«Ավրորա» մրցանակի $ 1 մլն-ը՝ փախստական երեխաներին եւ որբերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի 1 միլիոն դոլարի նվիրատվությունն ուղղվելու է Ռուանդայում, Եթովպիայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ Բրազիլիայում իրականացվող նախագծերին՝ պայքարելու մանկական աղքատության դեմ եւ նպաստելու փախստական երեխաներին ու որբերին ցուցաբերվող աջակցությանը։
«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ Խաղաղության Տան (Maison Shalom) հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն այս տարի ստացավ 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ առավել ազդեցություն գործելու հնարավորություն՝ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն գործի մղած եւ ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
Բարանկիցեն ընտրեց իր գործընկերներին՝ «Բրիդերլեխ Դելեն» (Լյուքսեմբուրգ), «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» եւ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամներին, որոնք այսօր հայտարարեցին այն նախագծերի անունները, որոնց կուղղվի մրցանակի ֆինանսական աջակցությունը։
««Ավրորա» մրցանակը յուրահատուկ է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս ինձ կիսելու պարգեւը՝  ինձ շատ հուզող հիմնահարցերի լուծման համար,- ասել է Մարգարիտ Բարանկիցեն,- մրցանակի միջոցով մենք կարող ենք աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող երեխաներին իսկապես ցույց տալ սիրո եւ բարության զորությունն ընդդեմ ատելության ու դաժանության»։
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամը դրամաշնորհի իր բաժինը կուղղի Եգիպտոսից Եթովպիա գաղթած էրիտրեացի 200 փախստականների օժանդակությանը։ Այս նախագծի նպատակն է պաշտպանել երիտասարդներին թրաֆիքինգից եւ բանտարկությունից, իրականացնել մասնագիտական վերապատրաստում եւ կառուցել կրթական կենտրոն, որտեղ կարող են սովորել տարեկան առնվազն 200 փախստականներ։
«Ավրորա» մրցանակը կօժանդակի նաեւ «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» հիմնադրամին՝ աջակցելու լքված, բռնությունից եւ այլ դժվարություններից տուժած երիտասարդ կանանց ու աղջիկներին վերաինտեգրման, կրթական եւ տնտեսական-վերականգնողական աջակցության հնարավորություններ ընձեռելու միջոցով։
«Բրիդերլեխ Դելեն» հիմնադրամը նախատեսում է դրամական միջոցներն ուղղել Ռիո դե Ժանեյրոյի առավել աղքատ թաղամասերի երիտասարդ բնակիչներին կրթության հնարավորություններ ընձեռելուն։ Իրականացվելու է 100 երեխաների եւ 67 մեծահասակների համար քաղաքացիական կրթության ծրագիր՝ հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են թմրանյութի թրաֆիքինգի ծուղակներից պաշտպանվելու համար։ Ռուանդայի կաթոլիկ թեմի հետ համատեղ՝ նրանք միջոցներ կուղղեն նաեւ դպրոցական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու արդիականացմանը՝ վերանորոգելով դասարանները, գրասենյակները եւ սանհանգույցները:
Երեք կազմակերպությունները շարունակելու են աջակցել Մարգարիտ Բարանկիցեի «Խաղաղության Տանը», որը կրթական եւ արհեստագործական վերապատրաստման միջոցով սոցիալ-տնտեսական օժանդակություն է ցուցաբերում Ռուանդայում բուրունդացի փախստականներին՝ վերականգնելով որբերի, փողոցում կամ բանտում հայտնված երեխաների եւ աղքատ ընտանիքների զավակների արժանապատվությունը։
Մարգարիտ Բարանկիցեն «Խաղաղության Տունը» հիմնել է 1993թ.` դառնալով 25 որբերի խնամակալ, եւ  մինչ օրս աջակցել է 30,000 որբերի եւ կարիքավոր երեխաների։
«Մենք մեծ բավականություն ենք զգում՝ տեսնելով, որ «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակն իրական եւ էական փոփոխություն է բերում աշխարհի տարբեր երկրների ամենակարիքավոր համայնքներին: «Ավրորա» մրցանակը՝ որպես նախաձեռնության մի մաս, ստեղծվել է միանալու աշխարհում կատարվող բացառիկ գործերին՝ որպիսին է Մարգարիտ Բարանկիցեի գործունեությունը։ Մարգարիտն ու իր ընտրած կազմակերպությունները մրցանակային պարգեւն ուղղելու են բարեգործության շղթան շարունակելու  եւ աշխարհը բարեփոխելու ջանքերին», - ասել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

Известны получатели $ 1 млн от Aurora Prize - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Денежная награда первой благотворительной премии Aurora Prize for Awakening Humanity в размере 1 млн долларов будет направлена на финансирование программ в Руанде, Эфиопии, Демократической республике Конго и Бразилии.
Cредства будут переведены проектам, которые занимаются борьбой с детской бедностью и делают помощь несовершеннолетним беженцам и сиротам, а также их реабилитацю, более доступной.
Став лауреатом премии Aurora Prize, основательница приюта «Дом Шалом» и больницы REMA в Бурунди Маргерит Баранкитс была награждена грантом в размере 100 тысяч долларов. При этом она получила возможность сделать еще больший вклад в дело решения современных проблем, номинировав гуманитарные организации на награду в размере 1 млн долларов.
Маргерит Баранкитс выбрала своих надежных партнеров - Фонд Великого герцога и Великой герцогини Люксембурга, Фонд Жана-Франсуа Петерброка (Фонд JFP) и Фонд Bridderlech Deelen, Люксембург. Сегодня эти три организации назвали проекты, которые получат финансирование благодаря премии.
«Премия Aurora Prize прекрасна тем, что дала мне уникальную возможность поделиться этим замечательным даром с близкими мне по духу начинаниями. С помощью премии Aurora Prize мы можем показать детям в разных странах мира, что любовь и доброта сильнее ненависти и насилия», - заявила Маргерит Баранкитс.
Фонд Великого герцога и Великой герцогини Люксембурга направит грант на поддержку проекта в Эфиопии, который помогает 200 эритрейским беженцам, прибывшим в страну из Египта. Программа призвана дать молодым людям профессиональное образование и защитить их от продажи в рабство или лишения свободы. Сейчас под эгидой проекта строится учебный центр, который сможет принимать не менее двухсот беженцев в год.
Премия Aurora Prize поддержит также проект Фонда Жана-Франсуа Петерброка, помогающий девочкам и девушкам, которые стали беженками или жертвами насилия, были оставлены родителями или пострадали от других трагедий. Для выполнения этой задачи фонд реализует программы, нацеленные на образование, реинтеграцию в общество и оздоровление местной экономики.
Фонд Bridderlech Deelen планирует потратить полученные средства на обеспечение проживающим в одном из беднейших районов Рио-де-Жанейро молодым людям доступа к образованию. Среди проектов - учебная программа для 100 детей и 67 родителей, цель которой – снабдить их необходимыми в жизни навыками и предотвратить вовлечение местных жителей в наркоторговлю.
Помимо этого, часть гранта будет также направлена на улучшение и переоборудование школьной инфраструктуры в Руанде, включая ремонт и переделку классных комнат, уборных и водосточных труб. Эта программа реализуется совместно с католической епархией Руанды.
Все три организации также продолжат свое сотрудничество с выдающимся проектом самой Маргерит Баранкитс, приютом «Дом Шалом», который оказывает социальную и экономическую поддержку беженцам из Бурунди в Руанде, оплачивая им образование, в том числе и профессиональное. «Дом Шалом» помогает сиротам и беспризорникам, а также детям, бывшим в заключении или живущим за чертой бедности, стать полноценными членами общества. С момента своего основания в 1993 году, когда Баранкитс взяла под свою опеку 25 оставшихся без родителей малышей, «Дом Шалом» помог более чем 30 тысячам сирот и нуждающимся детям.
«Мы рады видеть, как благодаря первой премии Aurora Prize в мире происходят реальные, ощутимые перемены, направленные на облегчение положения нуждающихся. Будучи частью глобального проекта Aurora Humanitarian Initiative, премия Aurora Prize призвана поддерживать выдающиеся усилия подобных Маргерит Баранкитс активистов по всему свету. Маргерит и выбранные ей организации смогут использовать премию для продолжения благотворительной эстафеты, вызывая дальнейшие положительные изменения, которые затронут и будущие поколения», - заявил один из основателей Aurora Prize Рубен Варданян.