Հայտնի են «Ավրորա»-ի հավակնորդները
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանն այսօր Երեւանում հայտնել են «Ավրորա» մրցանակի 2017թ. հավակնորդների անունները:
Այսօր, Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, մեկնարկել են «Ավրորա» նախաձեռնության միջոցառումները, որոնք գագաթնակետին կհասնեն մայիսի 28-ին, երբ Երեւանում կկայանա «Ավրորա» մրցանակի արարողությունը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հավակնորդներին ընտրել է բացառիկ ազդեցության, խիզախության եւ ցուցաբերած նվիրվածության համար:
Հանձնաժողովի համանախագահն է օսկարակիր դերասան եւ հումանիտար գործիչ Ջորջ Քլունին: Հանձնաժողովի անդամներն են. Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, Շիրին Էբադին, Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը եւ Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն:
Հանձնաժողովը հինգ հավակնորդներին ընտրել է ներկայացված 558 թեկնածությունների միջից, որոնցից 254-ը չկրկնվող էին եւ ներկայացվել էին 66 երկրից 13 լեզվով:
Հինգ հավակնորդներն են.
Ֆարթուն Ադան եւ Իլվադ Էլման, «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի հիմնադիրներ, Սոմալի
Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար եւ հանուն խաղաղության պայքարող ակտիվիստներ. մայր եւ դուստր, որոնք զբաղվում են մանկահասակ զինվորականների վերականգնողական աշխատանքներով՝ «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի միջոցով:
Ջամիլա Աֆղանի, «Նուռ» կրթական եւ հնարավորությունների ընդլայնման կազմակերպության ղեկավար, Աֆղանստան
Զբաղվում է Աֆղանստանում կանանց եւ աղջիկների իրավունքների պաշտպանությամբ կրթական ծրագրերի միջոցով, ինչպես նաեւ՝ մահմեդական առաջնորդներին իր նախագծերում ներգրավելով:
Մուհամադ Դարվիշ, Սիրիայի Մադայա քաղաքում դաշտային հիվանդանոցի բժիշկ
Ատամնաբուժության ֆակուլտետի ուսանող, որը վերադարձել է իր ծննդավայր եւ բժշկական ծառայություններ է տրամադրում ու խնամում հիվանդներին՝ կատարելով վիրահատություններ եւ գրանցելով մանրամասն տեղեկատվություն նրանց առողջական վիճակի մասին, որոնցից շատերը շարունակվող բռնությունից տուժած երեխաներ են:
Դենիս Մուկվեգե, գինեկելոգ-վիրաբույժ եւ Փանզի հիվանդանոցի հիմնադիր, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն
Մանկաբարձ-գինեկոլոգ, ով բժշկական, հոգեբանական եւ իրավական աջակցություն է տրամադրում պատերազմական երկրում սեռական բռնությունների ենթարկված ավելի քան 50,000 կանանց՝ միաժամանակ պայքարելով պատասխանատվության ենթարկելու բռնություն իրականացնողներին:
Թոմ Քաթինա, Նուբայի լեռներում «Գթության մայր» հիվանդանոցի վիրաբույժ
Վիրաբույժ եւ կաթոլիկ միսիոներ, որը տարիներ շարունակ Սուդանի պատերազմական Նուբա լեռներում միակ վիրաբույժն է՝ իրականացնելով տարեկան 1000 վիրահատություն եւ սպասարկելով օրական ավելի քան 400 հիվանդի:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Թոմ Քաթինան «Ավրորայի» հավակնորդ էր նաեւ 2016 թվականին:
2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կստանա $ 100,000 պարգեւ՝ շարունակելու իր գործունեությունը, ինչպես նաև $ 1,000,000 դրամաշնորհ, որը բացառիկ հնարավորություն կտա շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

Five finalists selected for Aurora Prize
Yerevan /Mediamax/. Co-Founders of Aurora Humanitarian Initiative Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan announce in Yerevan today the names of the five Aurora Prize for Awakening Humanity 2017 finalists.
They have been selected by the Selection Committee for their exceptional impact, courage and commitment to preserving human life and advancing humanitarian causes.
The Aurora Prize Selection Committee includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian; and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney.
Aurora Prize finalists are:
Fartuun Adan and Ms. Ilwad Elman, Founders of the Elman Peace and Human Rights Centre, Somalia
Mother and daughter who are unwavering in their mission to protect human rights, women’s rights, and facilitate peace building, development and the rehabilitation of child soldiers amidst insecure and dangerous conditions
Jamila Afghani, Chairperson of the Noor Educational and Capacity Development Organization, Afghanistan
A polio victim who accidentally received the gift of reading and has dedicated her life to bringing reading and education to girls and women, while enlisting the help of Muslim leaders of faith in her mission.
Muhammad Darwish, Medical Doctor at the Madaya Field Hospital, Syria
A student of dentistry returned to his hometown and took on the full responsibilities of a medical doctor, began to perform medical procedures, offered care and maintained meticulous documentation of the conditions of patients, many of them children, affected by persisting violence, thus bringing international attention to the besieged area
Denis Mukwege, Gynecological Surgeon and Founder of the Panzi Hospital, The Democratic Republic of the Congo
An obstetrician turned gynecological surgeon who is providing physical, psychological and legal support to more than 50,000 survivors of sexual violence in the war-torn country while fearlessly seeking to bring to justice those responsible
Tom Catena, Surgeon at the Mother of Mercy Hospital in the Nuba Mountains, Sudan
A Catholic missionary and doctor who for nearly a decade remains the only permanent doctor to treat the remote and war-torn region’s half-million population, performing more than 1,000 operations each year
The finalists will be honored at the Aurora Prize Ceremony in Yerevan, Armenia on May 28, 2017 when one will be chosen as the 2017 Aurora Prize Laureate. The Aurora Prize Laureate will receive a grant of US$ 100,000 to support the continuation of their work, as well as a US$ 1,000,000 award, which will give them the unique ability to continue the cycle of giving by supporting organizations that have inspired their work.