IDeA-ն վարչապետին է ներկայացրել իր նոր նախաձեռնությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ IDeA-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի գլխավորությամբ:
Կառավարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպմանը ներկայացվել են հիմնադրամի կողմից Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող զարգացման ծրագրերը եւ նոր նախաձեռնությունները:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքով՝ 2007-ից մինչ օրս IDeA հիմնադրամը գործընկերների, դոնորների հետ միասին Հայաստանում տարաբնույթ ծրագրերի իրականացման համար արդեն ներդրել է ավելի քան $ 550 մլն եւ նախատեսում է առաջիկա 15 տարում շուրջ $ 1,3 մլրդ-ի ներդրումներ ներգրավել:
IDeA-ի հիմնադիրը ներկայացրել է Հայաստանի զարգացման նոր նախագծերի առաջարկությունների փաթեթ, որը ներառում է ինչպես արդեն գործող ծրագրերի շարունակականություն, այնպես էլ նոր ուղղություններ:
Նշելով, որ Հայաստանի առաջընթացի համար IDeA-ն ստեղծել է իր ծրագրերի համար որպես հարթակ ծառայող զարգացման 10 ուղղություն՝ Ռուբեն Վարդանյանը մանրամասներ է ներկայացրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, հեռահաղորդակցության, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, մշակութային ժառանգության պահպանմանը եւ ֆինանսաբանկային համակարգի հզորացմանը, ինչպես նաեւ Արցախի զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ:
Գործարարի խոսքով՝ այդ ծրագրերը երկարաժամկետ կտրվածքով սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն են ունենալու եւ բարձրացնելու են Հայաստանի ճանաչելիությունն աշխարհում:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի գործունեությունը՝ այն գնահատելով արդյունավետ եւ կարեւոր երկրի առաջընթացի համար:
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուբեն Վարդանյանին եւ իր գործընկերներին, որ մտահոգ են Հայաստանի համար, կանոնավոր աշխատանքներ են իրականացնում մեր երկրում, եւ մենք մեր վերաբերմունքով, համարժեք արձագանքով պետք է ոգեւորենք նրանց: Կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի յուրաքանչյուր ներդրող Հայաստանում իրեն պաշտպանված ու հարմարավետ զգա: Այդ իսկ պատճառով պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը պետք է լինի հասկանալի եւ ձեռնտու կոնտրագենտի համար: Մենք պատրաստ ենք քննարկել բոլոր առաջարկությունները»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով ներկայացված նախաձեռնություններին՝ կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին ակտիվ աշխատել IDeA հիմնադրամի հետ ըստ ոլորտների մշակված կոնկրետ ծրագրերով:
«Ներկայացված բոլոր ծրագրերով պետք է արձագանքել՝ ո՞րն է առարկայական, որպեսզի նախաձեռնող խումբը մեզնից հստակ տեղեկատվություն ստանա հետագա քայլերի վերաբերյալ: Մենք այս հարթակն օգտագործում ենք՝ ծրագրերը համատեղ քննարկելու եւ ընդհանուր մոտեցմամբ առաջ շարժվելու համար»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Фонд IDeA представил премьер-министру свои новые инициативы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Карен Карапетян принял сегодня представителей фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) во главе с соучредителем фонда Рубеном Варданяном.
Согласно распространенному пресс-службой правительства сообщению, на встрече были представлены уже осуществляемые в Армении в разных сферах проекты, а также новые инициативы.
По словам Рубена Варданяна, с 2007 года по сей день фонд IDeA вместе с партнерами и донорами уже вложил в осуществление различных проектов более $ 550 млн, а в ближайшие 15 лет планирует привлечь еще $ 1,3 млрд.
Фонд IDeA представил пакет предложений по новым проектам развития Армении, который включает как продолжение уже действующих программ, так и новые направления.
Отметив, что для развития Армении IDeA наметила 10 направлений развития, действующих в качестве платформ фонда, Рубен Варданян представил детали инвестиционных программ в сферах информационных технологий, образования, туризма, здравоохранения, сельского хозяйства, добывающей промышленности, телекоммуникаций, развития инфраструктур, сохранения культурного наследия и усиления финансово-банковской системы, а также рассказал о проектах, направленных на развитие Арцаха.
По словам Варданяна, эти программы будут иметь долгосрочное социально-экономическое воздействие и повысят узнаваемость Армении в мире.
Карен Карапетян приветствовал деятельность фонда «Инициативы развития Армении», оценив ее как эффективную и значимую для развития страны.
«Я хочу поблагодарить Рубена Варданяна и его партнеров за то, что они беспокоятся об Армении, систематично работают в нашей стране, и мы своим отношением и соответствующей оценкой должны поощрять их. Правительство заинтересовано, чтобы каждый инвестор чувствовал в Армении комфортно и безопасно. Именно поэтому сотрудничество государство - частный сектор должно быть понятным и взаимовыгодным. Мы готовы обсуждать любые предложения»,- сказал премьер-министр.
Глава правительства поручил руководителям соответствующих ведомств активно работать с фондом IDeA по конкретным программам.
«Из всех представленных программ нужно выделить наиболее предметные, чтобы инициативная группа получала от нас четкую информацию по дальнейшим действиям. Мы используем эту платформу, чтобы совместно обсуждать программы и вместе двигаться вперед»,- сказал Карен Карапетян.