«Ավրորա» մրցանակի $ 1 մլն-ը՝ փախստական երեխաներին եւ որբերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի 1 միլիոն դոլարի նվիրատվությունն ուղղվելու է Ռուանդայում, Եթովպիայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ Բրազիլիայում իրականացվող նախագծերին՝ պայքարելու մանկական աղքատության դեմ եւ նպաստելու փախստական երեխաներին ու որբերին ցուցաբերվող աջակցությանը։
«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ Խաղաղության Տան (Maison Shalom) հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն այս տարի ստացավ 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ առավել ազդեցություն գործելու հնարավորություն՝ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն գործի մղած եւ ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
Բարանկիցեն ընտրեց իր գործընկերներին՝ «Բրիդերլեխ Դելեն» (Լյուքսեմբուրգ), «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» եւ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամներին, որոնք այսօր հայտարարեցին այն նախագծերի անունները, որոնց կուղղվի մրցանակի ֆինանսական աջակցությունը։
««Ավրորա» մրցանակը յուրահատուկ է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս ինձ կիսելու պարգեւը՝  ինձ շատ հուզող հիմնահարցերի լուծման համար,- ասել է Մարգարիտ Բարանկիցեն,- մրցանակի միջոցով մենք կարող ենք աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող երեխաներին իսկապես ցույց տալ սիրո եւ բարության զորությունն ընդդեմ ատելության ու դաժանության»։
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամը դրամաշնորհի իր բաժինը կուղղի Եգիպտոսից Եթովպիա գաղթած էրիտրեացի 200 փախստականների օժանդակությանը։ Այս նախագծի նպատակն է պաշտպանել երիտասարդներին թրաֆիքինգից եւ բանտարկությունից, իրականացնել մասնագիտական վերապատրաստում եւ կառուցել կրթական կենտրոն, որտեղ կարող են սովորել տարեկան առնվազն 200 փախստականներ։
«Ավրորա» մրցանակը կօժանդակի նաեւ «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» հիմնադրամին՝ աջակցելու լքված, բռնությունից եւ այլ դժվարություններից տուժած երիտասարդ կանանց ու աղջիկներին վերաինտեգրման, կրթական եւ տնտեսական-վերականգնողական աջակցության հնարավորություններ ընձեռելու միջոցով։
«Բրիդերլեխ Դելեն» հիմնադրամը նախատեսում է դրամական միջոցներն ուղղել Ռիո դե Ժանեյրոյի առավել աղքատ թաղամասերի երիտասարդ բնակիչներին կրթության հնարավորություններ ընձեռելուն։ Իրականացվելու է 100 երեխաների եւ 67 մեծահասակների համար քաղաքացիական կրթության ծրագիր՝ հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են թմրանյութի թրաֆիքինգի ծուղակներից պաշտպանվելու համար։ Ռուանդայի կաթոլիկ թեմի հետ համատեղ՝ նրանք միջոցներ կուղղեն նաեւ դպրոցական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու արդիականացմանը՝ վերանորոգելով դասարանները, գրասենյակները եւ սանհանգույցները:
Երեք կազմակերպությունները շարունակելու են աջակցել Մարգարիտ Բարանկիցեի «Խաղաղության Տանը», որը կրթական եւ արհեստագործական վերապատրաստման միջոցով սոցիալ-տնտեսական օժանդակություն է ցուցաբերում Ռուանդայում բուրունդացի փախստականներին՝ վերականգնելով որբերի, փողոցում կամ բանտում հայտնված երեխաների եւ աղքատ ընտանիքների զավակների արժանապատվությունը։
Մարգարիտ Բարանկիցեն «Խաղաղության Տունը» հիմնել է 1993թ.` դառնալով 25 որբերի խնամակալ, եւ  մինչ օրս աջակցել է 30,000 որբերի եւ կարիքավոր երեխաների։
«Մենք մեծ բավականություն ենք զգում՝ տեսնելով, որ «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակն իրական եւ էական փոփոխություն է բերում աշխարհի տարբեր երկրների ամենակարիքավոր համայնքներին: «Ավրորա» մրցանակը՝ որպես նախաձեռնության մի մաս, ստեղծվել է միանալու աշխարհում կատարվող բացառիկ գործերին՝ որպիսին է Մարգարիտ Բարանկիցեի գործունեությունը։ Մարգարիտն ու իր ընտրած կազմակերպությունները մրցանակային պարգեւն ուղղելու են բարեգործության շղթան շարունակելու  եւ աշխարհը բարեփոխելու ջանքերին», - ասել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

Beneficiaries of $ 1 mln award from Aurora Prize confirmed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The $‌1 million award for the first Aurora Prize for Awakening Humanity will fund projects in Rwanda, Ethiopia, the Democratic Republic of Congo and Brazil. The proceeds will support initiatives that are combating child poverty, advancing aid and rehabilitation for child refugees and orphans.
As Aurora Prize Laureate, Marguerite Barankitse – founder of Maison Shalom and the REMA Hospital in Burundi – received a $‌100,000 grant, and was offered the chance at even greater impact by being asked to nominate humanitarian organizations which would receive the Prize’s $‌1 million award. Ms. Barankitse chose her longtime partners: Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse; Fondation Jean-François Peterbroeck; and Fondation Bridderlech Deelen. Today, those three organizations announced the projects they have chosen as recipients of the funds.
“The beauty of the Aurora Prize is the unique ability to share this wonderful gift with causes so close to my heart,” said Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse. “Through the Aurora Prize we can show children around the world the power of love and kindness over hate and violence.”
The Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse will use the award to support their project providing for 200 Eritrean refugees arriving in Ethiopia from Egypt. The project protects young people from trafficking and incarceration, provides vocational training and is building a training center that can accommodate at least 200 refugees per year.
The Aurora Prize will support the Fondation Jean-François Peterbroeck to empower girls and young women who’ve been affected by abuse, abandonment, displacement or other hardship through programs aimed at reintegration, education and economic community rehabilitation.
The Fondation Bridderlech Deelen plans to use the funds to offer educational opportunities to young people living in one of the poorest areas of Rio de Janeiro. This will include a citizen education program for 100 children and 67 parents to give them the skills to protect themselves against the lure of drug traffickers and trafficking. In conjunction with a Catholic Diocese in Rwanda, they will also dedicate funds to improve and upgrade school infrastructure, including renovating and rebuilding classrooms, latrines and rainwater pipes.
The three organizations will also continue to support the remarkable work of Barankitse’s organization, Maison Shalom, which provides social and economic assistance to Burundian refugees in Rwanda by extending funds for education and vocational training and restores dignity to orphans, street children, formerly incarcerated children or children of poverty-stricken parents. Since its creation in 1993 when Barankitse took charge of 25 orphans, Maison Shalom has aided over 30,000 orphans and children in need.
“We’re gratified to see the inaugural Aurora Prize drive real and substantial change to help those who need it most in communities all around the world,” said Ruben Vardanyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “As part of the Aurora Initiative, the Aurora Prize is meant to reach across the globe to back exceptional efforts such as Marguerite Barankitse's. Marguerite and the organizations she has selected will use the Prize to continue the cycle of giving and thus ignite positive change for generations to come.”