ԵՄ հետ նոր համաձայնագիրը կնպաստի ավիատոմսերի էժանացմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն ասել է, որ Եվրոպական միության հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագիրը ենթադրում է մի շարք կարգավորումների ազատականացում:
«Ավիացիոն ծառայություններ իրականացնելիս ավիաընկերությունները կգործեն հնարավորինս լիբերալ դաշտում, կաշկանդված չեն լինի թույլտվություններով եւ պետական ավիացիոն մարմինների հետ համաձայնեցումներով: Այսինքն՝ շուկայի ուսումնասիրություններում ավելի ինքնուրույն որոշումներ կկայացնեն»,-ասել է Գարեգին Մելքոնյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում:
Նրա խոսքով՝ «համաձայնագրի առկայությունը կբերի Հայաստանի ավիացիոն շուկայում մրցակցության բարձրացմանը, ինչն էլ ենթադրում է ավիատոմսերի էժանացում»:
Գարեգին Մելքոնյանի փոխանցմամբ՝ բացի ազատականացումից համաձայնագիրը որոշ կարգավորումների ոլորտում նախատեսում է համապատասխանեցում եվրոպական չափանիշների հետ, ինչը ԵՄ ավիափոխադրողների համար Հայաստանը կդարձնի ավելի ընկալելի եւ համընդհանուր կարգավորում ունեցող երկիր:
Խոսելով ժամկետների մասին՝ փոխնախարարը կարծիք է հայտել, որ բանակցությունները հնարավոր կլինի ավարտել մի քանի ամսում:
Հարցին, թե այս համաձայնագրի առկայությունը կնպաստի՞ Հայաստանում lօw-cost ընկերությունների ավելացմանը, Գարեգին Մելքոնյանը պատասխանել է.
«Կարծում եմ, այս մասով նույնպես հետաքրքրությունը կավելանա: Ավիաընկերությունները իրենց հաշվարկները իրականացնելիս կիմանան, որ գործելու են ավելի ազատ կարգավորում ունեցող շուկայում»:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը դեկտեմբերի 6-ին հայտնել էր, որ «առաջիկայում նախատեսվում է ձևավորել բանակցային խմբեր»:

Новое соглашение с ЕС поспособствует снижению цен на авиабилеты
Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра экономического развития и инвестиций Армении Гарегин Мелконян сказал, что соглашение об общей авиазоне с Европейским союзом предполагает либерализацию регулирования.
«Предоставляя авиауслуги, авиакомпании будут действовать на максимально либеральном поле, не будут ограничены разрешениями и согласованиями с государственными авиационными органами. То есть, при изучении рынка компании смогут принимать более самостоятельные решения», - сказал Гарегин Мелконян в беседе с Медиамакс.
По его словам, «наличие данного документа приведет к повышению конкуренции на армянском авиационном рынке, что предполагает снижение цен на билеты».
Как отметил Гарегин Мелконян, помимо либерализации соглашение предполагает гармонизацию регуляционных норм с европейскими стандартами, что сделает Армению более понятной страной для европейских авиаперевозчиков.
Говоря о сроках, замминистр выразил мнение, что переговоры можно будет завершить
за несколько месяцев.
На вопрос, приведет ли заключение данного договора к росту числа представленных в Армении компаний-лоукостеров, Гарегин Мелконян ответил: «Думаю, интерес возрастет. Авиакомпании при осуществлении расчетов будут знать, что действуют на рынке с более либеральным регулированием».
Главное управление гражданской авиации при правительстве Армении заявило 6 декабря, что «в ближайшее время планируется формирование переговорных групп».