«Հայաստանի աչքերը` հրեայի աչքերով»
Fresco International Film Festival փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է հրեա լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիքմանի աշխատանքների ցուցահանդեսը:
«Հայաստանի աչքերը հրեայի աչքերով» ցուցահանդեսին ներկայացված են լուսանկարչի 38 աշխատանքները: Լուսանկարներն արվել են Բրիքմանի՝ անցյալ տարի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում:
«Չեք հավատա, բայց լուսանկարները չորս օրում են իրականացվել: Արդյունքում մոտ հարյուր նկար ստացվեց, որոնցից էլ մեծ դժվարությամբ ընտրեցի այսքանը», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում նշել է հեղինակը:
Դմիտրի Բրիքմանը նախապես նպատակ չի ունեցել Հայաստանին նվիրված լուսանկարների շարք իրականացնել: Նա հիշում է, որ իր այցը Երեւան համընկավ #ElectricYerevan-ի հետ: «Ինձ Բաղրամյան պողոտա տարան ու ես այնտեղ հազարավոր աչքեր տեսա: Հրաշալի մարդիկ ու տպավորիչ աչքեր՝ մնացի ու սկսեցի լուսանկարել: Հենց այդտեղ էլ սկսվեց լուսանկարներ շարքը», - հիշում է Բրիքմանը:
Արդեն Իսրայելում լուսանկարիչը հասկացել է, որ լուսանկարները կարելի է առանձին նախագծի տեսքով ներկայացնել՝ «Ընկերներս ասում էին, Բրիքման, քեզ կորցրեցինք, դու խեղդվել ես հայերի աչքերում»:
Ցուցահանդեսին ներկայացված սեւ ու սպիտակ եւ գունավոր լուսանկարներ: Հեղինակը համոզված է՝ ամեն նկար չէ, որ արժանի է սեւ ու սպիտակ վերածվելու:
Հրեա լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիքմանը Հրեա լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիքմանը
Հայաստանը Բրիքմանը տեսնում է պայծառ գույներով, բայց նշում է. «եթե անջատեք գույնը, կտեսնեք Հայաստանի բազմազանությունը՝ ցավն ու տառապանքը»:

«Глаза Армении глазами израильтянина»
В рамках фестиваля Fresco International Film Festival в Союзе художников Армении открылась выставка фотохудожника из Израиля Дмитрия Брикмана.
На выставке «Глаза Армении глазами израильтянина» представлены 38 работ фотографа, сделанные во время прошлогоднего путешествия  Брикмана по Армении.
«Не поверите, но все фотографии были сделаны в течение четырех дней. В итоге получилось около ста снимков, из которых я с большим трудом выбрал эти», - отметил автор в беседе с Медиамакс.
Дмитрий Брикман говорит, что у него не было цели делать фотопроект, посвященный Армении.
Его визит в Ереван совпал с акциями протеста #ElectricYerevan. «Меня почему-то потащили на проспект Баграмяна, и там я увидел тысячи глаз. Прекрасные люди и впечатляющие глаза: я остался там и начал фотографировать. Именно так и было положено начало серии этих фотографий», - вспоминает Брикман.
Уже в Израиле он понял, что фотографии можно представить в качестве отдельного проекта: «Друзья мне говорили: Брикман, мы тебя потеряли, ты утонул в армянских глазах».
Дмитрий Брикман Дмитрий Брикман
Армению Брикман видит в жарких цветах, но отмечает, что «если отключить цвета, можно увидеть разнообразие Армении, ее боль и страдания».