչպես արդեն գործող ծրագրերի շարունակականություն, այնպես էլ նոր ուղղություններ:
Նշելով, որ Հայաստանի առաջընթացի համար IDeA-ն ստեղծել է իր ծրագրերի համար որպես հարթակ ծառայող զարգացման 10 ուղղություն՝ Ռուբեն Վարդանյանը մանրամասներ է ներկայացրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, հեռահաղորդակցության, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, մշակութային ժառանգության պահպանմանը եւ ֆինանսաբանկային համակարգի հզորացմանը, ինչպես նաեւ Արցախի զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ:
Գործարարի խոսքով՝ այդ ծրագրերը երկարաժամկետ կտրվածքով սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն են ունենալու եւ բարձրացնելու են Հայաստանի ճանաչելիությունն աշխարհում:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի գործունեությունը՝ այն գնահատելով արդյունավետ եւ կարեւոր երկրի առաջընթացի համար:
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուբեն Վարդանյանին եւ իր գործընկերներին, որ մտահոգ են Հայաստանի համար, կանոնավոր աշխատանքներ են իրականացնում մեր երկրում, եւ մենք մեր վերաբերմունքով, համարժեք արձագանքով պետք է ոգեւորենք նրանց: Կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի յուրաքանչյուր ներդրող Հայաստանում իրեն պաշտպանված ու հարմարավետ զգա: Այդ իսկ պատճառով պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը պետք է լինի հասկանալի եւ ձեռնտու կոնտրագենտի համար: Մենք պատրաստ ենք քննարկել բոլոր առաջարկությունները»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով ներկայացված նախաձեռնություններին՝ կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին ակտիվ աշխատել IDeA հիմնադրամի հետ ըստ ոլորտների մշակված կոնկրետ ծրագրերով:
«Ներկայացված բոլոր ծրագրերով պետք է արձագանքել՝ ո՞րն է առարկայական, որպեսզի նախաձեռնող խումբը մեզնից հստակ տեղեկատվություն ստանա հետագա քայլերի վերաբերյալ: Մենք այս հարթակն օգտագործում ենք՝ ծրագրերը համատեղ քննարկելու եւ ընդհանուր մոտեցմամբ առաջ շարժվելու համար»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan received today representatives of the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, headed by the foundation co-founder Ruben Vardanyan.
The government press service informed that during the meeting, the foundation representatives presented projects, implemented in various sectors in Armenia, and new initiatives.
According to Ruben Vardanyan, IDeA Foundation together with partners and donors have invested over USD 550m in various programs in Armenia since 2007 and intend to attract USD 1,3bn investment in the next 15 years.
IDeA Foundation presented a package of new initiatives for development of Armenia, which includes both continuation of current projects and introduction of new ones.
Stating that IDeA outlined 10 directions as platforms of its activity for progress in Armenia, Ruben Vardanyan presented detailed information about the initiatives in information technologies, education, tourism, healthcare, agriculture, industry and telecommunications sectors, as well as infrastructure development, preservation of cultural heritage, strengthening of finance and banking systems, and development of Artsakh.
According to the entrepreneur, those programs will have long-term social and economic effect and increase Armenia’s recognizability in the world.
Karen Karapetyan encouraged the Initiatives for Development of Armenia Foundation’s activity, qualifying it as efficient and important for the country’s advance.
“I want to thank Ruben Vardanyan and his partners who care about Armenia and create regular jobs in our country. We should encourage them with corresponding attitude and reaction. The government is interested in making every investor feel protected and comfortable in Armenia. For that purpose, public-private sector cooperation must be comprehensible and convenient for the contractor. We are ready to discuss all suggestions,” Prime Minister said.
Touching upon the presented initiatives, Karen Karapetyan instructed the heads of responsible bodies to work with IDeA Foundation on sector-specific programs.
“We should respond to all programs presented and see which ones are objective, so that the initiating group receives clear information from us about the next steps. We use this platform to discuss the programs together and move forward with a common approach,” Karen Karapetyan said.