Հայաստանում նվազել է սելեկտիվ աբորտների քանակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, 2016 թվականին 100 աղջկա դիմաց Հայաստանում ծնվել է 112 տղա:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանն այս կապակցությամբ այսօր ասել է, որ երեք տարի շարունակ այս հարցում դրական միտում կա, քանզի 2013 թ-ին 100 աղջկա դիմաց ծնված տղաների թիվը 114 էր։
«Միանշանակ կարող ենք ասել, որ սա հաջողություն է: Հայաստանն այն եզակի  երկրներից է, որտեղ 5 տարվա ընթացքում դրական միտում է արձանագրվում: Կարծում եմ, դրա հիմնական պատճառներից մեկը խնդրիˋ հասարակության կողմից ընկալելի լինելն է»,- հավելել է Գարիկ Հայրապետյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանն իր հերթին նկատել է, որ 2016-ից ուժի մեջ է մտել օրենսդրական փոփոխություն, որով Հայաստանում արգելվում է հղիությանˋ սեռով պայմանավորված ընդհատումը։ Բացի այդ, հղիության ընդհատման որոշման դեպքում ծնողին տրվում է սպասման 3 օր:
Գարիկ Հայրապետյանն էլ նկատել է, որ առկա է նաեւ աղջիկներին հասարակությանն ինտեգրելու խնդիրը, քանզի որոշ մարզերում ծնողներն իրենց աղջկան դպրոց չեն տանում, քանի որ դասարանում աղջիկները քիչ են կամ չկան:

В Армении сократилось количество селективных абортов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По данным Национальной статистической службы Армении, в 2016 году на 100 девочек в республике родилось 112 мальчиков.
Представитель армянского офиса Фонда населения ООН Гарик Айрапетян в этой связи отметил, что последние три года в данной области наблюдается положительная тенденция: в 2013 году на 100 девочек приходилось 114 новорожденных мальчиков.
«Однозначно можно сказать, что это успех. Армения – одна из редких стран, в которых в течение пяти лет наблюдается положительная тенденция. Думаю, одна из главных причин в том, что общество восприняло проблему», - добавил Гарик Айрапетян.
Начальник отдела материнства и репродукции министерства здравоохранения Гаяне Авакян, в свою очередь, заметила, что в 2016 году в силу вступила законодательная поправка, согласно которой в Армении запрещаются селективные аборты. Кроме того, если родители решают прервать беременность, им дается три дня на размышление.
Гарик Айрапетян отметил, что существует также проблема интеграции девочек в общество: в некоторых марзах девочек не отдают в школу в связи с малочисленностью или отсутствием девочек в классе.