«Տաթեւի դարպասներ» ծրագիրը կքննարկվի կառավարությունում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մարտի 10-ին խորհրդակցություն է անցկացրել «Տաթեւեր» ճոպանուղու տարածքում:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հաղորդում են, որ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ներկայացուցիչները վարչապետին են ներկայացրել «Տաթեւի դարպասներ» ներդրումային ծրագրի նախագիծը:
Նախատեսվում է «Տաթեւեր» ճոպանուղու «Հալիձոր» կայանի շրջակա տարածքում կառուցել «Տաթեւի դարպասներ» համալիրը, որի մեջ կներառվեն տեղեկատվական, ժամանցային եւ սպասարկման ենթակառուցվածքներ ու ծառայություններ:
Ըստ մշակված գլխավոր հատակագծի՝ ծրագրի առաջին փուլով նախատեսվում է ստեղծել այցելուների կենտրոն, ազգային խոհանոցն ու ավանդույթները ներկայացնող սննդի օբյեկտներ, հին ավանդական հայկական խաղերի եւ զվարճանքի կենտրոն:
Ծրագիրը նախատեսում է վեց ռազմավարական ուղղությամբ շուրջ $‌ 95 միլիոն ներդրումներ, որի արդյունքում կստեղծվի մոտ 1500 նոր աշխատատեղ, իսկ տարածաշրջան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը կքառապատկվի՝ հասնելով տարեկան 400 հազարի:
Խորհրդակցության ժամանակ նշվել է, որ ծրագիրը հնարավոր է իրականացնել պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ եւ «Տաթեւեր» ճոպանուղու «Հալիձոր» կայանի հարակից տարածքում անհրաժեշտ է լուծել ենթակառուցվածքային խնդիրներ: Նախատեսվում է միջոցներ ներգրավել նաեւ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է ծրագրի նախագիծը՝ առաջարկելով այն բերել վերջնական տեսքի եւ առաջիկայում առարկայական քննարկել կառավարությունում:
Կառավարության ղեկավարը եղել է նաեւ մարզի Տեղ գյուղի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում, որտեղ գործում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախաձեռնությամբ բացված «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան:

Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan held meeting on March 10 at the territory of Tatever ropeway.
Press service of the Armenian government reports that representatives from Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation introduced Prime Minister Karapetyan to draft Tatev Gateway Investment Program.
The program covers construction of Tatev Gateway complex in the territory of Halidzor Cableway Station, which will involve information, entertainment and attendance infrastructures and services.
According to the main layout, visitor center, catering facilities for introducing Armenian national cuisine and customs, as well as old  Armenian traditional games and entertainment center will be implemented at the first stage of the program.
The program will provide USD 95 mn of investments in 6 strategic directions, which will create 1500 working places, while the number of tourists in the region will quadruple, reaching 400 000 annually.
It was remarked at the consultation that the program is possible to implement through private-public partnership. It was also noted that infrastructure issues need to be solved in the territory adjacent to Halidzor Station of Tatever ropeway. Additional funds will be attracted from international financial organizations.
Karen Karapetyan welcomed the draft program, suggesting to finalize it and soonest introduce for discussion at the government.