Հայաստանում նվազել է սելեկտիվ աբորտների քանակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, 2016 թվականին 100 աղջկա դիմաց Հայաստանում ծնվել է 112 տղա:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանն այս կապակցությամբ այսօր ասել է, որ երեք տարի շարունակ այս հարցում դրական միտում կա, քանզի 2013 թ-ին 100 աղջկա դիմաց ծնված տղաների թիվը 114 էր։
«Միանշանակ կարող ենք ասել, որ սա հաջողություն է: Հայաստանն այն եզակի  երկրներից է, որտեղ 5 տարվա ընթացքում դրական միտում է արձանագրվում: Կարծում եմ, դրա հիմնական պատճառներից մեկը խնդրիˋ հասարակության կողմից ընկալելի լինելն է»,- հավելել է Գարիկ Հայրապետյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանն իր հերթին նկատել է, որ 2016-ից ուժի մեջ է մտել օրենսդրական փոփոխություն, որով Հայաստանում արգելվում է հղիությանˋ սեռով պայմանավորված ընդհատումը։ Բացի այդ, հղիության ընդհատման որոշման դեպքում ծնողին տրվում է սպասման 3 օր:
Գարիկ Հայրապետյանն էլ նկատել է, որ առկա է նաեւ աղջիկներին հասարակությանն ինտեգրելու խնդիրը, քանզի որոշ մարզերում ծնողներն իրենց աղջկան դպրոց չեն տանում, քանի որ դասարանում աղջիկները քիչ են կամ չկան:

Number of selective abortions drops in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. According to the data from the National Statistical Service of Armenia, 2016 saw 112 boys born in Armenia as compared to 100 girls.
Today UNFPA Armenia Assistant Representative Garik Hayrapetyan stated there’s a positive tendency for three consecutive years in that regard, as in 2013, 114 boys were born as compared to 100 girls.
“We can surely count this as a success. Armenia is one of a few countries that registered a positive tendency in five years. I believe one of the reasons for that is the tangibleness of the issue in the society,” Garik Hayrapetyan said.
Head of Maternal and Reproductive Health Department of Armenian Ministry of Healthcare Gayane Avagyan noted in her turn that 2016 was the year when the amendment, prohibiting gender-based abortion, came into force. Moreover, parents are given 3 days of waiting when they apply for interruption of pregnancy.
Garik Hayrapetyan observed that Armenia also has the issue of integrating girls into the society, as in some marzes parents don’t send their daughters to school due to low or zero number of other girls in the class.