Հայտնի են «Ավրորա»-ի հավակնորդները
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանն այսօր Երեւանում հայտնել են «Ավրորա» մրցանակի 2017թ. հավակնորդների անունները:
Այսօր, Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, մեկնարկել են «Ավրորա» նախաձեռնության միջոցառումները, որոնք գագաթնակետին կհասնեն մայիսի 28-ին, երբ Երեւանում կկայանա «Ավրորա» մրցանակի արարողությունը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հավակնորդներին ընտրել է բացառիկ ազդեցության, խիզախության եւ ցուցաբերած նվիրվածության համար:
Հանձնաժողովի համանախագահն է օսկարակիր դերասան եւ հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին: Հանձնաժողովի անդամներն են. Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին, Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը եւ Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն:
Հանձնաժողովը հինգ հավակնորդներին ընտրել է ներկայացված 558 թեկնածությունների միջից, որոնցից 254-ը չկրկնվող էին եւ ներկայացվել էին 66 երկրից 13 լեզվով:
Հինգ հավակնորդներն են.
Ֆարթուն Ադան եւ Իլվադ Էլման, «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի հիմնադիրներ, Սոմալի
Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար եւ հանուն խաղաղության պայքարող ակտիվիստներ. մայր եւ դուստր, որոնք զբաղվում են մանկահասակ զինվորականների վերականգնողական աշխատանքներով՝ «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի միջոցով:
Ջամիլա Աֆղանի, «Նուռ» կրթական եւ հնարավորությունների ընդլայնման կազմակերպության ղեկավար, Աֆղանստան
Զբաղվում է Աֆղանստանում կանանց եւ աղջիկների իրավունքների պաշտպանությամբ կրթական ծրագրերի միջոցով, ինչպես նաեւ՝ մահմեդական առաջնորդներին իր նախագծերում ներգրավելով:
Մուհամադ Դարվիշ, Սիրիայի Մադայա քաղաքում դաշտային հիվանդանոցի բժիշկ
Ատամնաբուժության ֆակուլտետի ուսանող, որը վերադարձել է իր ծննդավայր եւ բժշկական ծառայություններ է տրամադրում ու խնամում հիվանդներին՝ կատարելով վիրահատություններ եւ գրանցելով մանրամասն տեղեկատվություն նրանց առողջական վիճակի մասին, որոնցից շատերը շարունակվող բռնությունից տուժած երեխաներ են:
Դենիս Մուկվեգե, գինեկելոգ-վիրաբույժ եւ Փանզի հիվանդանոցի հիմնադիր, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն
Մանկաբարձ-գինեկոլոգ, ով բժշկական, հոգեբանական եւ իրավական աջակցություն է տրամադրում պատերազմական երկրում սեռական բռնությունների ենթարկված ավելի քան 50,000 կանանց՝ միաժամանակ պայքարելով պատասխանատվության ենթարկելու բռնություն իրականացնողներին:
Թոմ Քաթինա, Նուբայի լեռներում «Գթության մայր» հիվանդանոցի վիրաբույժ
Վիրաբույժ եւ կաթոլիկ միսիոներ, որը տարիներ շարունակ Սուդանի պատերազմական Նուբա լեռներում միակ վիրաբույժն է՝ իրականացնելով տարեկան 1000 վիրահատություն եւ սպասարկելով օրական ավելի քան 400 հիվանդի:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Թոմ Քաթինան «Ավրորայի» հավակնորդ էր նաեւ 2016 թվականին:
2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կստանա $ 100,000 պարգեւ՝ շարունակելու իր գործունեությունը, ինչպես նաև $ 1,000,000 դրամաշնորհ, որը բացառիկ հնարավորություն կտա շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

Названы финалисты премии «Аврора»
Ереван /Медиамакс/. Соучредители международной гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян и Нубар Афеян назвали сегодня в Ереване имена финалистов премии «Аврора».
Сегодня, в День памяти жертв Геноцида армян, начались мероприятия «Авроры», кульминация которых состоится 28 мая, когда в Ереване пройдет церемония вручения премии.
Отборочная комиссия премии «Аврора» выбрала финалистов за мужество, решимость и воздействие, позволившие им внести исключительный вклад в дело спасения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма.
В Отборочную комиссию премии «Аврора» входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, правозащитница Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс,бывший президент Мексики Эрнесто Седильо,  президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян, а также обладатель премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни.
Комиссия выбрала пятерых финалистов из 254 кандидатов, которые были представлены из 66 стран, на 13 языках.
Финалистами являются:
Фартун Адан и Ильвад Эльман, основатели Центра мира и прав человека Эльман в Сомали
Мать и дочь, чья деятельность в области защиты прав человека и прав женщин, укрепления мира, развития и реабилитации детей-солдат связана с постоянной опасностью.
Джамиля Афгани, председатель Организации по наращиванию потенциала и развитию системы образования Нур, Афганистан
Жертва детского полиомиелита искореняет женскую неграмотность и помогает девочкам и женщинам получить образование, а также ведет просветительскую работу среди мусульманских лидеров.
Мохамед Дарвиш, врач полевого госпиталя в Мадае, Сирия
Обучавшийся на стоматолога студент вернулся в родной город и стал оказывать населению полноценную медицинскую помощь, включая проведение процедур и заполнение подробных медицинских карт состояния пациентов, многие из которых были детьми, пострадавшими от продолжающегося в регионе вооруженного конфликта.
Денис Муквеге, хирург-гинеколог и основатель больницы Панзи в Демократической Республике Конго
Акушер, ставший хирургом-гинекологом и оказывающий физическую, психологическую и юридическую помощь более 50 000 жертвам сексуального насилия, проживающим в опустошенной войне стране.
Том Катена, хирург больницы Mother of Mercy в Нубийских горах Судана
Хирург и миссионер католической церкви, в течение многих лет являющийся единственным врачом, оказывающим медицинскую помощь более чем полумиллионному населению отдаленного и опустошенного войной региона.
Медиамакс отмечает, что Том Катена была финалистом премии «Аврора» и в 2016 году.
Лауреат получит грант в размере 100 000 долларов на осуществление собственной деятельности и награду в 1 млн долларов, которая даст ему уникальную возможность продолжить эстафету добра и поддержать вдохновившие его организации.