ԵՄ-ն կշարունակի ֆինանսավորել սիրիահայերին աջակցելու ծրագրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունը շարունակելու է աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվող փախստականներին:
«Այս պահին ԵՄ-ն Հայաստանում ֆինանսավորում է մեկ ծրագիր, որը իրականացվում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից: Ծրագրի նպատակն է օգնել փախստականներին ինտեգրվել Հայաստանում»,- Մեդիամաքսին ասել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունում:
Այստեղ տեղեկացրել են նաեւ, որ այս տարի Հայաստանին հնարավորություն է տրվել դիմել MADAD հիմնադրամին, որը ստեղծվել է 2014 թվականին Սիրիայի փախստականների կարիքները հոգալու համար:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը այսօր իրականացնում է «Սիրիացի փախստականների տնտեսական ինտեգրումը» ծրագիրը:
GIZ-ի հայաստանյան գրասենյակից Մեդիամաքսին հայտնել են, որ ծրագրի նպատակն է բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել այն փախստականներին, որոնք ցանկանում են Հայաստանում բիզնեսով զբաղվել:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը Մեդիամաքսին հայտնել է, որ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ «կառուցողական քննարկումներ» է վարում՝ Հայաստանում ապաստան գտած սիրիահայերի համար աջակցության ծրագրեր իրականացնելու համար:

EU to continue financing projects on support for Syrian Armenians
“At this moment the EU Delegation to Armenia finances a program realized by the Armenian Red Cross Society. The program aims to help the refugees integrate in Armenia,” the EU Delegation to Armenia told Mediamax.
The delegation also informed that this year Armenia was granted the opportunity to apply to MADAD Fund, created in 2014 to provide support to Syrian refugees.
German International Cooperation (GIZ) Office in Armenia currently realizes the Economic Integration of Syrian Refugees project.
GIZ Office in Armenia told Mediamax that the project aims to provide multidimensional support to the refugees, who want to start a business in Armenia.
Spokesperson for Armenian MFA Tigran Balayan informed Mediamax that Armenia is holding “constructive discussions” with the European Union on assistance for the Syrian Armenians sheltered in Armenia.